Editörler : supporters.
30 Temmuz 2012 23:24

iktisat çalışmaya başlamak....

işletme mezunu ve iktisatla pek alakası olmayan birisiyim. iktisatta kpssde ve kurum sınavlarında başarılı olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim. öncelikle hangi kaynaklardan çalışmaya başlamalıyım? ve hızlı bir şekilde nasıl sonuç alabilirim? genel bir araştırmadan sonra öncelikli olarak başlamam gereken kitap konusunda şu kaynaklar öne çıktı:

-zeynel dinler - kpps iktisat

-zeynel dinler - iktisada giriş

-erdal ünsal - makro ve mikro iktisat kitapları

sizce ilk olarak bu kitaplardan hangisiyle başlangıç yapmalıyım? ya da bundan başka hangi kitapları tavsiye edersiniz? iktisata hangi kitaptan başlamam gerekir konusunda kafam bayağı karışık...

İLHANMANSIZ26
Genel Müdür
30 Temmuz 2012 23:33

hocam ilk önce erdal ünsaldan başlama bence..ben de dahil ondan başlayıp yarıda bırakan çok arkadaş bilirim...o yüzden zeynel hoca iktisada başlangıçta bu işin piri dir.o yüzden zeynel hocanın mikro iktisat veya iktisada giriş kitaplarından birini al..ve alabiliyorsan zeynel hocanın çıkmış iktisat soru ve çözümlemelerinin yer aldığı kitabı mutlaka al...önce bunlardan başlarsan asla pişman olmazsın ve iktisadı seversin...

erdal ünsal bir sonraki aşama kitapları bence..

bol şans....

keynesyen01
Aday Memur
30 Temmuz 2012 23:36

ben ıktısat 4. sınıfım hocamız mıkro anlatırken erdal unsalın kıtabını anlatırdı düşün yani nekadar agır bı kıtap oldugunu. iktisatla alakalı biri için başlanır ama ılk defa baslıcak bırı ıcın bencde ıkıncı kıtap arkadasa katılıyorum...

halit99
Daire Başkanı
30 Temmuz 2012 23:56

ne kadar çözümlü iktisat kitapları varsa al onları oku...bol bol soru çöz..

erdal ünsal falan sınavda bişey kazandırmaz.çünkü ösym'nin 2012 de de olduğu gibi her yıl farklı tarzda sorular sorduğunu görüyoruz. klasik kitaplardan uzak durmak lazım artık...

taylan_sgh
Memur
31 Temmuz 2012 00:57

ilk önce,en önce,besmele çekmeden önce... Yüksel Bilgili'nin karşılaştırmalı iktisat okullarını al baştan sona bitir (incedir korkma) iktisat neymiş,nemenem bişeymiş,bu adamlar neciymiş,neden bahsediyolar bi bak bakalım. çok faydasını görürsün sonrada Zeynel Dinler ve sonrasında da eline ne geçerse devam..birkaç kitapla bu işin olmasını bekleme ama herşeye rağmen korkma da..

31 Temmuz 2012 01:53

iktisatta hızlı sonuç almak gibi bir beklentiye girmeyin bence, yoksa hüsran olur. iktisatı başarmanın yolu ilgi ve meraktan geçer diye düşünüyorum. konu anlatımı için ilk aşama bence kendi hocalarınızın kitapları olmalı çünkü erdal ünsal hocaların bile eğilip kafa yorduğu bir hoca. ancak son kapı yine kendisinden geçer. aklın yolu bir. makale okumaya özen gösterin. ben böyle yapıyorum.

gülbudak
Aday Memur
31 Temmuz 2012 03:15

adkarta arkadaşım öncelikle girdiğin bu yolda şimdiden başarılar dilerim. allah yardımcın olsun. öncelikle memleket mi ankara mı tartışmalrını en sonunda memlekette hazırlanacağım diye bitirdim ve ben akdenizde küçük bi şehirde sınava hazırlanmaya başladım. iktisat konusunda bilgim yok denecek kadar azdı. kamu yönetimi mezunuyum ve tüm iktisat derslerimi son sınıfta ancak verebildim. bu sebeple çok korkarak başladım iktisata. senin gibi kararsız kaldım ama en sonunda tecrübeli dostların tavsiyeleri üzerine bi yol izledim. z.dinler'in ikt. giriş ve çıkmış sorular kitabını aldım. ikt.giriş kitabından bi konu bitirip daha sonra diğer kitapdaki çıkmış soruları çözdüm. tabi böyle anlatınca dile kolay geliyor ama benim gibi sıfırdan başlayan biri için bu dediğim süreç 8-9 ayımı aldı. daha sonra ise (son 2 ay) bir kitaba bağlı kalmayıp birçok farklı kaynaktan soru çözdüm (murat-yargı-güvender-gazikariyer-yaklaşım)

ve bu şekilde girdim sınava. hazırlandığım süre boyunca beni ümitsizliğe en çok sevk eden ders iktisattı ama en sonunda yeni çalışmaya başlangıç ve bitiş arasında 16-17 net artırdım ve bence izlediğim strateji gayet başarılıydı.

captaincool
Şube Müdürü
31 Temmuz 2012 03:28

Mikroda zeynel dinler makrodada ersan böcütoğlunun çok faydasını gördüm konuları bundan bitirip üstüne zeynel çıkmış sorular birde olmazsa olmaz yüksel bilgili karşılaştırmal iktisat kitabı buda makroyu pekiştirir ankaradan murat bilem ve musa ceylanın notlarıdagüzel ve doyurucudur

adkarta
Şef
31 Temmuz 2012 12:05

tüm cevaplar için çek teşekkür ediyorum arkadaşlar. ilk olarak, zeynel dinler'in mikro iktisat kitabıyla beraber çıkmış kpss soruları kitabıyla çalışmaya başlamayı düşünüyorum. ardından da karşılaştırmalı iktisa okulları kitabıyla iktisata giriş yapmayı planlıyorum. başka fikri olan da paylaşabilir.

kayıtbay
Genel Müdür
31 Temmuz 2012 12:44

Hiç temeliniz yoksa önce Zeynel Hoca'nın İktisada Girişini bir okuyun derim.

omer4089
Aday Memur
31 Temmuz 2012 15:30

arkadaşların önerilerine öncelikle sonsuz saygı duyuyorum..

ardından da şunları eklemek isterim. eğer iktisat bilmiyorsan gidip de yabancı kitaplardan çeviri olan erdal ünsalın makro mikro kitapları gibi hem anlaması zor hem de çok teferruatlı olan bu kitaplarla iktisada başlamanı tavsiye etmem. çünkü eğer bu tarz kitaplarla çalışmaya başlarsan inan ki sonunu getiremezsin.

benim tavsiyem piyasadaki bütün iktisat konularını kapsayan 1000 küsür sayfalık kitaplardan bir tanesini al bu kitap için yargının kitabını önerebilirim. sınava yönelik bilgiler veriyor ve gereksiz bilgilerden arındırılmış güzel bir kitap.

bu kitaba iyi çalışırsan ve bol soru çözersen kpss de en kötü 20 neti geçeceğini söyleyebilirim..

sedat437
Memur
31 Temmuz 2012 16:44

takip..tecrübelerini paylaşan arkadaşlara bende teşekkür ederim...

tlgtck
Yasaklı
31 Temmuz 2012 18:00

Zeynel en iyisi ama alternatif dersen başlangıç için

Açıkögretim kitapları olur.

İyi bir İktisat Hocası tavsiyesi alırsan kurslarda o da çok işe yarar

uncany
Aday Memur
28 Ağustos 2012 23:15

ben sadce muratta iktisat ile çalıştım kesinlikle yeterli olmadı başlangıç için de yüksel bilgili ve zeynel dinler arasındayım ama bir türlü karar veremedim temeli zayıf biri olarak ne önerebilirsiniz...

Leigh.Cheri
Aday Memur
28 Ağustos 2012 23:50

iktisatı hiç bilmeyen birisi kesinlikle zeynel dinler ile başlamalı. iktisada giriş ve mikro iktisatı zeynel hocanın kitabından çalışın. ben yeni başladığımda mikro ve makroyu erdal ünsalın kitabından çalıştım ama pek kalıcı olmadı. ve kesinlikle zeynel hocanın kpss iktisat soru kitabını da edinin, hem öğrenmek hem de tekrar etmek için en iyi kaynak bence. o kitaptan çalışırken eksik olduğum konuları tekrar erdal hocanın kitaplarından çalıştım ama eğer yoksa elinizde erdal ünsalın kitaplarını hiç almayın.

Sınav 1.si
Kapalı
02 Eylül 2012 03:34

zeynel dinler yerine erdal ünsaldan başlanması taraftarıyım

en azından mikro için böyle, zeynel dinlerle iktisatı 0dan öğrenmek imkansız

mqs55
Aday Memur
02 Eylül 2012 11:58

forumlarda hiç bahsedilmiyor ama ben ihtiyaçın iktisat kitaplarını tavsiye ediyorum. İhtiyaç öğrencinin psikolojisinden gerçekten iyi anlıyor. İçinde hem konu anlatımı var hem kpss ve kurum sınavlarında çıkmış sorular var hem de testler var. Bu kitap bitirildikten sonra Zeynel Dinler'in çözümlü kitabı bitirilirse iktisat ile alakalı sorun kalmaz diye düşünüyorum. Yüksel Bilgili'nin Karşılaştırmalı Okullar kitabına da göz atarsan korkma iktisattan :)))

monalisa.smile
Aday Memur
02 Eylül 2012 13:29

bende 2013 A grubu düşünen dershane ve kaynak arayışında olanlardanım.

genelde yorumlarda gördüğüm ihtiyaç, yargı gibi genelde b grubunda yayınlarıyla bilinen kaynakların adı geçmiyor oluşu. bunun sebebi nedir?

dershanelerde genelde yukarıda bahsi geçen yayınevlerinin kaynakları veriliyor.

konuyu bende takipteyim..!

enderyum
Memur
02 Eylül 2012 14:26

@monalisa.smile

Çünkü ihtiyaç hala A grubu için yeterince bilgi birikimine sahip olmadığı için bu kitapların adı gçemiyor. Yargı yayınlarının da eski cazibesi kalmadığını düşünüyorum (2009 da yargı yayınları el üstünde tutulurdu ama ) zaten diğer üyelerinde Zaten diğer üyeler tarafından da iktisat konusunda tek kitap olan kaynak verilmediğini fark etmişsindir. İktisatı kalın tek kitap olarak çalışmaya başlarsan kafan karışabilir ve zorlanabilirsin bu yüzden makro mikro para banka ve karşılaştırmalı iktisat okulları cinsinden (örnek olarak yazdım) tek tek kitapları alırsan çalışma verimi konusunda daha iyi olacağını düşünüyor adaylar... (Ben böyle düşünüyorum))

monalisa.smile
Aday Memur
02 Eylül 2012 15:13

başlangıçta seri kitaplar yeterli sanıyordum ama yetmiyecek anlaşılan!

Enderyum;

biraz konu dışı olacak ama dpü a kursları hakkında bilgin varmı?

1 adet özlem
Kapalı
02 Eylül 2012 21:40

burda yazanları okusaydım zaten ful yapardım sınavda

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi