Editörler : "eskiyara"Pangaea
04 Eylül 2012 22:14

Eğitim bilimleri mezunu sınıf öğretmenleri rehberlik bıranşına geçirilirse sınıf öğretmenliğindeki n

EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMLERİ OLAN;

EĞİTİM PROGRAMLARI ve ÖĞRETİM

EĞİTİM YÖNETİMİ ve PLANLAMASI

EĞİTİM YÖNETİMİ ve DENETİMİ

EĞİTİMDE ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

HALK EĞİTİMİ

Bölümlerinden mezun olan yüzlerce sınıf öğretmeni 2004 yılında rehber öğretmenliğe geçmiş fakat 350 tanesi ise bu haktan yararlanamamıştı. EĞİTİM PROGRAMLARI ve ÖĞRETİM bölümünün derslerinin %60? rehberlik ve psikoloji derslerinden oluşmaktaydı. Diğer bölümlerde de bu oran %40?ın altına düşmemiştir.

Yukarıda saydığım eğitim bilimleri bölümlerinden mezun olan sınıf öğretmenlerimizin transkriptlerine bakıldığında çok yoğun olarak rehberlik ve psikoloji derslerinin yer aldığını ve rehber öğretmenlik yeterliliği konusunda son derece donanımlı oldukları açık bir şekilde görülecektir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer DİNÇER LYS sonrası yaptığı yazılı açıklamada en çok açığın Rehber Öğretmenlik branşında olduğunu ifade etmiştir.

Bu açıktan dolayı yetişmiş 350 tane sınıf öğretmenliği yapan Eğitim bilimleri mezunu pedagogların rehber öğretmenliğe geçişleri sağlanmalıdır.

Böylece sınıf öğretmenliğindeki norm fazlalığının giderilmesi kısmen de olsun giderilebilir.

kskguray
Memur
04 Eylül 2012 23:55

güncel

şehzade fatih
Genel Müdür
05 Eylül 2012 00:03

nasıl oluyor ben 2004 girişliyim. sınıf öğretmeni oalrak.

ve rehberlik derslerini hepsini aldım bende

enes201453
Memur
05 Eylül 2012 08:43

10-13 eylül 2012 alan değişikliği döneminde acaba epö mezunlarına rehber öğretmenlik hakkı verilecek mi?

hasan3840
Aday Memur
05 Eylül 2012 08:50

Gözünü sevdiğim branş ne güzelmişin. herkes rehber öğretmen olmak için bir şekilde kılıf arıyor. sonra rehber öğretmenleri beğenmiyorsunuz herkes otursun işini yapsın.

ılgınnaz
Aday Memur
05 Eylül 2012 09:58

Rehberlik ve özel eğitim genel müdürünün mezuniyetine bir bakmanızı öneririm.-Eğitim Bilimleri mezunu olduğunu göreceksiniz.-

Kendimden örnek vereyim.

5 yıl zihin eng.sınıf öğretmenliği

3 yıl rehber öğretmenlik

2 yıl ömbd öğretmenliği yaptım.

Bu durumda bu bölümlerin ayrıcalığını kabul etmek lazım.

Ayrıca rehber öğretmenlerin geçiş yapabilip öğretmenlik yapabilecekleri tek bölüm de ömbd öğretmenliğidir.bu durumda onlar alan değişikliği yapabilirken, biz neden yapamayalım. Ömbd öğretmenliğine geçen pek çok rehebr öğretmen örneği de verebilirim.

Bilmeden cahilce atıp tutmayın be yıllardır bu işin içindeyim...

TürkDili&Edebiyatı
Daire Başkanı
05 Eylül 2012 10:07

soydanalimin anlattığı başka bir şey! Lütfen dikkatli okuyun. onun bölümü Eğitim bilimleri yani lisansta Eğitim bilimleri mezunu. Bu bölüm mezunları Pdr ve Sınıf öğretmenliği yapabilir. Bahsettiği kişiler Sınıf öğr. mezunu değil Eğitim bilimleri mezunu. En az Pdrciler kadar alanlarında donanımlı. Yoksa diğerlerinin dediği gibi o dersleri ben de aldım mevzusu değil. Kaldı ki ben de Edebiyat mezunuyum ben de aldım o dersleri.

soydanalim
Memur
05 Eylül 2012 16:06

HALK EĞİTİMİ

Bu bölümlerde rehberlik ve psikoloji dersleri o kadar yoğundu ki rehber öğremenlik bu bölümlerin yan alaı gibiydi.

ilk_errr
Kapalı
06 Eylül 2012 17:54

Ben de eğitim programları mezunuyum arkadaşlar umut var mı rehber öğretmenliğe geçebilecek miyiz?

ilk_errr
Kapalı
07 Eylül 2012 08:06

Arkadaşlar eğitim programları ve öğretim mezunları olarak istekliyiz rehber öğretmen olacak mıyız umut var mı?

buket-volkan
Aday Memur
07 Eylül 2012 11:49

Ben de egb mezunuyum 350 kişi kadarız anadolu öğretmen liselerine öğretmenlik meslek bilgisi derslerine alan değişikliği de yapabiliriz tabi rehber öğretmenliğe olursa daha iyi olur.Bu konuda bakanlıktan bilgi alan olmadı mı?

07 Eylül 2012 19:13

İnşallah eğitim bilimleri mezunları rehberliğe önceki yıllarda olduğu gibi geçiş yapabilirler.

07 Eylül 2012 19:16

Fakülte senatosu %30 direk psikoloji ve rehberlik alanında ders aldığımızı belirtir belgeyi 1995 yılında biz eğitim bilimleri mezunlarına vermişti. Askerde olmayanlar geçiş yaptı, biz askerde olduğumuz için rehberliğe geçemedik. İnşallah bu sefer geçiş yapabiliriz.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi