Editörler : F16 Gökçen
15 Eylül 2010 10:48

eminevim sistemi

emin evim sistemi ni kullanarak ev alan yada bilgisi olan var mı?

.zatenyoktular.
Kapalı
15 Eylül 2010 10:49

cok ısrar ettiler ıosrarla kaçtım..

hiç inandırıcı elmedi bana

nedense bilmiyorum ?

exclamation
Daire Başkanı
15 Eylül 2010 10:51

cazip gibi görünse de işin içinde bi hile olduğu kanısındayım. Niye bilmiorum ama öle hissediyorum

beyazkep
Memur
23 Ekim 2010 15:50

arkadaşlar bende memurum.burada bu firma ve sistemi hakkında en ufak bilgisi olmadan yorum yapan arkadaşlara söyleyecek söz bulamıyorum.o arkadaşlar gitsin bankalara bir ev almak için hayatlarını ipotek altına aldırsınlar.girin internet sitelerine bu firma hakkında en ufak bir şikayet bulamazsınız.www.eminevim.com sitesine girin sistemi inceleyin.türkiyede faize bulaşmadan evin değeri ne ise sadece o miktarı ödeyipte ev sahibi olabileceğiniz bir sistem.ben bu sisteme üyeyim,sisteme girmeden çok araştırma yaptım.hepsi allah korkusu olan insanlar.ama nedense allah yolunda hizmet edenler bazı kesimleri halen rahatsız etmeye devam ediyor.siteden inceleyin,tatmin olmazsanız telefon ile arayın bir görüşün birşey kaybetmezsiniz,halen tatmin olamadıysanız site içerisinde ev sahibi olanların telefonlarını arayın kendilerine sorun.20 yıldır bu işi yapan bir firma en ufak sorun yaşanmadı şimdiye kadar.ilk başta tereddüt olması normal elbette.ne de olsa bu ülkede bankalar bile battı.şimdiye kadar bankadan faiz ile çok kredi çektim ve sonunda anladım kazancınızın içine gram faiz bulaşmışsa bereket falan kalmıyor.ben bu yüzden girdim bu sisteme ilk girerken 1 750 tl ödeme yapmıştım hariçten sadece artı ödediğim para buydu.2,5 yıldır ödememi yapıyorum düzenli olarak sıkıştığım zaman o ay ödemiyorum.sadece evimin teslimatı bir ay öteleniyor.2,5 yıl sonra evimi teslim alacağım.geri kalanını evime girdikten sonra ödemeye devam edeceğim.şimdi bu sistemi buradan anlatmam biraz uzun sürer ama birşey kaybetmezsiniz sadece bir okuyun siteyi.sitede 3 çeşit sistem var 1.sistem çekilşli sistem 2. sistem vade ortası sistem 3.sistem peşinatlı erken tedlimatlı sistem.ben vade ortasına girmiştin yani 5. yılda evimi teslim alıyorum.bilmeden yorum yapan arkadaşlara bakmayın lütfen sadece inceleyin ve kararınızı verin.yanlış anlaşılmasın bu şirket ile hiçbir bağım yoktur sadece sizinde faydalanmınızı istediğim için yazmak istedim.saygılar.

corolla_civic
Yasaklı
10 Şubat 2011 16:58

sitede acıklamalr yetersiz

corolla_civic
Yasaklı
13 Şubat 2011 19:24

,,,,,,,,,,,,,,,

Bar Adamı
Yasaklı
13 Şubat 2011 20:34

bugün üç beş kişi türemiş ne hikmetse bu eminotomotivin başlığını açıyor. sonrada bir başkası gelip uzun yorumla anlatıyor. kısaca bedava reklam işte.. eyyy benim kızlara söylediğim bir iki kelimeyi bana mesajla yollayıp bana yasak koyan

Bar Adamı
Yasaklı
13 Şubat 2011 20:39

devam ediyom...

editör beka... asıl senin işin burda... adamlar bedava reklam yapıyor sen görme bunları. seni şikayet edecem amirine.. siteyi zarara uğratıyon

mesutcan80
Genel Müdür
13 Şubat 2011 20:43

bu konuyu açanlar yada yukarı taşıyanlar firmanın çalışanlarımı nedir.

Gereksiz konularla dolup taşıyor forum

Metin_Çimen
Genel Müdür
13 Şubat 2011 21:06

güzel konu..

beğenmeyen bakmaz ..!!

mesutcan80
Genel Müdür
13 Şubat 2011 21:52

Birincisi sizde bu gruptan olabilirmisiniz.

ikincisi bu konunun yeri burası değil ekonomi bölümü olmalı

yada firma para verip etrafta reklam sütunlarından birisini almalı ;)

sonkur3
Aday Memur
19 Mayıs 2011 20:45

arkadaşım arabasını aldı bende girdim güvenilir kesinlikle

Suskun Dede
Yasaklı
07 Aralık 2011 10:02

kooperatif şeklinde güzel bir sistem bence..

bende başvurmayı düşünüyorum..

toros42
Daire Başkanı
12 Şubat 2012 18:35

Daha önce burada acılmıstı bir konu daha memur kefil istenmiyor diye birsey soylenmişti. millet bilsin bizim bilader 15 bin liralık bir kampanyasına girmisti 7 bin lira kadar odemiş sanırım simdi parayı vermek icin 2 tane memur kefil istiyorlarmıs.Bende dedim sen parayı yatrırıken onlardan kefil alsaydın ya onların neyine guvendin de yatırdın dedim

mrd
Daire Başkanı
21 Mart 2012 18:31

sistem güzel ama site ve açıklamalar çok yetersiz.

Güvenilir olduğunu ispatlaması lazım.

reddevist
Genel Müdür
03 Nisan 2012 20:49

rekor kırmış 20.000 kişi okumuş ama yorum yazan yok

11 Nisan 2012 15:16

merhaba.ben 2008 yılından beri eminevimin müşterisiyim.faizsiz ve hem adalet hem de yardımlaşma olan bir sistem.sistem hakkında bayağı bilgim var. birçok arkadaşım da sistemden araba ve ev aldılar bazıları da benim gibi sıralarını bekliyorlar. sisteme girmeyi düşünürseniz veya yakınlarınızdan düşünen varsa ŞÜPHE ve SORULARI sorabilirsiniz. bu arada erzurumda öğretmenim eğer benim referansımla sisteme girerseniz az da olsa bana pirim yansıyacak. eğer sisteme benim ismimle girerseniz erzurum oltu taşı bir tesbih de hediye yollarım. umarım yanlış anlamazsınız beni ben KESİNLİKLE sistemde çalışan biri değilim. özelden mesaj atabilinsiniz gerekirse tlf ile de görüşebiliriz. hakkınızda hayırlısı olsun.

Soru: Emin Evim veya Emin Otomotiv?den ev veya araç almakta bir sakınca var mıdır? Bu sistem faizli midir?

Cevap:

15 Aralık 2010 Çarşamba günü Emin Evim/Otomotiv yetkilileri ile vakfımızda bir görüşme yaptık. Bu görüşmede şirket yetkililerinin Peşinatlı Erken Teslim, Vade Ortası Teslim ve Çekilişli Sistem hakkında verdiği bilgilere göre bu üç sistemin de faizle bir alakası olmadığı anlaşılmıştır. Bu sistemden herhangi biriyle ev veya araç sahibi olmanızda bir sakınca yoktur.

Emin Otomotiv?in ?organizasyon ücreti? adı altında talep ettiği para yaptığı hizmetin bedeli olup caizdir.

Sistemlerden birinin çekilişli olmasının da bir sakıncası yoktur.

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/emin-evim-emin-otomotiv%E2%80%99den-ev-arac-almakta-bir-sakinca-var-midir.html

Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir? Sistemden çıkınca verdiğimiz taksitler geri verilmekle beraber organizasyon ücreti geri ödenmiyor. Kurada ilk /son çıkan kişi daireye farklı ücret ödüyor.

Yazar: Sorularla İslamiyet 2010-04-29

Cevap 1:

Bu işlerin detaylarında İslam?a aykırı başka unsurlar yoksa, beyan ettiğiniz hususlarda bir sakınca görülmemektedir. ?Organizasyon ücreti? o işi yürütenlerin, yaptıkları iş karşılığında aldığı bir ücret, bir komisyondur. Bunun geri verilmemesi normaldir ve bu faiz sayılmaz.

Bütün evlerin bir anda hazırlanması mümkün olmadığına göre, kura usulü âdil bir ölçüdür. Yeter ki dairelerin bedeli ilk başta belirlenmiş olsun.

Ayrıca ?Sistemden çıkmak için? bunu işin başında konuşmak gerekir. İmam Azam ve İmam Şafiye göre, böyle bir şart (hıyaru?ş-şart) ancak üç gün için geçerli olur. Daha fazla bir süre için geçerli değildir. Böyle bir şart koşulduğu takdirde sözleşme fasit olur.

Bununla beraber, İmam Ebu Yusuf ve İmama Muhammed?e göre, ihtiyaç olması durumunda ?hıyaru?ş-şart? yani ?sonradan vazgeçebilirim? kaydını koymak, aylarca sonrası için de caizdir. Fakat, böyle bir şartın / cayma süresinin mutlaka belli olması -Malikîler dışındaki üç mezhebe göre- şarttır.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu?l-İslamî, 4/254-257).

Cevap 2:

İslam hukukunda alış-verişin geçerli olması için satışa konu olan malın var olması ya da tesliminin mümkün olması gerekir. Zira olmayan bir şeyin satımı batıldır. Ayrıca satış bedelinin de belirlenmesi gerekir. Şayet satış vadeli ise ayrıca vade süresinin de belirlenmesi gerekir.

Bahse konu olan sistemde ürünün bedeli ve "vade"nin süresi de açık ve belli olmalıdır.

Eğer sözü edilen firma, yukarıdaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak ev veya araba alımı konusunda katılımcılara yardımcı oluyor, onları bir araya getiriyor ve sağladığı bu organizasyon karşılığında makul bir komisyon veya organizasyon ücreti alıyorsa, alınan bu ücret faiz değildir. Uygulaması bu şekilde olan bir firmadan da ev alınabilir.

Cevap 3:

Tellallık, simsarlık ya da komisyonculuk denilen hukuk kurumu; bir muamelede veya bir satış akdinde aracı olan kişinin yaptığı iştir. Bu işi yapana dellal (Türkçede tellal diye telaffuz edilir), yaptığı işe dellallık (delil olma, yol gösterme) ve yapılan bu iş için alınan ücrete de dellaliye denilir.

Bir malın veya hizmetin satımında aracı olunması karşılığında alıcı veya satıcıdan yahut her ikisinden aralarında tespit edilen oranda ücret (komisyon) alınması, tarafların aldatılması gibi İslam'ın yasakladığı bir durum söz konusu olmadıkça helaldir.

Buna göre emlakçıların yaptıkları iş karşılığında, mevzuatla belirlenen oranda komisyon almaları caizdir. Ancak kiracı-emlakçı veya müşteri-emlakçi sözleşmesinde alınan kaporanın, sözleşmenin bozulması veya işin tamamlanmaması halinde, iade edilmesi gerekir. Çünkü yapılan bu aracılık hizmeti bir hizmet akdi olup bu kişi işini yapıp başarabilmesi yani kiracının bu yeri tutması veya gayri menkulü satın alması halinde ücrete hak kazanacaktır.

Müteahhide ev yaptırmak ise, istisna' akdine girer. İstisna' akdi istihsanen meşru görülen bir akiddir.

İstisna' akdinde taraflar, işin başında yapılacak olan eşyanın tarif ve tavsifini yapıp (örneğin, yapılması planlanan evin aralarında ihtilaf çıkmayacak şekilde en ince ayrıntısına kadar özelliklerini belirleyip) malum hale getirmek mecburiyetindedirler.

Masnu'un (siparişi verilen malın, örneğin evin) bedeli peşin veya veresiye olarak ödenebilir. Masnu' (siparişi verilen mal, örneğin ev), tarif ve tavsiyeye uygun olarak imal edilmemişse/yapılmamışsa, mustasnı' (işi yaptıran, siparişi veren), onu kabul veya red hususunda muhayyerdir. İsterse kabul eder, isterse reddeder.

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12750/eminoto-veya-eminevim-gibi-organizasyonlara-dahil-olmak-caiz-midir-sistemden-cikinca-verdigimiz-taksitler-geri-verilmekle-beraber-organizasyon-ucreti-geri-odenmiyor-kurada-ilk-son-cikan-kisi-daireye-farkli-ucret-oduyor.html

madam89
Şef
24 Nisan 2012 11:41

merhabalar bende bugün emin evim müşterisi oldum kesinlikle güvenilir bir yer en azından bankadan daha iyidir heralde banka gibi seni soymuyolar enayi yerine koymuyolar ben ikna oldum gayet güvenilir bir yer inşallah hakkımızda hayırlısı olur

14 Mayıs 2012 09:55

sisteme girmeyi düşünenler nisan ayı kampanyası var girmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim özelden mesaj atın. sistemin elamanı değilim sadece benim adımla girilince pirim yansıyor az da olsa. bende erzurumdan oltu taşı tesbih gönderirim. hayırlısı olsun inşallah.

filika8181
Aday Memur
24 Mayıs 2012 12:11

öncelikle herkese selamün aleyküm. arkadaşlar bende 2008 yılında duydum emin evimi ve araştırdım hatta istanbul da bulanan genel merkezlerine gittim ve 60,000 tl daire için 80 ay taksitle çekilişli sistemeı girdim ve 5000 tl para yatırdım. bana 5. ayda çıktı ve dairemi aldım. içinde kiracım var 450 tl getiriyor bende 975 taksit ödüyom. Allah cc. onlardan razı olsun onlar olmasaydı ben hayatta ev sahibi olamazdım. benim arkadaşım komşu daireyi banka kredisi ile aldı ve 130000 tl mal etti. bana ise 85000 tl mal olacak. kirayıda aldğımı düşünürsem yine 60000 tl gelmiş oluyor daire. yakın çevremdende ev ve araba alanlar var. bu zamana kadar hiç olumsuz bir şeylerini duymadım şahit olmadım. Kısaca bu iş sabır işi ev günü yapıyorsun sıran geldimi alıyorsun. eminevim sitesinde alt sol bölümde mutlu müsteriler bölümü var orada zaten göreceksiniz ev ve araba alanları, onlar hayali kişiler değildirler. Saygılarımla

ak19
Şube Müdürü
24 Mayıs 2012 16:04

arkadaşlar ben 10 yıldır bu şirketle çalışıyorum. tam 3 tane kampanyalarına girdim. 3 ün de de paramı aldım. ilk başlarda ben de çok teretdüt ettim ancak bir sorun yaşamadım.

ben arabamı evimi bu sistemden aldım. bu ay borcum bitiyor inşallah en kısa zamanda tekrar yeni bir ev kampanyasına gireceğim.şu ana kadar 20 ye yakın öğretmen arkadaşıma tavsiye ettim onlarda girdiler ve teslimatları sorunsuz gerçekleşti.

isteyene ayrıntılı bilgi verebilirim: tel: 0505 576 4237

[email protected]

Toplam 57 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi