Editörler : supporters.
03 Ekim 2012 10:30

24 kasım 2012 idari yargı hakimliği sınavında standart sapmanın getirdikleri?

24 kasım 2012 idari yargı hakimliği sınavında standart sapmanın getirdikleri?

bu konuda yorumlar nasıl?

mesela iibf için maliye iktisat tam yapılması avantaj sağlayacak mı?

06 Ekim 2012 03:19

standart sapmayı kısaca anlatayim. 100 tam puanımız var. 20 puanını gy-gk, 80 puanı alandan alıyoruz. alan 10 farklı tür e ayrıldıgı için her türden 10 soru var. normalde standart sapmasız 10 soruyu tam yapan 8 puanı alıyordu ve her soru 0.8 puan değerinde idi ancak standart sapma su şekle getiriyor.örneğin anayasa da türkiye ortalaması 3 dogru. sizler 3 dogru üzerinde yaparsanız mesela 5 dogru yaptınız 5 dogruya 4 puan gelmesi lazımken siz 4 puandan fazla puan alırsınız cünkü ortalamanın üzerinde dogru yaptınız.3 dogrudan az yaparsanız alacagınız puan da düşer.

hersey çan eğrisi sistemi gibi işler. nasıl ki üniversitede 40 aldımızda cb-bb düşürebiliyorsak veya 70 aldıgımızda dc-dd düşürebiliyorsak yani sınıf ortalamasının üstünde isek düşük puanla iyi not alıyorsak yada sınıf ortalamasının altında kaldıgımızda yüksek alsak bile dersten kalabiliyorsak burda da durumlar öyle işliyor. önemli olan türkiye ortalamasının o derste üstüne cıkmak. bu sisteme göre ben artık sınavların daha zor yapılacagı kanaatini tasıyorum. zor olacak sınavlar ve ortalamanın üzerinde yapanlar iyi puan alacaklar. acıklayıcı olmustur umarım.

dodikana
Daire Başkanı
06 Ekim 2012 10:28

yine.mi.gol.değil

teşekkür ederiz kesinlikle açıklayıcı olmuş

bunun yanısıra oldukça üzüntü verici :(

artık iyi yapmak yanında başkalarının iyi yapmamasını da beklemek gerekecek

karizmatik hukuçu
Şube Müdürü
07 Ekim 2012 12:59

peki.standart sapmada 1.ye 100 tam puan verilmiyor degil mi.

07 Ekim 2012 17:51

1. 100 tam puan alır arkadaslar işin esprisi o zaten. yine çan eğrisinden örnek vereyim. sınavdan 70 aldınız ve en iyi siz yaptınız aslında 70 normal not sisteminde CC getirir size ancak sınıfın en iyisi oldugunuz için AA alırsınız. AA ise 90-100 arasını alınır normalde. fakat şu gözden kacmamalı eğer sınıf ortalaması düşükse yani sınıf olarak cok başarısız olunursa AA-BA düşüren cok az cıkar FF-FD-DD-DC düsüren cok fazla cıkar. eğer sınıf cok basarılı ise AA-BA-BB cok fazla cıkar ve FF-FD cok az cıkar. yani hem kendi basarınız hem de sınıf basarısı alınacak notu etkiler. normal sistemde sadece sizin basarınız size puan getirirdi. şimdi sınava girenlerin kalitesi herkes için önemli olacak.

Savcı.m
Yasaklı
07 Ekim 2012 17:56

Siz de su noktayi gozden kaciriyorsunuz. Okullarda can egrisi tek ders uzerinde sapiyo. Hakİmlik sinvnda ise tum alt dersler kendi icin sapiyo. O yuzden 1. 100 alamayabilir.

07 Ekim 2012 18:00

:) zaten çan eğrisini örnek olarak veriyorum bu sınavın üzerine anlatmıyorum. standart sapmanın önemi en iyi herkesin üniversitede karsılastıgı çan eğrisi üzerinden anlatılabilir. su gözünüzden kacmasın gecmis yıl istatistiklerine baktıgınızda 1. olan kişi her dersten sağlam netler cıkartmıstır. bu bir istisna değil. zaten 1. olmanın yolu her dersten iyi dogru yapmaktan gecer.

eyup0052
Aday Memur
12 Ekim 2012 14:03

Arkadaşlar merhaba,sizlere bir sorum olacak,

Ben bu yıl ilk defa icra müdürlüğü sınavına girdim ve sınav soruları gerçekten geçmiş yıllara göre çok zor ve hatalıydı.Bu sınavda standart puan geçerli olacak.6 Mayısta yapılan Adli yargı sınavı da geçmiş yıllara nazaran zormuş.Orda da standart sapma uygulanmış.O sınava giren arkadaşlar netleri ile birlikte aldıkları puanları paylaşabilirler mi ?

roboroche
Şef
12 Ekim 2012 14:41

6 mayısta standart sapma uygulanmadı.

eyup0052
Aday Memur
12 Ekim 2012 17:27

Bu yıl için standart sapma uygulanan sınavlardaki netleriniz ve aldığınız puan kaç?Beklemek ve ne olacağını tahmine edememek gerçekten çok kötü bir duygu!

faroe
Şef
12 Ekim 2012 17:29

standart sapma bu yıl ilk sizin sınavda uygulandı, o yüzden kimseden bilgi alman mümkün değil

13 Ekim 2012 08:45

her sınavın ayrı kişiliği vardır ve her sınavın standart sapması farklılık gösterir. sizler sonuclar acıklanana kadar merakla bekleyeceksiniz. sınav zor da olsa kolay da olsa ortalamaların üzerinde yaparak iyi puan alırsınız. o yüzden forumlardan takip edip diğerleri ile kendinizi karsılastırarak belki fikir sahibi olabilirsiniz. onun dısında kimse size yardımcı olamaz...

eyup0052
Aday Memur
14 Ekim 2012 12:21

ortalamanın üstünde yaparak en fazla ne kadar puan alınabilir?

eyup0052
Aday Memur
15 Ekim 2012 17:14

GÜNCEL

eyup0052
Aday Memur
17 Ekim 2012 12:05

Bilen yok mu

Justicar
Aday Memur
26 Ekim 2012 19:01

Arkadaşlar icra müdürlüğü sınavı açıklandı bu sınava giren ya da takip edenler acaba standart sapmanın geçen yıl ile bu yılki sınav bakımından getirdiği değişiklik nedir söyleyebilir mi acaba?

ölümüne657
Şube Müdürü
27 Kasım 2012 15:12

Arkadaşım en kısa ve öz ancak böle anlatılabilirdi. Her kafadan bir ses çıkıyo:D

yine.mi.gol.değil, 12 yıl önce

standart sapmayı kısaca anlatayim. 100 tam puanımız var. 20 puanını gy-gk, 80 puanı alandan alıyoruz. alan 10 farklı tür e ayrıldıgı için her türden 10 soru var. normalde standart sapmasız 10 soruyu tam yapan 8 puanı alıyordu ve her soru 0.8 puan değerinde idi ancak standart sapma su şekle getiriyor.örneğin anayasa da türkiye ortalaması 3 dogru. sizler 3 dogru üzerinde yaparsanız mesela 5 dogru yaptınız 5 dogruya 4 puan gelmesi lazımken siz 4 puandan fazla puan alırsınız cünkü ortalamanın üzerinde dogru yaptınız.3 dogrudan az yaparsanız alacagınız puan da düşer.

hersey çan eğrisi sistemi gibi işler. nasıl ki üniversitede 40 aldımızda cb-bb düşürebiliyorsak veya 70 aldıgımızda dc-dd düşürebiliyorsak yani sınıf ortalamasının üstünde isek düşük puanla iyi not alıyorsak yada sınıf ortalamasının altında kaldıgımızda yüksek alsak bile dersten kalabiliyorsak burda da durumlar öyle işliyor. önemli olan türkiye ortalamasının o derste üstüne cıkmak. bu sisteme göre ben artık sınavların daha zor yapılacagı kanaatini tasıyorum. zor olacak sınavlar ve ortalamanın üzerinde yapanlar iyi puan alacaklar. acıklayıcı olmustur umarım.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi