Editörler : crops35
29 Ağustos 2010 16:25

Eşime Araç Almak İstiyorum Ben Kullanabilir Miyim?

Arkadaşlar eşimin h engelli ehliyeti var tertibatli araç kullanır yazıyor acaba aldığımız aracı ben kullanabilirmiyim kullanamassin diyorlar iki araba alma imkanım Yok

29 Ağustos 2010 16:40

arkadasım kullanabılırsın kanunda var h ehlıyetı olan sahıslar bır kısıye vekaletnegme verebılırler aracı kullanmak ıcın.. notere gıt senı bılgılendırırler..

29 Ağustos 2010 20:14

Baska bilgisi olan varmi

duru_deniz
Aday Memur
29 Ağustos 2010 21:12

eğer eşinizin özür oranı 90 ve üstüyse olur kullanabilrisniz ama 90 altıysa mümkün değil.. sadece eşiniz kullanabilir... bide siz kullanacaksnaız ruhsata işletmeniz gerekiyor. ayrıca araba almak için indirimli araba için 50 ve üstü oran gerekiyo sanırım ben de araştırdım bana sölenen bunlar.

29 Ağustos 2010 22:29

evet dogru ben yanlış anlamısım..

a_gungor
Aday Memur
30 Ağustos 2010 01:23

özürlü aracını ruhsat sahibinden başkasının kullanması kesinlikle yasak. benim aracımın ruhsatında da bu belirgin bir şekilde yazıyor. ancak ruhsat sahibi kullanamayacak durumda ise 1. dereceden yakınları kullanabilir. ruhsat sahibinin araç kullanması mümkün değil ise zaten ona h ehliyet verilmiyor. araç kullanamayacak özürlü adına araç alınıp 1. dereceden akrabalarına kullanma yetkisi veriliyor. ben yurt dışından getirdim aracımı. yurt dışından araç getirmek isteyen olursa yardımcı olurum. kütahya

freebsd
Aday Memur
30 Ağustos 2010 20:20

eşin eğer %80 üzeri ve araç kullanamayacak kadar engelli ise ve bakıma muhtaçsa onun adına sen kullanabilirsin bu iş için noterden onun adına vekalet alıyorsun. ancak eşin normal engelli ise ki eğer h sınıfı ehliyet aldı ise normal engellidir ciddi anlamda bakıma muhtaç değildir bu yüzden kendi aracını kendisi kullanır yasaya göre sen onun aracına tescil ve projelendirmiş aracı kullanırken trafiğe yakalanırsan 3 milyardan bilmem kaç milyara para cezasına çarptırılmakla kalmazsın ayrıca eşin bir daha ötv muafiyetiyle araç satın alamaz. yasa böyle.

secip0
Aday Memur
31 Ağustos 2010 01:09

arkadasımm araba almadıysan otomatık araba kulanabılıyorsa hanımın dırek otomatık vıteslı arac al.normal plakalı ... yenı bır kanuına gore hanımın hastaneden rapor alırsa h ehlıyetı alır otomatık vıteslı arac kulanabılır dıye rapor alırsa butun otomatık vıteslı aracları kualnır plaka ozurlu yada normal plaka olsun farketmez..bu yenı cıktı ...engelı sıtesunde okudum belgeyıde koymuslar

31 Ağustos 2010 06:37

Eşim aslında normal araçlarıda çok rahat kullanabiliyor ama ehliyeti h oldugu için sorun çıkarmı diye korkuyorum

a_gungor
Aday Memur
01 Eylül 2010 00:35

H ehliyetli birisinin normal araç kullanması kesinlikle yasak. ben bir kez yakalandım nerdeyse ehliyeti yokmuş muamelesi görüyor ve cezası baya ağır. ben 8 sene önce 60 tl ödemiştim haberin olsun.

secip0
Aday Memur
01 Eylül 2010 03:02

yetersız ehlıyetsızlıkten ceza kesıyolar bıde hastaneye goturuyolar bıde mahkemey verıyolar yetmez gıbı bıde araba sahıne ve sana agır ceza kesıyolarr...ben yakalandımmm valaa...akılandım valaa

31 Aralık 2010 23:24

bilgisi olan yazzsın lütfen

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi