Editörler : E.Kayı Han
14 Ekim 2012 00:26

Hes projesi nedir ?

Hes projesi nedir ?

Doğu Karadeniz bölgesinde Devlet Su İşleri tarafından yapılması planlanan yaklaşık 450 adet Hidroelektrik Santralleri proje ve etüd aşamasında bulunmaktadır. Sadece Rize ilinde şu anda yapımı söz konusu olan 62 adet Hidroelektrik Santralleri projelendirilmiştir. Kaçkar Dağlarından beslenen ve birbirine oldukça yakın olan Fırtına, Arılı, Çağlayan, İyidere, İkizdere ve Arhavi derelerinde DSİ tarafından su kullanım hakları sözleşmelerei ile verilerek enerji üretim amacı güden yaklaşık 62 Adet Hidroelektirik Santralı projesi bulunmaktadır.

Ve bu projeler uygulanırsa!

Şu anda;

1- Sadece bu derelerde yumurtlama alanı bulunan ve yaşayan, Uluslararası Bern Sözleşmesine göre avlanması yasak olan benekli Deniz Alası (Salma trutta labrax) yaşam alanında su kalmadığı için yokolacaktır.

2- Hes projelerinin yapılacağı bu vadilerde yaklaşık 62 adet HES için açılacak yollarda patlatılacak dinamitler, kesilecek ağaçlar sadece bu vadilerde değil tüm D. Karadeniz havzasında telafi edilemeyecek ekolojik yıkıma neden olacaktır.

3- Bölgede yaşayanların gözlemledikleri, vadilerdeki derelerde akan suyun her yıl sürekli olarak azalmasıdır. Eesti taş köprülerin yüksekliği bu konuda bize yardımcı olur. Suyu sürekli azalan dereler üzerinde yapılacak HES?lerin ömrü ne kadar ekonomik olur düşünmek gerekir.

4- 19 adet HES?in yapılacağı Çağlayan vadisindeki gibi suyun bir kısmının tüneller ile Arhavi-Kapisre Deresine aktarılması sonrası kalan suyun da tüneller ile yer değiştirmesi neticesi vadilerde de sucul hayat sona erecektir.

5- Suya dayalı tarım olan çay ve fındık, kivi gibi geleneksel, bölgeye has tarım yapılamayacağından yöre halkı başka bölgelere göç etmek zorunda kalacaktır.

6- Sadece Çağlayan Vadisinde yapılacak 19 adet HES suyun tamamını kullanacak, vadiye küçük kollardan gelen su ise yazın tamamen kuruyacağı için vadide ekolojik denge bozulacak vadi bataklık haline dönecektir.

7- Binlerce yılda, su ile oluşmuş, su yoksa, yaşamın olmadığı D. Karadeniz bir daha eski haline gelmesi mümkün olmayacak şekilde yok olacaktır.

8- Sadece Rize ilinde yapılacak 62 adet HES?lerin elektrik iletim hatları nedeni ile oluşacak elektrik ve manyetik alanların çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olacağı açıktır. 1986 yılında meydana gelen Çernobil nükleer kazasından sonra bir bakanın ?Çayda radyasyon yok, gönül rahatlığı ile içebilirsiniz? diyerek halkı yanlış yönlendirmesinin etkisiyle bugün D. Karadeniz kanser belasına binlerce can vermiştir. Bu nedenle, üzerimizden geçecek iletim hatlarının meydana çıkaracağı elektromagnetik alanların insan sağlığına olumsuz etkileri göz ardı edilemez olacaktır.

9- Yukarıda saydığımız olumsuzluklar, küresel ısınmanın dünyamızın en önemli sorunu olduğu bu günlerde, gelecekte bölgemizin can simidi olabilecek eko turizmi, HES?lerin yapımı ile yok olacak, ekolojik yapı bitecektir. Buna en füzel örnek, Turizm ve Orman Bakanlığınca yıllar önce Turizm alanı ilan edilen ve İl Özel İdaresince mesire yeri olarak planlanıp bir dinlenme tesisi yapılan Gürcüdüzü?ne 1600 mt mesafede Paşalar HES?in taş ocağı kırma ve eleme tesisi ruhsatı verilmesidir. Sadece bu uygulama bile ülkemizde daha çok kazanma hırsının engel tanımadığınında bir göstergesi olarak da görülebilir.

10- Kaldı ki bu projeler uygulansa (62 adet HES) üretilecek enerji sadece bir Keban Barajı?nın ürettiği enerji kadar olup, Türkiye?nin elektrik üretiminin sadece %2?si civarındadır.

Alıntı.

Görüldüğü gibi HES projesi;

Akp'nin kendi yandaşlarına devletin kasasından para aktarmak için yaratılmış bir tezgahtır.

Aynı miktarda enerjiyi hem daha ucuza hem de daha az doğaya zarar veren seçenekler var iken bu yola gdlmesi bunun ispatıdır.

Yani kısaca hem bu projeyi bulanlar hem de uygulayanlar vatan hainidirler.

Ülkemizin guzide kuluplerinden Trabzonspor'un bu çıkar paylaşımının bir parçası olduğunu biliyormuydunuz ?

"Trabzonspor yönetiminin büyük önem verdiği projelerden birisi de Trabzon?un Çaykara Beldesi?nde yapımı planlanan hidroelektrik santrali olarak gösteriliyor. Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.?nin sahibi olduğu, Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. şirketi üzerinden yürütülen 28 megavat kapasiteli ve yıllık 10 milyon dolar gelir hedeflenen ?Uzungöl Regülatörü HES Projesi? için, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü?nün oluşturduğu bilirkişi kurulu tarafından geçtiğimiz Mart ayında ?uygunluk raporu? alındı. İhale aşamasına gelen hidroelektrik santrali sayesinde Trabzonspor?un yıllık çok ciddi bir gelire kavuşması amaçlanıyor."

Kulübün kendi açıklaması.

Görüldüğü üzere Amerikan gizli yazışmalarında çıkan Trabzonspor'un örtülü ödenekten para aldığı iddası doğrudur.

Çünkü bunu alenen de yapıyorlar...Bkz:Hes projesi.

Bazı dolma bilgi arkadaşlar aksine mahkeme kararı var dedi. örtülü ödenekten para girtmedi diye.

Hes projesi yerel mahkemece durduruldu ama Danıştay bu kararı bozdu.

Arkadaşın kast ettiği mahkeme de böyle bir mahkeme olsa gerek.

Tayyip Fenerbahçe'li Fenerbahçeye yardım etti diyor gene bu dolma bilgi arkadaş

Tayyip Trabzonspor kulübüne ver sene 10 milyon dolar (49 yıılığına) neden aktarıyor.?

Fenerbahçe'li olsaydı ona para akıtmazmıydı ? Öyle ya

.Lisans ve ruhsatı veren Akp.

Önümüzdeki yerel seçimlerde Akp partisi oran olarak en fazla oy oranını Trabzon kentinde yakalayacaktır.

Trabzonsporu da şerefli davranarak "Hes projesi" n'den tek taraflı olarak ayrılmaya davet ediyoruz.

aoozel
Şef
14 Ekim 2012 00:30

abi insanın değeri yok ki ülkede doğa umurlarında olsun.

erdoganerdinc
Genel Müdür
14 Ekim 2012 00:32

HES

-doğanın katledilmesidir.

-endemik bitki zenginliğimizin yok olmasıdır.

-akciğerlerimizin parça parça olmasıdır.

-karadeniz'i karadeniz yapan bütün o güzelliklerin ihtiyarlık zamanımızda torunlarımıza sadece fotoğraflarla anlatabileceğimiz bir masaldan ibaret olmasıdır.

aşağıda ki söz din tacirlerine ithaf olunur

--------------------------------------------------------------------

"Enes İbni Mâlik radıyallahu anh'den rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Herhangi birinizin elinde bir hurma fidanı varken, kıyâmet kopacak olsa, derhal onu diksin!"

--------------------------------------------------------------------

ramazzoli51
Yasaklı
14 Ekim 2012 00:41

bir insanın yaşaması için kolunun kesilmesi gerekiyorsa o kol kesilir.

14 Ekim 2012 00:42

Tay tay.

erdoganerdinc
Genel Müdür
14 Ekim 2012 00:47

ramazzolli kusura bakma ama Cafer'i çağıracağım bu nasıl bir yorumdur ya yaşamak için kol kesmekle doğayı yok etmeyi nasıl bir tutuyorsun yazıklar olsun sana.

doğayı tahrip ederek elektrik elde edilecekse istemiyorum arkadaş. bu ülkede rüzgar santrali kurulacak nice yer var. elin oğlu uydu yönlendirme ile güneş enerjini güneş paneli tarlasına yönlendirip elektrik elde etmenin yolunu buldu prototip uygulamalara geçecekler biz ise ağaç katledeceğiz öylemi. bu projeyi destekleyenler bunun hesabını sadece insanlara değil orada yaşayan tüm canlılara da vermek zorunda unutmayın bunu

14 Ekim 2012 00:55

Trabzonspor'lu olunca umursamazlar.

'imparator'
Daire Başkanı
14 Ekim 2012 00:56

Aslında baraj yapılmasına karşı değilim. Korumalı hayvanlar. Bitki örtüsü falan. Karadenizin zaten her tarafı yeşil. Ama yine de işin içinde iş olabileceğini düşünüyorum. Herşey satıldı güzel ülkemizde.

erdoganerdinc
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:03

HES'ten önce ve sonra

http://www.gercekgundem.com/?p=369911

http://www.beyazgazete.com/haber/2012/7/6/kapisuyu-deresi-artik-kirmizi-akiyor-1288832.html

http://www.kesfetmekicinbak.com/hesler-vadileri-insansizlastiriyor/2828n.aspx

ramazzoli51
Yasaklı
14 Ekim 2012 01:04

hese karşıyız.

nükleer santrale karşıyız.

ona karşıyız buna karşıyız.

ondan sonra oturp ağlıyoz..

elektirik neden pahalı.

gaz neden pahalı

benzin neden pahalı.

iyi oturak el açak dua edek.

allahım bize 1000 kw elektirik ver.

allahım bize 1 tanker benzin ver.

allahım bize 1 bidon gaz ver.

ver de enerji açığımızı kapatak.

kasseria038
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:06

En güzeli nükleer enerji de buna da muhalif oluyorlar:))))))

http://www.haberturk.com/gundem/haber/747275-yargidan-chpye-nukleer-ret

Sonra da çıkıp: "lektriğe zam geldi, doğal gaza zam geldi" çığırtkanlığı yaparlar.

Aslında CHP'lileri bu ülkeden tehcir edeceksin.

tek yaptıkları şey; "gençlik marşı veya onuncu yıl marşı söyleyip avunmak"

iyi hoş da o bile milli değil batıdan aşırtma.

Net memur
Yasaklı
14 Ekim 2012 01:08

kasseria,

sizin gibi aklı başında insalara bazen şaşıyorum,

nükleer enerji muhaliflerine ve suriye politikanıza muhalif olanalara hemen Chp li diyorsunuz neden ??

ben bu iki işte Akp ye karşı çıkmayan Mhpli görmedim mesela hocam yapmayın ...

kasseria038
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:08

valla ramazzoli51 sizin yazınızı görmemiştim.

nükleer enerjiye bile yaptıkları muhalefeti göstermek için kaynak aradım. yazıyı gönderdim bi baktım ki yazılarımız aynı:))))))

kasseria038
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:12

Net memur hocam,

http://www.haberturk.com/gundem/haber/747275-yargidan-chpye-nukleer-ret

kaynak verdim. herşeye muhalefet eden CHP'den başka parti var mı?.

nükleer enerjiye bile muhalefet edip hemen yargıya götürüyorlar.

eeee pes yani.

erdoganerdinc
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:12

temiz enerji kaynaklarından haberin yok galiba senin. doğanın katledilmesine evet diyenin insanlığından şüphe ederim kusura bakma. benzin niye pahalı bak bakalım kaç lirası vergi kaç lirası benzin ücreti, elektrikte ödediğin parada ne kadarı kayıp kaçak bedele gidiyor bak bakalım. gençleştirme seyreltme adı altında ORMAN BAKANLIĞININ katliamlarını unutmadım. hiç ağaç diktin mi dikmediysen zaten benim ne demek istediğimi anlamazsın. onun büyümesini meyve vermesini gördün mü? gözün gibi baktığın ağacın bir dalı kırıldığında yada kuruduğunda hiç için cız etti mi bunları yaşamayan benim isyanımı anlamaz çıkıp bana HES gerekli nutukları hiç kimse atmasın. o ağaca sordun mu yada o ağacın sayesinde orada yaşam bulan canlılara danıştın mı HES yapıyorum ne diyorsun diye, dile gelseler Allah şahidimdir her türlü bedduayı ederler bu insanlara...

ramazzoli51
Yasaklı
14 Ekim 2012 01:18

kardeşim bu hesi hüsü.

nükleer enerji santrallerini kuran devletler mal mı.

bi siz mi akıllısınız.

az öncede dedim.

bi insanın yaşaması kolunun kesilmesine bağlıysa o kol kesilir.

gerçi adam yazmış altına bu ne alaka diye.

lafdaki teşbihi anlayamamış ki.

ben ne anlatayım bu adama.

Net memur
Yasaklı
14 Ekim 2012 01:20

Nükleer enerji yerine rüzgar enerjisindan istifade edilmeli. Dünyanın gelişmiş ülkeleri artık öyle yapıyor. Ellerindeki nükleer teknolojisinide pazarlıyorlar.

ramazzoli51
Yasaklı
14 Ekim 2012 01:24

rüzgar enejisi yapsak .

bu seferde muhalefet çıkar der.

nerji ünitesinin pervanesine çarpan onlarca kelebek ve karga ölüyor.

yazı değilmi o kargalara kelebeklere.

kardeşim sırf muhalefet olmak iç,n muhalefet yapan bizim muhalefetimiz.kendinemuhalefeti görev edindiği için.

halk da görevinden almıyor onları.

durmak yok muhalefet4e devam.

adamlar itidara aday değiller ki.

muhalefetten emekli olmak istiyorlar.

şimdi bunları tayyip sevmesinde benmi seviyim.

kasseria038
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:25

Don kişotluk yaparız biraz daha fazla enerji üretsin diye.

Belkide toplu olarak rüzgar duasına çıkarız.

erdoganerdinc
Genel Müdür
14 Ekim 2012 01:31

galiba uyku başına çarptı burada ne teşbihi var ya. resmen tahribata çanak tutuyorsun sonra anlamadığımızdan dem vuruyorsun sen benim yazdıklarımı anladın mı peki

Net memur
Yasaklı
14 Ekim 2012 01:31

Hocam hatayın neredeyse tamamı rüzgar enerjisi kullanıyor, harika, doğaya hiçbir zararı yok, kesinlikle düşünülmeli...

Toplam 71 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi