Editörler : "eskiyara"Pangaea
15 Ekim 2012 13:39

Cemaat, dersanelerin özel okula dönüşmesine neden karşı?

Cemaat, dersanelerin özel okula dönüşmesine neden karşı?

bence konu "tamamen duygusal" :)

---

Bence dersanel eğitim kurumu değil. Bu tespiti yapmak lazım. Hatta eğitim kurumlarını ekarte eden kanserojen dokular gibi ecüş bücüş bişey.

Anadolu lisesindeyim. Dersaneye giden öğrenciler okula formaliteden geliyor. Dersane programını takip ediyorlar ve ders ilemek istemiyorlar....

Dersaneler öğrencinin soruumluluğunu da almıyor... Sadece parasını ve reklam değerini alıyor.

Cemaat çok sayıdaki dersanesini okula çevirince 2 yıllık karları dönüşüm yatırımına gidiyor. bu parayı harcamak istemiyorlar...

---------

STV ve benzeri kanallar fakir çocuklar dersanesiz üniversiteye gidemez diyip ajitasyon yapıyor...

İşin aslı tam fakir olanlar zaten dersaneye gidemiyor... Dersaneye gidenlerden de kazananlar genelde zaten kazanacak olanlar... tam bir para tuzağı. dersanelerde 4 yıllık kazandırma oranı %10 civarı. Bu öğrenciler de zaten başarılı öğrenciler...

kısaca bir eğitim verdikleri yok. ezbere dayalı test bilgisi veriliyor. Sorumlulukları hiç yok.

Derhal kapatılmalı.

Özel okullara öğrenci başına 2 bin tl. destek verilmeli, eğitim kurumu olmak isteyenler adam gibi öğrenci okutmalı, okul bünyesinde isteyen okullar sınava hazırlık çalışması da yapmalı.

Bu konuda manipilasyon, çarpıtma ve bilgi kirliliği yapan cemaat yayın organlarını kınıyorum.

15 Ekim 2012 14:17

cemaatlerin dersanelere karşı olduğunuda nereden çıkarıyorsun.Bu işten en az onlar etkilenir.Bir yere kolej açmaya karar verdiklrinde 1 yıl gibi kısa sürede tam teşekkülü okulu kuruyorlar.%başarı olayına gelince de bu işin içinde olmadığın belli.Siz bence dersanelerin okulların önüne geçmesini kıskanıyorsunuz bu işte sizin hatanız yok mu?

gkaratas
Genel Müdür
15 Ekim 2012 15:12

http://www.sondevir.com/egitim/92446/zaman-yazarindan-basbakana-sert-dersane-elestirisi.html

burayı bir oku... zaman gazetesinde bir köşe yazısı ile başbakana sert çıkılmış idi..

cemaatin var olan dershaneleri okula dönüşemez (en azından büyük bir bölümü) çünkü bahçe olma zorunluluğu var...

Ben cemaatin buna karşı olmasını değil de başbakanın cemaati karşısına almasına şaşıyorum...

kavvas33
Şef
15 Ekim 2012 16:30

ÖLÇME DEĞERLENDİRME,

arkadaşım.. öğrenciye su kasidesini işlemek istiyoruz. Öğrenci bu çıkmıyor sınavda diyor. dersane bunu anlatmadı diyor... dinlemiyorlar dersi.

özel eğitim yapmak isteyenler özel okul olarak çalışsın. Milli eğitimin sırtında kambur olmasın. 6 ay test çalıştır topla parayı, afiş as reklam yap. dersanecilik bu.

Dersane sosyalleşme anlamında da okulun yerini tutmaz. Test çılgınlığı için bir araya gelmiş çok sayıda öğrenci. Okul ortamının yerini tutar mı?

Dersane öğretmenlerinin kalitesi de tartışılır. Devlet KPSS ile öğretmen alıyor malum. Hep geçici öğretmen çalıştırıyorlar. İki test çözmeyi öğrenen dersane öğretmenliği yapar.

ayrıca ben başarı yüzdesi konusunda iddialıyım. 4 yıllık bölümlere yerleştirme konusunda başarısı %10 u geçen dersane gösterin bana....

dersane 1000 öğrenci alıyor... 100 tanesi fakülte kazanıyor. afiş yapıp asıyorlar... BİR DE KAZANAMAYANLARIN AFİŞİNİ YAPIP ASSINLAR BAKALIM duvarlarında yer kalmaz....

kavvas33
Şef
15 Ekim 2012 16:39

gkaratas,

cemaat mit müsteşırına açılan soruşturma ile başbakanı yemeye çalıştı. dış güçlerin de parmağı vardı o olayda...

Bugüne kadar başbakanı yemeye çalışanın hep dişi kırıldı. sıra cemaatte gibi :)

cemaat gazetesinin 1 milyon abonesi var... bu abonenin yarısı fason.. 500 bin abone desek. her abone 3 oy sahibi olsa.. 1.500 bin oy. bu oyun da üçte biri sandıkta cemaati dinlemez....

oy vermezlerse ortalam 1 milyon oy eksilir..

AKP 22 milyon oyu var... düşer 21 milyona... değişen bişey olmaz... cemaat gidince diğer cemaatler yanaşır.... aynıya gelir... :)

15 Ekim 2012 17:41

kawas33 arkadaşım şuan cemaat dersanesinde çalışmıyorum.Genel liselerde sınıf mevcutları çok kalabalık haliyle öğretmen sınıfda ders anlatamıyor.Öğrenci eksiğini tamamlamak için dersaneye geliyor.Dersanede öğretmen başarılı olmazsa ikinci sene sözleşme imzalamazlar.Birde gelen öğrenciler istekli geldiği için dersi iyi dinliyorlar bununda etkisi var.Başbakanla cemaat uğraşmıyor.Başbakan cemaatle uğraşıyor.Bir zamanlar imam hatipleri kapatacağız derken mesleki eğitimi bitirdiler.Allah için myo giden öğrencilerin kaçı o okulu 2 yılda bitirebiliyor.Zamanın tiraj sayısına gelince fason demek bir insanın birden fazla gazete alması demektir.İsterseniz bir sabah zaman dağıtıcısının dağıttığı gazeteleri bir görün.

15 Ekim 2012 18:01

Başbakanı en çok savunan en çok cemaat idi ama Başbakanın Milli Görüş damarı kabardı.Kendisi dıiında olanları yok sayma.Aşağılama omuzlarına basarak çıktığın insanları hor görme bunu hayvanlar bile yapmaz ya.Cemaat 28 şubattan bile bu kadar zarar görmemişti ya insan üzülüyor yapılanlara bakınca.

kavvas33
Şef
16 Ekim 2012 10:18

ÖLÇME DEĞERLENDİRME,

devlet okulları kalabalık demişsiniz. işte çözüm. özel okul sayısı artacak. devlet okullarında öğrenci mevcudu azalıp ders kalitesi artacak. bu çok açık bir sonuç.

gazete abone sayısı,

öğrenci evlerine her öğrenci için ayrı ayrı yapılan abonelikler ile hatır sonucu yapılan abonelikleri dikkate alınırsa verdiğim sayının doğru olduğunu görürsünüz.

--

başabakan cemaati biraz dinleyince cemaat ak parti oylarının hepsini kendi veriyor sandı :) cemaat oyları en fazla 1/20 oranında... Tayyip için o oy oranı devede kulak gibi...

cemmat tüm polisler yargı üniversiteler tamamen kendi kontrolunde olsun istiyor. bu bencillik. Türkiyede sadece cemaat yaşamıyor....

cemaat yargıda etkin olunca sonucu gördük... cemaat ile mossad birleşti Mit müsteşarını yemeye çalıştı :) Tayyip doğru yapıyor. cemaat haddini bilmeli...

dersaneler kapatılmalı. özel okula dönüşmeli... ülke menfaati ile cemaat menfaati değişilemez. "kimse kusura bakmasın"

16 Ekim 2012 10:50

kawas33 arkadaşım özel okullar şuan bile kontenjanlarını dolduramıyorlar.Şuan dersane fiyatları 2000 tl den başlıyor 15000 tlye kadar çıkıyor.Yani her bütceye göre dersane var.Özel okullar 13000 tlden başlıyor 50000 tlye kadar çıkıyor.Şimdi devlet 2500 tl öğrenci başına para verecek peki veli kalan 10500 tl yi nasıl ödeyecek.Fakirler gönderemediği gibi zenginlerde 2500 tl daha az ödemiş olacak.Başbakan cemaatı biraz dinlemedi.Hiç dinlemedi dinleseydi şimdi terör alıp başını gitmezdi.Ki cemaat kimseye kendi yaşam tarzını dayatmıyorki.

kavvas33
Şef
16 Ekim 2012 16:20

ÖLÇME DEĞERLENDİRME,

özel okul fiyatları 5.000 tl den başlıyor...

sayısı çoğaldığında ilkokul için daha da aşağı inecek fiyat...

bir ilçede şimdi 1 kolej varsa 4 tane olacak... rekabet olunca fiyatlar düşer...

veli 2.500 verecek devlet de 2.500 verecek iş tamam... dersaneye vereceğimiz parayı özel okula vereceğiz yani.... özel okul sınava hazırlama işlemlerini de kendisi yapacak...

---------

terör bitmek üzere merak etmeyin... cemaat tanzanyaya okul açsın yeter.. cemaati dışişlerine bağlamak lazım :)

zaten cemaat güneydoğuya yıllardır girmedi bu da bir garabet....

güneydoğuda para yok galiba ondan girmedi...

kavvas33
Şef
16 Ekim 2012 16:32

cemaat derin güçlerin etkisine girdi....

bu konuyu çok güzel özetleyen bir haber :

----------------------------------

Cemaate 28 Şubat'ta akıl verenler devrede mi?

15 Ekim 2012 Pazartesi 20:28

Cemaate 28 Şubatında kuzunun yanında değil de kurdun yanında olma aklını verenler bugün dershane meselesinde yine devrede mi? Derin damar olarak adlandıran bu yapının aklını Hüseyin Gülerce bugünkü ifadesinde desteklemiş mi oldu? Fayetteville Eyalet Üniversitesi öğretim üyesi Cevdet Akbay'ın değerlendirmesi:

--------------------------------------------------------------------------------

Cemaatin o günkü tavrını eleştiren Akbay, cemaate yeni süreçte "Derin Damar" uyarısında bulunuyor.

İşte Akbay'ın o açıklamaları:

28 ŞUBAT ELEK GÖREVİ YAPTI

28 Şubat Süreci, bir elek görevi yaptı. Kimisi teslim olup o elekte elendi; kimisi bütün zorbalıklara rağmen eleğin üstünde kaldı.

Birçok insan bu günlerde Meclis'teki 28 Şubat Komisyonu'nda konuşuyor. En son Zaman Gazetesi'nden H. Gülerce ve A. Kaya konuştular.

CEMAAT İYİ BİR SINAV VERMEDİ

H. Gülerce, Cemaat'in o lanetli süreçteki tavrını savundu. Cemaat, 28 Şubat Süreci?nde iyi bir sınav vermedi, kimse kusura bakmasın.

Kuzuyu yemeyi kafasına koyan vahşi 1 kurda "sen cicisin, sen iyisin" denmez; kurdu caydırmaya gücün yetmiyorsa, en azından kuzuyu savunursun.

DERİN DAMAR YİNE İŞBAŞINDA MI?

Cemaat'e sızan Derin Damar?ın telkinleriyle Cemaat, kuzunun değil, maalesef yırtıcı kurdun yanında yer aldı 28 Şubat Süreci'nde.

28 Şubat Süreci?nde Cemaat'e "okulları verip kurtulalım" aklını veren, bugün "dershaneleri vermeyelim, savaşalım" aklını veren Derin Damar mi?

http://haber10.com/haber/306412/

17 Ekim 2012 09:15

kawas33 arkadaşım sen nerede yaşıyorsunya 5000 tl okul mu.Güneydoğudaki ve dogudaki yüzlerce okuma evlerinin ücretsiz hizmet verdiğini bilmiyorsun galiba.Haksızlığı hak bilenlere karşı hakkı savunmak haksızlık oluyor galiba.

erguvan68
Aday Memur
17 Ekim 2012 20:16

konuya sonradan dahil oluyorum ama mesele tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan? gibi garip bir hal almış. Bundan fazla değil 40 sene önceye gitsek dersane denen olgunun olmadığını görürüz. Ama bu dersaneler bir talep üzerine açılmadı mı? İnsanlar zorla mı gidiyor dersaneye. Sorun bizim milli eğitim sistemimizde. Alın size kpss dersaneleri kim açtı sistem sonucu ortaya çıkmadı mı? Bugün dersaneleri kapatacağız diye uğraşmak yerine milli eğitim sistemini daha akılcı ve güncel hale getirirsek ve öğrenci dersaneye gitme ihtiyacı hissetmese dersaneler zaten kendiliğinden kapanır. Aklın yolu bir ama mesele galiba bağcıyı dövmek gibi...

18 Ekim 2012 09:12

evet biraz öyle talebi kaldırırsan zaten kendiliğinden kalkar dersaneler.

18 Ekim 2012 18:54

neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak bir tartışma...

zira eğitimci gözüyle bakarsak dersaneleri kaldırdım demekle kalkmayacağını hepimiz biliyoruz.sebeplerine gelince:

1)dersaneler doğuran zaten çoktan seçmeli sınav sistemidir,yani sizin 100 bin kişilk işe yarar üniversite kontenjanınız için 2 milyon kişi başvuruyor ise dersaneler vb kurumların olması kaçınılmazdır.

2)dersaneye tabiki alt orta ekonomik düzeyde ailelerin çocukları gidiyor.zira üst tabakanın çocuğu özel ders takviyeli kolej,oda olmazsa özel üniversite ile işini görüyör.

3)çocuklar mevcut sistemde doğal olarak sınavı kazanmak için okuyorlar bu açıdan bakınca sınavda çıkmayacak konuları dinlemeleri zaten abes olurdu.daha da abes olanı ise sınavda sormayacağı konuyu meb in müfredata yerleştirmesi.

4)öte yanda yılda 2 milyarlık pazar payı,buna bağlı olara yaklaşık 200 milyon dolar kdv 100bin kişilik istihdamı ortadan kadırmak ve bunun yerini tamamen kayıt dışı özel ders sektörü ile doldurmakbudalaığın en büyüğü.

son olarak dersaneleri zaten ancak %60 doluluk oranı ile çalışan özel okullara çevirmee çalışmata çözüm olmayacaktır.zira özel okullar yönetmeliğinde gerekli değişiklik yapılsa bile okulların fiyatı belki 10-15 bin tl bandından devletin sübvanseetmesi ile 3-5 binler badına çekilecek ,bir sürü kalitesizleşmiş özel okul ortaa çıkacak bunun yanında devlet aacağı vergilerden olacağı gibi bir de cebinden ekstradan özel okulları sübvanse etmek için para çıkaracak.

hasılı kelam eğitimi eğitimci olmayan bir işlemeci ilebir iktsatçı yönlendirmeye kalkarsa olan yine biz eğitmcilere vebizim çocuklarımıza olacak...

18 Ekim 2012 19:03

bir de bütün bunlara ek olarak şunu belirtmekte fayda var.

bazı akadalar ya doğu a gitmeiş yada gittiğinde kafasını lojmada dışarı çıkarmamış.

yoksa cemaat doğu ya neden gitmiyor diye abesle iştigal eden bir ifadede bulunmazlardı.

zira devletin askerinin polisinin bile yeri gelip imtina ettiği yerlere açtığı dersaneleri.okuma salonlarınını kolejlerini görmeek imkansız.

örneğin van ın hacı bekir(haçort) mahallesindedefaalarca pkk taafından yakılan okuma salonu,tunceli nin tek koleji,mardin dargeçit te emniyette bile roketli saldırıya karşı isveç gergisi varken bu adamların oraya açtığı dersane ortada.

bölgeyi bilen arkadaşların maumudr ki pkk-bdp nin oradaki bir numaralı düşmanı dağ çıkışların önünü kesme misyonunu eda eden cemaattir vesselam...

20 Ekim 2012 10:26

Cemaat Güneydoğu ve Doğuya gitti dağa çıkmalar azaldı.Pkk boşuna mı dersane ve yurtları yakıyor.Kendi zararına olduğu için.

gorselsanatlar
Aday Memur
20 Ekim 2012 22:19

hay cemaatinize. ülkenin başının belası oldunuz. defolun gidin amerikalara.

ayncalud
Şef
20 Ekim 2012 22:39

cemaatten Allah razı olsun ülkenin eğitim düzeyinin artmasını sağladı, darbecileri deşifre etti, demokrasinin gelişmesine katkı sağladı, gençlerimize milli ve ahlaki değerleri öğretti, doğu da dağa çıkmaları azalttı

gorselsanatlar
Aday Memur
20 Ekim 2012 23:09

şaka olduğunu söyle ne olur.

21 Ekim 2012 09:03

görselsanatlar nerede yaşıyorsun mağarada mı?Kafanı çıkarda etrafına bak ülke için kimlerin deli gibi çalıştığını görürsün.BAkıyorsunda yoksa bakar körmüsün?

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi