Editörler : oto-danisman-expert
12 Şubat 2011 23:19

Astsubay Adi Malül Emekli Olanlar

TSK lerinden adi malül olarak emekli olacak bir astsubayın 2011 yılında alacağı malül maaşı ortalama ne kadardır. Forumu takip eden adi malül olmuş arkadaşlar var ise cevap vermelerini rica ediyorum.Mutlaka hizmet yılı gösterge vb. kıstasları sorabilirsiniz ancak en düşük maaş ne kadar onu öğrenmek istiyorum. Rütbe: Astsubay Başçavuş

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

scorpio4322
Memur
13 Şubat 2011 11:02

ben 5/2 sinden adi malül olarak emekli oldum şu anda 950 tl maaş alıyorum

thk13
Yasaklı
13 Şubat 2011 13:09

4ncü derece dahil adi malülen emekli olan personelin alacağı scorpio nun dediği gibi 950 tl civarıdır.Sırasıyla 3,2,1 nci derecelerde emekli olanlar ise kademeli olarak yukarıya doğru artar. İşin özü normal hizmetini tamamlayıp emekli olan 2-1 bir personel ile 2-1 bir adi malul personelin maaşı değişmez,aynıdır.(genel bir bilgi olsun diye yazdım)

13 Şubat 2011 23:08

değerli arkadaşlarım cevaplarınız için teşekkür ederim.Aynen bende 5/2 sinden emekli oluyorum raporum bu hafta emekli sandığında( SGK Sağlık Kurulunda ) görüşülecek şu anda sıhhi izindeyim bundan sonraki aşamalar nelerdir ne kadar sürer? bu konuda da bildiklerinizi yaşadıklarınızı yazarsanız sevinirim.

thk13
Yasaklı
14 Şubat 2011 01:23

Rapor SGK daysa Maluliyet tesbiti yapılacak ve kararı verilecek.Sana ve tebliğden sonra emekli süreci başlayak.sanırım 2-3 ayda sonlanır.

billy.79
Aday Memur
18 Şubat 2011 21:12

astsb-1978 öncelikle gecmiş olsun bende aynı kaderi paylaşıyorum 5-3 üm haftaya rapor alıcam tsk da gorev yapamaz die siz araştırdınızmı acaba emekli sandığı ikramiyesi ne kadar acaba normalde 14 yıllık astsb yım yıpranmamla beraber ben her yıla 6 ay yıpranma alıyodum yani 21 yıl uzerinden emekli olucam herhalde, bu yıpranma toplu ıkramiye ve maaşı nasıl etkiliyor acaba bide sizin sgk sağlık kuruluna kadarki zamanınız ne kadardı

18 Şubat 2011 23:17

billy79 teşekkür ederim sizede geçmiş olsun. emekli sandığı toplu ödeme ve maaş gibi rakamsal olan konularda şu kadar bu kadar demem doğru olmaz ama örneklerde gördüğümüz gibi ortalama tazminat 15-16 bin malülen maaş ise 1.000 TL civarındadır. bu konuda daha çok bilgili olan arkadaşlar mutlaka cevap verecektir. işleyiş süreci ilgili özel mesaj attım umarım yardımcı olmuştur.

scorpio4322
Memur
19 Şubat 2011 16:39

arkadaşlar hepinize geçmiş olsun. ben bu süreci yaşayıp bitirmiş birisi olarak size bildiğim kadar cevap vereyim

1-Tazminat konusunda yanlışınız var.ben 2009 yılında 12,5 yıl ( yıpranmasız) hizmetle adi malul olarak emekli olduğumda emekli sandığından 17500 tl adım

2-sürec şöyle.

aldığınız rapor Kuvvetinize gönderiliyor.sonra kuvvet size ulaşmadan önce MSB Sağlık daire başkanlığından (raporun onayı) ve Emeki sandığından ( emekli hakkınızın onayı içn) gerekli onayı alıp en son size dönüyor Amiyene olarak Ey personelim ben senin adına bunları yaptım şimdi karar ver emeklimi olacaksın devammı edeceksin ( sınıf değişikliği).kuvvet size bu yazıyı gönderdiğinde olayın zaman olarak %80 bitmiştir arkadaşlar.cevapladıktan sonra ortalama 2-3 ay içinde ilişik kesersiniz.ben mayıs 2009 da önraporu elime aldım ekim 2009 da ilişik kestim ..hepinize geçmiş olsun

mertsea
Aday Memur
02 Haziran 2011 14:06

arkadaşlar ben de 2002 li astsubayım.5/2siyim.ben de de ritim bozukluğu çıktı.sınıfın değişecek dendi.şimdi ben istersem emekli olabilirmiyim?ne kadar tazminat alıcam emekli sandığıve oyaktan?

msland44
Aday Memur
18 Temmuz 2011 20:45

öncelikle herkese selamlar, mertsea meslektaşım bi soru sormuşsun elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım. Bende kalp rahatsızlığından dolayı malulen emekli oldum. Bende bu sorunu bulan tbp. yzb. bana eğer bizde bu sorun çıksa emekli olamazdık dedi sınıfımız değişirdi ama sizde (Uzm.Çvş.larda) sınıf değişikliği olmadığından görev süreniz yetiyorsa adi malül olarak emekliye sevk edilirsiniz demişti (Yinede TSK Sağlık Yönetmeliğinde bu rahatsızlığın Astsb.larla ilgili bölümünü iyi incelemek gerek görev yapamaz veya sınıf değişikliği uygun olup olmadığına), çok şükür günlerimi tamamladım vede Adi (Bu kelimedende nefret ediyorum sanki başka kelime yok tanımlanacak) Malül olarak emekli oldum. Oyak konusuna gelince, gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra birlik aracılığı ile TSK hastanelerinden alınmış raporlar OYAK'ada gönderiliyor. OYAK kendisine ulaşan ilk raporlara istinaden genellikle yardım yapılamayacağını tarafınıza yazılı olarak bildiriyor ve sizi GATA hastanesinden tekrar rapor almak üzere hastaneye yeniden yönlendiriyor. Ama sonuç çoğunlukla hüsran oluyor; adi malüliyet kararı verilen çoğu kişi malasef ne OYAK'tan nede TSK Dayanışma Vakfından bir yardım alamıyor. Tüm Arkadaşlar malülen emekli olursak ne kadar emekli maaşı ve tazminat alacaklarını sormuş size vereceğim bu link resmi maaş sorgulama ve tazminat miktarınızın ne kadar olduğunu öğrenebilecek tek yerdir, ilgili yerleri tam ve eksiksiz olarak doldurduğunuzda net olarak ne kadar alacağınızı öğrenebilirsiniz. (http://kesenek.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do) Temmuz 2011 Ayı itibari ile Uzm.Çvş. arkadaşlarımın net adi malül maaşları ek ödeme dahil 976.11 TL.dir. Tüm Arkadaşlara Tekrar Slm.lar.

fatihcansever
Aday Memur
15 Eylül 2011 21:40

mrb arkadaslar benım kardesım psikotik bozukluk tanısı ile yıllardır tedavı görmekte ve halen hastalıgı devam etmekte.tsk görev yapamaz raporu verdıler.13 yıllık astsb.5/1 derecesınde.bu emeklılık surecı nasıl ve ne kadar surecte bıtıyor.oyak ile ilgili tazmınatlar verıyor mu?emeklı sandıgından ne kadar maas-emeklı maası alabılır?

bilgisi olan arkadaslar var ise bilgilendirirse sevinirim.

kardesımın butun ıslerı ıle ben ılgılenmek durumundayım kendısı hastalıgından dolayı pek ıyı degıl....

16 Eylül 2011 21:27

ortalama raporu aldıktan sonra 5-6 ay sürer emekli olması. 976.11 TL emekli maaşı alır. 19-21 bin arası emekli sandığından ikramiye 49.000 OYAK'dan aidat ve nema iadesini alır. Ayrıca OYAK kardeşinizi malüliyet yardımı alıp almayacağının tespiti için G.A.T.A'ne sevk edecek ordan fikren ve bedenen başka işle meşgul olmasının mümkün olmadığı yönünde bir rapor alırsa 43.000 tl civarıda malüliyet yardımı almaya hak kazanır. Ha unutmadan T.S.K. Dayanışma vakfına üye ise ve son iki yılda aidat yatırdıysa 12.000 TL Dayanışma Vakfından maluliyet yardımı alır.

Ne ilginç değilmi bu başlığıda ben açmıştım. Artık başkalarına yardımcı oluyoruz baya şeyler öğrenmişim demekki:)))

maben
Aday Memur
18 Eylül 2011 11:57

tsk da görev yapamaz alan personelin tabancaları normal emekli olan gibi veriliyor mu.

18 Eylül 2011 12:21

Ruh ve sinir hastalıkları (psikoljik) sbebi ile TSK da görev yapamaz raporu aldıysa tabanca verilmiyor devretmesi isteniyor.

J_KsK_J
Aday Memur
18 Eylül 2011 16:54

arkadaşlar esansiyel hipertansiyon tanısı ile b42 f1 kararı verilmesi durumunda, yönetmeliğe göre sınıfı görevini yapamaz veriliyor. peki sgk hipertansiyon nedeni ile malülen emeklilik onaylarmı?? bu süreci yaşayan bilen varsa anlatabilirse çok sewinirim.teşekkürler.

alone_passenger
Aday Memur
21 Eylül 2011 22:55

iyi günler arkadaşlar.ben 99 mezunu astsubayım ve rütbem bçvş.tsk görev yapamaz raporu verirecek.Duyduğum kadarıyla bçvş sınıf değiştiremiyormuş bu doğrumu ayrıca 15 yılımızı doldurmadığımızdan dolayı tazminat verecekmiyiz.5/2'siyim tahmini ne kadar maaş alırım ve tarafıma ödenecek toplu ücretler ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.Ayrıca süreç ne kadar sürüyor. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

22 Eylül 2011 11:46

Sağlık nedeni ile ayrılanlar tazminat ödemezler. Alacağın maaş eğer adi malül isen 976.11 TL Emekli sandığından 19.000-20.000 TL arası bir ikramiye OYAK dan ise aidat ve nemalarınız ortalama 45.000- 50.000 civarıdır diye düşünüyorum. Bunu Oyak Online üye hizmetlerinden görebilirsin. Ayrıca OYAK tarafından maluliyet yardımı yapılırsa 42.000 TL yardım alabilirsin bunun için GATA'ne sevk ediliyorsunuz. TSK Dayanışma Vakfı üyeliğiniz varsa son 2 yıl aidat yatırdıysanız 12.000 Tl malüliyet yardımı yapılır.Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla

tayfunozkan
Aday Memur
22 Eylül 2011 13:11

astsb1978 arkadaşım. oyak tan malulıyet yardımı yapılması ıcın Ankara Gata ya rapor gonderılıyor gıyabında karar verılıyor dıye bılıyorum. Ben bizzat gıdıp rapor nasıl alabılırım. bırde tsk dayanısma vakfından maluliyet yardımı almak ıcın ıse 1 2 3 ve 4. dereceden malul olmak gerekıyor. bu dereceye neresı neye gore karar verıyor. saglık kurul raporunda sadece tsk da gorev yapamaz yazıyor.adi malullerın malulıyet derecesı var mı. derecelendırme sadece vazıfe malullerı ıcın mi. yardımcı olursanız sevınırım. saygılar.

msland44
Aday Memur
01 Ekim 2011 09:26

Alaone rumuzlu meslaktaşım sorularınıza kısmen cevap vermeye çalışayım,

1. Soru: 15 yılınızı doldurmadığım için tazminat ödermiyim diye sormuşsunuz

Cevap: TSK'da görev yapamaz raporu alan personel hangi rütbede bulunursa bulunsun silahlı kuvvetlerde 1 günlük dahi olsa tazminat ödemesi kesinlikle sözkonusu değildir.

2. Soru: 5/2'siyim tahmini ne kadar maaş alırım ve tarafıma ödenecek toplu ücretler ile ilgili konulu sorunuz

Cevap: Daha önceki mesajlara baksaydınız (sanırım 3-4 mesaj üste benim yazdığım cevap) verdiğim linkte ilgili bölümleri doldurduğunuz zaman ne kadar tazminat ve maaş alacağınızı resmi yerden öğrenebilirdiniz.

3. Soru: Ayrıca süreç ne kadar sürüyor. Sormuşsunuz.

Cevap: Yine önceki cevabımda bu sorunuza cevap bulabilirsiniz, Benim birliğimin bir hatası yüzünden bir aylık maaşımı alamadım bu hataya düşmemek için şayet malülen emekli olacaksanız maaşınızı aldığınız son ay itibari içerisinde malülen emekli olmak istiyorum diye dilekçe ile beyan ederseniz benim hatama düşmezsiniz, ben dilekçe ile başvurmadığım için bir aylık maaşı alamadım (Burda kim suçlu bilmiyorum ama bu cevabı bana emekli sandığında vermişlerdi)

rumi-35
Memur
21 Ocak 2012 13:13

Arkadaşlar herkese geçmiş olsun öncelikle.

Ben de "Psikolojik" rahatsızlığımdan dolayı "Sınıfi Görevini Yapamaz" raporu aldım. Raporum hem MSB sağlık dairesince hem de SGK tarafından onaylanarak tarafıma SGK'dan "ADİ MALÜL" olduğuma dair yazı gönderildi.

Ben 12 yıllık Assubayım. Bu durumda kanunen Adi Malül olarak emekliliğimi isteyebiliyorum veya yardımcı sınıfta görevime devam edebiliyorum. 15 yılımı doldurduktan sonra istediğim tarihte Adi Malül olarak emekliye ayrılabiliyorum. Bu şu anda kanunun bana vermiş olduğu bir hak.

Ancak siz de takip etmişsinizdir. SGK Adi Malül olarak emekli maaşı alan kişilerin malüllüklerinin devam edip etmediğiyle ilgili çalışma yapıyormuş. Hatta bir bayanı hastaneye sevk edip sağlam raporu alması üzerine malüllük maaşını kesmişler.

Şimdi bu nasıl bir kanun. kazanılmış bir hakkı geri alıyorlar. Peki bu insanlara iş imkanı sağlanıyor mu? Hayır. Maaşını kesip ortada bırakıyorlar.

Bu durumla ilgili bilgisi olan büyüklerimizin bilgilerini paylaşmalarını bekliyorum. Bu durum TSK mensupları için de geçerli midir? Kazanılmış bir hakkı geri almaya yasal olarak hakkı var mi SGK'nın?

J_KsK_J
Aday Memur
21 Ocak 2012 18:25

bildiğim kadarıyla ''adi malül'' olarak emekli olanlar tekrar muayene yada kontrole tabi değildir.ancak vazife malülü olanlar malüllük derecelerinde değişme yada farklı bir durum olup olmadığının tespiti maksadıyla belirli sürelerde kontrol muayenesine tabidirler.adi malüliyette böyle bir durum olmaması gerek diye biliyorum.ancak ilgili kanunda malül ler kurumca malüliyet durumlarının devam edip etmediği hakkında tekrar rapor aldırılabilir die madde varmış.

Toplam 373 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi