Editörler : supporters.

Kapalı
29 Temmuz 2010 19:07

doktora başvuru şartları

mastırdan savunma aşamasında olan birey tam anlamıyla mezun olmadığı halde doktoraya başvuru yapılabiliyor mu? Bildiğim kadarıyla mezuniyet belgesine kişinin sahip olması gerekli şartlardan biri. Doktoraya, mastır yaptığımız üniversitede devamı için başvurularda mezun olma şartı ne kadar dikkate alınıyor bilmiyorum. Tamamen mezun konumda olmadan da diğer sınav şartları dahil tüm şartlar sağlanıyorsa doktoraya başvurabiliyor muyuz? Açıklama yapacak tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Daimi_Aday
Daire Başkanı
29 Temmuz 2010 19:50

Mezuniyet belgen olmadan başvuramazsın...

Kesindir, çünkü daha mezun değilsin ve olacağın da şüpheli olabilir...

-!-!-!Akile!-!-!
Aday Memur
29 Temmuz 2010 21:26

Diğer arkadaşın dediği gibi ne kadar da olsa kesin bitireceğinizi mastır savunma aşamasında olmanız desteklemez ya da garantilemez.Doktora başvurusunda; Ales, Üds ya da Kpds ve mezun olunması mecburi şarttır. Bunların biri eksik olması başvuruları geçersiz yapar. Sadece üniversitede ar-gör ya da öğ-gör olursanız ales dikkate alınmıyor. Bazı üniversitelerde yüzdelik dilime vurulurken hepsi farklı bir oranda dikkate alınır. Bilimsel mülakatta da başarılı olması gerekir. Ne yazık ki Mezun olmanız gerekir ki doktora başvurunuz olsun.

Asmin3
Kapalı
29 Temmuz 2010 22:48

Anladım. Teşekkür ederim.

OzelDers
Memur
31 Temmuz 2010 18:45

ben de aynı dertten muzdaribim. bazı üniversiteler savunma aşamasında olanları kabul ediyor. mesela marmara. ama bazıları çelişkili. ben ege'ye başvuracağım. aradım durumumu anlattım. hocam belgelerinl bir gel bakarız falan dediler.

-!-!-!Akile!-!-!
Aday Memur
31 Temmuz 2010 21:13

Hocaların insiyatifinin ne kadar etkisi var bilemem ama normal de prosedür olarak şartların taşıması halinde kabul edilir. Ben de duydum bazı üniversiteler yabancıdil puanını kpds veya üdsye girerek halletmeleri için biraz süre tanıyorlarmış ama mastır tez savunmasında olup kabul edilmesini duymadım . Üniversitelerin ilgili enstitüsünün öğrenci işlerine mail atmanızı tavsiye ederim. Mutlaka döneceklerdir.

sadece33
Şef
31 Temmuz 2010 21:22

ben de aynı durumdayım yalnız bir ara forumda şartlı başvurudan söz edilmişti de tam olarak mahiyeti nedir her üniversite kabul ediyormu bilmiyorum.

Asmin3
Kapalı
31 Temmuz 2010 21:26

Bazı üniversitelerse şartlı başvuru kabul ediliyor Akile'nin dediği gibi ama genelde yabancı dil için isteniyor diye duymuştum. Mastır tez aşamasında başvurup doktoraya kabul edilen hiçbir arkadaşımız yok mu bize açıklamasını yapsa?

OzelDers
Memur
31 Temmuz 2010 22:49

http://ebe.marmara.edu.tr/duyuru/?d=1811

burada marmara'nın şartları var. savunma aşamasında kabul edilir diyor. bazı üniv.lerde taahhütname imzalatıyorlarmış. master bitiremezsem kesin kayıtta hak iddia etmeyeceğim diye taahhütname.

yabancı dil meselesine gelince. bazı ünv. eski yönetmeliğe tabi öğrencilere bu koşulu sunabilirler. eski yönetmeliğe tabi demek ise 02.07.2007'den önce y.lisansa başlamak ya da bu tarihten önce arş.gör. kadrosunda olmak. bu kişiler yabancı dil olmaksızın doktoraya girip yeterlilik sınavı öncesinde 50 alarak doktoralaına devam edebilirler. ama aftan sonra brçok ünv. eski yönetmeliği uygulamama adına enst. kararı aldı.

sadece33
Şef
01 Ağustos 2010 16:25

doktora başvurularınsa puanımız lisans mezunu durumundayken ortalamanın altuında ise ve fakat mülakata kadar yüksek lisanstan mezun olacaksak ve yüksek lisans not ortalamamız yeterli ise başvurmak için bir şansımız olamaz mı

Asmin3
Kapalı
01 Ağustos 2010 16:37

Lisans diploması notuyla mastıra kabul edilmişseniz ve sorun çıkmamışsa doktora için de dikkate alınır sanıyorum. Lisans notuyla doktora ve mastır başvurularında kriter. Siz yine de başvurun bana kalırsa. İyi şanslar

sadece33
Şef
01 Ağustos 2010 16:53

teşekkür ederim yüksek lisansımı henüz tamamlayamadım ama yüksek lisans ortalamamı kabul ederlermi ????

Asmin3
Kapalı
01 Ağustos 2010 21:13

Bazı üniversiteler lisans ortalamanın ne kadar ağırlık ortalaması alınıyorsa onu hesaplamaya dahil ederlerken bazı üniversiteler de yükseklisans ganonu dikkate alıyor. Üniversitelere göre çeşitlilik gösteriyor. Bu yüzden başvuru yapacağınız üniversitenin doktora şartlarına gözatmanız lehinize olacaktır.

02 Ağustos 2010 14:31

gncllllllllll

-!-!-!Akile!-!-!
Aday Memur
02 Ağustos 2010 18:00

Yeni üye olduğum için bilmiyorum. Güncel diye yazılması bir onay mı olduğunu gösteriyor. forumda bakıyorum yorum yok ama güncelll yazıyor neden ya da ne anlama geliyor?

Daimi_Aday
Daire Başkanı
02 Ağustos 2010 18:23

akile

:)) güncel yazıyorlar ki konu gerilerde kalıp gözden kaybolmasın...

konuya mesaj yazılınca direkt olarak en tepeye çıkıyor onun için öyle yazılır...

-!-!-!Akile!-!-!
Aday Memur
02 Ağustos 2010 22:31

Daimi_Aday

Açıklama için teşekkür ederim.

filistinaskısı
Aday Memur
04 Eylül 2010 19:29

Mrb arkadaşlar, yüksek lisans notuyla ilgili bir sorum var.Bilgi sahibi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Doktora programlarına başvuruda bir çok üniversite 'mezuniyet not ortalamsı' ifadesini kullanmış; bizim başvuru aşamasında, kendi isteğimizle; lisans not ortalamasıyla ya da yüksek lisans not ortalamsıyla başvuru yapabilme seçeneğimiz var mı?

Kısaca söylersek, mezuniyet not ortalamasıyla, y.lisans mı anlaşılmalı, lisans mı?

Eğer lisans ortalamsasıysa, y.lisans ortalaması ne işe yarıyor?

moyfc
Şef
01 Haziran 2011 18:31

hocam ben bu sene yüksek lisansa başvuru yapıcam ama bi arkadaş direk doktoraya başvurabilirsin dedi bu konu hakkında bilginiz varmı??

ales notum 84.600 kpds 84 diploma 79?

ladesss
Aday Memur
02 Haziran 2011 15:24

selam ales notun en az 85 olmalıydı direk doktora için

rokkoko
Şef
02 Haziran 2011 16:07

doktora başvurularında hem lisans not dökümü, hem de yüksek lisans ortalaması istenir. Geçmiş ilanlara bakmanız faydalı olabilir.

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi