Editörler : E.Kayı Han
16 Ağustos 2012 02:35

ilahıyat formasyon

arkadaşlar formasyon almak için ne gibi şartlar aranıyor not ortalaması en az kaç olmalı bilgisi olan varmı?

dilek929
Memur
17 Ağustos 2012 10:36

not ortalaması en az 2.50 olması gerekiyo bide mezun olma şartı aranıyo okadar.

tarla-kuşu
Aday Memur
17 Ağustos 2012 15:29

açıköğretim ilahiyat okuyanlar da formasyon alabiliyor mu

dilek929
Memur
17 Ağustos 2012 15:53

4 yıllık mezun olanlar alır tabiki neden almasın.zaten diplomalarda açıköğretim yazmıyo örgün mezunların diplomalarıyla aynı.

bursa_
Daire Başkanı
17 Ağustos 2012 17:39

Bedavadan ilahiyat diloması veriyorlar. Bir de örgünler dururken ilitamlara formasyon veriyorlar. Adamlar 50 geçme notu ile sınavdan sınava gidip 60 ile 2.50yi yakalıyor. Garibim örgün okuyan 70 geçme notuyla 2.50yi ancak 80 ile yakalıyor. 4 yıl gurbette kalışı yaz kış demeden okula gidişi ev kirası yemeği onlarca kişi karşısında bir çok dersten sorumlu tutularak ders anlatması Tez hazırlaması ise görmezlikten geliniyor. Evinde otur iki kitap oku ilahiyat mezunu ol. Oh ne ala. Kuran okumasını bilmeyen ilitam mezunu bir tanıdığım ki 7 yıldır diyanetten yeterlilik alı da imam olamayan arkadaş ihl de meslek hocası olacak bu yıl.

İlahiyatın aöf si mi olur ya.

__marjinalist__
Şube Müdürü
17 Ağustos 2012 18:34

yOK kARDEŞ; BEN GEÇEN YIL FORMASYONDA bİ TANE bİLE iLİTAMLI GÖRMEDİM...

bAŞKA YERLERDE OLABİLİRLER.. aÖf'CÜLERE NOT ORT. YETMİYOR SANIRIM.

iLİTAMIN AÇILMADIĞI FAKÜLTELERDE; ÖRGÜN İLAHİYTÇILAR DAHA ŞANSLILAR..

ÇÜNKÜ KENDİ OKULUNDAKİ KONTENJANDA ORTALAMA DAHA DÜŞÜK; ŞANSIN İSE DAHA YÜKSEK OLUYOR..

dilek929
Memur
17 Ağustos 2012 18:44

aöfcülere notortalaması yetmiyo derken? ortalaması iyiyse alabilir sonuçta lisans mezunu oluyo.ayrım olacağını sanmıyorum.

bursa_
Daire Başkanı
18 Ağustos 2012 01:04

Hiç bir ayrım yok. Mülakat olsa ne ala. Hocalar da biliyor ki ilitam meselesi diyanet kadtosu için açıldı vakti zamanında. Yoksa açıktan ilahiyat eğitimi mi olur. Artık diploman yüksekse alırsın. Başka bir kriter yok.

ehmer
Kapalı
18 Ağustos 2012 01:32

bursa; ilitamı aöf den ayır bu birrr..

2. si diğer ilitamları söylemiyorum ama Ankara ilitamı bi araştır geçme notu kaç imiş!!! ayrıca örgünlerde geçme notu 70 miş uydurma her örgün için geçerli değil bazılarında 50 bazılarında 60 ünv. den ünv. ye değişiyor.. ünv. örgünde geçme notunu kaç veriyorsa ilitamda da o geçerli mesela ankara 70 ; istanbul 45/50; cumhuriyet 45... diğerleri de buna yakın. Ankara en yükseği.. bilip bilmeden konuşma!

şunu da ekliyeyim çok afedersin ama ben örgün okuyan merkeplerle de karşılaşıyorum önemli olan kişinin kendini yetiştirmesi.. evt geliştirirse kişi kendisini örgün daha faydalı olur ama herşey öğrenci de biter unutma !! ilitamlarda da kurandan ezberler yapılıyor tecvit çalışmaları yapılıyor sanal derslere katılarak öğrenciler kuran okuyorlar. tabii her ilitam için geçerli değil. Ankara ilitamda bu uygulamalar var.

Eksiklikler ve yaşanan haksızlıklarda var. mesela çoğu ilitamdaki online sınavların bi an önce kaldırlması lazım. ortalamaların haybeden yükselmemesi için... sizler burada veryansın edeceğinize bu olaylar çözüme kavuşturulsun diye şikayet edebilirsiniz.

Bursa; ilitamlar ve rahatsız olduğun diğer konular için burada niye yazıyorsun kendini haklı görüyorsan bimer e yök e vs. dilekçe gönderebilirsin.. özellikle de online sınav için

çarşambalı55
Daire Başkanı
18 Ağustos 2012 04:46

kardeşim bizim diyanet ve yök'ün nasıl bir mantığı varsa ilitam kontencanlarını o kadar arttırdı ki.Hangi bölümün ilitamı var,ancak ilahiyatın var.

bursa_
Daire Başkanı
18 Ağustos 2012 15:24

Ehmer kardeşim. Kendin okuduğun için çok doğal geliyor sana ilitam. Benim cemaatten de insanlar var. Ezveri iyi. Biraz kitap okumuş dini bilgisi var. Senin mantığına göre dini bilgisi olan berkese ilahiyat diploması verilmeli. Olacak iş midir bu. Evde okuduğun kitaplarla ilahiyat mezu olmak. Bence hukuk kadar mühendislik kadar örgün okunması elzem bir bölüm ilahiyat. Kelamın ne olduğunu bilmeden usul nedir görmmeden sınavda çıkan 3-5 soruya cevap vererek ilahiyatçı kimliği alınıyor. Sen kendine bakarak ben iyiyim o halde her yıl mezun olan 3 bin 4 bin ilitamlı da iyi mantığıyla gidersen yazık. İlitam aöf değilmiş. Bence bir farkı yok.

ehmer
Kapalı
18 Ağustos 2012 15:46

bursa kardeş yazdıklarımı iyi oku! bende ilitamların sayısının artmasına karşıyım bırak 2 -3 şey bilmeyi hiç birşey bilmeden online sınavla kopya yoluyla geçiyorlar çoğu ilitamda. eğer örgün okuyan biri çalışmıyorsa aöf okuyan birinden de bilgisiz olur.

Bilmeden konuşma derim sana evvela aöf yi sonra ilitamı bi araştır aradaki farkı gör. Ebu Hanife, Şafii vb. zamanında ilahiyat mı varmış. ama onlar araştırarak, gecce gündüz okuyarak büyük alim olmuşlar. ben ilitamlı olarak örgünde de derslere katılan biriyim her ikisini de bilerek bunları yazıyorum. SENDE BİLEREK KONUŞ İSTERSEN.

sana hak verdiğim noktalar var. evet bütün ilitam okuyanlar aynı değil sırf lisans dipl. almak için çeşitli sebeplerle okuyorlar. ama genele bakıp hepsini aynı kefeye koyma.

dini bilgisi olan herkese tabi ki dipl. verilmemeli! sen bu konuda gereken adımları atıyor musun burada veryansın etmekle olmaz. ilitamlar hakkında yorum yaparken Ankara ilitamı içlerinden çıkartıp öyle yorum yap. biraz araştır.

tufan_09
Memur
18 Ağustos 2012 15:49

Ders Kategorileri

Adalet Uzaktan Eğitim

Bankacılık ve Sigortacılık

Bilgisayar Programcılığı

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Turizm ve Otel İşletmeciliği

İlahiyat Lisans Tamamlama

çarşambalı55 bu yazdıklarım ankara ünv bünyesinde uzaktan eğitim verilen bölümler yani senin dediğin gibi ilitam sadece ilahiyat için değil başka bölümlerde de var..

bursa_
Daire Başkanı
18 Ağustos 2012 16:15

Hemen hemen her bölümün ilitamı olabilir ancak ilahiyat olmaması gereken bir bölüm. Ebu hanife imam şafi diyerek kendi tezini çürütüyorsun ehmer kardeşim bbenim. Onlar kimlerden ders almış bir bak. O dönemin bir nevi ilahiyatçıları. İlitamlar kimden ders alıyor. Hangi halkanın zakiri. Arkadaşım ankara mezunu. 2.07 ile formayon alıyor. Bir diğer arkadaşım 2.4 ile alamıyor. Neden ankara 2.07 ile 74 ediyor. Iğer arkadaşım 2.4 ile 62 ediyor da ondan. Ecde kitap okuyarak meslek hocası olacaksınız. Ben meb düşünmüyorum.ama 28 şubatın cefasını çeken arkadaşlar hala beklerken okuduğu iki kitap ile hoca yüzü görmeden tez nedir bilmeden mezun olan ilitamlar öne geçiyor o beni üzüyor. Neyse .siz iyisiniz ya herkes iyi.

tufan_09
Memur
18 Ağustos 2012 16:16

bursa bütün ilitamlıları ölçtün mü nerden biliyosun ilitamlıların hepsiinin bişey bilmediğini beleş diploma aldığını olum size batıyomu lan ilitam.. derdiniz ne sizin varsa yaptığınız hizmet devam edin yoksa susun be kardeşim cahil cahil bi halt bilmeden oturduğun yerde konuşmayın ya..

bursa_
Daire Başkanı
18 Ağustos 2012 16:20

İnşaallah sen de ilitam okumuyorsundur. Şu konuşmaların değil ilitam veya ilahiyat (bence ayrı şeyler) bir imam hatipli kimliğini dahi taşıyamayacağına işaret.

tufan_09
Memur
18 Ağustos 2012 18:31

evet ilitam okuyorum.. arkadaşım bak konuştukça cehaletini belli ediyosun bişey araştırmadan bilmeden konusuyosun,asıl ankara ilitamın not dönüşümünde ilitamlılar aleyhine maduriyet var sen tam tersini yazmıssın bi araştır, senin forumda insanlar hakkında bilip bilmeden konusup kimin ilim sahibi kimin cahil olduğunu ölçecek bi terazin var anlaşılan.. resmen suizan ediyosun iftira ediyosun..kimin öğretmen olması kimin olmaması gerektiğini burdan biliyor kardeşimiz..ya su mubarek zamanda kırmayalım biribirimizi diyorum ama insanı çileden çıkarıyosunuz biz kızıncada bu ilahiyatlıya,ihl liye yakışmıyo oluyor..sen millete iftira at suizanda bulun araştırmadan konuş sana kimse bişey demesin öylemiii...bide 28 subat mağdurlarının ilitamlılar içinde olmadığını mı sanıyosun..

ehmer
Kapalı
18 Ağustos 2012 19:50

bursa; şu yazdıklarına bakıyorum da sana cevap vermek aslında çok yersiz .. ama senin cehaletinin farkına varman lazım. bi kardeşin olarak bu iyiliği yapıp cahilliğini göstermeye çalışacağım sana.

1) Ben tezimi çürütmedim tam aksine desteklemek için Ebu Hanife, Şafii örneğini verdim. bak senin de söylediğin gibi onlar alimlerin peşine düşüp diyar diyar dolaşmışlar ama bunun sonucunda ellerine bi dipl. geçmiş mi!! ben de ilitam öğrencisi olarak senin gibi ezberden konuşanların görmediği bilmediği kavrayamadığı araştırmaları yapıp ve senin çok övüp durduğun ünv. de örgün eğitimde derslere katılıp ve daha başka faaliyetlerde bulunarak ilmimi genişletmeye çalışıyorum nacizane.. araştırmak kendini geliştirmek isteyenlerin bir üniversite bünyesinde ilahiyat fakültesinde kayıtlı öğrenci olması şart değil. bunu kafanın basması lazım. sana 2 kişi getiririm biri ilahiyat fakültesi mezunu, diğeri de çeşitli ilim meclislerine katılan alimlerin peşine takılan, gecesini gündüzünü ilimle geçiren birini görürsün o zaman diplomalı eşşekle diplomasız alimi !!! ilitam öğrencileri de ilahiyat fakültesinde ders veren profesör lerden ders alıyor. bunu iyi araştır.

2) yine işkembeden sallımışın ( umarım örgün mezunu değilsindir :)yoksa örgün ibretlik misallerime seni de ekleyeceğim :D) demişsin ki 2.07 ile 74 ediyor bilmeyenlerde seni ciddiye alıp inanacaklar. 2.07 ile 64 etse yine iyi. 2,50 ortalama 75 i değil 65 i karşılıyor Ankara da. bu adaletsizlik içinde öğrenciler ayrıca dilekçe gönderiyorlar.

3) dgs puanım örgün eğitime de fazlasıyla yetiyordu. Ama ülkemizde öyle bi sistem var ki herşey sınav oldu. daha sonra alacağım eğitimler için formasyon vs. uzatmak istemedim. örgünü tecih etmeyip ilitamı tercih ettim.

4) bundan sonra yapacağın yorumları da araştırmadan, kafadan sallayarak yaparsan sana cevap vermeyeceğim Furkan 63. ayetin gereğini yapıp sana selam deyip geçeceğim.

ve son olarak yazdıkların için OHA (Olumsuz Hareketlerini Azalt) diyorum kardeşim selam ve dua ile..

bursa_
Daire Başkanı
19 Ağustos 2012 11:40

Araşrırma değil ben arkadaşımdan bahsettim. 2.07 ile 74 diye.ve bir de bben sana ilitamlar yetersiz demiyorum. Örgün okumak şart diyorum. Evde kitap okuyarak ilim sahibi olunmaz demiyorum. Olunur lakin öğretmen olunmaz. Ama siz oluyorsunuz örgünler olamıyor. Engelsiniz yani.örgün okuyanlar eşek ha. Vay be. Ilim erbabı sizlersiniz özür. Bu arada ben ve alem bir önceki "lan oolum bursa...." diye devam eden mesajında notunu verdi zaten. Kitap yüklü alimim benim. Benim cemaatten de var 80 yaşında kitap okuyup ilim sahibi olanlar. Ben şahsın adına konuşuyormuşum gibi de davranma. Oradan her yıl 3 bin 4 bin mezun veriyor. Ve bunlarmeslek hocası olacak. Bilmem tehlikenin farkında mısın.

ehmer
Kapalı
27 Ağustos 2012 21:37

o kadar çelişkili ve çetrefilli konuşuyorsun ki.. "ilim sahibi olunur da öğretmen olunmaz he :D biz oluyomuşuz, örgünler öğretmen olamıyomuymuş :D" ya hu ben tehlikenin farkındayım da evt tehlike gittikçe büyüyor ama sen bu tehlikeyi önlemek için ne yapıyosun kardeşim!! benim söylediklerimi üstünkörü okuma dikkatli oku!!

ben bu programların kontenjanlarının düşürülmesinden yanayım zaten bu noktada katılıyorum lakin ilitamlıların tamamını aşağılıyıcı konuşma içlerinde gerçekten örgünde okuyan bazı şahısların ilmini aşan kişiler var ve şunu da belirteyim ilitamı 2. hatta 3. ünv. olarak okuyanlarında sayısı azımsanmayacak kadar fazla

28 Ağustos 2012 00:14

Bursa_ kardeşim sen neyin peşindesin ben doğuda görevliyim puanım 257 puanım bazı örgünlere yetiyor ama mecburen ilitam okuyacağım keşke örgün okusaydım.Şunu da söyleyim ben 97 ihl mezunuyum biz ve bizim gibiler 28 şubat mağdurlarındanız katsayı sorunu baskı vs. içimizde ukte kalmış şimdi böyle fırsarlar verilmiş bizlere yani bu çekememezlik nedir.Bu ortamda birşeyler yazacağınız zaman dar pencereden bakarak yazmayın.

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi