Editörler : crops35

Kapalı
01 Ağustos 2011 19:13

Engelli Çalışma Şartları

İşe başlayacağım. Engelim %40. İş sözleşmesini imzaladıktan sonra öğrendim ki alacağım ücret asgari ücretmiş, 630 lira. Ve haftada 6 gün, günde 10 saat çalışıcakmışım; fazla çalışma ücreti de yokmuş! Engellilerin daha fazla ücret alması gerekmiyor mu diğer çalışanlara göre? İş sözleşmesinde çalışma saati günde 7,5 saat yazıyor. Günde 8 saatten fazlası mesaiye giriyor, ücretimi en az %25 zamlı ödemeniz gerekiyor dediğimde kemküm :@ :-| Eğitim durumumdan bahsetmiyorum hiç; çünkü diploma geçmiyor bu ülkede..

E79ist
Yasaklı
01 Ağustos 2011 21:40

yeni asgari ücret 649 lira ( bu vergi indirimsiz normal ücrettir )

engelli istemediği taktide mesaiye kalmaz ve bırakılmaz !

2. olarak deneme süreniz 2 aydır.

en kötü senaryo ise yani 8. haftaya girme durumunuz varken uyum sorunu performans değerlendirmesi adıyla işinize son veriyoruz derler ise istifa yazmanız istenirse istifa dilekçenizi gelecek ayın ay başı tarihini atın ! 1 hafta en azında 1 gün bile olsa fazladan çalıştı gösterin ! eğer bunu kabul etmiyorlar ise istifa etmeyip işe 3 gün gelmeyin bu şekilde bile size işinize son veridi bildirimi yapılmadığı varsayılacak ( hiç bir şeye imza atmayın ve sigortanız 3 gün mazeretsiz işe gelmedi diye 3 gün bile olsun sigorta priminiz işleyecektir. ( işyeri zaten sizi gözden çıkarmış ise fazla muhatap olup demoralize olmayın ne kadar fazla sigorta prim gününüz işletebilirseniz o kadar iyi olur gelecekte sizin için sizde o işyerini mümkün olduğunca sömürün

E79ist
Yasaklı
01 Ağustos 2011 21:47

bu arada söz konusu işyerinde çalışma sigorta primleriniz devlet tarafında işyerine teşvik anlamında ödendiği için söz konusu primler konusunda işyerine aslında fazla bir yükünüz yok gibi !

ama bir çok iş yerin engelliyi 2 ay dolmadan yolcu etme alışkanlığı kazandığı için fazla direnmenin anlamı olmuyor. bu açıdan uyumlu bir şekilde kendinizi için bu sinekten ne kadar çok yağ çıkarırsanız o kadar iyi ! :) ayrılırkende o insan şeklindeki insan kaynakları müdürüne firmanın engelli personel açığı son işten çıkarmalar nedeniyle düştüğü için iş yerinin engelli personel çalıştırma yasal yükümlüğü kalktığı için işten ayrılıyorum bu durumu bu şekilde CV me ekleyeceğim bundan sonraki iş görüşmelerimde referans olarak buranın telefon numarasını vereceğim için sizden aynı şekilde hakkımda bilgi isteyenlere bilgi vermenizi rica ederim şeklinde protokol bir davranış sergilemeniz bundan sonraki iş görüşmelerinizi için olumlu bir referans modeli olacaktır.

umut-yolcusu
Kapalı
01 Ağustos 2011 22:16

bu bahsettiğin şey, özel sektör şebnem arkadaşım..tamam haklarını bilmelisin veaynen doğru biliyorsun ama sonuç olarak özel sektörde çalışıyorsun. en fazla bi kulp takar çıkarırlar işten..

orta yol bulmayı denemelisin..bir de ilerleyen zamanlarda maaşında bir artış olup olmayacağını bi araştır istersen..

bunlar da olmazsa o işe gir, bir süre sonra kendi istedikleri şekilde çalışştırmaya devam ediyorlarsa, işkur ve sgk yetkilileriyle görüş ve müfettiş talep et..ama öyle bişey yapki işyerinin bunu senin yaptığını anlamasın ama bir yandan da hakkını aramaya devam et..

E79ist
Yasaklı
01 Ağustos 2011 22:54

sözünü ettiğim durumları %100 kesin yaşayacak demiyorum

ama bu durum %50 hatta %51 yaşanılan olumsuz durumlardır.

bu açıdan her türlü olumsuzluğu yani her (-) eksinin üzerini doğru bir şekilde çizerseniz ! nasıl (+) artı değerler oluşturabileceğinizi az çok öğrenebilirsiniz :)

umut-yolcusu
Kapalı
01 Ağustos 2011 23:31

hayatın hep olumsuz yönünü gören kişiden başka ne beklenir ki..şebnem arkadaşım siz dediğimi yapın işe devam edin ve bir yandan hakkınız aramaya devam edin denge kurmanız çok önemli.

e7g arkadaşın yazdıklarına da çok takılmayın. kendisi karamsar ruhlu bir arkadaştır forumda yazar durur zararsız gibidir:)

yazdıklarını çok fazla kaale almanızı tavsiye etmem. lütfen iş bulmuşken işinize devam edin ve devam ederken de körü körüne kasbul etmediğinizi onlara gösterin ama abartmayın

01 Ağustos 2011 23:35

gerçekten e79ist ;şu karamsarlıktan inş kurtulursun arkadasım.

ŞeBNeM-89
Kapalı
01 Ağustos 2011 23:36

Bn de 2 ay deneme süresini neden koyduklarını anlamamıştım. Verecekleri ücret 630 liraymış, ve günde 10 saat, biz böyle çalıştırıyoruz demesin mi adam bana, sözleşmeyi imzalattırdıktan sonra :S Ben yarın sözleşmeye uyacağımı söyleyeceğim. Günde 7,5 saat çalışıp asgari ücret almak.. Kabul etmezlerse kendileri bilirler. Bni mecburiyetten aldıklarını, aslında lise mezunu alacaklarını ama engelli bulamadıklarını söylediler. Demek ki o deneme süresi bahanesi de o yüzdenmiş. Lise mezunu bulduklarınlarında şutlanıcam. Teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Haklısınız. Sözleşmeyi feshetmezlerse sigortam işlesin, 1 gün 1 gündür :)

umut-yolcusu
Kapalı
01 Ağustos 2011 23:37

karamsarlık ve olumsuzluk ile alakalı 2 tane harika ibretlik hikayem var. müsait zamanda anlatacağım

E79ist
Yasaklı
01 Ağustos 2011 23:41

ben karamsar değilim

sadece oyunu kuralına göre oynayıp

en yüksek sayıyı toplamaya çalışan

ve bir an önce bu engelliyi sömüren düzenden çıkmak için

erken emekliliğini bekleyen biriyim !

kısaca herkez yaşadığını bilir.

ŞeBNeM-89
Kapalı
01 Ağustos 2011 23:47

Acayip sömürülüyoruz hem de :(

Raporu almadan önce bi işe girdim, satış danışmanlığı pozisyonunda bile ücret daha fazlaydı. Asgari ücret+200 lira yemek+120 lira yol+primdi. Bn o işi beğenmedim çıktım. Şimdi santral operatörü pozisyonunda 630 lira sadece :S hem de engelli kadrosunda :S

umut-yolcusu
Kapalı
01 Ağustos 2011 23:49

ya kızcağız işe girdim diyor o beynini çalıştır biraz! işe girmiş birine böyle mi söylenir??

kendi karamsarlığını burdaki insanlara yansıtma hakkın yok emin ol buna müsade etmeyeceğim.

seninle aynı fikirde olanlar vardır olabilir o konuda hiçbir sıkıntı yok yaptığınız fikir alışverişleri de umrumda değil ama lütfen genel manada milleti karamsarlığa sürüklemekten vazgeç!

ya da bildiğin bir doğru varsa onu uygula bakalım millet görsün..

umut-yolcusu
Kapalı
02 Ağustos 2011 00:27

gerçekten öyle olduğuna ne kadar eminsiniz? yani lise mezunu geldiğinde işten atılacağınız konusunda neden bu kadar eminsiniz?

bulmuşssunuz bir iş çalışın ve orta yol bulmak yerine hemen çatışma yaşansın istiyorsunuz ama unutmayın ki bu tür çatışmaların genel galibi İŞVERENDİR!!

birilerinin gazına gelipte geleceğinizle oynamayın. güzel güzel çalışın ve bir yandan hakkınızı aramak adına mücadele verin ama bu mücadelenize çok dikkatli adımlar atmalsınız..

ŞeBNeM-89
Kapalı
02 Ağustos 2011 14:15

Gittim bu şartlarda çalışmayacağımı söyledim, evraklarımı geri aldım :)

E79ist
Yasaklı
02 Ağustos 2011 16:03

yaw şimdi 1 ay gene iş arayacaksın dediğimi yapsaydın en azında emekliliğine en az 15 gün yaklaşmış olacaktın !

neyse zamanla sende öğreneceksin :)

18 Haziran 2012 04:52

bu konu birden fazla saç ayağı olan ince bir konudur.

burada verilen örnekleri bir avukata danışabilir doğruluğundan emin olduktan sonra yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz !

1. adım

her şeyden önce engelli veya engelsiz işe giren kişi iş kanununa göre 2 aylık ( 60 günlük ) deneme süresi dolana kadar

o iş yerinde 2 ay yani 60 günlük Sigorta priminizin yatırıldığından emin olduktan sonra

( turkiye.gov.tr veya sgk.gov.tr sigorta gün pirimi sorulama ekranına bakınız ! )

iş kanuna göre 2 ay yani 60 gün deneme süresini geçmiş ise, iş yerinde verilen işi yapabilir anlamıyla

kişi vasıfsız işçi olsa bile nitelikli bir işçi statüsünde bir takım yasal hakları doğmaktadır.

2. adım

resmi sağlık raporu konusuna gelirsek

sağlık raporları çalışamayacağı iş alanları kısmı

anca 2 satır açıklama yazmaya yeterlidir

ama kişinin birden fazla özel durumu olabileceği için

örneği hafif kalp hastası biri için ağır işlerde çalışamaz

veya ağır çalışma koşullarında çalışamaz yazabilir.

ama diğer taraftan o hastalıkla ile ilgili olarak stresli ortamlarda çalışamaz da yazabilir.

bu noktada sizin kendi rahatsızlığı ile ilgili internette özel bir araştırma yapmanız

örneğin hastalığınızın tanısıyla ilgili özellikle de

o konuda uzman DR olan bilir kişilerin yazdığı yazıları bulmanız önemli !

3. adım

iş verenle öncelikle güzelce konuşmanız ve fazla mesai yapmak istemediğinizi

bunun kişisel bir tercih değilde, sağlık gerekçesi nedeniyle olduğunuz

güzelce ve tatlı dille söylemeniz çok önemli

büyük bir ihtimalle size o günden sonra fazla mesailere bırakılmayabilir !

fakat ya fazla mesai yap, yada işe girerken imzaladığınız sözleşmedeki

fazla çalışmayı kabul ediyorum, maddesini içeren sözleşme size hatırlatılır

ve sözleşmedeki hükümlere uymayan durumlar oluşursa işine son verilir kısmı size hatırlatılır ise !

o imzaladığınız tek taraflı bir sözleşme ve işçiyi çıkarma durumunda ( iş veren tarafını ) korumaya yönelik bir sözleşme olup

bu tarz sözleşmeler ilgili kanunlarda bahsedilmeyen özel durumlar hakkında,

örneğin o maddelerden biri çalışan veya işten ayrılan personel çalıştığı işyeri hakkında orada burada hiç bir şekilde yorum yapmayacağı

( özellikle internette kötü reklam yapma gibi durumlarında iş yerinin imaj ve müşteri kaybetmesi gibi konular için geçerlidir. )

örneğin bir firmanın verdiği hizmeti bir müşteri eleştiri sınırları içinde elbette kötüleyebilir.

ama firmada çalışanların kötüleyecekleri genelde firmaların üst yönetici kadrolarındaki yanlışlıklar olacağı için

aslında firmalar kendilerini değil ! firmalar firma içindeki beyaz yakalıları koruma dürtüsüyle hareket etmektedirler.

neye imza attığınızı kısmına da deyinmekte yarar var

genelde o iş sözleşmelerinde iş yerinde fazla mesai yapılma durumlarında

fazla çalışmaya katılmayı kabul ediyorum diye bir hükmü imzalasanız bile !

fazla mesailere kalmamak sizin bireysel tercihiniz değil sağlık önemli nedeniyle yapılan bir durum

ve anayasa kişilerin yaşam ve sağlık hakkının korunması noktasında

anayasanın hükümleri daha resmi olacağından

sağlık durumunuz nedeniyle zaten o iş yerinde çalışma faaliyetiniz

engelli statüsünde istihdam edilen %3 ten 1, yani %1 olduğunu gerçeğini ortaya koyarsanız

dahası işinize son verilme durumu olursa bu konuyu iş mahkemesin götürbileceğinizi

mahkeme uzun sürese bile sonuçta kazandığınız taktirde :

örneğin siz 1 yıl bu süre içinde iş bulsanızda bulmasanızda !

1 yıllık aldığınız ücretin tamamını vede bu süre içinde ödenmemiş sigorta primi günlerini

iş yeri ödemek durumunda kalır dahası o işyerine mahkeme kararıyla dönme hakkınız olacak

tabi isterseniz o işyerinde fazla mesaisiz bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz veya

artık bu işyerinde çalışmayada bilirsiniz !

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi