Editörler : "eskiyara"Pangaea
30 Ağustos 2007 13:10

Şeflik

Çok Programlı Lisede Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alan Şefiyim. Okulda haftalık ders saati sayısı 35. Günlük 7'şer saatten program hazırlanmış. 34 saat derse giriyorum. Şeflik görevi bu ders saatleri içerisinde mi verilmeli? Yoksa ders bittikten sonra (saat 3'ten sonra) mesai saatleri içerisinde 5:30' a kadar) de verilebilir mi? Zira aşağıdaki ek ders yönetmeliği maddesine göre şefliğin ders olduğu ve ders saatleri içerisinde verilmesi gerektiği düşünülüyor. Öte yandan haftada okutabilecekleri azami ek ders saatleri (haftada 49 saat alabiliyorum) içinde verilir deniyor. İşin içinden çıkamadık. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde ?Planlama ve Bakım-Onarım Görevi? adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.

murattimurat
Aday Memur
30 Ağustos 2007 14:00

yok be hocam...

şeflik için 10 saat ücret ödenir, fakat ders saatleri içerisinde bu görevi yapamazsın.sen hem derstesin hemde aynı zamanda atölye şefliğini yapıyorsun. iki farklı işi tek zamanda yapamazsın. bu nedenle saat 3 te dersin biter. 3'ten sonrada haftalık 10 saatlik şefliği beklersin.

anlaşılan şu ki her gün saat 5 te çıkacaksın

makgul
Aday Memur
30 Ağustos 2007 14:19

bölüm (Alan) şefleri haftada 10 saat, Atölye ve Lab. şefleri ise 65 saat planlama bakım ve onarım görevi karşılığı ek ders ücreti alır. bu görev ders ve ekders görevinden ayrı ve fiili olarak yapılması gerekmektedir.

Bir teknik öğretmen 20 saat maaş karşılığı derse girer.

Ekders ise eğer üzerinde şeflik görevi varsa max.27 saat, şeflik görevi yoksa 29 saate kadar ek ders görevi alabilir.

yukarıdaki sorunun cevabı ise bu şeflik görevi için verilen ekders normal ders ve ekders görevinden ayrı yapılacağından

derslerden sonra okulda kalarak bu görevinizi yapacaksınız.

makgul
Aday Memur
30 Ağustos 2007 14:22

yukarıda Atölye ve Lab. şefleri ise 65 saat değil 6 saat olacaktır. bu yanlılıktan dolayı özür diliyorum.

degirmenonu
Aday Memur
30 Ağustos 2007 17:39

Dersin olduğu güne konulmasına gerek yok. Hiç dersinin olmadıgı güne de kunulabilir. Hiç dersinin olmadıgı bir güne 7 saat kalan 3 saatıde programında dersinin olmadıgı boş saatlere konulur.

cilekes1096
Şube Müdürü
30 Ağustos 2007 17:55

şeflik bazı bölümlerde zor değil midir? yani paracıl yandan bakılırsa sizce çekilen onca zorluğa-kaprise değer mi ?

kob
Daire Başkanı
30 Ağustos 2007 18:25

şeflik eziyet hele büyük okullarda

teachers71
Daire Başkanı
30 Ağustos 2007 19:12

dersler eşit dağıtılır....bu kadar nettir...

egunay
Kapalı
31 Ağustos 2007 03:52

Sanırım arkadaş şunu demek istemiş:

34 saat derse giriyorum. Ders programında şeflik görevini yazacağım boş ders yok. Şeflik görevini dersler bittikten sonra, yani 15:30 dan sonra programa alarak ücretini alabilirmiyim?

Bana sorarsan bu olmaz. Çünkü: "Planlama ve Bakım-Onarım Görevi" bir ders gibidir. Dersler dağıtılırken, norm kadro hesaplanırken bir ders gibi görülür ve toplam ders yüküne 10 saat eklenir. O yüzden kendine 25 saat ders+10 saat şeflik alarak diğer dersleri diğer alan öğretmenlerine vermelisin. Başka öğretmen yoksa 34 saat derse girip, "Planlama ve Bakım-Onarım Görevi" ücretini alamayacaksın gibi düşünüyorum.

Bide şu varki: bu olay müdürde biter. Ders dağıtım çizelgene her güne 15:30-16:45 arasına 2 saat planlama-bakım-onarım yazmayı ve ücret ödemeyi kabul ederse olur.

Teknikçi
Aday Memur
31 Ağustos 2007 08:50

Cevap yazan herkese teşekkür ederim. Erkan Bey durumu tam olarak anlamış ve cevap vermiş. Ben okulda tek Elektronik öğretmeniyimm. Diğer arkadaşlar da benim kadar derse giriyor zaten. Her halukarda bu şeflik görevini yapmak durumundayım. Bu işi de dersler bittikten sonra yapabilirim. Ücretini alabileceğime dair net birşey yok mu? Müdür beyin 15:30-16-45 saatleri arasına bu görevi verdiği zaman bir problem oluşur mu? Bunu en sağlam nerden öğrenebilirim.

OZAN75
Aday Memur
31 Ağustos 2007 11:49

Alan şefleri (bölüm şefi) haftada maksimum 47 saat ders alabilir. 49 saat meslekdersi öğretmenleri alabilir.

Ayrıca sınıfın haftalık ders saatinin 35 olmasyla öğretmenin gireceği ders saati sayısının alakası yoktur.

Planlama bakım ve onarım ders saatleri dışında mesai saatleri içerisinde verilebilir.

egunay
Kapalı
01 Eylül 2007 03:14

@OZAN75

"Planlama bakım ve onarım ders saatleri dışında mesai saatleri içerisinde verilebilir."

Bu cümlenin veya benzer cümlenin geçtiği bir yönetmelik, yazı. vs. varsa hocam aradığını bulmuş olur.

öğretmenlerodası
Aday Memur
01 Eylül 2007 08:48

planlama ve bakımın zaten ders saatleri dışında ama mesai saatleri içinde verilmesi gerekir.yıllık planıda buna göre yapılır düşüncesindeyim.Benim esa olarak dikkati çekmek istediğim bir konu teknik öğretmenlerin hiç bir zaman 29 saat ücret alamayacağıdır.çünkü okuluna göre değişmekle beraber haftalık ders saatleri 35-40 saatleri arasındadır.20 saati maaş karşılığını düştüğünüzde en fazla 20 saat alınabilinir.artık teknik öğretmenlerinde maaş karşılığını 15 saate düşürülmesi zamanı gelmiştir.bununla ilgili kamuoyu yaratmamız gerekmektedir.selamlar

egunay
Kapalı
01 Eylül 2007 12:49

Evet. 29 saat ek ders artık bir efsane olmuştur. 29 alan teknik öğretmen kaç tane olabilir ki?

kob
Daire Başkanı
01 Eylül 2007 13:07

37 saat var nazar değmesin...

KDuran
Aday Memur
03 Nisan 2008 23:03

Arkadaşlar ben de Teknikçi arkadaşla aynı sorunu yaşıyorum.

(Okulda haftalık ders saati sayısı 35. Günlük 7'şer saatten program hazırlanmış. 34 saat derse giriyorum. Şeflik görevi bu ders saatleri içerisinde mi verilmeli? Yoksa ders bittikten sonra (saat 3'ten sonra) mesai saatleri içerisinde 5:30' a kadar) de verilebilir mi?)

"Planlama bakım ve onarım ders saatleri dışında mesai saatleri içerisinde verilebilir."

Bu cümlenin geçtiği yönetmelik???

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi