Editörler : E.Kayı Han
06 Eylül 2007 10:15

yeterlilik sınavı ne zaman

ya kaç zamnadır bekliyoruz bu belge yuzunden ne kpss atamalrında nede sözleşmelilerde terçih yapamadık bilgisi olan varmı nasıl çalışalım yeterlilik sınavına dogu illerinde yeterlilik belgesi almak batıya göre daha kolaymış

yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim allah razı olsun

asetat
Kapalı
07 Eylül 2007 00:41

çok güzel bir soru bende merak ediyorum ne zaman.. diyanetin sitesini takip ediyorum artık ama forumda bir arkadastan aldığım bilgiye göre bu sınav 5 yılda bir yapılıyormuş :)

en son ne zaman yapıldı acaba bu önemli

e-katip
Şube Müdürü
07 Eylül 2007 12:00

selamun aleyküm yok seni kandırmışlar ben mezun olurken 3 defa yapıldı bu sınav mezun olduktan bir sene sonra bir daha sınav yaptılar bi bu sene olmadı 2007 de ama ramazandan sonra olacak diyenler var ve mayısta olacak diyenler var

hazır olmak geriyor bence hazırlanmak lazım

allah yar ve yardımcımızolsun

selamun aleyküm

asetat
Kapalı
07 Eylül 2007 13:08

e-katip nasıl oluyor bu sınav? biraz bahsedermisin zorluk derecesini

rukiyesevim
Kapalı
07 Eylül 2007 17:23

sınav beş yılda bir yapılmıyo ama yeterlilik belgesi kadro almadığın sürece beş yıl geçerli sora yenilemen gerekiyo

ben kayseriden yazıyorum yetrlilik sınavları aslında merkezide deil yani müftülük isteyince yapıyo olay o

Hakikat_
Memur
07 Eylül 2007 21:58

ARKADAŞLAR BAKIYORUM Yeterlik belgesi ile ilgili bazı yanlış bilgiler söylenmiş.

Ben bu belgeyi en son yapılan 2006 mayıs ayındaki sınavda aldım.

ondan önceki sınav 2005 kasımındaydı, ondan önceki sınavda 2004 mayısındaydı.

yani 5 yılda bir yapılma olayı falan yok.

İl müftülükleride bu sınavı tek başına yapamaz. Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarda boşluk gördüğü ve belge sayısının azlığını farkettiği anda YETERLİK sınavı açar.

zaten 2006 ekiminden bu yana yaklaşık 18 bin imam ayrıca 2000 kkö falan alındı.

heralde bu sene sonunda yada 2008 bahar aylarına doğru bir sınav daha yaparlar diye düşünüyorum.

Belgeyi almak doğu illerinde daha kolay değil malesef.

ilk sınavlarda bilgiye okuyuşa duruşa kıyafete pek önem vermiyorlardı.

Ama artık kuran bilgisine okuyuşa kıraata tecvide onlarda zayıflık varsa Fıkıh bilgilerine çok dikkat ediyorlar.

Sizlere söyliyeyim, Eğer hafız değilseniz şu sureleri kesinlikle çok iyi ezberleyin. Bunları ezberlediğiniz zaman sınavı çok rahat kazanırsınız.

Ama öyle haybeden ezber değil, tecvitli kaideli akışkan güzel bi ezber yapmalısınız.

O sureler de şunlar.

Yasin - Fetih - Hucurat - Mulk - Nebe - Rahman - Duha suresi ve aşağısı.

bunları iyice ezberledeğiniz zaman sınavda hiç sıkıntı çekmezsiniz.

Ha şunuda Özellikle belirteyim.

SINAVDA SİZDEN İSTENİLEN İLK ŞEY YÜZÜNDEN GÜZEL OKUMAKTIR, EĞER YAPAMIYOSANIZ, HATA ÇOK OLDUYSA

"HOCAM HEYECANDAN DİLİM SÜRÇÜYOR, OKUYAMIYORUM TEKLİYORUM, AMA EZBERİM VAR İNŞALLAH"

DERSENİZ Bİ BAKIMA SIYIRMIŞ OLURSUNUZ :) AMA DEDİĞİM GİBİ HAFIZ DEĞİLSENİZ DEDİĞİM YERLERİ İYİ EZBERLEMENİZ GEREKİYOR.

BENDE aynen şöyle oldu, yüzünden okurken çok takıldım çok şaşırdım, sora ezberin varmı dediler var dedim, saydım ezberlediğim yerleri,

Fetih suresinin 4 üncü sayfasını oku dedi hocanın biri.

euzu besmele çektim bir ayet okudum tamam çıkabilirsin dediler sınavı öyle kazandım.

Ama özellikle bir konuyu söylemeden geçemeyecem.

Çok kişi sadece euzu besmele çekemediği için kazanamadı bu sınavı. Size söyliyeyim euzu besmeleden kaybetme ihtimaliniz var eğer çalışmazsanız.

Böledir durumlar arkadaşlar yeterlilikle ilgili...

THE CUUHA
Genel Müdür
07 Eylül 2007 23:13

BİRDE SINAVA GİDERKEN JÖLE SÜRMEYİN FAULLER KISA OLSUN SAKAL TIRAŞINIZ İYİ OLSUN TAKIM ELBİSENİZ OLSUN GRAVATINIZ VE GÖMLEGİNİZ TAKIMIN RENGİNE UYSUN AYAKKABILARINIZ SON DERECE TEMİZ OLSUN BİRDE KOMİSYONUN ÖNÜNE ÇIKINCA HEMEN OTURMAYINIZ MÜSASEDE İSTEYİNİZ BU İŞLER YETERLİLİK ALMAK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ETKEN BEN ÇOK ŞAHİT OLDUM VE DUYDUM DİNLERSENİZ KALE ALIRSANIZ SİZE ÇOK FAYDASI OLUR . . . VE BİLHASSA EZBERİ AZ OLANLAR YÜZÜNDEN VE TECVİDİ ZAYIF OLANLAR KESİNLİKLE BUNLARA DİKKAT ETSİN EVET YETERLİLİK BAŞKANLIK KARARI İLE AÇILIYOR 5 YILDA BİR OLAYI HİKAYE HATTA ALANLAR GENE GİREBİLİYOR KİMSE SORMUYOR BİLE MESELA ADAMIN YETERLİLİK BELGESİNİN SÜRESİ 2008 DE DOLAR GENE GİRER VE 5 YIL DAHA GEÇERLİLİGİNİ KORUR BU BELGENİN SÜRESİ 5 YILDIR SELAM VE DUA İLE

imamramazan
Genel Müdür
08 Eylül 2007 00:11

the cuhaa doğru söylüyor.birde ben bu gün konya meram müftülüğü ile görüşen arkadaşalr seviniyorlardı şubatta yeterlilik acılacakmış,ama emin değilim ben onların yalancısıyım.selamlar.

Hakikat_
Memur
08 Eylül 2007 11:23

Evet giyim kuşam ve edep çok önemli.

ben ütülü gömlek pantolon boyalı ayakkabı ile girdim sınava. Üyenin biri beni tanıyormuş meğer babamdan dolayı.

Çok çalışmıştım valla ben ezberlere tecvide temel bilgilere yüzünden okumaya falan.

Özellikle konuşma tarzınız çok önemli, mesela ben yüzünden okuduktan sonra masada ki bardağı gördüm hocam su içebilirmiyim dedim tabi iç o su sizin için zaten dedi.

saygı ve konuşma tarzı çok önemli.

giyim kuşam üslup ezber tecvid temel bilgiler kuvvetli olduktan sora herkes alır belgeyi kısaca.

mola13
Kapalı
09 Eylül 2007 11:58

yeterlilik olmaz müftülüklerden aldığımız bilgiler doğrultusunda bundan sonra olmayacakmış 1 ay kurs görüp sınav yapılacakmış (kurs bölgesinde) doğunun elazığda olacakmış

imamramazan
Genel Müdür
09 Eylül 2007 12:12

molla biraz açsana kim kurs görecek niye görecek.selamlar.

e-katip
Şube Müdürü
09 Eylül 2007 16:29

molla bencede biraz konuyu aç yeterlilik olacakdiyor millet sen ise ne diyorsun

anlamadım konuyubiraz daha aç kpss ne olacak nasıl olacak????????

karlofca
Yasaklı
10 Eylül 2007 13:52

MOLLA DOĞRU SÖYLÜYOR BİRDE YENİ CIKACAK YASAYLA İLAHİYAT ÖNLİSANS ŞART KONACAK.

e-katip
Şube Müdürü
11 Eylül 2007 09:18

BEŞİNCİ BÖLÜM

Personel İşlemleri

Sınav işlemleri

MADDE 69- (1) İlk defa Devlet memurluğuna atanacakların, yeterlik veya yeterlik ve yarışma sınavı ile seçilmesi esastır. Başkanlığımız teşkilatında ilk defa açıktan Devlet memuru olarak görev alacakların ÖSYM Başkanlığı?nca yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı?na (KPSS) katılarak başarılı olmaları gerekmektedir. Başkanlığımızca, açıktan atama izni alınmış kadrolar ve atanacaklarda aranan şartlar Devlet Personel Başkanlığı?na bildirilecek ve adayların yerleştirme işlemleri ÖSYM Başkanlığı?nca yapılacaktır

01 Ekim 2007 11:49

arkadaşlarr boş yere e-mail yazmayınnn derim belki 100 ü geçti yazdığımm ama nafile onlar alırlar 2000YTL iki milyar maaşlarını diğer altta yeni memur da ne ....... yiyecek diye düşünmezlerrr...

ben o kadar yazdım ettim ama zahmet edipte bi çevap dahi yazmadı ............ ler.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi