Editörler : F16 Gökçen
20 Ekim 2006 12:38

SPK Lisanslama Sınavları Hakkında Herşey

spk lisanslama sınavı başvuru tarihlari 16 ekim-10 kasım

sınav ücreti 85.00 YTL

ilgilenenlere duyurulur.

detaylı bilgi için www.spk.gov.tr

* * *

"Ö.S. Forumu İlkeleri!" Tıklayınız.

Mülakata Hazırlık Uygulamaları - Güncel Bilgiler - Online Etüd Salonu

Banka Mülakatlarına Hazırlık Arşivi: Döküman Havuzu

ben iibf
Memur
20 Ekim 2006 12:39

yazmayı unuttum

sınav 20-21 ocakta

serser
Memur
20 Ekim 2006 12:51

birşey sormak istiyorum.her lisans mezunu bu sınava girebiliyormu?illaki çalışmakmı gerekiyor bir yerde yada ne koşullar aranıyor?cevaplarsanız sevinirim.

pisipisi
Aday Memur
20 Ekim 2006 13:01

internet adresinde tüm bilgiler mevcut hangi sınava kimlerin katılabileceği hakkında.

serser
Memur
20 Ekim 2006 13:17

teşekkür ederim.

X-LARGE
Memur
20 Ekim 2006 13:24

bu lisanslama sertifikası ne işe yarıyor...?yardımcı olursanız sevinirim!!!

bycoosh
Memur
20 Ekim 2006 13:30

spk lisansı bildiğim kadarıyla banka şubelerinde çalışanlar için bir zorunluluk ya da zorunlu hale getirilecek. Onun dışında, cv'ne yazmaktan başka ya da "tercihan spk lisansına sahip" diyen kurumlara sunmaktan başka bi işe yaradığı söylenemez.

Eğer biraz bilgin varsa, temel düzeyi almadan direkt olarak ileri düzeye başvur derim ben..

linkin
Aday Memur
20 Ekim 2006 13:54

Askerliği yapmadıktan sonra ne toefl ne almanca ne 4 staj ne çalışarak geçirilmiş 3 yaz ne de spk hiç bir işe yaramıyor. Bankanın birinde dayın varsa bunların hiçbirine gerek yok

cierva
Aday Memur
20 Ekim 2006 15:44

slm arkadaşlar bycoosh direk ileri düzey daha iyi olur mantığını biraz açıklar mısın?ben çelişki de kaldım da?

bycoosh
Memur
20 Ekim 2006 20:28

cierva arkadaşım, bence -eğer üniversite temelin biraz iyise- temel düzey için sınava girmek çok mantıklı değil..Temel düzeyi giren birçok kişi çok rahatlıkla alıyor. Sonuçta az bir para istemiyorlar spk sınavı için..Biraz daha fazla çalışarak direkt olarak ileri düzeyi almak daha az maliyetli ve zamandan tasarruftur. İleri düzeyin dersleri ise; genel ekonomi, İlgili Vergi Mevzuatı, Sermaye piyasası Mevzuatı ve İlgili Mevzuat, Menkul Kıymetler ve diğer Sermaye Piyasası Araçları, Ulusal ve uluslararası Piyasalar, Muhasebe Denetimi ve Etik Kurallar, analiz Yöntemleri ve Finansal yönetimdir.

Bu sınava giren başkaları da varsa, sanırım fikir açısından kendi görüşlerini beyan edebilirler

Kolay gelsin..

pisipisi
Aday Memur
20 Ekim 2006 22:41

sermaye piyasalarında çalışmayı düşünüyorsanız tabiki olmazsa olmaz bir belgedir lisans belgesi. fon yöneticiliği, yatırım danışmanlığı vb. gibi işerin mevcut olduğu menkul kıymet ve aracılık hizmeti veren danışmanlık şirketleri muhakkak isterler.

temel düzeyin kolay olduğu doğru. adam gibi bir temeliniz varsa ileri düzeye girin, fakat çok da kolay değildir ileri düzeyi alabilmek. 8 dersten minimum yüzde 60, toplamında da yüzde 70 isterler. sorular çok basit değildir ve temel bilginin yanı sıra genel kültür de gereklidir. (bu yazdıklarım ileri düzey için geçerli)

bycoosh
Memur
20 Ekim 2006 22:45

Ve yanlış bilmiyorsam, yanlışsa düzelt lütfen pisipisi, lisansın geçerlilik süresi 2 yıl..

pisipisi
Aday Memur
20 Ekim 2006 22:46

aynen öyle!

bycoosh
Memur
20 Ekim 2006 22:47

Yani biraz extreme bir belge anlaşılacağı üzere :)

pisipisi
Aday Memur
20 Ekim 2006 22:51

evet daima bilgi, bilgi ve gene bilgi...

bu arada işe yeni başlayacak olanlar da temel düzeyle başlayabilirler aslında. birçok yer eleman alırken spk lisansı diye belirtiyor yalnızca. fakat bu işlerde tecrübeliyseniz ve çok iyi pozisyonlarda gözünüz varsa ille de, kasın alın ileriyi derim ben! fakat dediğim gibi çok spesifik durumlarda 'ileri düzey' diye belirtiliyor.

merahu
Kapalı
21 Ekim 2006 01:18

bu spk lisanslama sınavı

kac ayda bir yapılıyo

pisipisi
Aday Memur
21 Ekim 2006 02:24

senede 3 kere

deepmystery
Daire Başkanı
23 Ekim 2006 17:02

Sınava nasıl ve nereden başvuruluyo?

idil82
Aday Memur
23 Ekim 2006 22:18

Arkadaşlar,merhaba.Sınava girmeyi düşünüyorum ve bilenlere bi şeyler danışmak istiyorum.Şimdi bu sınava hazırlanmak için spk nın notları var internette ancak bütün bunların çıktısını almaya kalkarsak 300 ytl ye yakın bi para yapıyor.Piyasada satılan kitaplara da ne kadar güvenebilirim onu da bilmiyorum.Bu notları daha ucuz yollu edinebileceğimiz bir yer var mı acaba?Madem 85 ytl veriyoruz bu sınav için elimizden geleni yapmalıyız,herkesin bayramını kutluyorum.

pisipisi
Aday Memur
24 Ekim 2006 00:38

ileri düzeye girmiş biri olarak söyleyebilirim ki,piyasadaki kitap kısmen yeterli olmuyor. hatta netteki notların bile yetmediği birçok soru vardı. fakat bunun dışında hiçbir kaynaktan bir şey okumadan geçtiğim dersler de oldu sadece mantık yardımıyla. yani demem odur ki, SANA KALMIŞ HER ŞEY!

pisipisi
Aday Memur
24 Ekim 2006 00:43

ileri düzey için tek bir kitap var bildiğim kadarıyla, mavi olan. fakat onun da baskısı eski. ve her sınavda konuların değiştiğini düşündüğümüz zaman sadece o kitabı hatim etmek hiçbir işe yaramaz genel bir bilgi vermekten başka. hatta boşu boşuna çalışılan kısımlar da cabası yani. bilgisayar ekranına bakıp çalışmak ise ne kadar yorucu olur bilirsiniz. ileri düzey için biraz muammalı görünüyor her şey aslında.

fakat temel düzey düşünüyorsanız piyasada son baskıda olan birçok yayın var bildiğim kadarıyla ve zaten sınav da bariz daha kolay.

kolay gelsin, iyi bayramlar herkese...

Toplam 6140 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi