Editörler : Pangaea
18 Ocak 2012 15:06

Zihin Engelliler Öğretmenliği Atamaları,Çalışma Zamanları ve Ücretleri

Merhaba bu bölümle ilgili tanıdıklarımdan öğrendiğim kadarıyla bir şeyler biliyorum. Bu işin içinde uzun yıllar bulunan ya da yeni başlayan öğretmen arkadaşlarımdan bilgi alabilirsem çok sevinirim.Zihin Engelliler Öğretmenliği atamalarında bir sorun oluyor mu,olmuyor diye biliyorum, ya da sizce 4-5 sene sonra durum nasıl olur? Ayrıca MEB okullarında çalışma şartları ve zamanları nasıldır? Ek ders ücretleri nasıl oluyor? Zorunlu görev var mı peki?

edebiyatci22
Başbakan Müsteşarı
18 Ocak 2012 15:18

ewt bende merak ediyorum lütfen yardım edin maaşları özel sektörde ve devlette nasıl birde öğretmene en çok kaç öğrenci düşer,çalışma saatleri nedir ve çalışma koşulları zormudur EN ÖNEMLİSİDE 4 SENE SONRA ÖZELDE VE DEVLETTE BU MESLEĞİN DURUMU NE OLUR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

edebiyatci22
Başbakan Müsteşarı
18 Ocak 2012 21:06

arkadaşlar bilgisi olan yokmu :(

ilkmatöğr
Aday Memur
18 Ocak 2012 21:47

özel eğitim diğer branşlara göre hem atama konusunda hem de maaş konusunda daha şanslı.ben atama bekliyorm matematik öğretmeniyim.bu sırada da oçem de çalışıyorum.kadrolu öğretmenler ek derslerle birlikte tatil olmadığında 2200 civarında maaş alıyor.üstelik rizeye 50-60 arası puanla atandılar.ayrıca zihin engelliler için okullar genelde yerleşim yerlerinin içinde olur yani köy vs değil.bu yönden de daha avantajlı.

denver21
Şube Müdürü
18 Ocak 2012 22:32

önümüzdeki 4-5 sene değil en az 10 sene bile önü açık bir bölüm. Geçen sene atayacak bölüm mezunu bulamadıkları için Gazi üniversitesinin sınıf öğretmenlerine verdiği 540 saatlik sertifikalı sınıf öğretmenlerini bu bölüme atadılar.Özelde de devlettede en az 10 yıl boyunca her zaman iş bulma imkanı olacağını düşünüyorum. Özelde maaşlar çok değişken 1.300'e çalışanda var 3 bin tlye çalışanda var. Devlette ekderslerinin yıpranma payından dolayı %25 daha fazladır. Bu yüzden maaşları 2.250'yi buluyor diye biliyorum. Şuanda devlete 7 binin üzerinde özel eğitimciye ihtiyaç var atanmayan mezunları ise tahminimce 700'den fazla değildir(sınava girip kpss puanı olan 350 kişi var ama sınava girmeyenlerde olabilir ki muhakkak var özel eğitimci olup rehabilitasyon merkezi sahibi çok kişi var).Bu arada özellerin sayısıda yaklaşık 1700'dir. Bazı kurumlardaki öğretmen sayısı 30'u bile buluyor. Çalışan öğretmenlerin çoğunluğu okulöncesi ve sınıf öğretmenleridir.

19 Ocak 2012 17:01

peki özel olmayan okullarda tatil olmadığında nasıl çalışıyoruz? yani hangi günler.çünkü devamlılığı olması gereken bir eğitim bu yüzden bütün okullarda mı yazında eğitime devam ediliyor yoksa 2 ay müsaade ya da 1 ay müsaade oluyor mu? veya sadece özel okullarda mı var? Ve çalışma saatleri kaçtan kaça kadar oluyor?

Bir şey daha sormak istiyorum kaynaştırma eğitimi olan okullar var mı şuanda sürekli bu eğitimden bahsediliyor ama ben hiç bir arkadaşımda duyamadım maalesef. Normal eğitim veren okullarda da kaynaştırma eğitimi dahilinde öğrencilerin olabileceği düşüncesiyle özel eğitim danışması olması gerekli diye biliyorum böyle bir çalışma ortamında da özel eğitimciler için şartlar aynı mı?

sabotajjj
Daire Başkanı
15 Temmuz 2012 15:19

zihin engelliler öğretmeninin % 25 ilave ile net ek ders ücreti 10,56 TL'dir yeni zamlarla birlikte. yeni zamlarla birlikte yeni başlayan öğretmen 1720 TL alıyor. ayda 60 ek ders alır zihin engelliler öğretmeni 60*10.56 = 663,6 TL dir. yani 1720+663 = 2383 TL. Çalışma alanları Milli Eğitim Bakanlığın da ki şu kurumlarda var. Otistik çocuklar eğitim merkezi, Otistik çocuklar iş eğitim okulu, İş eğitim ve uygulama okulları, Rehberlik araştırma merkezleri vb. kurumlar. Bölümün geleceğini açık görüyorum tabi ki MEB alan dışı atmalar yapmaz ise . Bildiğiniz gibi bu ülkenin eğitim politikalarını kimse bilemez ve durmadan değişir . Olan o bölümlerin önü açık diye tercih yapanlara olur .

sabotajjj
Daire Başkanı
15 Temmuz 2012 15:21

Ayrıca tatil günleri diğer tüm öğretmenler ile aynıdır.

sabotajjj
Daire Başkanı
15 Temmuz 2012 15:25

Bundan sonra ilköğretim okulları bünyesine okul öncesi sınıfı gibi özel eğitim sınıfı açılacak ve öğretmen açığı artacak . Ayrıca gezici öğretmelik de çıktı bunun ile bir zihin engelli öğretmeni 5 ilköğretim okulunu dolaşıp o okulda ki sorun yaşayan çocuklar ile ilgilenecek misal öğrenme güçlüğü olan öğrenci ile ilgilenecek .

jeff25
Yasaklı
15 Temmuz 2012 15:26

hocam bu zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği olayı kalktı mı, bundan sonrası için öngörüleriniz nelerdir ?

sabotajjj
Daire Başkanı
15 Temmuz 2012 15:31

Kalkmadı kalkamaz da . Dediğim gibi ülkemizin belirli olmayan politikaları var . Eğer hakkaniyetli atmalar yapılırsa başka bölümlerden atmalar olmazsa bu bölüm de 30 yıl rahat atama olur .

richie-rich
Yasaklı
15 Temmuz 2012 15:33

jeff hocam siz ocak ayında sertifika almışmıydınız ne yapıyorsunuz

jeff25
Yasaklı
15 Temmuz 2012 15:35

richie hocam sene içinde açılan bütün kurslara başvurdum, hiç birinde çıkmadı ismim 3 ya da 4 kezdi

sabotajjj
Daire Başkanı
15 Temmuz 2012 15:38

Ayrıca gazi üniversitesinin verdiği sertifika ile devlete atandı bazı yandaşlar. O sertifikayı ensesi kalın tanıdıkları olanlara verdiler. Benim çalıştığım MEB kurumunda da var bunlardan ve hepsi de yalaka ve cemaatçi. Cemaati de mahvettiler.

richie-rich
Yasaklı
15 Temmuz 2012 15:40

jeff hocam çok üzüldüm çıkmaması da enteresan

sabotajjj
Daire Başkanı
28 Temmuz 2012 06:01

Zihin engelliler öğretmenliği

bölümünü 2015 yılından itibaren

tercih etmeyin çünkü elde ki verilere

göre 2018 yılında kadrosu tamamen

dolacak .

deniz duran
Aday Memur
23 Nisan 2013 12:12

sınıfçıların norm kadrosu,eş durumu atamaları 3 yıl sonrası için bizi kötü etkilermi?

gökhankoç
Memur
11 Temmuz 2013 22:20

sizce ben zihin engelliler öğretmenliğini tercih edebilirmiyim yada sizlerin görüşleri nelerdir

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi