Editörler : Pangaea
12 Haziran 2011 14:28

En iyi ilitam hangisi? Neden?

Arkadaşlar eşim bu sene dgs sınavına girecek inş.

Hangi ilitamı tavsiye edersiniz.

Yaşadıklarınız ve duyduklarınız bizim için önemli.

Bir de bitirdikten sonra formasyon alma şartları nedir?Her ilitam mezunu formasyona başvurabilir mi?

Duyduğunuz ya da gördüğünüz ilitam mezunu olup formasyon alan birileri var mI?

kendi bildiklerimi yazayım.

Ankara ilitamın avantajları:

Yüzyüze eğitim yok.

Yılda bir vize ve bir final

Çan eğrisi var

Kitaplarını veriyor

En yakın sınav merkezinde sınava girebiliyorsunuz.

Sakarya ilitam:

final öncesi bir hafta eğitim almak zorundasınız.

Vizeler bilgisayar ortamında ve %20 si alınıyor.

duyduğum kadarı ile mezunları daha kolay formasyon alabiliyor.

kitap vermiyorlar bilgisayardan çıkarmak gerekiyormuş.

Yılda iki kez sakaryaya gitmek zorundasınız.

Eşim bu iki ilitam arasında kaldı.örgün de düşünebilir.ancak örgün okumanın pek bir avantajı görünmüyor.aynı diploma boşuna birkaç yıl daha fazla okumuş olacak.

şuan örgün ilahiyatlarda da formasyon yok değil mi?

**zESs**
Aday Memur
12 Haziran 2011 17:24

arkadaşlar!

hiç mi bilgisi,duyumu,yorumu olan yok.

şaşırtıcı doğrusu

secda
Şube Müdürü
12 Haziran 2011 17:28

Bu başlığı editörler Din Hizmetleri (sözleşmeli) bölümüne taşısalar,daha çok bilgi alabiliriz.

Ben de aynı konuda cevap bekleyenlerdenim.

Bildiğim kadarıyla İlitam diplomasında "Diyanetten başka bir yerde kullanılamaz" ibaresi varmış.Bu konuda da bilgisi olanlar, aydınlatırsa sevinirim.

Esraİclal
Memur
12 Haziran 2011 20:07

secda;

diplomada öyle bir ibare yok, sadece söylenti. Ankara ilahiyat diploması alıyoruz.

ervamelek
Aday Memur
12 Haziran 2011 20:29

bende atatürk ilitamdan bahsedeyim.geçme notu 50.kitap vermiyorlar bilgisayardan çıkartılıyor dersler.finallere erzuruma gidiliyor.finallerden önce yapılan bir hafta yüzyüze eğitim zorunlu değil.ortalama notunu yüksek tutmak kolay değil bu nedenle çok çalışmak gerekiyor.daha mezun vermediği için formasyon konusunda bilgim yok.

ervamelek
Aday Memur
12 Haziran 2011 20:34

atatürk ilitam hakkında soracağınız sorulara cevap verebilirim.

secda
Şube Müdürü
12 Haziran 2011 20:44

Esraiclal ve Ervamelek çok teşekkürler. :) Ankara ilitama yerleşmek için dgs'den kaç net yapmak gerekir.(Diploma notunu da hesaba katarsak benim hayli yüksek olacak inş.)

12 Haziran 2011 21:07

ben bir arkadaşın diplomasını aldım .kendisi ankarada olmadığı için üstünde secda sizin dediğiniz gibi biryazı yok .diplomayı cuma günü aldım 2010 mezunu

Esraİclal
Memur
12 Haziran 2011 21:11

secda;

diploma notununu 75 olsuğunu düşünürsek 75 türkçe 15 matemaikle yani 259- 260 puanla ankara ilitama yerleşirsin. yedekten:) eğer diploma notun yüksekse bu netlerle ilk 300ün içine girerek yerleşirsin.

kbrzynp
Şube Müdürü
12 Haziran 2011 21:58

secda nın dediği diplomaya yazılacak ibarenin şuan okuyan öğrencileri kapsamadığı, bundan sonra kaydolacak öğrencileri kapsayacağı söyleniyor ama kesin bilgi nedir bilinmiyor

..Şehla..
Kapalı
12 Haziran 2011 22:59

Ankara ilitama bir dezavantaj ekliyebilirim,bu yıl çok zorlaşıcak olduğu,ankara ilitam forumunda yazıyor,bende erzurum yada sakarya düşünüyorum.

Zulal Ay
Şef
12 Haziran 2011 23:10

bu yıl ankara ilitamdan mezun oluyorum ben kesinlikle tavsiye ediyjorum...her okulun eksi yönleri zor yönleri vardır ...ama ilk olması önemli..yüzyüze eğitim mecburi değil...sınavlara ankara da değil...belirlenen mezkezlerde sınava giriyorsunuz....çalışıp okuyan için en ideali bence..tüm arkadaşlar nasip etsin rabbim inş istediklerini.

yusufi19
Şef
12 Haziran 2011 23:21

son sınavların şıklarını aldım bir yanlışlık yoksa diploma notum 90 üzeri olacak yeni sisteme göre 3.88 olacak ne kadar soru yaparsam yeterli olur acaba???

izay_
Şef
13 Haziran 2011 00:33

diğer yerlerde de var mı bilmiyorum ama ankara ilitamda belli günlerde net üzerinden hocalara sorularınızı iletebiliyorsunuz. ek bilgi (:

secda
Şube Müdürü
13 Haziran 2011 08:45

Peki,Ankara İlitam'da arasınavlar internet üzerinden mi yapılıyor?Yoksa yılda 4 kez sınav için gidip gelmek mi gerekiyor?

Ankara İlitam'ın merkezlerini araştırdım bana en yakını Ankara veya İzmir.

Bir de sonuçlar açıklandıktan sonra başvuru için,her üniversiteye para mı yatması gerekiyor?

verali
Şef
13 Haziran 2011 09:24

s.a secda hocam ankara ilitamın derslerinin felsefe ağırlıklı olduğunu söylüyorlar. ben bu yüzden yazmayacağım.

secda
Şube Müdürü
13 Haziran 2011 09:44

A.s.Evet onu bende farkettim.Derslerini inceledim,Sakarya'nın derslerini de inceledim.Sakarya'nın dersleri gerçekten çok güzel.Ama orada da öğrencinin aktif olması isteniyormuş.Ödev hazırlamak gerekiyormuş.İlk 1 hafta yüzyüze eğitim gerekliymiş.

Ankara'nın bir avantajı;Arapça tercümesi varmış.

t-arapça
Aday Memur
13 Haziran 2011 12:37

s.a ben malatya ilitamda okuyorum bu gün malatyaya yeterlilik derslerine gitcem cevap yazamayabilirim.çok memnunum dersler de hocalar da iyiler herkese tavsiye ederim..

ankebut6
Memur
13 Haziran 2011 15:37

malatya ilitam sitemi daha ilk yıl olmasına rağmen çok güzel oturttu.elimizde kitap yok çıktı alıyoruz, hocalar birebir nette ilgileniyor, kimse öylesine ders işlemiyor yani.araştırma ödevleri de veriyorlar.arapça hocaları hakikaten kaliteliler...

**zESs**
Aday Memur
13 Haziran 2011 16:08

öncelikle bizimle bildiklerini paylaşanlara teşekkür ederim.

şu sadece diyanet işlerinde geçerli olacağı ibaresi sanırım önlisans ilahiyatta daha nce vardı ve kaldırdılar.

bunun olup olmayacağını nasıl öğrenebiliriz?

eğer bu ibare yer alırsa ilitamın hiçbir cazibesi kalmaz diye düşünüyorum.

bir de şimdi ilahiyatlarda (örgünde) formasyon yok değil mi?bilen birisi var mı???

sırrı-mim
Daire Başkanı
13 Haziran 2011 16:57

şan için hem örgünde hemde ilitamda formasyon yok bildiğim kadarıyla ,çünkü danıştayın kararı var..

Toplam 113 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi