Editörler : supporters.

22 Şubat 2012 22:27

Doktora üzerine? faydası ,yararları ,neden yapılmalı?(Yüksek lisans sonrası üzerine fikirler)

Doktora yapmanın faydaları olarak neler söyleyebilirsiniz?

Bir devlet kurumunda iken doktora yapmanın size getirisi ne olabilir? ve nedir?

Doktora yapmak üniversite de bir kadro almak için durumu nedir?Yani doktora yapan birisi akademik ilanlarda avantajı ve benzeri var mıdır?

Doktora yaptıktan sonra üniversitede bir kadronuz yokken Yardımcı Doçent olmak isteseniz olabilir misiniz?

Araştırma görevlisi olmadan dışarıda her hangi bir kurumda doktora başlasak ilerde yardımcı doçent olmak istesek bunun için ne gibi şartlar gereklidir? Yani araştırma görevlisi olmadan da yard. doç. luk unvanı nasıl alınır? Ne tür işlemler yapılmalı(makale tez?vesaire mi yoksa??)

Yüksek lisansı yaptığınız dal ile doktora aynı mı olmak zorundadır?Farklı dallar da seçilebilir mi?Aynı dal olması mı faydalı yoksa farklı dal olması mı?

teşekkürler cevaplandıranlara ve fikir sunanlara...

*

Not:Yüksek lisans aşamasındayım, bu bilgileri ve görüşlerinizi bildirirseniz teşekkür ederim.

gitaristtttt
Şube Müdürü
22 Şubat 2012 23:19

Hocam bende sizinle aynı durumdayım...Başlık yararlı olmuş...Fakat dikkat ettiyseniz fazla ilgi yok...Bu şu demek yüksek lisansı herkes yapar ama doktorayı sadece isteyen ve sadece azim eden yapar...

Ben sizinle aynı durumdayım fakat konuyu çok araştırdığım için size şunları söyleyebilirim...

1)Aslında ilk paragrafta anlatmak istediğim şuydu;Doktorayı herkes düşünmediği için yapan kişi her zaman çok ama çok avantajlıdır.Şöyle düşünün doktorasını yapmış ve 1 yıldan fazla boşta gezmiş birisiyle hiç karşılaştınız mı ?Bunun sebebi devletimizin çok fazla sayıda öğretim üyesine ihtiyacı olmasıdır...

2)Eğer doktorayı gerçekten isterseniz daha doktora yapmadan araştırma görevlisi olursunuz büyük ihitimal.Çünkü bu iş hep böyle yürümüştür.Nice umutsuz yüksek lisans öğrencisi tam pes edecekken karşısına bir şans her zaman çıkar.Yeter ki elinizde şartlarınız olsun(üds ve ales)

3)Diğer sorunuza gelincede doktora yapmak için aynı yüksek lisans ilanları gibi doktora ilanlarına başvuracaksınız...Yani ales ve dil puanınız varsa şansınız yüksektir çünkü 5 kişilik ilan açılır en fazla 3 kişi başvurur :)

Disleksi
Kapalı
23 Şubat 2012 00:25

ben de aynı durumdayım sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum yüksek lisansım 1 ay sonra bitiyor doktora konusunda karar veremedim doktora yaptıktan sonrası nasıl işliyor ...

alperoner
Memur
23 Şubat 2012 09:43

Doktora yapmanın faydalarına girmeyeyim her branş için değişebilecek farklı bir konu.

Doktora yapmayan birisi üniversitede yard.doç, doç ve prof kadrolarında akademisyen olarak çalışamaz.

Araştırma görevlisi olmanın doktora yapmak ile bir alakası yok. Araştırma görevliliği bir iştir. Doktora yaparken üniversitedeki farklı işleri de yaparlar. Doktora sırasında önemli olan yapılan konferans bildirileri ve dergi makaleleridir.

Makalelerden bir akademik puan kazanırsınız ve bu puanınız ile üniversitelere yard. doç olmak için baş vurursunuz. Eğer Türkiyede herhangi bir yerde çalışırım derseniz Türkiye genelinde çok üniversite açıldığı için illaki bir yerde kadro bulursunuz ancak büyük şehirlerde kadro bulmak zordur.

Yüksek lisans ile aynı dalda doktora yapmak zorunda değilsiniz ancak yüksek lisans sırasında litaratür araştırması yaparak çalıştığınız konuya hakim olursunuz. Doktorada da o konuda yapılmayan bir açık ararsınız. Bu yüzden yüksek lisanstan sonra aynı konu üzerine çalışmakta fayda var.

Özel sektörde yavaş yavaş yüksek lisans bir gereklilik olmaya başladı. İlerde doktoralı insanlar dünyada olduğu gibi Türkiye de değer görecek mi göreceğiz.

Son olarak şunu söyleyeyim. Doktora yüksek lisanstsn çok daha zordur.

ahlnx
Aday Memur
23 Şubat 2012 16:15

doktora kalan saçlara bolca beyaz katar, sinir ve sindirim sitemini mahveder. geceleri uyku düzenini bozar, tezi verdikten bir kaç yıl sonra bir tez ile ilgili kabuslar gördürür. zorunlu olarak çoluk çocuğundan uzun süre ayrı kalmana neden olur (6 ay 12 ay arası genelde) eğer kamudan üniversiteye geçmişseniz borçlarınıza biraz daha borç katar. yıllarını üniversiteye vermene rağmen kendi dönem arkadaşların özel sektörde senin 4-5 katın, mezun ettiğin kamuda çalışmaya başlayan öğrencinin senden fazla almaya başladığını görünce sana sabrı öğretir. sonra doktorayı bitirirsin belki bölümdeki profların toplam makale sayısından daha fazla makalen olur ama sen 50-d li olarak işsiz kalırsın. yaşın 30'un üzerindedir artık ve kendine iş aramaya başlarsın. bir kaç özel üniversiteyle görüşürsün, haftada 15-20 saat ders anlatman ve bir çok idari yük karşılığında 2000-2500 tl arasında yar doc ve ögretim gör teklifi alırsın.

kısaca hiç bulaşma ....

eşit mesafe
Kapalı
19 Mart 2012 03:14

Konu hakkında fikir veren arkadaşlara teşekkür ederim.

bir kaç yapılan yorumla ilgili yorum yapacağım katıldığım ve katılmadığım hususlar var

eşit mesafe
Kapalı
28 Haziran 2012 12:29

Doktora ile ilgili bir soru ve cevap kısmından yazı buldum ilgilelerin okumasına sunmak istiyorum ;

http://sorucevap.memurlar.net/soru/645/

CEYHAN-145
Yasaklı
28 Haziran 2012 12:45

EK İŞ İMKANI

arkadaşlar EVDEN yapabileceğiniz bir ek iş fırsatından bahsetmek istiyorum ama sanrım burada anlatmaya kalksam baya bir uzun olur..

Ben Lorems Martketinte çalışıyorum ek iş arayan arkadaşlar www.ekiszamani.com adresinde Lorems marketing hakkında detaylı bilgi edinebilir. PERİHAN SAVAŞ yaptığı sunumda zaten işin tüm detaylarını anlatıyor.

www.ekiszamani.com

elektrowolf
Aday Memur
29 Haziran 2012 01:59

anlamadığım bir nokta var arkadaşlar yukarıda birisi söylemiş üniversitede çalışan memurun neden yüksek lisans hakkı yok ne demek oluyor bu dünyanın hiç bir yerinde eğitim böyle şaçma şekilde engellenmiyor. becerisi olan yüksekte yapar doktorada nice proflar var onların yaptığını geyiklerde yapıyor.

üniversitedeki memurun yüksek lisans , doktora hakkı yok mu???

redslider
Aday Memur
30 Haziran 2012 16:10

Ben de ayni durumdayim ama ben kesinlikle ahlnx arkadasa katiliyorum. Türkiye'de ögrenim deger görmüyor o yüzden doktora yaparak hem maddi hem manevi zorlanmaya hic degmez.

detective
Aday Memur
30 Haziran 2012 16:52

elektrowolf arkadaşım buraya yazı yazdıysan belli ki yüksek lisans,doktoraya ilgin var.Biraz araştırmacı olsan ülkeni eleştirmeden önce Türkiye de diğer ülkelerde olduğu gibi üniversite memurlarınında yüksek lisans yapabildiğini öğrenirdin.Bir sürü üniversitede memur tandığım yüksek lisans yapıyor.Hatta Doktora yapan memura müdür kadrosu verilir.Eğer yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorsan bir konu hakkında eleştirmeden önce o konu hakkında biraz araştırma yapmalısın.yüksek lisans ve doktora için araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak gerekir.

elektrowolf
Aday Memur
01 Temmuz 2012 19:25

dedective nerden biliyorsun araştırmadığımı, forumda ilgili yerlere bakarsan görürsün bu konuda zorluklar olduğunu

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi