Editörler : "eskiyara"Pangaea
24 Nisan 2010 12:57

Meslek Lisesi Öğr. ve Branş( Sınıf Öğretmenliği) Öğr. avantaj ve dezavantajları

Meslek Lisesi Öğretmenleri avantajları:

1- Koordinatörlük görevi yapma. Haftada ücret karşılığı karşılığı 7-18 saat arası ücret alma ve öğrencinin işletmeye gitmesinden ve orda gördüğü eğitimin sorumlu olma, ( koordinatörlük görevinin tamamen müdürün insifiyatinde olması)

2- Atölyede akşama kadar yatma,???????

3- Açık lise olduğunda yüz yüze eğitim için ekders ( +10 saat) ücreti alma( Eğer açık lise size düşerse)

4- Haftada 27 saat ekdrs görevi yapma( Tabi 27 saat alabilirse)

Meslek lisesi Öğretmenlerinin Dezavantajları:

1- Öğrenci seviyesi o kadar düşüktür ki Atölyede kendi dersini bırakıp matematik, fizik, türkçe anlatmaya kalkma,

2- Hiç bir zaman grand tuvalet okula gidememe, Çünkü kaynak yapmak, Öğrenci tuvaleti tıkanması, Odun ve ağaçların talaşı üstü başı batırması sebebi ile elbisenin yıpranması,

3-Çocuğunuz baba neden yağ kokuyorsun demesi!!!!

4- 20 saat maaş karşılığı 1392 TL maaş alma. Okulun her türlü pis işini yapma,

5- Branş öğretmenlerinin öğrencileri hakkında şikayetlerini dinleme ve öğrencileri yola getirmek işini üstlenme,

6- yazın ve okul zamanı öğrencinin çalışacağı işletme bulma, İşten atılan öğrencinin peşinde dolaşıp işletme sahibine şirin gözükme, öğreninin tekrar işe girmesi sağlama,

7- Çalışma anında fiziksel zarar görme tehlikesi ile karşıkaşıya kalma( Truzim, yiyecek içecek vb bölümler hariç), elinizi taşa kaptırma , Gözünüzü kaynak alması, ayağınıza ağır yükün düşmesi, Elektrik çarpması, Pantolonun asit veya demir talaşı ile kesilemsi daha birçok olay.

8- Atölyede elini ayağınız alete kaptıran öğrencinin peşinde akşama kadar hastane hastane dolanma( İnsanlık namına) Sonra velisine laf anlatma!!!!

9- Diğer öğretmenlerin yatarak maaş alıyorlar lafını dinleme!!!!

10- Ders araç ve gerecin okulda olması için çalmadık kapı bırakmama. Hurdalık hurdalık gezip parça toplama.

11- Maaş karşılığı dolması için her türlü derse girme ve ekstra yılık plan hazırlama,

12- Birçok pahalı alet ve gerecin üstüne zimmetleme,

13- Teknolojinin hızlı ilerlemesi nedeni ile kendini teknolojiye ayak uydurma ( MEB'in imkanı ile nasıl sağlanırsa)

Branş ve Sınıf öğretmenlrinin avantajları:

1- 15 saat maaş karşılığı 1392 TL maaş alma.

2- Okula müdür gibi grand tuvalet gelme,

3- Çok az ekders alıyoruz diye yakınma,

4- Tek tip derse girme, Tek tip yıllık plan yapma.

5- Masanın başında oturup ders anlatma.

6- Öğlenci veya sabahcı olma şansına sahip olma,

7- Eğer kendini mesleğinde geliştirdi ise, Para karşılığı özel drs verme,

8- Mesleki riskin çok az olması, Yıpranma payının olması,

Branş ve Sınıf öğretmenlrinin dezavantajları:

1- Sınıf ve ana sınıf öğretmenleri için okuma yazma bilmeyen, ilk okula başlayan çocuklar ile ilgilenme,

2- Sabırlı olma,

3- Her dönem müfettiş korkusu ile günlük planları günü gününe hazırlama,

4- 15 saat ekders alma( Branşlar için 18 saat ekdrs alma)( Ama ne kadar ekmek o kadar köfte olduğunu unutmayın)

Bu yazıyı yok meslek lisesi öğretmenleri 2650 TL maaş alıyor yok yatıyor diyenler için yazdım. Elimden geldiği kadar aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. tarfasız kişilerin değerlendrmesini istiyorum.

Burda hiç kimseyi suçlamıyorum. Herkesin kendi mesleğinde iyi olduğunu düşünüyorum ve öğretmenlerin birbirlerini küçük düşürmesinin ok yanlış olduğunu anlatmak istedim.

kamuran6606
Genel Müdür
24 Nisan 2010 13:00

Şunu yazmayı unuttum. ( Meslek lisesi dezavantajı)

14- Haftada 44 saat bir fiil derse girme ve koordinatörlük ücreti almadan gönüllü sanayi sanayi ( itin öldü yerdeki işletmelere) gezme

ghostiki
Yasaklı
24 Nisan 2010 13:01

eline sağlık..durumu gayet iyi özetlemişsin...devlet kimseye hakettiğinden fazlasını vermez arkadaşlar..birbirimize çamur atmayalım..birlik olalım;mesele ek ders değil önemli olan maaşlara ciddi kaydadeğer bir zam yaptırabilmektir..

kamuran6606
Genel Müdür
24 Nisan 2010 13:09

Benim düşüncem öğretmenlerin devlet memuruna yakışır bir şeklide pazartesi sabah 8 de okula girip cuma akşamı saat 6'da okuldan ayrılması şeklinde olmalıdır. ( zaten meslek lisesi öğretmeni haftada 44 saat okulda bir fiil zaman geçiriyor.)

Ekdersler kaldırılsın Bütün öğretmenler eşit maaş alsın ve çalışma şartlarıda aynı olsun.

yaşar-06
Daire Başkanı
24 Nisan 2010 13:53

Gel de atölyede nasıl yatılıyor göstereyim sana terbiyesiz, Ancak senin gibiler yatarak para kazanırr.

kamuran6606
Genel Müdür
25 Nisan 2010 11:37

Bu kadar kızdığına göre Sen heralde sınıf veya branş öğretmenisin. Herkesin kendi vicdanı var. Yatarak para kazananların aldığı para haram olur. Çoluğundna çocuğundan çıkar. Herkes kendini biliyor. Meslek lisesinde gel de halimizi gör. Akşama kadar amele gibi çalışıyoruz. senin hiç fazla çalışmataktan ilk akşam uykun geldimi. Bel ağrısı çektin mi. Parmakların vida sıkmaktan ağrıdımı. Kaynak yapıktan sonra gözlerini ağrısının geçmesi için gözüne limon sıktın mı?

O zaman Üniversite çalışanlara ne dersin çok merak ediyorum. Adamların gündüz ücreti 15 T gece ücreti 25 TL. Devlet bize 6.77TL veriyor. Onun hakkını söke söke alıyor. Bir Üniversite öğretim görevlisi 1.500 TL maaş lıyorsa 3.000 Tl ücret alabiliyor.

Sınıf ve branş öğretmenleri kendini bizler ile kıyaslıyana kadar daha yukarıdakiler ile kıyaslasın.

mükücan
Aday Memur
25 Nisan 2010 12:33

Sınıf öğretmenliği , branş öğretmeni olarak düz lisede ve meslek lisesinde çalışan bir öğretmen olarak her türlü okulun zorluklarını karşılaştırabileceğimi söyleyebilirim. Bence en zoru sınıf öğretmenliği , alanıma geçtikten sonra meslek lisesi daha sonra düz lisedir. Şu an Anadolu lisesindeyim çok ihtiyacım olmasına karşın meslek lisesindeki ekonomik avantajlarını bırakıp resmen kaçarcasına Anadolu kadrosuna geçtim.Eğer öğretmenlik yapmak istiyorsanız meslek lisesinde bunu yaptırmıyorlar çünkü diğerlerine kötü örnek oluyorsunuz ve çatışma yaşıyorsunuz.

kamuran6606
Genel Müdür
25 Nisan 2010 14:52

Her mesleğin kendine göre bir zorluğu var. Ama öğretmenlerin kendi arasında çatışması tuhaf. Mesela biz meslek lisesinde tam gün nöbet tutuyoruz. Ama bir sınıf öğretmeni veya branş öğretmeni 6 saat nöbet tutuyor. Diğer yandan nöbet tutan bir doktor dünyanın maaşını alıyor. hiç bunu sorgulayan yok.

Aynı işi yapmamıza rağmen, üniversite görev yapan öğretim görevlilerinden ne eksiğimiz var. Bunların sorgulanması lazım.

Zaten eğitimin içine iyice etiler. Bize gelen öğrenciler en süzme okumaya gönlü olmayan aman bir lise diploması olsun diye gelen ögrenciler. Bunarı konuşmak lazım. Meslekli eğitim dibe vurdu ve yerlerde sürünüyor. Örneğin biz Otomotiv öğetmenleriyiz ama okulda devletin imkanı ile verilen teknoloji hala 1950 li yıllarda. Ama biz kendimiz ve öğretmen arkadaşlarımızın çabası ile bölümümüzü teknolojiye ayak uydurtmaya çalışıyoruz. Yoksa bizde biliyoruz yatarak maaş almayı.

Yok meslek lisesi yatıyor çok maaş alıyor. Bunlar saçma sapan konular.

ghostiki
Yasaklı
25 Nisan 2010 15:49

sonuçta çok yanlış bi genellemedir şu meslek öğretmenleri yatar;kültür öğretmenleri kendilerini paralar çalışmaktan..!!!hiç mi öğrencide olmadınız??ben 4 yıl meslek lisesinde okudum 4 yıldır da meslek lisesinde çalışıyorum;her branştan;kültürcü-meslekci diye bi ayrım yapmadan;işini hakkıyla yapanı da gördüm yapmayanı da gördüm;hem öğretmen hem öğrenci gözüyle...Bunu genellemek son derece yanlıştır..yoksa bende genelleme yapıp tüm kültürcüler de geyik yapıp geçiriyo dersi desem;yakışı kalır mı?? 700 binlik bi camia;işini hakkıyla yapanda çıkacaktır;yapmayan da çıkacaktır;bunlar kültürcü de;sınıfçı da;meslekçi de olabilir...birbirimizin yakasına yapışıp;ayak bağı olmaktansa;hepimizin koşullarını düzeltecek düzenlemeler;haklar için mücadele edelim..

genc06
Aday Memur
25 Nisan 2010 16:59

Arkadaşlar işini hakkıyla yapmak istersen ikisi de kendine göre zor. Ama hiç kimse de kalkıp meslek öğretmenine atölyede yatıyor demesin. Kolay mı o kadar öğrenciye uygulama yaptırmak herbirine tek tek göstermek. Yatmak istedikten sonra sınıfta ders anlatırken branş öğretmeni de yatar.

Her iki taraftan hakkıyla çalışanı da gördük yan gelip yatanı da. Vicdan meselesi o çocuklara hiç bir şey öğretmeden o parayı alıp yemek.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi