Editörler : "eskiyara"Pangaea
31 Mayıs 2007 10:47

Rehber Öğretmenler 19 Haziran'dan sonra ek ders ücreti alabilecek mi?

Bilindiği gibi 2006 ek ders ücretleri kararına göre, Rehber öğretmenlerin ders yılı süresince 18 saat ek ders ücreti ödenir ifadesi bulunuyor.Ders yılı: Derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süre. Bu durumda 19 Haziran'dan sonra ek ders ücreti alamıyoruz. Aynı zamanda 1 Eylül'den okulun açıldığı tarihe kadar alamıyacağımız anlamına geliyor.Bir elimize ücret verirken diğer elimizden alıyorlar...

reberemo
Şube Müdürü
31 Mayıs 2007 15:42

böyle bir ahmaklığa düşmeyeceklerini umuyorum...

muhakkak bir çözüm bulunacaktır...

zira fiilen görev ifa etmekte olan bir öğretmenin ekdersi kesilemez...

mantık dışı...

morgem54
Kapalı
31 Mayıs 2007 16:36

DEĞERLİ REHBER ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM EK DERSLERİNİZ 1 TEMUZDA BİTER 1 EYLÜLDE BAŞLAR AYRICA ÖSS VEYA OKS DE GÖREVLİYSENİZ GÖREVLİ OLDUĞUNUZ GÜNLERDEDE EK DERS ALIRSINIZ. ÇÜNKÜ REHBER ÖĞRETMEN DERSE GİRDİĞİİÇİN DEĞİL OKULDA BULUNDUĞU İÇİN EK DERS ALIR İDARECİLERLE EK DERS KONUSUNDA HEMEN HEMEN AYNI STATÜ VAR. AYRICA YARIM GÜN EĞİTİM YAPILAN GÜNLERDE (ARİFE GÜNÜ V.B.) TAM EK DERS ALINIR LÜTFEN KANUNLARI DİKKATLİ OKUYALIM VE HAKKINIZ YENİYOSA KANUNA GÖRE İTİRAZ EDELİM SAYGILARIMLA

reberemo
Şube Müdürü
31 Mayıs 2007 17:13

kanun derken hangi metinleri kastedettiğiniz konusunda bizi aydınlatır mısınız sayın meslaktaşım...

hukukumuzu daha iyi bilmek babında yardımcı olursanız sevinirim...

morgem54
Kapalı
31 Mayıs 2007 17:20

değerli rehber öğretmen arkadaşım ek ders yönetmeliğinin tamamını okumak ve rehberlik hizmetleri yönetmeliğini kasdettim çünkü ne yazıkki bazen yönetmeliklerin sadece belirli kısımlsrını okuyoruz yada hiç okumuyoruz ben 15 yıllık bir rehber öğretmenim şimdiye kadar edindiğm tecrübelere göre her çıkan kanun yönetmelik v.s. muhakkak tamamını okurum .benim kastım oydu.

çalışmalarınızda başarılar dilerim

rehber_ogrtmenn
Şube Müdürü
31 Mayıs 2007 17:53

Sayın rehberlikçi !!!(ne demekse) hocam.

Eğer ilköğretimde çalışıyorsanız yeni ekders yönetmeliği gereği aynen diğer öğretmenler gibi 2 haftayı geçememek üzere ek ders ücretinizi alacaksanız.

Ama lisede çalışıyorsanız bu ücreti alamazsınız. Ayrıca OKS-ÖSS görevlendirmeniz var ise bunlar içinde ekn ders alacaksınız.

Therion
Aday Memur
31 Mayıs 2007 18:42

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/11707_0.html

e) Ders yılı: Derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi,

d) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati,

Peki 19 Hazirandan sonra okula gitmeyecek miyiz, yoksa maas karsiligi 3 saat mi gidecegiz?

fthpdr
Aday Memur
31 Mayıs 2007 18:46

alırız merak etmeyin,

bulent-123
Daire Başkanı
31 Mayıs 2007 20:20

Rehberlik- ci Haklısın.

Rehber öğretmen değilim.

Ek derslerle ilgili esasları okuyunca Rehber öğretmenlerin ayrıca Rehberlik Araştırma Merkezlerinde çalışan Rehber öğretmen, Zihinsel ,işitme ,görme engelliler Sınıfı öğretmenlerinin dersler kesilince ücret alamayacaklarını fark ettim.

Okuldakiler 30 Haziran a kadar çalışacak ancak Rehberlik Araştırma merkezindekiler Yaz boyu orda olacak ama ücret alamayacak.

Durumu rehberlik araştırma merkezi müdürüne sordum.

- Bu öğretmenlerin ücret durumu ne olacak? yaz tatiline mi ? çıkacaklar dedim.

Sana ne dercesine yarım ağız cevap verdi:

- O sorun düzeltildi . dedi ama nasıl düzeltildiğini açıklamadı.

Tavra karşılık bende içimden bana ne dedim üstelemedim.

Bir düzeltme geldiyse haberim yok.

Tam anlaşılsın diye esasların ilgili maddesini aynen kopyalıyorum.

Resmi Gazete16 Aralık 2006 CUMARTESİResmî GazeteSayı : 26378

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2006/11350

MADDE 4- (1) Bu Kararda geçen;

e) Ders yılı: Derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne

kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi,

MADDE 10- (1) İlgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme,

araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve

öğretim gibi görevlerinden;

....

d) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber

öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati,

e) Rehberlik ve araştırma merkezleri ile özel eğitim okul ve

kurumlarında gezerek özel eğitim görevi ve grup gözetimi ve eğitimi

görevi verilen engelliler sınıf öğretmenlerinin ders yılı süresince

haftada 15 saati, .... ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma

karşılığında ek ders ücreti ödenir.

...................................

!!!!! Burada dikkat edilecek nokta "Ders yılı süresi" ifadesi .

Ders yılı süresi Tanımıda yukraıda açık.

rehberlik-ci
Aday Memur
31 Mayıs 2007 22:57

Sevgili branş arkadaşlarım ve meslektaşlarım bakanlar kurulu kararı oldukça açık, bende bir okumayla bunları yazmıyorum. ancak önüme getirdikleri bu kararla sizler artık 19 Hazirana kadar çalışacaksınız deniliyor. Ayrıca bunu sadece benim okulum değil, birkaç okulun idarecilerden aldığımız bilgiler doğrultusunda aktarıyorum.Uygulama bazı okullarda farklı olabilir ona bir şey diyemem, çünkü biliyorsunuz ki birlik maalesef aynı ilde olsanız da bazı okullarda sağlanılmıyor. Ben lisede çalışıyorum sevgili rehber öğretmenim, kullanıcı adım hakkında yaptığınız yorum da hiç olmamış...Bu adı kullanmamım nedeni hakkında belki de bizi böyle adlandıran öğretmenlere sormak lazım...

rehber_ogrtmenn
Şube Müdürü
31 Mayıs 2007 23:16

Hocam lisedeyseniz alamayacaksınız. Bülent123 ün dediği düzenleme ise yapıldı. Bildiğim kadarıyla bu yazı okullara gelmedi. çünkü RAM'da çalışan öğretmenlere ilişkin bir düzenleme yapıldı diye biliyorum. Aktuelpdr ve rehberlik portalinda bilgi var.

Rehberlik-ci nickine gelince; bende zaten bu sözü bir rehber öğretmenin kullanamasından alındım. Geçenlerde teftiş raporum geldi, herif Branşıma REHBERLİK ÖĞRETMENİ ve paratez içinde (REHBERLİKÇİ) yazmış. düşünsenize; daha benim ünvanımı bilmeyen adam beni teftiş etti.

Her neyse demek istediğim bu yanlış tabiri en azından bizim kullanamamamız gerektiğiydi. Yoksa sizi kırmak değildi maksadım. Özür dilerim...

ibni_Haldun
Aday Memur
01 Haziran 2007 08:47

Hocam, ekders yoksa, okula gelin deseler bile, günlük 3 saat gel git derim; ama mantığı gelmemek.

Ben isterimki, ekders vermesinler, biz de Haziran 19 da memlekete gidelim.

ibni_Haldun
Aday Memur
01 Haziran 2007 08:50

Özür dilerim, haftada 12 saat ya da 2 gün tam gerisi boş:)

ibni_Haldun
Aday Memur
01 Haziran 2007 08:57

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve FİİLEN GÖREV yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.

BİZ fiilen görev yapacağımız için:)

...IHTIYAR...
Kapalı
01 Haziran 2007 09:00

Burada bir çelişki var:

1-Rehber Öğretmenler yaz tatillerini öğretmenler gibi kullanırlar.

2-Ders yılı içerisinde -ki tanımı yukarıdadır , kurum ayırımı yapılmadan haftada 18 saat ekders alırlar. Diyor yönetmelikler.

Bu nedenle 19 Hazirandan sonra okullar açılana kadar Rehber Öğretmenler ücret alamzlar. Ancak tatile de çıkamazlar 1 Temmuza kadar. Öyle ise ücret almadan mı göreve devam edecekler???? Bunu Bakanlığa sorduk cevap bekliyoruz. Saygılarımla....

ibni_Haldun
Aday Memur
01 Haziran 2007 09:11

Fiilen görev yapmazsak ekders almayız, yapmak mecburi değil desek doğru olur mu?

Lisede, öğrenciler not yükseltme sınavına gelir ve gider.

Okul boş gibi bir şeydir.

ibni_Haldun
Aday Memur
01 Haziran 2007 09:14

İhtiyar Hocam,Bakanlık sonucunu bizle paylaşırsanız seviniriz. Saygılar

...IHTIYAR...
Kapalı
01 Haziran 2007 09:50

Bilgilendirildiğim gibi yazmaya çalışırım. Saygılarımla...

REHBER_1978
Aday Memur
01 Haziran 2007 10:16

Bundan 4 sene önce lisede çalışıyordum.Müdürüm sınav döneminde burda olcakasın çünkü okulda öğrenci var dedi.Ben de ücret alamayacağımı söledim ama dinletemedim.Neyse ücret zamanı geldi ve mal müdürlüğü ödeme yapmadı.Ben de mal müdürüne gittim.Müdürün görevlendirme yazısı saçma dedi.İyi de görevlendirdi dedim.Hocam herşey para için mi dedi.Biraz da bedava çalışsanız ölmezsiniz dedi.ve sonuçta bana ödema yapmadı.Daha sonraki senelerde gitmemek için bahanem oldu.Şimdi ilköğretimdeyim 1 temmuza kadar seminer dönemi olduğu için alıyoruz.

...IHTIYAR...
Kapalı
01 Haziran 2007 11:33

rehber Öğretmenlere bu sene seminer görevi yok. Bilgilerinize , saygılarımla...

REHBER_1978
Aday Memur
01 Haziran 2007 13:05

hocam nerden aldınız bu duyumu?

seminer olmadığına dair

Toplam 159 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi