Editörler : Pangaea
06 Haziran 2005 16:58

Tarım Bakanlığı hangi illere kaç gıda mühendisi alacak?
arkadaşlar tarım bakanlığının bu yeni alımlarda kaç gıda mühendisi alacağını bilen varmı? Gıdacı arkadaş 150 gıda mühendisi alınacak demiş ama neye dayanarak demiş bunu. Birde puan en son kaçlara düşer?

ayzanov
Aday Memur
06 Haziran 2005 19:53

geçen yılda Tarım Bakanlığına bu yıl olduğu gibi 500 kadro ayrılmıştı. 2004 te 40 veteriner, 10 biyolog, 20 kimyager, 10 ziraat müh. ve 370 gıda müh. almıştı. Eğer yazılanlar doğru ise (104 veteriner) diğer mesleklerde artmış ve gıda müh. sayısından düşüş vardır. Yani 150 sayısı doğru olabilir.

beee
Yasaklı
11 Haziran 2005 16:20

arkadaşlar 150 gıdacı alıncaksa sizce kaç puana kadar düşer alımlar.geçen sene 79 ile Ardahana yerleşme oldu en düşük.

bosborus1313
Yasaklı
11 Haziran 2005 17:06

gıdacı arkadaşlar puanlar genellikle 75/80 arasında yığılmış durumda eğer 150 tane gıdacı alınacaksa 75 in altına düşmez.jandarmanın bu sene yaptığı sınava 75 in üstündeki 4 kişi başvurabilecekti en son kişi sanırım 81 puandaydı 14 kişi başvurmuştu

tuba_gida
Aday Memur
12 Haziran 2005 00:18

inşallah bosborus rumuzlu arkadaşın tahmini inşallah tutar.Yani en son puan 75 lere kadar düşerse çok sevinirim.Bende birçok arkadaşımdan 75-80 arası puan aldığını duyuyorum..Ve yine inşalah 80lerin üstündekiler yerleşmiştir.

Tarım bakanlığından edindiğim bilgiye göre geçen yerleştirmede gıda mühendisi başvuru ve kadro sayısına göre;taban puan 82 de kalmış..

Yani bu yerleştirmede 82 altına şans tanınıyor...

Yine tekrarlıyorum ki İnşallah bosborus haklıdır..

Herkese kolay gele...

sevdaozdur
Yasaklı
12 Haziran 2005 00:44

sizden geçen seferki alımlarda 79,211 alan girdi.yani taban puanınız 82 değil 79,211 idi.

bosborus1313
Yasaklı
12 Haziran 2005 11:43

geçen sene 3698 gıda mühendisi kpss sınavına girdi.ösym nin sitesinde (SOL ALANDA SİYAH KÖŞE ALTTAN 3.) 2004 kpss sonuçları kitabı(lisans mezunları)-oradan bölüm1 yüksek öğretime gir hangi üniversiteden kaç kişi hangi ortalamalarla sınava katılmış öğrenebilirsin.BAŞARILAR

tuba_gida
Aday Memur
12 Haziran 2005 18:34

Arkadaşlar ben bir hesaplama yaptım..Gıda mühendislerinin bu alımda,akıllı bir tercihle,yerleşebilmesi için Gıda mühendisleri arasında%13.8 lik dilimde olması gerekiyor..

Gıda mühendisi toplam aday sayısı;3677,Lisans mezunları sayısı 141.000,3 yerleştirmede alınan/alınacak olan gıda mühendisi toplamı,(370+150)520,bu rakamlarla kendi sıralamnızdan yüzdelik diliminizi hesaplayıp,şansınızı tahmin edebilirsiniz

Tabi %13.8 lşik dilimde olmayan arkadaşlar üzülmesin..Doğru tercihlerle herkesin şansı değişebilir..Örneğin bakınız ardahana..çevremde 79la yerleşen kimseyi duymamıştım..Ama varmış...

İnşallah Herkes için en hayırlısı olur..iyi çalışmalar,başarılar..

tuba_gida
Aday Memur
12 Haziran 2005 19:00

Pardon:)) kem küm bazı rakamlarda hata yapmışım ..yeniden veriyorum...

Toplam lisans mezunu sayısı 371723..Gıda mühendisi olarak yerleşebilmemiz için Gıda mühendisleri içindeki yüzdelik dilimiz(520/3677*100)% 14.1..

Toplam gıda mühendisi adayı:3677

Toplam alınan/alınancak Gıda mühendisi sayısı:520

Bu rakamlarla kendi sıralamanızdan gıdacılar arasındaki yüzdelik diliiniizi hesaplarsınız artık dimi..

benden bukadar..Sizler için yıprandım walla :)

Herkese iyi çalışmalar selamlar..

beee
Yasaklı
13 Haziran 2005 17:11

benim kpss p03 puanı 72,8 . şansım nedir??

bosborus1313
Yasaklı
13 Haziran 2005 22:45

üzgünüm ama hiç şansın yok gibi punlar en iyi ihtimalle 75 e düşer çünkü 80/75 arasında acayip yığılma var

gidaci
Memur
14 Haziran 2005 17:56

arkadaşlar...TKB'nin 2005 atamalarında 150 gıda mühendisi, 5 biyolog alacağını Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kadro İşlemleri Şubesi'nden öğrendik ve sitemizde yayımladık (www.gida.ajansi.com).5179 sayılı Gıda Kanunu gereği Bakanlığın çok acil gıda kontrolörlerine ihtiyacı bulunmakta. bu ihtiyacın bir kısmı kurum içinden karşılanmaya çalışılsa da bakanlıkta yeterli gıda mühendisi olmamasınedeni ile mesleğimize olan devlet talebinin bir kaç yıl daha süreceğini söyleyebiliriz.(not:gıda kontrolörlerinin mutlaka gıda mühendisi olması gerekmiyor.bakanlık kendi içinde düzenlediği kurslarla lisans eğitimi almış diğer personeline bu ünvanı veriyor ve gıda denetimlerinde görevlendiriyor.) 2005'te alınacak gıda mühendisi sayısının niçin azaldığına gelince: Bakanlık hayvancılığın geliştirilmesine büyük önem vermekte ve veteriner hekim ve teknisyenlerine ihtiyaç duymakta...özellikle de doğu illerimizde... bu sebeple alacağı gıda mühendisi sayısını azaltıp gıda kontrolörü ihtiyacını ağırlıklı olarak kurum içinden karşılıyorken veteriner ihtiyacını dışarıdan kpss ile karşılamak zorunda çünkü kurumda veteriner sayısı az...bu sene yüksek sayıda veteriner ve vet. sağlık teknisyeni alınabilir...bu arada yeni bakanın veteriner kökenli olması da tesadüf olmasa gerek!

ayzanov
Aday Memur
14 Haziran 2005 19:31

Arkadaşlar, Tarım Bakanı bu alımlarda kadroların belirlenmesinde fazla etkili olmamıştır bence. Çünkü kadrolar onun atamasından önce belliydi. Ancak bundan sonraki alımlarda kesinlikle veteriner alımları artacaktır.

külkedisi
Kapalı
16 Haziran 2005 09:11

iyi de arkadaslar kendi alanınızda kacıncı oldugunuzu nasıl biliyorsunuz orda bolumlarin genel ort lamaları var.

akra
Aday Memur
16 Haziran 2005 10:30

merhaba arkadaşlar,

ben geçen dönemde atandım.Biz atama yazılarımızı alırken bakan bize hitaben yatığı konuşmada 250-300 gıda müh. alacaklarını söyledi. Ve biliyorsunuz ki bakanımız yeni değişti. Yani, yeni bakan bu kadroların Devlet Personel Başkanlığından istenmesi sırasında bakanlıkta değildi. O yüzden müsterih olun,sayının değiştirilmesi mümkün değil. Bakanlıkta gıda müh.'ne çok ihtiyaç var. Bu rakamın 250'nin altına düşeceğini sanmıyorum. Ayrıca geçen atamada en son 79 puanla atama yapıldı. Yalnız hep doğuyu yazmanızı tavsiye etmem.Ben o hataya düştüm şimdi 82 ile doğudayım. Ve aynı şekilde bir çok kişi batıya gidebilecekken atanamama kaygısı ile yüksek puanlarla doğuya atandı. Ayrıca evli arkadaşlar varsa bilgi olsun diye söylüyorum eşiniz memur değilse bakanlık eş durumundan tayin yapmıyor. Yani sigortalı eş, eş durumundan tayin sebebi değil. Zaten 1 yılınızı doldurmadan (asaletiniz onaylanmadan) hiçbir yere kıpırdayamıyorsunuz ve her bölgenin hizmet süresi var. Biz bunları bilmiyorduk. Umarım bu bilgiler işinize yarar hepinizin yolu açık olsun, bol şans...........

ayzanov
Aday Memur
16 Haziran 2005 19:44

başka bir forumda 200 ziraat mühendisi alınacak yazıyor. yani 104 veteriner,200 ziraatten sonra geriye kalan 196 kadrodan 150 si gıda müh. olabilir. yani geçen defadan az kadro olacaksa (hepsi söylenti)puanlar 79 un altına zor düşer.

akra
Aday Memur
17 Haziran 2005 09:15

Bakanlıkta çok fazla ziraat müh. var zaten. Şimdiye kadar hiç, ziraat müh. alımı yapılmamış fakat ziraat teknisyeni

arkadaşların birçoğu çalışırken zir. fak. bitirmiş. Yani şu an bakanlığın kadrosunun büyük çoğunluğunu zir. müh.'leri oluşturuyor.O yüzden sanmıyorum 200 zir. müh. almazlar. İhtiyaç yok çünkü.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi