Editörler : ayşegül bgm
19 Temmuz 2012 11:37

Doğum İzni ve Süt İzni Uzuyor mu?

Bu sabah haberlerde duydum doğum sonu izni 6 ay olacakmış süt izni de uzayacakmış.Fakat hiçbir yazılı açıklama göremedim.Bu konuda bilgisi olan var mı?

19 Temmuz 2012 13:26

KÜRTAJ TASLAĞINDA NELER VAR?

* Kürtajın süresinin yasal sınırı, yeni taslakta da 10 hafta olarak kaldı. 10 haftanın üzerinde gebelik sonlandırılması için ise tıbbi zorunluluk aranacak. *Kürtajı sadece kadın doğum uzmanları yapabilecek. Yasal sınırı aşan gebeliklerin sonlandırılmasında ise eğitim hastaneleri ve sağlık kurullarına yetki verilecek.

* Bundan sonra bütün aile sağlığı merkezlerinde gebeliğin erken tespitine yönelik hassas testler yapılacak. Gebelik sonlandırılmadan önce anne adayı veya çiftlere bir heyet tarafından danışmanlık hizmeti verilecek.

* Anne adayının ve çiftlerin kararlarını gözden geçirme süreleri gebeliğin 10?uncu haftasını geçmemek kaydıyla 2 ila 4 gün olacak.

* Nüfus planlaması kanunu ve tüzüğü kaldırılarak yerine Üreme Sağlığı Hizmetleri Kanunu çıkarılacak. Üremeyi takip edecek ?Üreme Sağlığı Yüksek Kurulu? kurulacak.

* Hükümet, düşük için kullanılan ilaçları denetim altına alırken ertesi gün haplarını ücretsiz verecek.

* Ağrısız doğum hizmeti yaygınlaştırılacak

* Çalışan kadınlar için doğum sonrası verilen 8 haftalık ücretli izin 6 aya çıkarılacak ve süt izninin 2?nci 6 aylık döneminde verilen süt izni süresi 1.5 saatten 2 saate çıkarılacak.

* Çalışan ve çocuk sahibi olan annelere kreş yardımı yapılacak, çocuk yardımı artırılacak. Kadının iş ve aileye uyumunun sağlanması için evden çalışması da önerilecek.

sinem hanım googleye KÜRTAJ TASLAĞINDA NELER VAR? yazın bir sürü haberler çıkıyor.taslak bakanlar kurulundaymış.bende bu haberi paylaşacaktım ALLAH izin verirse eşim gelecek hafta doğum yapacak acaba bu madde bizi kapsar mı?bekleyip göreceğiz

Çalışan kadınlar için doğum sonrası verilen 8 haftalık ücretli izin 6 aya çıkarılacak ve süt izninin 2?nci 6 aylık döneminde verilen süt izni süresi 1.5 saatten 2 saate çıkarılacak.

evet ardaşlar yorum yazalım

19 Temmuz 2012 13:30

meclis açılınca yasalaşacakmış

bzk_45
Memur
19 Temmuz 2012 14:07

çok iyi olur inşallah doğumdan sonra 6 ay olur ücretli izin..benim eşimde memur inşallah ocak gibi bebeğimizi bekliyoruz.doğum yapan bazı tanıdık memur arkadaşlarıma soruyorum doğumdan sonra izinler bittiğinde işe başlayacağını söylüyorlar..geçim zor tek maaş zorlanırız diyorlar herkesin bi kredi borcu var haliyle doğumdan sonra izinler bitti işe başlayacaklar..ücretsiz izne ayrılamıyorlar..belki bizde böyle olacağız ama 6 aya çıkarsa çok iyi olacak ücretsiz izne fazla ayrılmadan hayatımıza devam edeceğiz inşallah...

bzk_45
Memur
19 Temmuz 2012 14:10

Kim istemez ki çocuğu yürümeye başlayana kadar yanında olsun çalışmasın ama hayat şartları zor maalesef şimdiki izinlere göre 4-5 ay sonra işe başlıyor insanlar..6 aya çıkarsa vede yıllk izin 1 ayda rapor 8-9 ay olacak o zaman insanlar fazla kayba uğramayacak..inşallah bian evvel olur..

esin_ktb
Aday Memur
20 Temmuz 2012 08:48

arkadaslar bülent arınç meclis açıldıktan sonra en erken zamanda yasalaşacağını sölemiş. bu durumda en erken ekimde yasalaşıcak. bende kısmet olursa ekimde dogum yapıcam. yasalastıgı zaman doğumu yapıp doğum izninde olanlara da bu hak tanınır mı, bilgisi olan var mı

sözbenimm
Şube Müdürü
20 Temmuz 2012 09:14

o tarihte doğum izninde olanlarıda kapsamalı...

mrv mrv
Aday Memur
20 Temmuz 2012 11:40

eger yasalaşırsa bence her çalışan memur bayan için çok güzel gelişme olur

guz_guzeli
Genel Müdür
21 Temmuz 2012 08:22

şu an 4 aylık bebeğim var ve ücretsiz izin alma şansım kesinlikle yok. ben bana bağımlı emen bir bebeği bırakıp nöbete nasıl gideceğim?? ona bakabilmek için gereken bütün taklaları atmak zorunda kalmak çok zor. 3 aylık süt izni zaten hiç insalcıl değildi. 3 tane doğurun, 6 ay emzirin demeyi biliyorlar ama bebeğe kim bakacak düşünmüyorlar. emzirmek istersen bir dert, istemezsen bir dertti. belli ki beni kapsamayacak ama öncelikle yeni doğacak bebekler sonrada annelerin gözü aydın.doğru ve haklı bir karar almışlar. mümkün olsa da en az 1 yıl bebek kendini iyi kötü ifade edene kadar biz bakma şansına sahip olsak 6 aylık bebeği de bakıcıya bırakmak çok acı :((( neyse ki bu da bir gelişme..

sözbenimm
Şube Müdürü
21 Temmuz 2012 09:03

evet en az 6 ay anne sütü demeyi biliyorlar...geç gelen bir gelişme.eylüle bırakmasınlar...tüm bebekler faydalansın...yeni doğmuş doğacak olan tüm bebeler

yeniiüye
Memur
22 Temmuz 2012 11:00

bakanlığın yapması gereken bir diğer konu da sözleşmeli çocuğu ile kadrolu çocuğunun süt saatlerini eşitlemek olmalıdır.

ama her defasında kul hakkından,dinden bahsedenler nedense bu konuya hiç bakmazlar.

annesi sözleşmeli ise çocuğu da sözleşmeli gibi bir mantıksızlık sadece bizde olur zaten....

kadoş
Aday Memur
11 Ağustos 2012 21:43

yalnız bildiğim kadarıyla bu yasa daha konusulma asamasında ve 6 ay oldugu da tam olarak belli degill umarım ki 6 aya uzatılır benim 2 aylık bebegım var ve ben de kızımı bırakıp gitmek istemiyorum umarım bu yasayı eylül bitmeden cıkarırlar da ben ve benim gibi arkadaslar da yararlanabilir...

pelin0628
Aday Memur
25 Ağustos 2012 13:54

benim de bebğim ağustos sonu doğuyor bizi de kapsar mı ki??

tüline
Şef
02 Eylül 2012 13:55

bebeğim 8 aylık tabi ücretli 6 ay izin kullanamadım kullanamadığımız izinler için de izin hakkı verirlermi

başakb
Şef
03 Eylül 2012 23:56

gelişmiş ülkelerde ya da eski usul ile gavur memleketlerde ücretli doğum izni en az 1 yıl ve 4 yıla kadar izin verilen ülkeler var. bizde müslümanız işte anaya verdiğimiz değer buymuş....üzülüyorsun. geçim derdi yüzünden, o küçücük bebeği ellere bırakıp ayrı kalmak.anaya sor; bebeğine, o anakuzusuna, kınalıkuzuya kavuşuncaya kadar her dakika cehennem ızdırabı, bağrı acı dolu... bebekse gökyüzünü parçalarcasına ağlaması, kısmetinin kesilmesi, başını sağa sola çevirip ana sütünü araması, bulamayınca, feryadı...canı acımayan ağlamayan, üzülmeyen, bugüne kadar düşünülmeyen bir konu .belki bizde de 1 yıla kadar çıkarılır ücretli süt izni...hiç olmasa ana duası alınır değilmi...bir de iş belası var..senin canın yanar, onlarsa yapacağın işi, sendeki verimi hesap eder, bari yavrusu sağamadı biz sağalım derler. sende acıyla olanı kabullen içine sığdır desem sığmaz, durum Allah'a havale edilmiş yıllardır...

qank
Aday Memur
04 Eylül 2012 10:10

inşallah olur...

haner19
Şef
05 Eylül 2012 12:29

bu konuda bir gelişme olursa yine yazalım arkadaşlar.

aadygee
Aday Memur
10 Eylül 2012 15:57

ne zaman belli olacak? Neden hiç haber yok bu konuda?

turcanka 35
Aday Memur
11 Eylül 2012 14:45

arkadaşlar bu sadece memurlar için mi olacak?yani özel sektör çalışanların da üreme hakkı var ya ,onların da çocuklarının anneleri ile daha fazla vakit geçirme hakkı olur herhalde.yani inş.Kazakistanda 3 yıl boyunca siin poziyonunuz koruyorlar ve ücretli izin 1 yıl.

ceylincik
Şube Müdürü
11 Eylül 2012 16:10

bu durumun özel sektörde olması zor bence çünkü bu sefer iş verenler bayan personel çalıştırmak istemeyecekler. ama devlet personeline bunu yapabilir. keşke 6 aya çıkarılsa

asyabay
Aday Memur
11 Eylül 2012 18:08

ne zaman yürürlüğe girecek acaba?

Toplam 69 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi