Editörler : crops35
20 Kasım 2008 18:48

Bir Teknisyen Görevi Dışında Çalıştırılırsa Ne Yapmalı?

selam arkadaşlar bir konu kafama tekıldı.bir teknisyen görevi dışında başka görev verilirse yapma zorunluluğu var mıdır?hakkını nasıl arayabilir.

har_leyci
Kapalı
22 Kasım 2008 19:32

yazılı emir istersin

yazılı emir alısan yazılı cevap yazarsın görevim dışında iş yapmayacağım diye amirinde yiyorsa soruşturma açar sende amirin hakkında dava açarsın

dut yemiş bülbül gibi oturur amirin yerine

daxks
Aday Memur
26 Kasım 2008 11:07

slm arkadaşlar bende egmde tesisat reknisyeniyim aynı benzer sorun bendede var beni kalorifer yakmak için zorluyorlar kaloriferci olmam için şubebi dahi değiştiler ben ne kadar yasal olmadığını söylesemde elimde yasal bir yazı olmadığı için ispat edemiyorum elinde teknisyenin hakları ve yapması gereken işler diye yasal bir yazı oolan varsa yazabilirmi şimdiden tskler tüm teknisyen arkadaşlara iyi çalışmalar dilerim

memolcan
Aday Memur
26 Kasım 2008 11:58

Teknisyen GÖREVLERİ -öğrenim yada mesleğiyle ilgili olarak, planlanmış, projelendirilmiş imar ve montaj işlerini yürütmek veya yürütülmesini izlemek, bu işleri mevcut şartnamesine veya sorumlu mühendisin direktiflerine uygun olarak yapmak. -Mevcut alet, cihaz ve makinaların gerekli bakım ve onarımlarını yapmak veya yaptırmak, gerektiğinde bunları fiilen kullanmak. -Konusuyla ilgili şartname, işletme ve bakım talimatlarını hazırlanarak. -Verilen talimat gereğince mühendislik işleriyle ilgili krokiler ve planlar çizmek. -Maliyet, malzeme hesapları ve çeşitleri yapmak, iş programlarının hazırlanmasında mühendise yardım etmek. -Etüd, araştırma, ölçme, hesaplama ve projelendirme, uygulama, kontrol ve benzeri işlemleri yapmak. -Konusu ile ilgili diğer görevleri yapmak.

MEMURA, BAŞKA BİR SINIFA AİT GÖREV VERİLEMEZ

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekmektedir. Unvanlara ilişkin görev tanımları olmasa da, memur başka sınıfta çalıştırılamaz. Bu husus 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 45 inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddede yer alan hüküm şu şekildedir: "Hiç bir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz."

Bu çok açık bir hüküm olup, amirlerin THS'de yer alan bir memura GİH veya yardımcı hizmetler sınıfında yer alan bir personelin yapması gereken işleri vermesi kanuna aykırı olacaktır.

GÖREV TANIMLARI OLMASA DA, GÖREVLER UNVANLA UYUMLU OLMALIDIR

Diğer taraftan, unvanlara ilişkin görev tanımları olmasa da, memura verilecek görevin unvanıyla uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin teknik hizmetler snıfında yer alan bir teknisyene bir mühendisin yapması gereken işlerin verilmemesi gerekmektedir.

Peki unvanla uygunluğu tartışmalı bir görev verilmesi halinde ne yapılmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği üzere memura sınıfı dışında görev verilemeyeceği çok açıktır. Tartışma aynı hizmet sınıfında yer alan bir görevin verilmesi, memurun ise bu görevin unvanı ile uyumlu olmadığını düşünmesi halinde oluşmaktadır.

HAK ARAMADA NASIL BİR YOL TAKİP EDİLMELİDİR?

Kendisine verilen görevin kamu yararına ve hizmet gereklerine uygun olmadığını düşünen bir personel bu konudaki hakkını şu şekilde arayacaktır.

1- Personele verilen görev, resmi bir yazıyla tebliğ edilmiş olmalıdır.

2- Resmi yazıya, "müracaat ve şikayet yönetmeliğine" uygun bir şekilde itiraz edilebilir.

3- Alınacak cevaba karşı idari yargıda 60 gün içinde dava açılmalıdır.

4- Yürürlüğü durdurma istemiyle açılacak davada, verilen resmi görevin kamu yararına uygun olmadığı ve hizmet gereklerine uygun olmadığı savunulmalıdır. Dava dilekçesinde, bu görevi yapabilecek başka personel olup olmadığı, sadece kendisinin hedef alınıp alınmadığı, başka kurumlardaki uygulamaların nasıl olduğu gibi hususlara yer verilebilir.

5- Davanın kazanılması ancak benzer işlemlere devam edilmesi halinde manevi tazminat yoluna başvurulmalıdır.

6- Diğer taraftan, dava açma esnasında, verilen görev yapılmalıdır. Zira 657'e göre amir kanuna aykırı emir verilebilir, memur ise sadece suç teşkil eden emirleri yerine getiremez. Bu nedenle suç teşkil etmeyen emirlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi davranış halinde memur disiplin cezası ile karşı karşıya kalacak ve bu kez disiplin cezalarının iptali için idari yargıda dava açmak zorunda kalacaktır

@babil
Memur
26 Kasım 2008 14:01

memocan gayet açık yazmış..

cesaret gösterip hakkını aramalı.ilerde pişman olursun zaten şu gerçek ki eğer bir kere kabullenirsen artık öyle devam eder başta tepkini göstermelisin vesselam

daxks
Aday Memur
26 Kasım 2008 16:00

iligin için tskler memocan ilgili yazının çıktısını aldım yasal olmadığını sözle biraz olsun kabullendirmeye çalıştım bir hafta içinde netlik kazanır olumsuz sonuç çıkarsa bende bu yolu denerim

28 Kasım 2008 08:34

arkadaşlarımız çok güzel bir konaya deyinmiş kendilerini tebrik ederim.tüm kurumlarda aynı şikayetler var,ben tarım bakanlığında taşrada bir ilçe müdürlüğünde veteriner sağlık teknisyeni olarak görev yapıyorum,benim görevi hayvan sağlığı olduğu halde aklınıza idari mali işler şubesi ile ilgili ne gelirse hepsini yapıyorum,sitres ve sıkıntıdan tansiyon hastası olacam,657 sayılı devlet memurları kanununu bizde biliyoruz odediğiniz 45. maddeyide 3 yıldır hatim ede ede söyleye söyleye .....ama kime dairede adam yok bu ilçeyede bir allahın kulunu vermiyolar,dışardan tayin gelende bi adamını bulup ya il merkezinde kalıyo yada başka ilçeye kaçıyo,kim geliyo oralara diye soraresanız gelende teknisyen.

şimdi sevgili edtörüm yada bu konuya grçekten hakim büyüklerim,bu tarım bakalığında çalışmak zaten illalah bişe bide kadromuzun dışında bir görevle çalışmak dağa beter,şimdi ne yapalım tutalım kurum amirini mi dövelim biz insan olana bu işi yapamıyacamızı söylüyoruz,ama karşısadi insan adam yok kim yapacak diyip kesip atıyor.

bizim tarım bakanlığında bu sorun ve şikayetler hat safhada sendikalrda alacağı paraların peşinde kimsenin kimseye bi hayrı yok,adamı olan en güzel yerde adamı olmayan ezilmeye mahkum....

adige_cale
Aday Memur
28 Kasım 2008 09:27

mrb arkadaşlar sizin bu dediklerinizi bizde yaptık hakkımızı aradık ordan oraya sürüldük ,hakkımızı aradık suçlu olduk amirlerimiz bu konuda bişey yapamayınca bize başka konulardan çok güzel sebepler bulurak gerekli raporları tuttular yeterki size gıcık gitsinler çok güzel sebepler buluyorlar siz ne kadar işinizi doğru ve dürüst yapsanızda..

Anlatmak istediğim türkiyenin acı gerçekleri

teknisyen_85
Kapalı
28 Kasım 2008 20:43

arkadaşlar ben üniversitede teknisyen kadrosundayım. başka bir büro işinde görevlendirildim.(Dosyamda görevlendirme yazım var.) amirim beni elektrik işide yaptırmaya çalışıyor. yapmazsam bana bir yaptırım uygulayabilirmi. lütfen bilenler cevaplayabilirmi

aaklımdasın
Aday Memur
04 Mart 2009 20:35

adaletb.teknisyen : malesef arkadaslar yasal olarak belli olsada memur görevinin dısında baska iş yapamaz desede bazı amirler hukukla dalga gecer gibi hukukun işlemesinde engeller teskil ediyorlar ama hakkınızı arayın derim mutlaka sonuc alacaksınız amirlere bakmayın kanun yasa ne diyorsa o gecerlidir idari mahkeminin adaletli kararlarına güvenin kazanan siz olcaksınız. ADALETİN SİZDENBİRİSİ OLMASI İÇİN MÜCADE DİYORUM SAYGILAR

subzero_mavi
Memur
08 Eylül 2009 00:48

yazılı emir istemek güzel fikir

ultraviolet
Kapalı
08 Eylül 2009 10:56

arkadaşlar bu işler o kadar kolay değil malesef. yazılı emir istemek iyi fikir ancak yok mahkeme yok şu yok bu derken anandan emdiğin süt burnundan gelir. en güzeli size verilen görev işinize geliyorsa eyvallah deyin ve devam edin. ancak size verilen iş yapmak istemediğiniz bir iş ise önce birkaç kez güzel bir dille yapmak istemediğinizi ve bu görevlendirmenin kurallara uygun olmadığını söyleyin amirinize. haaa baktınız olmuyor zorla yaptırmaya çalışıyorlar o zamanda amirin odasında ya da boş bir yerde amire "akşam işten çıkınca yalnız kalacağını" hatırlatın.

bartbartez
Memur
08 Eylül 2009 15:42

bu konuda sıcak tecrübesi olan biri olarak, yapacağınız iki yol var ; ya kendinize yapılanı yedirip kabul deceksiniz ya da karşısına çıkıp hayır bu görevi ben yapmayacağım diyeceksiniz.. peki ben ne mi yaptım, 2. şıkkı . bu kaymakam dahi olsa... ya sonra ne oldu derseniz, havadan bahenelerden savunma, biraz tehdit ve süregelen buz gibi ortam.. hala da öyle.. ama ben işimin başındayım.. biliyorum gözü üzerimde ..

nenececetete
Aday Memur
07 Ocak 2011 22:05

egm de ağaç işleri teknisyeniyim arkadaşlar malasef bizdede durum aynı aklına gelen her işi teknisyene yap diyorlar ama kararlıyım artık işim dışında bir iş yapmayacağım yaptığiım işler içinde bariyer taşımak harç garmak dahi var utanmalsalar kalorifer deyayaktıracaklardı ama ben yakamam dedim karşı geldim yaptıramadılar anladımki biraz sesini çıkarmak gerekiyormuş

ayberk33
Daire Başkanı
08 Ocak 2011 18:21

aday memursan ne iş verirlerse yapacaksın

bizim kurumda çoğu teknisyen büro işi veya muhasebecilik yapıyor.kurum üniversite

23 Nisan 2011 18:22

ayberk kardeş

aday memurla düz memurun hakları aynıdır.

balarest
Genel Müdür
27 Nisan 2011 21:35

teknık hızmetler sınıfında kı 657 sayılı ınsaat teknısyenı memur beden gucu ıle ınsaatta calısır mı?

kanunen boyle bır sey ne kadar mumkun?

inşaat teknısyenı(teknık lıse) tanımı resmı olarak nerden buluruz

behoo
Aday Memur
10 Mayıs 2011 23:11

Arkadaşlar şunu söylemekte yarar var.Siz ne kadar o benim görevim değil desenizde o işi yapmak zorundasınız.Nedenmi? ozaman Amir senin görevin olan o kadar iş bulur ki altından kalkamazsın...

Eğer istemediğin işimi yaptırıyorlar sende o işi en kötü şekilde ve en uzunzaman da yaparsan belki bidaha vermezler.Birazda suratınla hareketlerinle tepkini göstermelisin...Yoksa mahkeme falan bunlaruzun iş...

balarest
Genel Müdür
14 Mayıs 2011 15:31

Kategori : Görev Tanımı

Kanun / Madde(ler) : 657 / 45

Tarih : 13 Temmuz 1999

Kaynak : 17 sayılı bülten, 68. sayfa

Özet : Programcı, Şef, Ayniyat Saymanı, Memur, Ambar Memuru, Daktilograf, Veznedar, Bilgisayar işletmeni, İstatistikçi, Çözümleyici, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Tekniker, Teknisyen, Sekreter, Şoför, Dağıtıcı ve Hizmetli kadro unvanlarına ait görev tanımları hk.

UNVANI: Teknisyen GÖREVLERİ -öğrenim yada mesleğiyle ilgili olarak, planlanmış, projelendirilmiş imar ve montaj işlerini yürütmek veya yürütülmesini izlemek, bu işleri mevcut şartnamesine veya sorumlu mühendisin direktiflerine uygun olarak yapmak. -Mevcut alet, cihaz ve makinaların gerekli bakım ve onarımlarını yapmak veya yaptırmak, gerektiğinde bunları fiilen kullanmak. -Konusuyla ilgili şartname, işletme ve bakım talimatlarını hazırlanarak. -Verilen talimat gereğince mühendislik işleriyle ilgili krokiler ve planlar çizmek. -Maliyet, malzeme hesapları ve çeşitleri yapmak, iş programlarının hazırlanmasında mühendise yardım etmek. -Etüd, araştırma, ölçme, hesaplama ve projelendirme, uygulama, kontrol ve benzeri işlemleri yapmak. -Konusu ile ilgili diğer görevleri yapmak.

balarest
Genel Müdür
07 Haziran 2011 19:37

arkadaslar aranızda bedenen agır ıste calısan var mı (ths) beton dokmek sıva yapmak catı aktarmak duvar ormek tamırat degıl yenıden bına yapanlar var mı saka degıl gercek memuruz ama ıscıden beter calısıyoruz

remera
Memur
01 Şubat 2012 23:30

ben belediyede fizikçi kadrosuna 2 ay önce ünvan değişikliği sınavı sonucunda atandım ancak ısrarla, ve aba altından sopa göstermek süreti ile daha önce mensubu olduğum gih sınıfına ait olan dairemde çalıştırılıyorum....ve bu günlerde resmi yollardan harekete geçmeyi düşünüyorum ancakk, yorumların başında bir arkadaş paylaşmış yazılı talep, dilekçe, mahkeme, manevi tazminat....ama anlıyorum ki onu da yapsan hala ve ısrarla aynı yerde görevi yapmak durumunda bırakılıyorsun?

bulunduğum birimde iş yapmıyorum demek gibi bir seçeneğimiz yok diye anlıyorum, ee ne olacak şimdi kanun var , orada , kitapta bu mudur?

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi