Editörler : Lanet
17 Ağustos 2010 00:17

OkuYorum

Şimdiye kadar okuduğumuz kitaplar;

1. İstanbul Hatırası - Ahmet ÜMİT

2. Elveda Gülsarı - Cengiz AYTMATOV

3. Huzur - Ahmet Hamdi TANPINAR

4. Yabancı - Albert CAMUS

5. Şah & Sultan - İskender PALA

6. Firarperest - Elif ŞAFAK

7. Yalnızız - Peyami SAFA

8. Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali

9. Oblomov - Ivan Aleksandroviç GONÇAROV

10. Kara Kitap - Orhan PAMUK

11. Eylül - Mehmet RAUF

12. Doğu'nun Limanları - Amin MAALOUF

13. Aylak Adam - Yusuf ATILGAN

14. Nietzsche Ağladığında - Irvin D. YALOM

15. Gece - Bilge KARASU

16. Şato - Franz KAFKA

17. Korkuyu Beklerken - Oğuz ATAY

18. Binboğalar Efsanesi - Yaşar KEMAL

19. Nar Ağacı - Nazan BEKİROĞLU

20. Efsane - İskender PALA

21. Menekşeli Mektup - Mustafa KUTLU

22. Yılanı Öldürseler - Yaşar KEMAL

23. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia MARQUEZ

24. Elveda Güzel Vatanım - Ahmet ÜMİT

25. Kiralık Konak - Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU

26. Bülbülü Öldürmek - Harper LEE

27. Batı Cehpesinde Yeni Birşey Yok - Erich Maria Remarque

28. Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

29. Fikrimin İnce Gülü - Adalet Ağaoğlu

30. Körlük - Jose Saramago

31. Bulantı- Jean Paul SARTRE

32. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği - Milan Kundera

33. Issızlığın Ortasında - Mehmet Eroğlu

34. Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

35. Koku - Patrick Süskind

36. İçimizdeki Şeytan / Sebahattin Ali

37. Doğu'dan Uzakta / Amin Maalouf

38. Başın Öne Eğilmesin / Hıfzı Topuz

39.Kırlangıç Çığlığı- Ahmet ÜMİT

Kitaplar okuyoruz, yorumlar yapıyoruz, beğenilerimizi, eleştirilerimizi sunuyoruz, yerine göre tartışıyoruz da.

Bir kitabı aynı anda okuyup aynı anda görüş ve düşüncelerimizi paylaşsak, birlikte ortak bir eyleme imza atsak, ne hoş olur değil mi?

Bir kitap belirleyip, bir okur grubu oluşturalım diyorum arkadaşlar. Ne dersiniz?

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 00:24

"OkuYorum", güzel bir düşünce. Okuyalım da, yorum da yapalım. Umarım katılım da olur. Teşekkürler sevgili sabah melikesi. Kültür, Sanat ve Edebiyat forumunun böyle bir başlığa ihtiyacı vardı..

Şimdi, şöyle bir durum da söz konusu. Benim önereceğim kitabı okumuş olanlar da çıkacak. Bu nedenle, bir kaç kitap ismi versek. Hep birlikte kararlaştırsak daha uygun olacak sanırım.

Kitaplığımda bekleyen kitaplarıma bir bakıyım ben. :)

permanganat42
Müsteşar
17 Ağustos 2010 05:16

Güzel fikir ama birinin önerdiği kitabı diğeri daha önceden okumuş olabilir. Mesela benim elimdeki kitap bir kaç güne biter inşAllah, ondan sonra Jean Christophe Grange nin "Ölü Ruhlar Ormanı" kitabını okumayı planlamıştım. Siz de önerilerinizi sunun o halde ona göre bir karşılaştırma yapalım..

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 08:10

Önerebileceğim, okuma listeme almış olduğum kitaplar şu şekilde benim. Ortak bir kararla, başlanılabilir.

*

1.Alamut/Wladimir BARTOL

2.Suskunlar/İhsan Oktay ANAR

3.Puslu Kıtalar Atlası/İhsan Oktay ANAR

4.Semerkant/Amin MAALOUF

5.Lâ/Nazan BEKİROĞLU

6.Tehlikeli Oyunlar/Oğuz ATAY

7.Oblomov, İvan GONÇAROV

8.Farklı olarak da, deneme eklemek istiyorum. Ben okuyacağım, hani burada kararlaştırmasak bile.. Yitik Hüzün/Ali ÇOLAK

buşra
Müsteşar
17 Ağustos 2010 09:00

Sevgili sabah melikesi yerinde bir başlık olmuş..Hatta geçenlerde eski başlıkları yoklarken,iki üyenin buna benzer bir paylaşımda bulunduğunu görmüştüm.Çok hoşuma gitmişti.Başlık farklı ama amaç zamanla, karşılıklı kitap okuyup tartışma üzerine doğru yol almştı..

"OkuYorum" başlığı çok şey katacak bize,foruma...Sevgili İDAL*'e katılıyorum liste olsa ve bir kitap üzerinde çoğunluk sağlansa, güzel olur.Benimde elimdeki kitap bitmek üzere ve bugün sevgiğim bir arkadaşımın ısrarı üzerine ve üşenmeden sabah beraberinde getirip, yolumu gözleyip elime verdiği, Orhan PAMUK'un "Masumiyet Müzesi"'ne başlamak niyetindeyim.(: Forumdan okuyanlar vardır muhakkak.Şimdilik liste veremiyorum işyerinde olduğumdan,eve geçince kitaplığa bakmak lazım..;)

**sude**
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 09:29

Sabah Melikesi editörüm güzel bir başlık olmuş.Teşekkürler..

Şimdilik benim elimde okunacak üç kitap var. Bunlar;

1- Puslu Kıtalar Haritası/İhsan Oktay ANAR

2- Bab-ı Esrar/Ahmet Ümit

3- Giderken Bana Birşeyler Söyle/Mustafa Ulusoy..

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 09:41

İstanbul Hatırası/Ahmet Ümit'i de eklemek isterim. Fikirler sunulsa, ortak bir karar doğrultusunda başlasak okumaya. Keyifli olacağına eminim.

zeynep65
Kapalı
17 Ağustos 2010 09:43

Çok güzel bir başlık teşekkürler Sn.Sabah Melikesi.

Elimdeki kitabı bitirdikten sonra okumayı düşündüğüm 4 kitap var şu an sırada, bunlar

1. Aşk / Elif Şafak

2. Semerkant / Amin Maalouf

3. Olasılıksız / Adam Fawer

4. Tutunamayanlar / Oğuz Atay

**sude**
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 10:20

Şöyle bir şey yapabiliriz. Bu saydığımız kitapların çoğu önceden yayınlanan ve birimizin okuyup diğerinin okumadığı kitaplar.Okuyacağımızı yeni çıkan kitap listesinden seçsek. Böylelikle çoğumuz o kitabı okumamış olacağız.. O yüzden bende İstanbul Hatırası/Ahmet Ümit'e olumlu bakıyorum.. İnşallah burda bulabilirim..:)

cilginturk71
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 10:34

Tebrikler sevgili sabah melikesi

Takip edilesi,faydalanılası bir başlık olmuş.Hem kültür etkinliği babında hem de zevkli olacağını düşünürsek ramazan ayının bereketinde çok şık bir düşünce..

Naçizene önerilerim;

1.Bit Palas/Elif Şafak

2.Cümle Kapısı/Nazan Bekiroğlu

sbengisu42
Müsteşar
17 Ağustos 2010 10:53

ben kararı beklemekten yanayım:)

marki de sade
Aday Memur
17 Ağustos 2010 11:13

Ben Bedrettin Şimşek'in yeni çıkan kitabı Tehlikeli Düşünceleri de eklemek isterdim. İçinde Türkçede bugüne kadar söylenmiş en güzel sözler var.

iren17
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 11:36

Sevgili dostuM Sabah melikesi,

Eline, yüreğine, fikrine sağlık. çok faydalı bir konu seçip müdavimler ile paylaşmışsın. Herkese güzel aktarımlar dilerim. gerek yazanların gerek okuyanların bilgi ve paylaşım ışığından faydalanmalarını dilerim.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2010 12:33

Evet arkadaşlar,katılımınızdan dolayı teşekkür ederim öncelikle.Önerilen kitaplar hoş kitaplar ama şunu görüyorum ki bu kitapların çoğu sevgili sude'nin de dediği gibi daha önceden bazı arkadaşlarımızın okuduğu ve üzerinde yorumlar yapılıp tartışılan kitaplar konumunda forumumuzda.

Bu cepheden bakınca yeni çıkan kitaplar mantıklı geliyor. Yada Dünya ve Türk kitaplarından klasikleşme yoluna doğru gidenlerden de olabilir.Günümüz kitaplarından yine öyle kitap örnekleri sunmalıyız ki okunmamış olsun daha önce hiç birimiz tarafından.

Yeni çıkan kitaplardan ise, örnek ''İstanbul Hatırası'' benim de okumadığım bir kitap, merak ettiğim bir kitap.Onun içinde okuyucu yorumlarına bakmak lazım önce bir.Ona göre bir karar verelim bakalım.Ne çıkacak ortaya.

Meylina
Genel Müdür
17 Ağustos 2010 14:02

Birlikte okumak faydalı olur Melike öğretmenim.

Eğer okumadıysanız benim önerim, ->Kırmızı ve Siyah Stendhal olabilir bende okumadım.

->İstanbul Hatırası da olabilir.

pym
Daire Başkanı
18 Ağustos 2010 13:39

aynı yere bakıp farklı seyler goren olacakmı dıye sımdıden merak edıyorum...

kultur sanat edebıyat formuna sınıf atlatacak bır uygulama bence...

bu baslıgın bır benzerını de makaleler ıcın yapmalı bence...

her gun ıcın bır makale yada sıır ve altta makale, sıır uzerıne dusuncelerımız...

kıtap ıcın bır fıkrım yok... bence oncelıkle yazar belırleyıp sonra belırledıgımız yazarın bır kıtabı uzerıne mutabakata varmalıyız...

yazar olarak ayatmatov olabılır dıyorum...

bu tur projelerın artması dılegı ıle...

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
18 Ağustos 2010 17:10

Çok değerli yazar ve kitapları var.Zamanla değiniriz hepsine inşallah.

Ben dile en çok gelen, çok yönlü bir kişilik olan Ahmet Ümit'ten İstanbul Hatırası'nı okuyalım diyorum arkadaşlar.Uygun görürseniz kitabı tedarike başlayalım mı?

cilginturk71
Başbakan Müsteşarı
18 Ağustos 2010 17:12

Trt'de bir söyleşisini izlemiştim.Kitabı henüz yeni çıkmıştı..Bence güzel bir tercih..Sevgili editörümü destekliyorum..

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
18 Ağustos 2010 17:23

Merhabalar;

İstanbul Hatırası/Ahmet ÜMİT

560 sayfa..

Aldım bugün. Destekliyorum editörümüzü. Diğer arkadaşlar da onaylarsa, umarım en kısa zamanda başlarız.

buşra
Müsteşar
18 Ağustos 2010 18:02

Bende destekliyorum.

Meylina
Genel Müdür
18 Ağustos 2010 18:10

Geriye kitabı almak düşüyor.Bir kaç güne anca alabilirim.

Toplam 3019 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi