Editörler : crops35
02 Mayıs 2005 14:42

eş durumu tayini
ben göreve yeni başlamış bir mühendisim evleneceğim bayan öğretmen ve bu sene şark hizmeti var onun yanına tayin isteyebilirmiyim asaletim tasdik olmadan bu konudayardımcı olursanız sevinirim

elfka
Aday Memur
04 Mayıs 2005 18:47

öncelille iyi günler bende sağlık bakanlığına yeni atanan hemşireyim eşim diyarbakırda askeri personel.ben  bursa devlet hastenesine hemşire olarak göreve 4 ay önce başladım.ve asaletim tasdik olmadı buna rağmen sağlık bakanlığına sorduk en az 3 ay çalıştıktan sonra eş durumundan tayin istersiniz dediler ve istedim şu an evraklarım ankarada bu ay sonuna doğru tayinim çıkacak.aynı durumda olan arkadaşımın tayini 2 gün önce çıktı.o yüzden eminim seninde olur.tabi evlendikten sonra nedeni ise devletin aile birliğini sağlaması lazım diye bir madde var   

Eş Durumu özrü: 1982 Anayasasının 41'inci maddesinde, "Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır.
 Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile
uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar." hükmüne, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun
 72'nci maddesinde ise "?Yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda, aile birimini muhafaza etmek
bakımından kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak memur olan diğer eşin de isteği halinde ataması, atamaya tabi
tutulan memurun atandığı yere 74 ve 76'ncı maddelerde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır..." hükmüne yer verilmiştir

abies33
Aday Memur
06 Mayıs 2005 11:11

öncelikle teşekkür ederim cevabınıza ancak şöyle bir sorun var sizin eşiniz askeri personel olduğu için siz eşinizin yanına gitmeniz daha kolay eğitimciler için bu durumu bilmiyorum ama yinede teşekkürler

abies33
Aday Memur
06 Mayıs 2005 11:14

ayrıca eşimi benim yanıma verme durumuda olabilir

memur_müh
Aday Memur
10 Eylül 2005 14:58

Arkadaşlar bu konuyla ilgili benim de bir sorum var.

Eşlerin ikisi de aynı kurumda, farklı illerde, aynı kadroda memursa, hemen hemen aynı tarihlerde işe başlamışlarsa fakat işe başladıktan sonra askere giden eşin askerlik süresi dolayısıyla çalışma gün sayısı daha düşükse; erkek bayanın yanına tayin olabilir mi?

biraz karışık anlattım ama kusura bakmayın:)

şimdiden teşekkürler...

zzeytinci
Aday Memur
18 Eylül 2005 14:53

asaletin tadik olmadan olmuyor heralde bildiğim kadarıyla

ex82
Memur
19 Eylül 2005 08:57

Şu asalet tasdiğini dilinizden bir düşürün arkadaşlar. Özür durumu tayinlerde sadece belgelere bakılır. Adı üstünde özür durumu tayini... Sağlık durumu ve eş durumu da özür durumuna girer. Bunun 2 ay beklemesi 3 ay beklemesi falanda olmaz. İdarecilerin keyfi uygulamasıdır bunlar. Anayasal bir hak vardır gerekirse dava açabilirsin arkadaşım.

gıdacı33
Aday Memur
06 Aralık 2005 14:09

ex82 kardeşim aday memurken eş durumundan tayin yaptırabilen biri varsa söyle bari de emsal gösterip bizde eşlerimizin yanına gidebilelim.

1Bey
Aday Memur
07 Aralık 2005 18:44

Selam arkadaşım. Asaletin tasdik olmadan bu hem legal hemde illegal olarak mümkün değil. Asaletin tastik olduktan sonra başvuru yapman gerekiyor. Ayrıca hangi kurumda ve hangi kadroda olduğunada bağlı çünkü eşinin tayininin çıkacağı yerde senin kurumuna ait bir müdürlüğün olması ve senin kadronda bir psizyonun var olmasıda gerekiyor. Bu koşullar yerine geldikten ve asaletinde tasdiklendikten sonra sağlam bir DAYI ile tayinini yapabilirsin.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi