Editörler : crops35
12 Ağustos 2012 13:19

MEB maaş durumu

arkadaşlar mebe atandım bekar yeni başlayan biri ne kadar alır araba almak istiyorum o yüzden önemli şimdiden tşkrlr

emissario
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 13:25

1450 ile 1600 arası değişir tahsilinize göre.

cins2000
Aday Memur
12 Ağustos 2012 13:28

lisans mezunuyum liseye göre farkı oluyormu

emissario
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 13:33

Tabii ki. 90-100 lira gibi bir fark oluyor. Sizin 9/1 olarak başlayacağınızı düşünürsek 1550 civarı diyebiliriz. 3 aşağı 5 yukarı yanılgım olabilir ama ortalama bu civardadır.

bvzxczxzcxzcx
Müsteşar Yardımcısı
12 Ağustos 2012 14:09

yeni zam oldu ya.ona rağmen 1500 mü maaş?

LORD_55100
Şef
12 Ağustos 2012 14:21

yani daha işe başlamadan maaşa düştünüz?!!! Öncelikle hayırlı olsun atandığınız için.

Şu halinize gerçekten üzülüyorum arkadaşlar! Yazık... yazık...

bvzxczxzcxzcx
Müsteşar Yardımcısı
12 Ağustos 2012 14:24

aslında bende çok üzülüyorum kendime.kpss dün açıklandı aldığım puan 89,980 sen.90 puan şartıyla meb uzman yardımcısı alıyor.yani fark 0,02 bu farkla uzman yardımcılığı kaçıyor ve yaptığım iş düz memuriyet??kısacası kimseye yazık olduğu yok.ömss ile atanan lisanslı kalifiye eleman gibidir.ve devlet eğer bunlara 1500 lira maaş veriyorsa ve siz boyun eğiyorsanız bana yazık olduğu kadar bence sizede yazık.

metindeq
Memur
12 Ağustos 2012 16:39

lisans mezunu 1500 olur mu hiç! maaşlar eşitlendi. bekar lisans mezunu 7/1 1700-1800 arası maaş alır.

emissario
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 16:43

metindeq; arkadaş yeni başlayan memur maaşını sormuş. Hangi memur 7/1 olarak başlıyor göreve ?

Ayrıca ben 1500 demedim. 1550 civarı dedim ve yanılgım olabilir dedim. Doayısıyla 1570-1580 de olabilir.

cins2000
Aday Memur
12 Ağustos 2012 17:59

emissario

yardımların için sağol kardeş bir sorum daha olacaktı ben lisede hazırlık okudum bunu belgelersem 9/2 den başlayabileceğim söylendi var mı böyle bir durum

hitman27
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 18:03

LORD_55100

kardeş bundan önce de daha yerleşmeden maaşlarınızı soruyorsunuz deniliyordu bunun sonu gelmez işe başlarsın daha başlayalı 1 ay oldu şimdiden maaşlarımı düşünüyorsunuz denir :D bu saatten sonra maaşı düşünmek, öğrenmeye çalışmak gayet normal bunda kızılacak bir durum yok.

emissario

MEB'e 2010 da atanan arkadaşlardan bilgi almıştım. Bu senin dediğin rakamlar sanırım ham maaş. Bunun üzerine vergi indirimi aile yardımı vesaire de eklenecek. Eğer 2010 da atanan arkadaşlar beni kandırmadıysa :D rahat 1700 ü geçecektir. Bu başlığa halen MEB'de çalışan arkadaşlar bilgi aktarırsa daha faydalı olur

kamufflaj
Aday Memur
12 Ağustos 2012 18:14

lisans mezunu evli ve 1 cocuk var. 1902 lira alıyormuş. eğer bekarsanız. 155 lira eş yardımı ve 35 lira cocuk yardımını düşersen 1712 lira imiş..

emissario
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 18:35

cins2000; o konuda net bilgi sahibi değilim. Hiç rastlamadım çünkü. Yine deİl Milli Eğitim atama veya sicil bölümü arayıp bilgi alabilirsiniz.

Kurumumda çalışan ve 2010'da atanan lisans mezunu 2 memur arkadaş var. 9/1 başladılar ve şuan 9/3'ler. Aldıkları maaş yeni zamlarla birlikte 1650-1700 arası bir rakama ulaştı.

Evlenip çocuk yapın 150 lira fazla maaş ile başlayın.

hitman27
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 18:40

emissario

kardeş 1650-1700 dediğin ham maaşıdır onu unutmamak lazım. Ayrıca evlenip çocuk yapmanız için de en fazla 1 ayınız var :D

metindeq
Memur
12 Ağustos 2012 18:44

emissario

kardeşim tercih kılavuzunu incelersen alınacak olan meb memurlarının kadro derecesinin 7/1 olduğunu görürsün.

ben tercih döneminde meb'teki mutemetlerle görüşmüştüm bu kriterlerde 1700 altı maaş yok artık. :)

hitman27
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 18:50

metindeq

kardeş o dediğin düşebileceğin en alt derecedir yani 9 dan başlarsın 7'ye kadar düşersin. 7. dereceden başlamazsın. Lisans mezunları 9. dereceden başlar

emissario
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 18:52

Arkadaşlar ben size, Milli Eğitim'de 9/3 olarak çalışan bir memurun aldığı maaşı söyledim. Kafadan bir rakam söylemedim. Ham mam bilmem, 1650-1700 arası bir rakam alıyorlar. (1690 olması lazım)

metindeq 7/1 konusunu ben kılavuzda görmemiş veya hatırlayamamış olabilirim. Fakat 7/1 başlanmasının 2010'da atananlar açısından ne kadar adil bunu bilemiyorum. Eğer 7/1 başlanırsa sizin dediğiniz doğrudur.

cins2000
Aday Memur
12 Ağustos 2012 18:59

aradığım soruların cevablarını maaş dışında bu yazıda buldum derece izin ve hazırlık okuma durumunda kademe ilerlemesi umarım sizede yardımcı olur

KPSS sonuçlarına göre bir kamu kurumuna memur olarak atandım. Benimle aynı anda atanan arkadaşımın derecesi 6 olmasına rağmen benim derecemin 7 olduğunu fark ettim. Her şeyimiz aynı olmasına rağmen bunun sebebi nedir? Yanlışlığı nasıl düzeltebilirim?

Devlet memuriyetine giriş derece ve kademeleri öğrenim durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin liseyi bitirenler 13/3'ten göreve başlamaktadır. Yine 2 yıl süreli yüksek öğrenim mezunları 10/2'den, 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları ise 9/1'den başlamaktadır.

Bu giriş derece ve kademeleri, 657 sayılı Kanunun 36'ncı maddesinde biraz daha ayrıntılı bir şekilde belirlenmiştir. Dileyen okurlar, 36'ncı maddedeki tabloya bakabilir.

Giriş derecelerine eklenen unsurlar

Diğer taraftan, giriş derece ve kademelerine bazen ekleme yapılabilmektedir. Bunun dayanağı da yine 36'ncı maddedir. 36'ncı maddedeki eklemeler;

1- Mezun olunan bölüm/ fakülte,

2- Alınan sertifika ve belgeler,

3- Girilen kadro unvanı,

4- Mezuniyetin üstüne alınan öğrenimler,

5- Memuriyet öncesi hizmetler,

gibi unsurlara göre değişebilmektedir.

Arkadaşınızdan derecenizin farklılığı 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesidir

Bu uygulamanın nedeni 657 sayılı Kanun'un 45'inci maddesidir. 45'inci madde, kamu kurumlarının, 36'ncı maddede belirtilen öğrenim durumları itibariyle tespit olunan yükselinebilecek dereceyi aşmamak ve karşılık gösterilecek kadro derecesi kazanılmış hak aylık derecelerinin üç üst derecesinden fazla olmamak kaydıyla, kişileri üç derece aşağı atayabileceğini hükme bağlamıştır.

Uygulama 5-15 dereceler için geçerlidir

Ancak bu uygulama 5-15 dereceler arası geçerlidir. Bir örnek verecek olursak kamu kurumu eğer 9'uncu dereceli boş kadroya sahip değilse 3 derece yüksek olan 6'ncı dereceye atama yapabilir. Ancak bir kamu kurumunun (68'inci madde hükümleri saklı kalmak kaydıyla) 6'daki bir kişiyi 4'e ataması mümkün değildir. Zira atamaların 5-15 arasında olması gerekmektedir.

Dolayısıyla arkadaşınızın giriş derecesinin sizin giriş derecenizden farklı olması sizin açınızdan olumsuz bir durum değildir.

Bu halde maaş nereden alınacaktır?

Burada belirtilmesi gereken bir diğer husus ise maaşın nereden ödeneceğidir. Bu konudaki hüküm ise 45'inci maddenin son fıkrasında yer almaktadır. Bu fıkrada yer alan hükme göre kişi üç üst derecedeki kadroya atanmış olsa da maaşını müktesebi olan derece ve kademeden alacaktır. Yani 4 yıllık fakülte mezunu bir memur 6 ncı dereceli bir kadroya atanabilir. Ancak, bunların müktesebi yine 9'- dur ve ödemeler buna göre yapılır. Görüleceği üzere, arkadaşınızla farklı derecelere atanmış olsanız da aynı maaşı almanız gerekmektedir.

Aday memurluk statüsüyle yıllık iznin bağlantısı var mıdır?

Aday memurluğun yıllık izne etkisi var mıdır? Askerlik hizmetim nedeniyle yıllık izne hak kazanabilir miyim?

Aday memurların en fazla sorduğu sorulardan biriside yıllık izinlerle ilgilidir. 657 sayılı Kanunun Yıllık İzni düzenleyen 102'nci maddesine göre memurlardan yıllık izin süreleri, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gün olarak belirlenmiştir.

Bu hüküm çerçevesinde, hizmetin bir yıl olması halinde yıllık izne hak kazanılabilmektedir. Yani adaylık süresi kaldırılmasa dahi bir yıllık sürenin doldurulduğu tarihten itibaren yıllık izne hak kazanılmaktadır. Hizmet kavramı ise kazanılmış hak aylık hesabında değerlendirilen hizmet süresini ifade etmektedir. Aday memur olarak göreve başlayanlar bir sene görev yaptıktan sonra yıllık izne hak kazanmaktadır. Aday memurlar, bir yıllık hizmet sürelerini tamamladıklarında içinde bulunulan yıla ait yıllık izin haklarını kullanabilecekleri gibi bir sonraki yıl içinde birleştirerek de kullanabilmeleri mümkündür. Ancak, askerlik süresi kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınmasına rağmen 657 sayılı Kanunun 84 üncü maddesine göre asalet tasdikinden sonra dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla asalet tasdik olmadan askerlik hizmeti nedeniyle yıllık izin kullanılamaz.

Aday memurlar harcırah alabilir mi?

6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri çerçevesinde ilk defa veya yeniden atanan memurlara harcırah ödenmemektedir. Ancak, başka kurumlarda memur olarak görev yapmakta iken KPSS sonuçlarına göre aday memur olarak naklen atananlar ikametgah mahalli dışına atanmışlarsa harcırah alabilirler.

Aday memurlardan yükseköğrenimde hazırlık görenler ek bir kademe alır mı?

Yükseköğrenimde hazırlık sınıfı okuyanlar için 1 kademe ilerlemesi verilmez. Bu açıklamamızın dayanağı 657 sayılı Kanun'un 36/A-6/b maddesinde yer alan 'Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır' hükmüdür. Bu hükümde sadece ortaokul ve dengi ile lise ve dengi ifadelerine yer verilmiştir. Yükseköğrenim denmediği için yükseköğrenimde bir yıl hazırlık okuyanlara bir kademe verilmez. Ayrıca, ortaokul ve dengi ile lise ve dengi okulların normal öğrenim süresinden fazla olması nedeniyle alınan ilave kademeler aday veya asil memur ayrımı gözetilmeksizin verilir. Bu nedenle yeni atananlar derece kademelerine bakarak yanlışlık olup olmadığını tespit etmelidirler.

Aday memur, hangi hallerde naklen geçebilir?

Bir kamu kurumunda aday memur olarak çalışıyorum. Asaletim tasdik olmadan başka bir kamu kurumuna geçiş yapabilir miyim?

657 sayılı Kanun'un 54'üncü maddesinde; '...Aday olarak atanmış devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.' hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre asaleti tasdik olmayan memurların başka kurumlara nakli mümkün değildir.

Ancak, uygulamaya esas görüşler veren Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı bu hükmü yumuşatmıştır. Başkanlık verdiği görüşte; özel yarışma sınavları ile girilmesi şart olan mesleklere ait giriş sınavını kazanan aday memurun bu madde hükmü kapsamına girmediğini belirtmiştir. Buna göre bir aday memur eğer başka bir kamu kurumundaki müfettiş, uzman, denetmen kontrolör yardımcılığı gibi bir kadroya atanmaya hak kazanması halinde naklen geçebilir. Ayrıca, KPSS sonuçlarına göre yerleştirmeyi de bu kapsamda değerlendirmektedir.

Aday memurun askere gitmesinin herhangi bir olumsuzluğu var mıdır?

KPSS sonuçlarına göre bir kuruma atandım. 2 ay sonra askere gidiyorum. Asaletimin tasdik edilmemesinin memurluğuma zararı olur mu?

Atamanızın yapılması ve işe başlamanız ile birlikte artık aday memur statüsüne girmiş olacaksınız. Bu aşamadan sonra askerlik konusunda, asil memurlar hangi hakka sahip ise siz de o haklara sahip olacaksınız. Buna göre, teciliniz bittiğinde, adaylığı yarım bırakarak askerlik görevine başlayacak, askerlik görevi dönüşünde ise kaldığınız yerden memuriyete devam edeceksiniz. Askerliğin memuriyetinize hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Dönüşünüzde de problem olmayacaktır.

Adaylık süresi iki yıldan önce kaldırılamaz mı?

657'ye tabi aday memur olarak çalışmaktayım. Adaylık sürem 14 ayı geçmesine rağmen asaletim hala onaylanmamıştır. İdarenin keyfi bir tutum ile bu süreyi 24 aya uzatma hakkı var mıdır?

Devlet Memurları Kanununun 54'üncü maddesinde; "Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümlere dikkatlice bakıldığında iki yıldan önce adaylığın kaldırılması yönünde idareyi zorlayıcı bir kuralın olmadığı görülmektedir. Bu durum kamu kurumları arasında arklı farklı uygulanmaktadır. (A) kurumu bir yılın sonunda adaylığı kaldırırken (B) kurumu iki yılın dolmasını beklemektedir

hitman27
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 19:09

bize en iyisi halen meb de çalışan lisans mezunu bir arkadaş bilgi versin :D bilgiler üst üste gelince iyice kafam karıştı :D

birsaniye
Aday Memur
12 Ağustos 2012 19:12

7/1 ya da 9/1 hatta 10/1 dereceler arasında çok maaş farkı yok. en fazla 10-15 lira fark oynar.

hitman27
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 19:38

ben de bunu buldum:

bEN 2 YLIILK MEB DE memurum. evli ve 1 cocuk 1874 lira (%58 vergi indirimi dahil.) alıyorum. siz benden yaklaşık 36 lira fazla alırsınız.

bu mesajı yazan arkadaşın derecesi şu an için 9/2 imiş. Devamında şunları yazmış:

"Deniz54;

Katılıyorum. Alımlar 7. derece idi.."

Memur 7. dereceden atanır doğru ama bu derece kadro derecesi. maaşa etki etmez. İstsnalar hariç 7. derecedende atansan lisans mezunu 9. dereceden maaş almaya başlar. Kısaca memurlukta 3 tane derece var.

1. Maaş derecesi: Maaş ve bütün ek ödemeler ve yolluklar bu dereceye göre atanır.

2. Emeklilik derecesi: Emekli olduğun zaman alacağın maaş ve sosyal haklar bu dereceye göre hesaplanır.

3. Kadro Derecesi: Kadro derecesi Maaşa veya alacağın ödemelere hiç bir etkisi yoktur. Sadece Maaş derecen hiç bir zaman kadro derecesini gecemez.

Mesela:

Ben Lisans mezunu olduğum için 9/1 maaş ve emeklilik derecesinde başladım. şu an 9/2 maaş derecesine yükseşdim.XXXXX Emeklilik derecesi olarak yine 9/1 den başladım ama özel sektörde SSK lı olarak gecirdiğim günleride işlettirdiğim için 6/2 yim. kadro derecem ise kılavuzda yazan 7. derecedir. Maaş derecesi 7 dereceye gelince kadro derecesi otomatik olarak düşer. taki 4. dereceye kadar. 3-2-1 dereceleri alabilmen için müdür olman gerek. yoksa kadro derecesi,emeklilik derecesi ve maaş derecesi 4.derecede kalır.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi