Editörler : Pangaea
24 Nisan 2011 11:07

KPSS Atamalarında Öğrenim Düzeyi Sorunu ! TEK BAŞLIK !

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle şunu söyleyeyim; bu başlığı bir gereklilik olarak gördüğüm ve forumda bir sürü gereksiz ve zararlı yorumla karşılaştığım için açıyorum. Herkesin aklındaki soruları ve akla gelebilecek diğer soruları soru-cevap şeklinde burada gidermeye çalışacağım. İnsanlara yanlış bilgi vermeyelim. GÜnahtır.İnşallah yardımcı olurum..

Soru 1 - 2010 KPSS'ye Önlisans düzeyinden giren birisi 20 Haziran-1 Temmuz başvuru tarihlerinden ÖNCE lisans mezunu olursa önlisans düzeyinden tercih yapabilir mi ?

Cevap: Tabi ki yapabilir. Önlisans MEZUNUYKEN, önlisans düzeyinden girilen sınavın sonucu 2 sene boyunca geçerlidir. Bunu öğrenim düzeyinin yükselmesi etkilemez.

Soru 2 - Ana sayfadaki haberde Yüksek Mahkemenin İptal ettiği atama da neyin nesi o zaman ?

Cevap: Ana sayfadaki haber özetle şunu anlatıyor; sınava başvurduğu tarihlerde önlisans mezunu olmasına rağmen lise düzeyinde KPSS'ye başvuran ve bu puanı ile atanan kişinin ataması yapılmamış ve mahkeme bu kararı haklı görmüştür. Arkadaşlar bunda bir sorun yok. ÖSYM kılavuzunda da yazıyor. Mahkeme kararı ile de sabit. Herkes MEZUN OLDUĞU EN ÜST ÖĞRENİM DÜZEYİNDEN sınava girmek zorunda. Örneğin Lisans mezunu bir kişi 2012 KPSS'ye önlisans düzeyinde girse ve ataması yapılsa, aynı şekilde durumun daha sonra anlaşılması ile memurluktan atılır. Kural basittir. En üst öğrenim düzeyinden sınava girilir. Zaten ne ÖSYM' nin ne de yüksek mahkemenin önlisans mezunuyken önlisans düzeyinden sınava girip, atamalar sırasında lisans mezunu olan bir kişinin atamasının iptali için bir kararı YOKTUR. ÖSYM'nin kılavuzunda başvurudan sonra öğrenim düzeyi değişirse bu değiştirilemez gibi abuk bir açıklama var sadece. O da bu konuyla ilgili değil zaten..

Soru 3 - 2010 KPSS' ye önlisans düzeyinden giren birisi 2011 KPSS' ye lisans düzeyinde girse 2010 KPSS önlisans puanı yanar mı ?

Cevap: HAYIR. KESİNLİKLE YANMAZ. Nihayetinde her sınav sonucu 2 sene geçerlidir. Daha önce önlisans düzeyinden girilen sınav sonucu 1 sene sonra lisans mezunu oldunuz diye kendiliğinden geçersiz hale gelmez. Eğer ÖSYM' nin diğer şartlarını sağlıyorsanız ve herhangi bir yerleştirmeyle işe girmediyseniz sınav sonucunuzla 2 sene boyunca atanıncaya kadar tercih yapabilirsiniz(Temmuzda-Kasımda vs.. ). Teknik olarak imkansız ama bu süre içinde yüksek lisans mezunu bile olsanız önlisans puanınız 2 sene boyunca kullanılabilir. Zaten B grubu memurlukların için sınavlar bunun için 2 senede bir yapılır.

Soru 4 - 2010 KPSS'ye önlisans düzeyinden giren bir kişi 2012' KPSS' girmeden önce lisans mezunu olsa 2012' ye gene önlisans mezunu olarak başvurabilir mi ?

Cevap: HAYIR. BAŞVURAMAZ. Çünkü başvuru tarihi itibariyle bitirilen en üst düzey öğrenim düzeyi kuralı artık geçerlidir. Bu saatten sonra 2010 KPSS puanı da kullanılamaz çünkü artık geçerliliği (süre sınırından dolayı) bitmiştir. Bu tarz adayların yapması gereken Lisans düzeyinden sınava girmektir.

Soru 5 - 20 Haziran-1 Temmuz yerleştirmelerinden önce (mesela 10 Haziranda) lisans mezunu olacağım, ama 2010'da önlisans mezunuyken, önlisans düzeyinden sınava girmiştim. Tercih yapabilmek için okulu uzatıp daha geç lisans mezunu mu olmam gereklidir ? Yoksa puanım yanar mı ?

Cevap: HAYIR. Puanınız yanmaz. Okulu uzatmanız sadece size zarar. Fazladan harç ödersiniz. Yukarıda da açıkladığım gibi sınava başvurduğunuz tarih itibariyle önlisans mezunu iseniz, önlisans düzeyinden sınava girmiş iseniz, Lisans bitirmeniz puanınızı yakmaz. Puanınız ancak (2 yıllık) geçerlilik süresi dolduğunda ya da başvuru bilgilerinde gerçeğe aykırı beyanda bulunmak gibi hallerde yanar. Bu nedenle 2010 KPSS önlisans düzeyinden sınava girenler taa ki 2012 KPSS' ye kadar bu puanı atanıncaya kadar kullanabilir. Ancak tabi ki örnekteki kişi 2011, 10 Haziranda lisans mezunu olduğu için artık ÖMRÜNÜN KALAN KISMINDA önlisans mezunu olarak sınava GİREMEZ..

Soru 6 - Burada sürekli önlisans ve lisans düzeyi örnek verilmiş, bu durumlar diğer mezuniyet düzeyleri için de geçerli midir ?

Cevap: Tabi ki. Ben sadece konuyu somutlaştırmak ve özetlemek için lisans ve önlisans örneği verdim. Soru ve cevapları ortaöğretim-önlisans önlisans-lisans olarak düşünebilir uyarlama yapabilirsiniz.

hasyol63
Aday Memur
24 Nisan 2011 18:51

Merhaba arkadaşlar kpss önlisanstan tercih yapacağım ama haziranda lisanstan mezun oluyorum haziran sonunda önlisans için tercih yapabilir miyim ayrıca lisanstan kpss ye girsem önlisansım yanar mı?

Adversary
Müsteşar
25 Nisan 2011 09:28

gncl..

hüseyin_deniz
Genel Müdür
01 Mayıs 2011 02:53

kardeş saolasın tam benim soruna değinmişsin. polislik için lisansa girmem lazım ama riske edemiyorum. önlisans puanım 86. memurluk cıkma ihitmali var. ne yapsam acaba ?

offspring77
Aday Memur
17 Mayıs 2011 22:56

Arkadaşlar benim için çok öneme haiz olan bir sorum var, cevap verebileceğinizi düşünüyorum.. Ben açıköğretim (4) yıllık işletme bölümünü bitirdim. Arkasından bir daha öss ye girip anestezi bölümüne yerleştim vakıf üniversitesi ve bu sene bitiyor. Ben önlisans kpss sınavına girip devlet memuru sağlık personeli olarak atanabilir miyim, yoksa önceden lisans mezuniyetim olduğu için özele mi mahkum olurum? Cevaplarsanız çok makbule geçer arkadaşlar..

Not: KPSS nin herhangi bir düzeyinden (lisans/önlisans) hiç sınava girmedim.Bu gireceğim ilk olacak önlisans KPSS.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

sevda0606
Aday Memur
20 Aralık 2011 14:40

güncel

efsane-90
Aday Memur
22 Aralık 2011 11:09

arkadaşlar ben önlısans mezunuyum kpss94 (lise ve dengi okludan) personel alımı var benimki kpss93 ben burdan tercih yapabilirmiym biligisi olan var mı

djalper
Şef
23 Aralık 2011 17:55

gncl

tuğçeee06
Aday Memur
09 Nisan 2012 20:29

mrb bende bi soru sormak istiyorum ben 2010 yılında önlisanstan girdm şimdide lisanstan girmek istiyorum 4. sınıftayım benim öğrenmek istediğim lisans düzeyinden başvuru yaptığımda önlisans puanım yanar mı ?

prenskadir89
Aday Memur
09 Nisan 2012 21:17

arkadaşlar ösym'ye biz de sorduk bu konu karıştırılan bir konu olduğu için ösym'ye tam anlatılamayınca ösym şu genel kuralı söyleyip işin içinden çıkıyor "en yüksek öğrenim düzeyi hangisiyse ondan girilir" lakin bu sıralama şu durumda geçerlidir:

birisi önlisans bitirdikten sonra lisans bitirse bir daha önlisans olarak giremez.çünkü önlisansın üst öğrenimi lisanstır dolayısıyla lisans olarak sınava girmelidir.

fakat lisanstan sonra farklı bir bölüm bitirse(önlisans) lisans hakkından vazgeçip önlisans olarak sınava gireceğini dilekçeyle bildirse ösym en son mezun olduğu önlisans durumunu göz önüne alır ve kpssye öyle girebilir ve bir daha lisans olarak giremez.

bu anayasal bir haktır isteyen istediği kadar üniversite farklı bölüm bitirir hoşuna gitmez bir daha bitirir sınava da her seferinde yeni bitirdiği bölümden girebilir.

bunun aksi her şekilde yanlış bir uygulama olur.

ayrıca bu dediğim şekilde yapıp sınava girip diyanete giren yakın tanıdığım arkadaşım var

Adversary
Müsteşar
10 Nisan 2012 09:17

arkadaşlar insanları emin olmadığınız konularda sadece size öyle mantıklı geldiği için yanlış yönlendirmeyin. Diyanet örneği bunun kıstası değil. çünkü kendi sınavını yapan kurumlar (adalet bak, diyanet, msb vs.) ösym kurallarına tabi değiller. isterlerse lisans mezunu birisinin lise düzeyinden sınav sonucunu bile kabul ederler. ama söz konusu ösym merkezi yerleştirmedir ve siz lisans mezunu iseniz, bununla KPSSye başvurduysanız (yani ösym bilgilerinizi datebase ine kaydettiyse) ve daha sonra herhangi bir önlisans programı bitirdiyseniz ösym'nin yapmış olduğu kpss önlisans sınavına giremezsiniz. ösym buna engel oluyor. bu kuralı kendi koymuş. kendi isterse yine kaldırabilir.herhangi bir engel yok. ama ösym aksini söyleyene kadar doğrusu böyle kalacaktır. lisans hakkıdan vazgeçme gibi bir kavram var mı bilmiyorum. ama ösymnin bu uygulamasını anayasaya aykırı bulanlar varsa idare mahkemesine iptal davası açsınlar. bunun dışında 4. sınıfta okuyan ve daha önce önlisansı bitirmiş olan kişi önlisans düzeyinden sınava girebilir..

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi