Editörler : crops35
19 Kasım 2012 13:52

TÜLOMSAŞ hakkında bilgi

arkadaşlar tülomsaş hakkında bilgi verebilir misin çalışma şartları tekniker maaşları hakkında şimdiden teşekkürler

bosotobus1
Şef
19 Kasım 2012 15:28

ben de yazmayı dusunuyorum muhendıs kadrosu için mı basvuracaksınız?

d3m3t
Daire Başkanı
19 Kasım 2012 15:33

teknikerlik yazıcam ama halen bilgi alamadım kurumu aradım sallamasyon cevap verdiler

dtifmim
Kapalı
19 Kasım 2012 16:09

burayı yazıcam lan gelirse gelir gelmezse gelmez müh kadrosuna

smartservet
Aday Memur
19 Kasım 2012 18:20

ne sordun ne sölediler hocam biraz açsan

eloayaz
Aday Memur
20 Kasım 2012 14:52

Tülomsaş hakkında bende pek bilgi bulamıyorum elektrnk teknisyni ne iş ypar maaşları nekadar??

guzel643
Şef
21 Kasım 2012 08:57

tülomsaş 1894 yılında kurulmuştur.TCDD'nin bağlı ortaklığıdır, yani asıl müşterimiz TCDD'dir( son 5 yılda yabancılara ve iç piyasaya ağırlık verildi.) devrim arabalarının, ilk yerli lokomotifkerin ve daha ülkemizde birçok ilkin gerçekleştirildiği yaklaşık 120 yıllık çok köklü bir ağır sanayi şirketidir.eskişehir merkezdedir ( yani ulaşım problemi yoktur.) ( eskişehir oldukça sosyal 2 büyük üniversitesi olan yaklaşık 12 ay boyunca 100bin civarı üniversite öğrencisi bulunan ülkemizin anketlerde hep ilk 3 içinde olan yaklaşık 800bin nüfuslu modern bir şehirdir.)ve genel müdürlüktür, yani taşra teşkilatı yoktur. içerisinde 7 ayrı fabrika müdürlüğü bulunmaktadır.( bakım, elektrik,dişli takım,lokomotif,motor,vagon.raylı sistemler fabrikaları) bunun yanında yaklaşık 15 adet daire başkanlığı vardır.( satın alma ,pazarlama,bilgi işlem kalite kontrol,ar ge , v.s.) yaklaşık 1100 işçi ve 400 memur personel çalışmaktadır.şu anda GE ile ortak lokomotif üretimi devam etmektedir,iç ve dış piyasaya yük vagonu üretimi devam etmektedir, 2013 yılında HYUNDAI ROTEM firması ile ortak lokomotif üretiminde başlanacaktır, van gölü feribot motorları burada yapılmaktadır, tüvden onaylı kaynakçı sertifikası verme yetkisi olan kaynak eğitim merkezi vardır (türkiyede bikaç yerde bulunuyor) 10 adet kaynak mühendisi vardır ( ülkemizde biçok kurumda bikaç tanesini aynı kurumda bulmak zordur:)yani kısaca teknik arkadaşların mesleklerini icra edebilecekleri en iyi kurumlardan birisidir.

gelelim diğer konulara burada mühendisler en önem verilen teknik arkadaşlardır ve 2013 yılı için yeni mühendis 3100 tl, tekniker 2700tl, teknisyen ise 2450 tl civarı maaş alacaktır, lojman sorunu hemen hemen yoktur, evli olan veya evlenecek olan arkdaşlara kısa sürede lojman verilebilir.(lojman masrafları kira,yakıt,elektrik,24 saat sıcak su,soğuk su,güvenlik masrafları toplamı) 400tl civarındadır. çalışma saatlari 8-5 veya 7-5 dir. 7-5 çalışanlar günde 1 saat takas alır yani 8 günde 1 gün izin hakkı olur bunlar genelde toplu şekillde kullandırılır.(genelde yıllık izinle birlikte ) cumartesi pazar ve tüm resmi tatillerde çalışma olmaz. sizleri bilgilendirebildiysem ne mutlu bana , hakkınızda hayırlısı olsun arkadaşlar...He bu arada eskişehirde başka bir futbol takımını tutuğunuzu pek kimseye söylemeyin genelde bu durumdan pek hoşlanmazlar eskişehirde herkes ESES'i tutar :) güldüğüme bakmayın ciddiyim...

smartservet
Aday Memur
21 Kasım 2012 12:34

hocam bilgiler için teşekkürler tülomsaşta vardiya sistemi varmı 16-24 24-08 gibi bir sistem mevcutmu sadece dediğiniz saatlerdemi çalışıyor mühendisler

guzel643
Şef
21 Kasım 2012 13:13

sadece bakım fab.24 saat esaslı çalışır, diğer fabrikalarda vardiya çok nadiren olur memurlar gelmez

smartservet
Aday Memur
21 Kasım 2012 13:15

bakıma düşersek ozaman gecemi geleceğiz abi :)

overlock
Kapalı
21 Kasım 2012 16:39

gncl

guzel643
Şef
21 Kasım 2012 16:47

merak etmeyin teknik elemanların hemen hemen hepsi üretim yapan yerlerde değerlendirilir, ayrıca memurlar gece vardiyasına hiç gelmezler diyebilirim bakım fab. yardımcı hizmetler sınıfındadır bakım fab.nında 1 birimi gelir buna fazla takılmanıza gerek yok:) (kimya veya inşaat müh. bu birime düşebilir.) ayrıca çok rahattır.

eloayaz
Aday Memur
21 Kasım 2012 18:10

2 tane elektronik teknisyeni alıyomuş bide açıktan işçi alıyo sanırım burası ikisi arasında nasıl bi fark var teknisyenliği tavsiye edermisinz ? puanım 90 burası gelır mı belli değil ama bingöl dhmi yazmak yerine burasını düşünmeye başladım :) bide ismi a.ş. sanki özel bi fabrika gelıyo insanın kulagına özelleşme durumu nedir?? burda kpds ye girip yeterli puan alırsak teknisyenlere dil tazminati var mı? :) aslında dhmi dısında yazmayı düşünmüyodum ama eskişehr i görnce aklım kaydı biraz :) bide maaşı 2450 ise diğer cogu kurumdan iyi dhmi den sonra en iyi maaş veren kurum gibi bi teknisyen için :) yardımıcı olursanz minnettar kalırım :D

eloayaz
Aday Memur
21 Kasım 2012 18:12

bide ben bu tülomsaş ın binasını gördm merkezde atananlar oraya mı gitcek kesin başka yere yollama ihtimalleri var mı??

guzel643
Şef
22 Kasım 2012 08:05

eloyaz; 90 puanla gelirmim bilmem önemli olan branş sıralaması ama benim tahminim ankaradan sonra en yüksek puanla genelde eskişehir kapatır, dhmi çok iyi bi kurum ama bingöl ile eskişehir arasında uçurum var bence, a.ş. seni endişelendirmesin 1989dan beri böyle sonuçta biz bir kitiz ve arkamızda TCDD var yani şu an özelleştirme ile ilgili endişelenmene gerek yok,dil tazminatı parası var, o gördüğün yere gideceksin dedim ya burası genel müdürlük taşra teşkilatı veya başka bi yerde şubesi v.s. yok yani eskde merkezde olacaksın sürekli, sormak istediğiniz varsa cevaplayabilirim...

eemree 86
Yasaklı
22 Kasım 2012 08:21

güzel1643 hocam lojman durumları hakkında bilgin var mı evlilere bekaralara idari tekniklere ayrım var mı lojman sayısı sınırlımı nasıl oluyo o kurumda lojman muhabbeti?

guzel643
Şef
22 Kasım 2012 10:10

lojman sayısı yeterli genelde evli olan ve talepte bulunan arkadaşlara çok kısa sürede verildiğini biliyorum, tabiki teknik personele (yani fabrikalarda çalışan atelye amirleri) çok daha kolay verilir.

mmmali
Aday Memur
22 Kasım 2012 11:03

Güzel arkadaşım verdiğin bilgiler gerçekten faydalı, teşekkürler.

Ben mak. müh yim. Branş sıralaması olaral ilk 30 dayım. Malum hava ikmal de ilan vermiş. Kararsız kaldım aslında. Sen Tülomsaş'ta çalışan biri olarak ikisini karşılaştırabilir misin?

Bir de emeklilik maaşı, tazminatı hakkında bilgin var mı, dil tazminatı oranı hakkında bildiklerini paylaşırsan sevinirim.

Herşey için teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla...

eemree 86
Yasaklı
22 Kasım 2012 11:14

çok teşekkürler hocam..

guzel643, 11 yıl önce

lojman sayısı yeterli genelde evli olan ve talepte bulunan arkadaşlara çok kısa sürede verildiğini biliyorum, tabiki teknik personele (yani fabrikalarda çalışan atelye amirleri) çok daha kolay verilir.

guzel643
Şef
22 Kasım 2012 13:19

mmmali; hava ikmal de iyidir ancak tülomsaş çok daha rahattır ve kendini geliştirebileceğin nadir devlet kurumlarından birisidir., çoğu zaman kot pantolan ,spor ayakkabı, kazak ,tişört v.s. giyersin pek karışan olmaz hava ikmalde bunlar söz konusu olamaz ve lojman olayı hava ikmalde nasıldır bilmiyorum..emeklilik için çok erken değil mi hocam :) her yerde bu durum aynı kurum farketmez sanırım 65:) dil tazminatı temel ücretine ve aldığın kpds puanına göre değişir.

mmmali
Aday Memur
22 Kasım 2012 13:34

Hocam haklısın aslında ama yaş otuz olunca, özel sektörü görünce ve meşakkatli bir sınav döneminden sonra insan biraz daha garantici bakıyo ister istemez.

Paylaşımların ve ayırdığın vakit için tekrar teşekkürler.

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi