Editörler : ayşegül bgm
12 Kasım 2009 19:51

4/b li personelin dönerden kesintisinin geri ödenmesi Düzceden 4/b li arkadaşlar cevap

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı :B.10.0.SGB.0.81.00.02/ 3302(3122) 26/03/2007

Konu :4/B?li Personelin SSK Prim Kesintisi

GENELGE

2007/ 20

Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında, 13/12/1983 tarihli ve 181 sayılı ?Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?nin Ek 3 üncü maddesine göre istihdam edilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına tabi sözleşmeli personele, 4/1/1961 tarihli ve 209 sayılı ?Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun?a istinaden görev yaptıkları birimin döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilen sözleşmeli personel, sosyal güvenlik bakımından 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu?na tabi olması sebebiyle Sosyal Sigortalar Kurumu ile ilişkilendirilmektedir. Sözleşmeli personelin Sosyal Sigortalar Kurumu ile ilişkilendirilmesi nedeniyle bunlara döner sermayeden yapılacak olan ek ödemeden, gelir ve damga vergisinin yanı sıra, 506 sayılı Kanunu?nun 78 inci maddesi hükmü çerçevesinde sigorta prim kesintisi yapılmaktadır.

Bakanlığımıza bağlı döner sermayeli kurum ve kuruluşlar, 12/05/2006 tarihli ve 26166 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ?Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum Ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik?in 8 ve 11 inci maddeleri uyarınca, ilgili kurum veya kuruluşun cari yıldaki döner sermaye gelirinden, Hazine payı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu payı ve Sağlık Bakanlığı merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktarın kurumlarda % 50?sini, kuruluşlarda ise %65?ini aşmayacak şekilde dağıtılabilecek döner sermaye tutarını belirlemekte olup;

1) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilen sözleşmeli personele döner sermayeden yapılacak ek ödemenin, ilgili mevzuatı uyarınca gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta prim kesintisine tabi tutulması,

2) Sözleşmeli personele yapılacak ek ödemeden kesilecek olan sigorta prim kesintisine ilişkin olarak;

a) Kişi sigorta payının personele yapılacak ek ödemeden kesilmesi,

b) Sigorta primi işveren hissesinin, personelin tavan ek ödeme tutarının içerisine dahil edilmeden döner sermaye işletmelerince ayrıca ödenmesi, (sigorta primi işveren hissesinin personele yapılacak ek ödemeden kesilmemesi yani sigorta primi işveren hissesinin personele yapılacak ek ödemeden ayrı olarak kurum döner sermayesinden karşılanması gerekmektedir.)

c) Yapılan sigorta prim kesinti ve ödemelerinden dolayı, ilgili kurum veya kuruluşun cari yıldaki döner sermaye gelirinden, Hazine payı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu payı ve Sağlık Bakanlığı merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktarın kurumlarda % 50?sinin, kuruluşlarda ise %65?inin aşılmaması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve konunun İliniz dahilinde bulunan tüm döner sermayeli kurum ve kuruluşlarımıza duyurulmasını önemle rica ederim.

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

Bakan a.

Müsteşar

DAĞITIM:

Gereği:

A Planı

arkadaşlar Düzcede bazı arkadaşlar yukarıda ki genelgeyi öne sürerek başvuruda bulunup geriye yönelik toplu para talebinde ve dönerden kesintinin kaldırılması hususunda başvuruda bulunmuşllar ve amaçlarına ulaşmışlar düzceden bu siteyi takip eden ve bahsettiğim olayı gerçekleştiren arkadaşlar varsa yardımcı olurmusunuz lütfen tşkler

12 Kasım 2009 20:05

arkadaşlar önemli bir haber bu hangi kesinti şu an döneerden yapılan kesintimi geçmişe dnükte geri alabilecezmi kimsenin ilgi gösterdiği yok ya sözleşmeli arkadaşlar sonra kadro istiyoruz ama çok duyarsız davranıyoruz ya

pinaribo
Memur
12 Kasım 2009 20:16

2) Sözleşmeli personele yapılacak ek ödemeden kesilecek olan sigorta prim kesintisine ilişkin olarak;

a) Kişi sigorta payının personele yapılacak ek ödemeden kesilmesi,

b) Sigorta primi işveren hissesinin, personelin tavan ek ödeme tutarının içerisine dahil edilmeden döner sermaye işletmelerince ayrıca ödenmesi, (sigorta primi işveren hissesinin personele yapılacak ek ödemeden kesilmemesi yani sigorta primi işveren hissesinin personele yapılacak ek ödemeden ayrı olarak kurum döner sermayesinden karşılanması gerekmektedir.)

2 maddenin b fıkrası personele yapılacak ek ödemeden kesilmemesi yani sigorta primi işveren hissesinin personele yapılacak ek ödemeden ayrı olarak kurum döner sermayesinden karşılanması gerekmektedir.) cümlesi burası çok kafa karıştırıyor

masalevi
Şef
13 Kasım 2009 08:39

hiç düzceli yok mu resmi bir belge bu işin alı astarı nedir bilen yok mu ?

camel
Daire Başkanı
13 Kasım 2009 08:46

kısaca tüm 4/B li SB çalışanları döner sermaye ödemesinden kesilen sigorta primini geri alacak ve bundan sonra kesilmeyecek öylemi??? tüm 4/bliler için geçerli mi bu (Hastane , sağlık Ocağı, üni, vs vs çalışanlar)

masalevi
Şef
13 Kasım 2009 09:32

BU GENELGE 2007 DE ÇIKMIŞ ŞİMDİYE KADAR MİLLET UYANIRDI BENCE BU OLAYIN ASLINI ÖĞRENMEK LAZIM DÜZCELİ YOK MU ? PEK İNANASIM GELMİYOR ZATEN BİZE İŞVEREN SSK PRİMİ ÖDÜYOR TABİ AYNI ŞEYİ GERİ ALIYOR HEMEN:)SİZE HAZİRAN DÖNER SERMAYE BORDROMU YAZAYIM VE YORUMLARINIZI GÖRMEK İSTİYORUM BU BORDRO ÜZERİNDEN.

PRİME ESAS TUTAR: 674.76

ÖDENECEK BRÜT TUTAR: 806.32

SSK İŞVEREN %19.5 :131,57

ŞAHISTAN KESİLEN %14 : 94.47

GELİR VERGİSİ % 15 : 101.22

DAMGA VERGİSİ BİNDE 6 :4,05

KESİNTİ TOPLAMI : 331.31

NET ÖDENEN :475

GÖRÜLÜYOR Kİ İŞVEREN SSK PRİMİNİ VERMİŞ AMA TEKRAR GERİ KESİYOR

YORUMLARINIZI BEKLİYORUM BU BORDRO DOĞRU MU?

camel
Daire Başkanı
13 Kasım 2009 09:39

İŞVEREN KENDİ PRİMİNİDE çalışanın ödenecek BRÜT tutardan kesiyor gibi anladım..

masalevi
Şef
13 Kasım 2009 09:59

işveren primi prime esas tutardan hesaplanıyor ve kesiliyor devlet hem veriyor hemde geri alıyor. başka 4/b li yok mu?

yuskl
Aday Memur
13 Kasım 2009 10:31

masalevi kardeşim devlet hem dönerden hem maaştan %14 %19 kesinti yapıyor.senin maaşın sabit olduğundan kesintinde sabit.fakat döner değişebileceğinden yatan piriminde kesiliyor.bu bir anlamda iyi çünkü tazminat miktarı kazanca göre artıyor.ilerde emekliliğe maaş olarak yansıyacak.emekli sandığı biraz farklı devlet senin kadro derecene göre e.s pirimi yatırıyor.oda tahminimce kesenek oluyor.yani kanunen bir problem yok.sadece kadrolulardan farkımız aile yardımı,pirimleri bir kısmı bize ait(döner kısmı) tabi sosyal haklardan yoksunuz o ayrı.ssk konusunda bir problem yok.

masalevi
Şef
13 Kasım 2009 10:33

geçliğide yiyemediğim parayı yaşlandığımda ne yapayım hem görebilecek miyim o tazminatı çook saçma çoook

camel
Daire Başkanı
13 Kasım 2009 11:07

çok ŞÜKÜR

gonca onat demirel
Aday Memur
19 Kasım 2009 23:38

arkadaşlar bu konuyla ilgili bizde hastanemizde girişimde bulunduk bu konuyu idare mahkemesine taşımayı planlıyoruz..düzce deki bu girişimle ilgili bilgilere ihtiyacımız var..yakınlarda forum sayfasına bende bu konuyla ilgili bi konu sayfası açtım..yardımlaşırsak hepimizin iyiliğine gelişmeler elde edebiliriz..mezarda emeklilik yaşarmıyız görürmüyüz bilmiyorum ama şuan bu gencecik yaşımda kadroluyla aramızdaki döner farkı beni yaşlandırıyor..

cansimidim
Kapalı
05 Ocak 2010 13:49

merhaba bütün 4/b li çalışanlar geçmişe yönelik olarak bu haklarını geri alabir. ama bunun için izlenecek yol belli

camel
Daire Başkanı
05 Ocak 2010 14:56

"cansimidim" neymiş o yol anlatsanda anlasak.. sen bizim cansimidimiz olur musun??

02huseyin
Şef
07 Ocak 2010 10:57

istanbulda çalışıyorum. mutemet bahsettiğimiz kesintinin yapıldığını doğruladı.Biz genelge ve dilekçeyi göndereceğiz.Tüm 4/B li arkadaşlara duyurulur.

denizesma
Şube Müdürü
07 Ocak 2010 19:17

arkadaşlar bu konuda ne yapmamız lazım

tıbb.sek29
Kapalı
07 Ocak 2010 19:33

arkadaşlar tam olarak sorunu izah edebilirmisiniz yani kesilmemesi gerekirken kesilen ücret hangisi ve miktarı ne bunun iptal edilmesi ve geçmişe dönük kesintilerin geri ödenmesi için tam olarak ne yapmalıyızz açıkça yazabilirmisinizzz

sammmsun
Şef
07 Ocak 2010 19:42

güncel

rouhan
Aday Memur
07 Ocak 2010 22:51

YUSKL KARDEŞ PRİM KONUSUNDA SÖYLEDİKLERİN DOĞRU KESENEK ÇOK OLURSA EMEKLİ TAZMİNATINDA ÇOK OLUR AMA AMA DİYORUM SÖZLEŞMELİ PERSONELİN EMEKLİLİK HAKKI YOKTUR? DOLAYISIYLA EMEKLİLİK TAZMİNATINIZDA YOKTUR? 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONELİN BİLDİĞİMİZ MEVSİMLİK İŞÇİDEN PEK BİR FARKI YOK. YÖNERGEYİ OKUDUYSAN SÖZLEŞMEN FESHEDİLDİĞİNDE SANA TAZMİNAT ÖDENMİYOR YANİ KESİNTİLERİN HOOOOOP BUHAR OLUYOR GEÇMİŞ OLSUN.

denizesma
Şube Müdürü
08 Ocak 2010 13:11

4b yöergesinde ne diyo 4b ye emeklilikte tazminat yok mu diyor allah aşkına yapmayın sene sonlarında işe giriş çıkış yapılmıyor bakın yatan ssk larınıza ayrıca 2 yılını dolduran personel yazılı olarak 15 gün içinde işten ayrılırsa çalıştığı dönemdeki tazminatını bile alıyor bilip bilmeden atıp tutmayın

cengizce
Aday Memur
08 Ocak 2010 13:20

arkadaşlar ben elazığ ilçe toplum sağlığı merkezinde çalışıyorum bu söylenenler doğru 4/b li arkadaşlara aralık ayında döner 350 ila 400 tl arasında fazladan yattı müdürlüğü aradık döner sermaye işveren kesintisi dediler geriye dönükte yatırmışlar bilginiz olsun bağlı olduğunuz müdürlükleri arayıp sorun bu hakkınız söke söke alırsınız..

Toplam 53 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi