Editörler : F16 Gökçen
24 Kasım 2009 20:56

Mezhepler..Sunni...Alevi...

mezhep farklılıkları neler?

alevilik bir mezhep mi?

mezhepse alevilik ve sünnilik arasında ne gibi farklılıklar var?

aleviliğin kendine has özellikleri neler?

mezhep farklılıklarında ki evlilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

sunnilik hakkında yanlış bilinenler,doğrusu nedir?

alevilik hakkında yanlış bilinenler,ön yargılar,hangi konuda haksızlık yapılıyor

veya bizim bilmediğimiz neler var..

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:09

yazılana kadar güncelleyeyim:))

uye1485252
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:10

mezhep farklıgı hakkında bişey düşünmüyorum

türkiyede ne oluyorsa bu farklılık yüzünden oluyor

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:14

niye insanlar bu farklılığı kabullenmiyor

herkes aynı aileden yetişmek zorundamı

bence ailelerde iş bitiyor

herkes kendinden farklı olanı çocuklarına karşı olumsuzluk yüklüyor

sonra o çocuklar büyüyünce saygıdan yoksun anlayışsız oluyor

uye1485252
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:16

sorun farklılığı kabullenmemek

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:22

oysaki farklılığı kendine üstünlük ilan etmiş kişilerin

bulundukları durum kendi zekalarının ürünleri değil

ailelerinden gördükleri

A.N.T.İ.P.A.Tİ.K
Aday Memur
24 Kasım 2009 21:28

aynen öyle ailelerinden öğrendikleri... siyasetçilerde çok güzel kullanıp galeyana getiriyolar... kimse hiç birşeyi tam bilmiyo ne zaman başlamış bu ayrılıklar sebepleri neler... nedense okumaktan yoksunuz bu devirde bile... kulaktan dolma şeylerle insanlar bir birini öldürüo... daha çoook madımaklar yanar böyle giderse...

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:36

ben özellikle örneğin alevilerin ramazan ayında neden farklı

günlerde oruç tuttuklarını merak ediyorum

alevi arkadaş hiç mi yok forumda

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:49

Sünnilik Nedir?

İslâm mezheplerinden biri. Kur`andaki ayetlere ve Peygamberlerin sünnetlerine göre amel etmeyi en doğru ve tek yol olarak gören bir mezheptir. Ebu Hanife tarafından kurulmuştur. Hanefi mezhebi de denmektedir.

Asi_Türkü2
Memur
24 Kasım 2009 21:58

mezhep yada felsefi inanç ne olursa olsun tanrı sevgisi demiyorum insan sevgisi olmayan bir insan boştur..

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 21:58

Alevilik Nedir?

Allah, Muhammed, Ali kutsallığını kalbinde taşıyan , Hz.Ali?nin adaletinden ayrılmayan temelinde insan sevgisi bulunan her dine , mezhebe ser inanca saygı duyan ve hoşgörü ile bakan, dil, din, ırk, renk , farkı gözetmeyen eline diline sahip olma ilkelerini şart koşan, gelmek isteyen, inançlı insanları çatısı altına alarak manevi susuzluklarını gideren, insanları yaşadıkları toplumda kendi istekleriyle kendi kendilerini yargılamalarını sağlayan, laik,demokrat, eiştlikçi, katılımcı, paylaşımcı düşünceyi savunan, zalime ve zulme karşı gelen, mazlumun yanında olan, şeriatın bağnaz kuralllarına bağlı olmayan, ve onu reddeden, İslam dinini kendine göre ve sunni inancın dışında yorumlayan, aslı doğruluk, kemali dostluk, cevheri, merhamet, görüşü eşitlik, hazinesi bilgi, meyvası sevgi hamuru ile yoğrulmuş, insanı Kamil ve erdemli insan yaratmayı ön gören, korkuyu aşıp sevgi ile tanrıya yönelen, Enel-Hak ile insanın özünde tanrıyı gören, yaradan ile yaradılan ikiliğinen Varlk Birliğine varan, edep ve ahlaklığı yaşamın temeline oturtan, insanı yücelten, hamurunda hem ilahiliğin hemde irfaniliğin mayası bulunan; kişinin ahlaklı ve karakterli yaşam ilkelerini belirleyen, Hz. Muhammed ve Hz. Ali?den gelen neslin imametini teberra ve tebelle ilkesi ile sahiplenen, dini biçim ve şekil olarak değil, gerçek anlamıyla algılayan, dini bağımsız bir irade gücü ve batını özelliği ile evrimleştiren akıl ve iman bütünlüğünde birleştiren ve tüm bunları Kırklar Cemi ile yürüten bir inanç sistemidir. Alevilik Aleviler için üst kavramı, Bektaşilik ve Kızılbaşlık ise alt kavramları oluşturur.

Alevilikte Allahtan başka Tanrı Yoktur.

buruşukzeytin*
Kapalı
24 Kasım 2009 21:59

ya insan insandır

ben liseye başlayana kadar hiç bilmiodum meshep olaylarını

bi gün bi arakadaş sordu sen nesin die

bakıom suratına ne olabilirim ki die

açtı alevi misin sünni mi die sordu

ben naptım dersiniz sıra arkadaşıma sordum esra bis neis sence die:P

sonra eve gelip bisimkilerin tepesine ekşidim neyim ben sölein die:P

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 22:01

asi türkü haklısın

toplumca yanlış bilinenler var

ve çoğu insan meshepler hakkında bilgiye sahip değil

buruşuk o zaman çocukmuşsun şimdi bilmeyenler var

bende çoğu şeylerini bilmiyorum

öğrenicez inşallah:))

buruşukzeytin*
Kapalı
24 Kasım 2009 22:03

ya örenelim ama şunu da sölemeliim dikkat ettim benim en yakın arkadaşlarım hatta dostalrım hep alevi...

onlar bizde ben onlarda kalmışımdır aileler de tanır birbirini

çok da ciddi farklar görmedim ben hatta merak ettiklerimi de sordardım ben malum hem dostus hem de ben biras patavatsıs olduğumdan şaşımıolardı:P

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 22:11

buruşuk aynen benimde çok alevi arkadaşım var

ama çocukluktan duyduklarımın tersini duydum onlardan

şaşırmıştım baya:))

**

Kızılbaşlık Nedir?

Kızılbaş, Allah?ı ve Resulü uğruna kendini adamış, onların yolunda canından ve malından vazgeçmiş, bu yolda ölmek var dönmek yoktur yeminini başına sardığı kırmızı sarık ile ilan eden kişilerdir.

buruşukzeytin*
Kapalı
24 Kasım 2009 22:14

bende kulaktan dolma bişiler olmadığından ne gördüysem farklı nie böle nie ole die herşetyin cılkını çıkardığımda olmuştur:P

ama saolsun dostlarım sabırla bana açıkladılar:)

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 22:30

bana pek sabır gösterdiler diyemem buruşuk:))

**

Bektaşilik Nedir?

Türkiyede babagan ve dedegan kollarına bağlı Aleviler kendilerini Bektaşi olarak tanımlarlar.

buruşukzeytin*
Kapalı
24 Kasım 2009 22:51

sor valla ya ne merek ediosan sorcam arkadaşıma cevap vercem sana yarın liste olarak:P

ben cevap alana kadar tepelerine ekşiyeceğim içün artık hemen bi kere de konuşup kurtuluolar:P

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 22:58

he heyy:))

valla senin arkadaşlar çok iyimiş:))

veya senin çenen iyi:))

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 23:16

MUSAHİPLİK NE DEMEKTİR ? ?

Musahiplik yol kardeşliği demektir. Alevi inancına göre evli her Alevi kendisine denk düşebilecek başka bir evli Alevi ile dinsel bir kardeşlik tutar; bu aynı zamanda kendisinin ahiret kardeşidir. Öz kardeşlik kurallarından daha ağır kuralları olan bu yol kardeşliği Alevilikte farzdır.

''''KardeleN''''
Yasaklı
24 Kasım 2009 23:21

SEMAH NEDİR?

Alevi inanışında büyük bir yer tutar. Sözcük anlamı; günahlardan arınmak anlamına gelir. Alevi Cemindede öyle kabul edilir.

CEM NEDİR?

Sözcük anlamı olarak, birleşme, birlik olma, bir araya gelme demektir. Alevi inancında , ibadet için cem olma, bir araya gelmeden yola çıkılarak, bütünleşme anlamında kullanılır. İbadetin yapıldığı yere cem evi denir.

Alevi inancı cemsiz düşünülemez. Bir Alevinin doğumundan ölümüne tüm yaşantısı cem ile bağlantılıdır. Yola girdiği, müsahib tuttuğu, erkan gördüğü, görüldüğü-sorulduğu yerdir. Cemin çok çeşitleri vardır. Kurban cemleri, görgü cemleri, Abdal Musa cemleri, Bayram cemleri.

Toplam 351 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi