Editörler : F16 Gökçen
15 Şubat 2009 23:02

THY kabin memurluğu 'yeni ilan 2015'

arkaşlar thy ye kabin memuru olarak internet üzerinden forum dolduran ve randevuya çağrılan varmı? bu çağırmalarında ne yaptırıyorlar yani bu randevu mülakatmı?

Ushlu
Aday Memur
16 Şubat 2009 13:04

Ben form doldurdum ancak arayan soran olmadı ne yazık ki.

halitavci
Memur
18 Şubat 2009 00:01

Arkadaşlar bu linkten başvuru durumunu takip edebilirsiniz. Ancak sadece başvuru aday no su 7 ile başlayanlar için geçerli.

http://www4.thy.com/cv/start.crew

Bu pozisyonun büyük ölçüde ingilizce istediğini biliyorum ama, bilgisi olan arkadaş varsa yada etraftan duyumu olan, pozisyon için düşük sayılabilecek ingilizce olması halindede olumlu bakılması mümkünmü. Konuya vakıf biri varsa alım kriterlerini anlatırmı... teşekkürler

18 Şubat 2009 18:48

arkadaşlar ben başvurmuştum dün THY yollarının sitesinden baktım mülakata çağırıyorlar, fakat çok merak ediyorum neye göre elemeler ve ne kadar maaş alıyorlar bilen yazarsa sevinirim

selfet
Kapalı
18 Şubat 2009 19:21

Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle..Ben havaalanında çalışıyorum.Bir arakdaşım eski hostesdi ve birçok arkadaşım da THY kabin memuru için başvurdu ve mülakatları geçerek eğitime başladılar.Bu konuda oldukça detaylı bilgim var,yardımcı olursam ne mutlu bana.Öncelikle ÜDS sınavından yüksek puanı olan adayları çağırıyorlar.İngilizceyi çok iyi bilmeniz gerekiyor çünkü dışhatlar için çok önemli ingilizce gerçi iç hatlarda da önemli.Dil sınavı olmayanları daha sonra çağırıyorlar.İlk aramaları mülakat için olmuyor.Boy ve kilo ölçümü yapıyorlar.Boy ve kilonun belli bir orantıda olması gerekiyor.Bayanlarda en az 1.60 boy isteniyor erkeklerde de 1.85.Boy kilodan geçerseniz mülakata çağırılıyorsunuz.Dil sınavı olanlar yalnızca Türkçe mülakata giriyorlar.Olmayanlar yabancı biriyle ingilizce mülakat yapıyorlar.Türkçe mülakatta çok strese sokuyorlar.Niçin hostes/host olmak istiyorsun?Yapabileceğine çok mu inanıyorsun niye bu kadar güveniyorsun kendine?Niye seçtinki hostes/host olunca ne olucak ? Havacılığa ilgin nerden geliyo ? Havacılıkta en önemli konu nedir ?Niye uçuculuk (yani havaalanının başka bi bölümü deil )? şeklinde strese sokan sorular sorup memnuniyetsiz bir yüz şekliyle seni sınıyorlar.Eğerki bu mülakatı da geçersen psikolog mülakatı var.Burda da senin acil bi durumda ne tepki vereceğini sınıyorlar.Bu mülakatta detaylı olarak ne sorduklarını tam bilmiyorum.Yanlış yönlerdirmek istemem.Psikologdan da geçince en son olarak 500ytl maliyeti olan bi check-up istiyorlar.Temiz çıkarsan uzun ve zorlu bir eğitim dönemi seni bekliyor demektir.Öncelikle 6 ay boyunca içhatlarda uçuyorsun.Sonra dışhat uçuşlarına başlıyorsun.En önemli konulardan biri de maaş.Başlangıçta 2.400 ytl net şeklinde duydum ve büyük olasılıkla doğru.Dış hat uçuslarında geceleme olursa artı para alıyorsun.AMA ŞUNU DA SÖYLEMEK İSTERİM Kİ İŞE BAŞLARKEN """" 10 YIL """" SÜRELİ BİR İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALIYORSUN.Bu süreden önce işten ayrılman durumunda belli bi tazminat ödüyorsun. son olarak şunu söylemek isterim ki parası çok iyi olmasına karşın çok yorucu ve yıpratıcı,zor bir meslek.Düşünün ki evde eşine ağzını açıp laf söyleyemeyen insan sana emir veriyo "salata getir bana,şunu istemiorum al götür" diyebiliyor.Gece gündüz çalışma saatlerine alışmak da çok zor.Havacılık zaten vardiyalı bir sektör.Herkes eşiyle çocuğuyla mutlu neşeli tatile,balayına,yakınlarının yanına giderken sen ayakta sürekli olarak onlara imrenerek bakarak işini yapmak servis yapmak zorundasın..Bu işe girmeden önce çok detaylı olarak araştırmanızı varsa mutlaka bi hostes/hosta herşeyi sormanızı tavsiye ederim.Çünkü gerçekten çok yorucu bi meslek.Başvuru yapan herkesin hakkında hayırlısı olmasını dilerim.Herhangi bi konuda sorunuz olursa cevaplayabildiğim ölçüde yardımcı olmaya çalışırım..Herkese sevgiler..

aday_adayi
Şef
19 Şubat 2009 11:07

Parası iyi ama bayramda bile sevdiklerinle beraber değilsin:)

buse06
Memur
19 Şubat 2009 13:08

arkadaşlar beni de çağırmışlar ancak bnm dil puanım yok acaba cv leri inceleyip mi çağırıolar yoksa başvuran herkesi mi çağırıolar,taa istanbul a boşuboşuna gitmeyeyim bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

selfet
Kapalı
19 Şubat 2009 21:57

Buse,cv leri tabiki inceliyolar.yoksa her başvuranı çağırsalar havaalanındaki kuyruk boğaz köprüsüne ulaşır :) dil puanın yoksa yabancı bi adamla/kadınla ingilizce mülakata girersin ( yabancı dil mülakatı oluo bu ) o nedenle onda bi sorun yok.ÜDS den iyi puan alanlar bu mülakata girmiyolar yalnızca o kadar..bi şansını dene derim çünkü hiç olmucak kabul edilmem diyen arkadaşlarım girdiler.Eğitimdeler şuan..

halitavci
Memur
19 Şubat 2009 22:45

Arkadaşlar dil meselesine biraz açıklık getirsek? Öncelik tabiki dil biliyor olanların olacak ama, acaba yabancı dili olmayanlar ancak kontejyan açık kalması halindemi alınır? yoksa dil olmadanda girebilme şansı varmıdır.

Ayrıca selfet arkadaşım önce bilgiler için çok teşekkür ederim. Erkeklerde boy hususundan eminmisin diye soracaktım. Çünkü "Asgari" 1,85 demişsin bana fazla gibi geldi. Bunun azamisi 1,95 olmalıki bu boyda THY için kriterin çok üstünde die hatırlıyorum. Eğer imkanın var ise net bilgi alabilip bizimle paylaşırsan sevinirim.

Son olarakta; Bu ilk, evraklı olarak çağrılmak, emin olmamakla birlikte sanıyorum sadece arkadaşın dediği gibi boy kilo ölçümünden ibaret olacak. Çünkü mülakattan söz edilmiyor. "Ön kayıt kurulu" diyorki, oda fiziki şartlar olsa gerek. Selfet arkadaşım :) yardım etmeye devam bi zahmet :)

cinix
Aday Memur
19 Şubat 2009 22:48

Selfet,

benim de bir sorum olacak.ÜDS den yüksek puan alanlar yabancı dil mülakatına girmiyor demişsin,ben de çağırıldım ama benim üds değil,kpds puanım var. Başvuru yaparken şartların içinde kpds en az 50 olmalı yazıyordu, benim puan 63. acaba ben de dil mülakatına girmem gerekiyor mu? Bilgin varsa paylaşırsan memnun olurum.

femo
Şef
19 Şubat 2009 23:34

ilk defa bır konu başlığın abu kadar güzelyorum yazılmış.Cok teşekkü ederim,ben bı yorumdan cok faydalandımm tekrar yorumun ıcın yardımcı cevabın için teşekkürler SELFET. :)

selfet
Kapalı
23 Şubat 2009 16:18

Öncelikle teşekkür eden arkadaşlara ben de teşekkür ederim,yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

**boy konusunda özr dilerim en fazla 1.85 olacak erkeklerde.Çok uzun yazınca kafam karışmış..ancak boyun da kiloyla orantılı olması gerekiyor ama bunun oranını ben de bilmiyorum arkadaşlar :(

**Dil konusuna gelince,yabancı dil kesinlikle olması gerekiyor..Çünkü ilk 6 ay içhat uçuşlarından sonra dışhata geçiyorsun ve her şekilde dil gerekiyor.Artık eskisi gibi içhatlarda sadece TÜRK yolcular yok,bi çok yabancı yolcuyla anlaşmak durumunda kalıyor kabin ekibi..Dil şart ama tabiki istisnalar varmı arada bilmiyorum çünkü kimi söylentiler hiç dil bilmeyen hostes/hostların olduğunuda söylüyor ki bunları azaltmak dil bilen memur almak için bu kadar çok eleman alınıyormuş.Zaten başvurunların %90 dil bildiği için aralarından seçim yapmaları zor ki kontenjan açık hiç kalmaz düşünceme göre :( keşke herkes layık olduğu dilediği işe girebilse arkadaşlar..

**Benim ÜDS den yüksek puan alan arkadaşım sözlü dil mülakatına girdi ( ben girmiyor yazdım ama yazılı olan sınavdan bahsettim yoksa normal olarak bi sözlü kısa bi mülakata tabi oluo sonuçta sınavın var ma konuşabiliomusun ona bakıyolar) ama onun öncesinde dil sınavı olmayanları yazılı bir sınava da tabi tutabilirler onun tam ayrıntısını bilmiyorum arkadaşlar yanlış yönlendirmek istemem ama öğrenirsem ayrıntısıyla yazarım buraya.Ancak dil sınavın varsa sen zaten konuşabilen karşındakini anlayacak kadar dil biliyorsundur.Sınavı olmayanları dilde daha çok sıkıştırıyorlarmış duyduğum kadarı .Tam olarak ne kadar biliyor ediyor diye sınıyorlarmış.Dil sınavı büyük bir avantaj.

Sorularınız olursa yardımcı olmaya çalşırım arkadaşlar :)

Sevgiler

buse06
Memur
25 Şubat 2009 12:14

arkadaşlar ben mülakata çağrıldım,aday numaram 7 ile başlıodu ancak çok önemli bi sınavım olduğu için gidemedim,tekrar 4 ile başlayanlar çağrılmadıysa onlarla katılabilme imkanım var mı,biri bana yardımcı olabilir mi...

halitavci
Memur
26 Şubat 2009 16:29

Buse sana yardımı dokunurmu bilmem ama... benim aday no 7 li ve ön kayıt tarihim 25 Mart. Mart ayı boyunca 7 liler olucak demekki...

İstanbul ikametli isen bi arayıp git derim...

halitavci
Memur
26 Şubat 2009 16:46

Sahi unuttum :) bence bu sıralar arama :) kaza bi soğusun

cinix
Aday Memur
26 Şubat 2009 20:24

Buse,

Benim de aday numaram 7 ile başlıyor ve ön kayıt tarihim 9 mart. bence girebilirsin mart ayı içinde.

buse06
Memur
26 Şubat 2009 23:06

teşekkür ederim halitavci ve cinix,Ankara ikametgahım.Şansımı bi deneyeyim ama insan kaynaklarına ulaşmak pek mümkün değil bu arada sizin üds ya da kpds var mı bnm yok.

cinix
Aday Memur
27 Şubat 2009 00:37

buse06,

benim kpds puanım var. Belgesi olmayanlara sanıyorum ki thy kendisi ingilizce yazılı sınav yapıyormuş,sonra ing.sözlü mülakata alıyor diye öğrendim.

serap_06
Aday Memur
27 Şubat 2009 10:30

arkadaşlar ben anlamıorum bu olayı ya kabin memuru alım şartı ne?

economine
Aday Memur
27 Şubat 2009 11:44

benim ingilizce sertifikam var acaba bi katkısı olurmu lise de yabancı dil ağırlıklı bi bilgi veren olursa sevinirim kesin ingilizce mülakat olurmu acabaa arkadaşlar

ayshes
Kapalı
27 Şubat 2009 11:49

16-17 ocaktan sonra boy kilo ölçümüne gidip daha sonra çağırılan varmı arkadaşlar?

Toplam 25538 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi