Editörler : E.Kayı Han
04 Nisan 2012 18:29

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması, kararı memuriyete engelmidir ?

*- Yeni düzenleme yapılmazsa sahtekarlıktan mahkum olanlar memuriyetten atılamayacak

ARKadaşlar bi̇r konuda yardiminizi i̇steyeceği̇m..

?soruşturmada hükmün açiklanmasi geri̇ye birakildi ? olarak ertelenmi̇ş 50 günlük hapi̇s cezasi memur olmaya engel mi̇di̇r? zabit kati̇bi̇ olarak sinavi kazandim ancak engel olmasi tedi̇rgi̇n edi̇yor beni̇ yardimci olursaniz sevi̇ni̇ri̇m arkadaşlar

çılgın
Aday Memur
04 Nisan 2012 19:45

sabıka kaydı aldığında bu kayıt görünmezki

alıp kotrol et

fatihsay
Kapalı
05 Nisan 2012 00:18

neden görünmesin. Görünür.

hayatixxx
Kapalı
05 Nisan 2012 00:30

devlete karşı işlenen suçlardan veya taksirli(yüz kızartıcı) suçlardan değilse bişey olmaz, hagb kararı olmasa bile 6 aydan düşük hapis cezası olduğundan etkilemez.kaynak 657 sayılı devlet memurları kanunu

dipnot: infaz edilsin veya hagb kararı verilsin kesinleşmiş kararlar adli sicilde görünür

apoworld
Kapalı
05 Nisan 2012 12:08

yüz kızartıcı bir suç değil ise hiçbirşey olmaz dostum.

azmin_zaferi
Daire Başkanı
06 Nisan 2012 00:42

Fatih say şayet adliye personeli isen yarın ilk işin hagb ifadesinin anlamını ve mevzuatımızdaki yerini öğrenmek olsun. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması sanığın 5 yıl süre ile denetime tabi tutulur ve bu süre içerisinde kasten bir olaydan ceza almadığı taktirde cezanın esasen olmamış sayılmasıdır.Hagb kararı adli sicil kaydına işlenmez mahkemeler dlışında hiçbir kurum tarafından istenenemez kullanılamaz.Bu yüzden yüz kızartıcı suç olsa dahi dava sonucunda hagb verilmiş ise memur olmasına engel bir durum bulunmamaktadır.(Tek şart 5 yıllık süre içerisinde yeniden suç işlememesidir.)Bu hakkında hagb kararı verildiği halde ataması iptal edilen adaylar idare mahkemesi kararı ile görevlerine iade edilmektedir.Bu konuda danıştayın bir çok kararı bulunmaktadır.

06 Nisan 2012 09:42

@Azmin Zaferi başta olmak üzere diğer arkadaşlar benim içinde aynı şey geçerlimidir kasten işlenen bıçakla yaralamadan 2 aylık basit yaralama suçundan adli para cezası aldım bu herhangi bir şekilde engel değildir diye avukat hakim yazı işleri de demesine ragmen insan strese giriyor danıştay'da veya idare mahkemesinden bu konuda nasıl emsal dava bulabilirim bu konuda yardımlarınızı istiyorum

zoltar
Yasaklı
06 Nisan 2012 10:24

bir sürü hagbli memur oldu ya. takmayın. senin önceki olayın çalıştığın yerdeki müdürü ne ilgilendirir, sen memur oldun atanmışsın, onlar hiç bişey diyemez. rahat ol stres yapma

7 tane sabıkası olar memur var ya geçen gene geldi sarhoşluk hakaret basit yaralamadan verdik gene para cezası çekti gitti.

6 aydan fazla mahkumiyet almadıktan sonra hiç birşey olmaz

YazOglum
Aday Memur
06 Nisan 2012 11:37

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1484.html

Madde 6 - (1) Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin kararlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak mahkeme, hâkim, askerî hâkim, Cumhuriyet Başsavcılığı veya askerî savcılık tarafından istenmesi halinde verilmek üzere kaydedilir.

mehmetali99171
Kapalı
06 Nisan 2012 16:52

hiç birsey olmaz korkma.... benim 4 sabıkam var. hepsi yaralama, tehdit ve şantaj,zorla alıkoyma.. bana birsey olmadı sana da olmaz.. :))

06 Nisan 2012 17:53

Mehmet Ali aslında hiçbir şey olmaz ancak insanı uğraştırmasınlarda sonuç da memurluğa engel suçlar değil de senin rahat olman zaten memur oldıugundan herhalde

_issiz_adam_
Aday Memur
06 Nisan 2012 19:14

arkadasım rahat ol bende polise mukavemet görevi yapmaya engel olma basit yaralama ve darptan aynı cezayı aldım suan ınfaz koruma memuruyum dosyan ıncelenecegı ıcın 1 ay gec baslıcaksın kalbını ferah tut

bylodos10
Aday Memur
06 Nisan 2012 19:48

İlgilenip yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederimm

System20
Şube Müdürü
06 Nisan 2012 19:57

Hiçbirşey olmaz yasalara göre. Kanun gayet açık rahat ol dostum

06 Nisan 2012 21:02

bende kendi adıma bana da yardımcı olanlara tşk ederim emsal dava varsa bu konuda yaardımcı olan olursa çok daha iyi olabiblir

beyazdiş
Aday Memur
06 Nisan 2012 22:04

50 gün hapis cezası olmaz, paraya çevrilmiştir o muhtemelen. hagb olsa bile yüzkızartıcı suç değilse işe girmene engel olmaz kardeşim inşallah, ki ona da 50 gün vermezler zaten. ancak karar kesinleşirse adli sicil kaydında görünmez ama arşiv kaydında görünebilir. infaz ve koruma memuru alımlarında arşiv kaydına bakıyorlardı yanlış hatırlamıyorsam. yamuluyor da olabilirim..

bylodos10
Aday Memur
06 Nisan 2012 22:54

aynen arkadaşlar,50 gün hapis cezası para cezasına çevrildi.Sabıka kayıtlarında hiçbirşey gözükmüyor.4 yıl geçti bu sene son sene bu yılın sonunda doluyormuş. Ama tedirgin ediyor,herhangi bir sorun çıkartır diye.

kutuz
Aday Memur
15 Nisan 2012 18:48

syn bylodos10 hagb durumunda si̇zi̇n i̇çi̇n hüküm açiklanmamiş oluyor.bu durumda si̇zi̇n zaten sabika kaydiniz olmaz.sadece bi̇r soruşturma yada kovuşturma i̇le i̇lgi̇li̇ olarak savci yada haki̇m tarafindan bu hagb kaydina bakilabi̇li̇r.fakat ünvanli meslekler örn:kaymakamlik,haki̇mli̇k,savcilik açisindan özel bi̇r araştirma yapilir mi ve bu durumda takdi̇r yetki̇si̇ olarak kullanilir mi onu bi̇lemi̇yorum.

bylodos10
Aday Memur
16 Nisan 2012 13:30

yardımcı olan olmayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim..

Nergin
Aday Memur
16 Nisan 2012 15:43

sen nere zabıt katipliğini kazanmıştın arkadaşım denizlidekiler başlayalı 1 hafta oldu

mavi_cadı
Aday Memur
05 Haziran 2012 14:13

Arkadaşlar merhaba bende bir kamu davasından yargılandım karşılıklı olarak 5 ay hapis cezası aldım ama 5 yıl bi suç işlemezsen dava düşer dedi hakim 5 yıl içinde kpss ye veya özel bi sektörde çalışabilirmiyim adli sicil kaydı bakımından :( tşkler şimdiden:(

Toplam 334 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi