Editörler : "eskiyara"Pangaea
15 Ocak 2010 13:26

2.üniversite ve alan değişikliği

Merhabalar;

Arkadaşlar bir ilköğretim okulunda rehber öğretmen olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Açıköğretim Fak. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenciyim. Bu bölümü bitirdiğimde branş değişikliğ yaparak Türkçe ya da Edebiyat öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim?

lou-ree
Kapalı
15 Ocak 2010 13:31

hocam millet sana güler,rehber öğretmenken full ek ders alıyorsun ve ders görevin yok üstelik nöbetin de yok.

neyse: bu konuda mevzuatta açıklama yok hocam, alan değişikliği genelde atama alanı ve mezuniyet alanı farklı olanlara yapılan bir uygulama. örneğin adam kimya mezunudur yıllar önce sınıf öğretmeni olarak atanmıştır şimdi alan değişikliği yaparak kimyaya geçebilir...

srabia
Aday Memur
15 Ocak 2010 13:38

Valla kim ne derse desin gülen de gülsün hocam, pilavdan dönenin de kaşığı kırılsın. :)İşten kaçmıyorum ben sevdiğim bi alana yönelmeye çalışıyorum. Yok mu bu işin çıkarı:(

f1979
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2010 00:12

bende 2. üniver olarak Türk dili okuyorum.

15 Şubat 2010 16:47

srabia hocam merhaba.bende öğretmenim ve alan değiştirmek istiyorum. açık öğretimden edebiyat yada sosyoloji okuyacam. daha başlamadım bu yıl başvuracam. sizden açık öğretimden fakülteleriyle ilgili bilgi almak istiyorum. özele email atsam cevaplarmısınız.bide nasıl atılıyo özelden email.

19 Şubat 2010 16:15

güncelll

HASAN-31
Genel Müdür
19 Şubat 2010 17:43

Milli Eğitim Bakanlığı her sene eylül-ekim-kasım ayları arasında alan değişikliği duyurusu yapar.

Hangi mezuniyet branşı mezunlarının hangi branşlara geçeceğini de ilan eder.

Şimdiye kadar rehberlik branşından edebiyat branşına geçiş için duyuru yapılmadı.

Her 2. üniversiteyi bitiren branş değiştiremiyor.

Hangi mezuniyet branşı mezunlarının hangi branşlara değişiklik yapacağı her sene ilan edilir ama bellidir.

Sınıf öğretmenliği yapan Kimya,biyoloji,fizik,edebiyat,tarih.... mezunları kendi alanlarına branş değişikliği için başvurabilir.

Bir de alanları daralan bazı branşlara zaman zaman ihtiyaca bağlı olarak branş değişikliği hakkı veriliyor.

mesela nakış öğretmenliği branşındaki öğretmenlerin ilköğretim teknoloji tasarım dersi öğretmenliğine geçmek için başvuru fırsatı verilmesi gibi.

Bunların dışında branş değişikliği diye bir olay yok....

Tanıdığım bir öğretmen arkadaş önce türkçe öğretmenliğini bitirdi ve türkçe öğretmeni olarak ataması yapıldı. Arkadaş ilköğretimden sıkıldı ve liseye geçmek için edebiyat öğretmenliği bölümünü bitirdi.

Alan değişikliğine başvurmak istediğinde başvuramadı, ekranda atandığınız branş itibariyle alan değişikliği yapacak alanınız yoktur ibaresi yazıyordu.

Kısaca türkçe branşından edebiyat branşına geçmek mümkün değilken siz hiç heveslenmeyin.

vatandas_m
Şube Müdürü
20 Şubat 2010 00:51

Sanırım burada önemli olan eğitimle ilgili bir alanı bitirmeniz...Yani Fe-Edebiyat için ayrıca formasyon gerekebilir..Bölüm öğretmen atamasına uygunsa geçilebilir diye düşünüyorum..

Alan değişiklikleri son birkaç yıldır haziran ayında oluyor..2010 ocak ayında da bir kez yapıldı..

En iyisi bir de bilgi edinmeye başvuruda bulunun...

pdroz
Aday Memur
24 Mayıs 2011 12:12

mrb srabia hocam. bende seninle aynı dertten muzdaribim rehber öğretmenim ama bölümümden memnun değilim kendime bir çıkış yolu arıyorum ikinci bi üniversite bitiirip sınıf öğretmenliğine geçmek istiyorum. branş değişikliği konusunu araştırdın mı geçiş yapılabiliyormuymuş?

kursad17
Memur
10 Aralık 2011 01:40

pdroz hocam ben de sınıfçıyım psikoloji alanında yüksek yapıp rehberci olmak istiyorum :) bu mümkün mü bilen var mı ? sen neden istemiyorsun

HASAN-31
Genel Müdür
10 Aralık 2011 09:37

Arkadaşlar, alan değişikliğiyle ilgili olarak çok başlık açılıyor. Bunlara gerek yok. 2010-2011 alan değişikliği kılavuzlarına ve talim terbiye kurulu kararlarına bakın yeter.

En çok sorulardan birisi de şu, örneğin ilköğretim sosyal bilgiler öğretmeniyim, tarih alanında yüksek lisans yaparsam tarih öğretmeni olarak alan değiştirebilir miyim?

Talim Terbiye Kurulu kararlarına göre lisans mezuniyet alanının dışında bir alanda yapılan yüksek lisans ve doktora eğitimi yan alan olarak kabul edilir. Yan alana da branş değişikliği yapılamaz.

Yani yüksek lisans değil doktora yapsan dahi üniversitede okuduğun alanın dışındaki alanlara geçiş yapamazsın. NOKTA.

ayse104
Memur
10 Şubat 2013 01:33

gncl

tercuman2008
Kapalı
10 Şubat 2013 13:33

Hocam 10 aralık 2011 de bu yorumu yapmışsın. Kim derdiki YAN ALAN SAÇMALIĞI İLE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILSIN.

Yapıldı işte.

HASAN-31, 12 yıl önce

Arkadaşlar, alan değişikliğiyle ilgili olarak çok başlık açılıyor. Bunlara gerek yok. 2010-2011 alan değişikliği kılavuzlarına ve talim terbiye kurulu kararlarına bakın yeter.

En çok sorulardan birisi de şu, örneğin ilköğretim sosyal bilgiler öğretmeniyim, tarih alanında yüksek lisans yaparsam tarih öğretmeni olarak alan değiştirebilir miyim?

Talim Terbiye Kurulu kararlarına göre lisans mezuniyet alanının dışında bir alanda yapılan yüksek lisans ve doktora eğitimi yan alan olarak kabul edilir. Yan alana da branş değişikliği yapılamaz.

Yani yüksek lisans değil doktora yapsan dahi üniversitede okuduğun alanın dışındaki alanlara geçiş yapamazsın. NOKTA.

ayse104
Memur
12 Şubat 2013 11:08

arkadaslar alan degisikliği için bitirdiğimiz 2.ünuverseitenin diplomasını nasıl işletiyoruz bilen varmı

adeba
Müsteşar
03 Şubat 2014 11:29

değişiklik yapılamıyorsa ne demeye imkan tanıyor devlet aöf okumaya..sacmalık

nicksiz40
Daire Başkanı
03 Şubat 2014 16:17

2. Universite okundugu taktirde alan degisikligi hakki var.

Fakat bulundugunuz ilde gecmek istediginiz alanda acik olmasi ve il memin alan degisikligi zamanlarinda norm ayirmasi gerekmekte.

Son yillarin alan degisikligi klavuzlarini okursaniz gerekli cevaplari bulabilirsiniz.

adeba
Müsteşar
04 Şubat 2014 11:18

peki okuduğumuz aöf bölümünde formasyon yok bu sorun yaratmaz insallah

alaattin(bjk)
Genel Müdür
04 Şubat 2014 11:34

Millet yan alan değişikliği ile alan değişikliğini karıştırmış.Hocam sen edebiyatı okursan formasyonun olduğundan dolayı mebbise diplomanı işleterek bu alana geçebilirsin.Sonuçta o üniversiteden mezunsun sen geçemezsin diyemezler.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi