Editörler : "eskiyara"Pangaea
14 Mayıs 2012 10:14

meslek lisesi öğretmenleri

merhaba arkadaşlar;

meslek dersi öğretmenlerinin ek ders ve maaşları kültür dersi öğretmenlerinden farklı mı?

hocam69
Genel Müdür
14 Mayıs 2012 10:15

evet farklı arkadaşım.

scedcedu
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 10:17

nasıl bir fark olduğunu da yazarsanız sevinirim hocam

ondan
Kapalı
14 Mayıs 2012 10:54

meslekçiler ve mesleki eğitimcilere hiç sevmedikleri ve kızdıkları bir soru sormuşsunuz.

Onlar söylemezler ama ben yazayım. Maaşları kültür dersi öğretmeninden 100 ile 120 TL arası fazladır.

Ek derslere gelince 1500 TL ye kadar ekders alırlar. Ama geneli 1150 -1350 aralıgındadır.

scedcedu
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 11:03

maaş farkı fazla değilmiş ama ek ders farkı oldukça fazla, kaç saat ek derse giriyorlar ki?

bu kadar sormamın sebebi önümüzdeki yıl meslek lisesine geçme ihtimalim var da branşım kimya, kimya teknolojisi meslek öğretmeni olursam faydası olur mu diye merak etmiştim. teşekkür ederim

ALİYAS
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 11:04

kimya teknolojisi meslek öğretmeni olmaz hocam. teknik eğitim mezunu iseniz tamam. değilse meslekçi olamassınız.

scedcedu
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 11:06

neden olmasın hocam meslek liselerinin kimya bölümündeki derslere kimya ve kimya teknolojisi öğretmenleri giriyor

fabregas34
Kapalı
14 Mayıs 2012 11:12

Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim meslek lisesinde görev yapyorum yani. hocam maaşlarda fark yok. sadece kültür dersi öğretmenleri 15 saat maaş karşılığı ve en fazla 15 saat ek ders alırken, meslek dersleri öğretmenleri 20 saat maaş karşılığı ve 40 saate kadar derse girebiliyorlar. Kimya teknolojilerine geçerseniz meslek dersi öğretmeni olursunuz. her kimya öğretmeni gitmek ister kesinlikle zararlı çıkmazsınız. öyle bir şansınız varsa değerlendirin kesinlikle..

scedcedu
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 11:14

fabregas hocam teşekkür ederim

kamuran6606
Genel Müdür
14 Mayıs 2012 11:22

ondan hocam sen söyleme ben vevap veriyim.

Teknik öğretmen Maaş karşılığı 20 saat derse girer.( 12 yıllık bekar 1873 TL alır)

Branş öğretmeni 15 saat derse girer( 12 yıllık bekar 1780 TL alır)

Teknik öğretmen 5 saat fazla derse girer 120 TL fazlalık alır. 5 saat fazla ders Branşçıların maaşlarına göre 500 TL daha fazla maaşı hak eder.

Teknik öğretmen 24 saat haftalık derse girer 3 saat de DDH gelir haftada 27 saat alır.

Branş öğretmenleri 15 saat drse girer 2 saat rehberlik sınıf 1 saat DDH alır toplam 18 saat ekders alır.

Garibim sınıföğretmenleri 18 saat maaş karşılığı girer ama branşçılar kadar maaş ve ek ders alamaz. Teknik öğretmen amele gibi atölyede çalışır. Soruyorumsiz okulda çalışıp beli sakatlanıp artık iş göremez duruma gelen Branş veya sınıf öğretmeni var mıdır.?

Sonuç olarak Herkes girdiği kadar ücret alır.

scedcedu
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 11:38

kamuran hocam size de teşekkür ederim oldukça ayrıntılı anlatmışsınız.

son bir soru ben bu yıl ücretsiz izindeyim de bilmiyorum; bu yıl ek ders ücreti net olarak ne kadar?

kamuran6606
Genel Müdür
14 Mayıs 2012 12:07

%15 Lik vergi dilimi içinde şuanda NET: 7,81 TL dir.

chem-es
Şef
14 Mayıs 2012 13:36

scedcedu hocam yanlış hatırlamıyorsam 2008 veya sonrasında atanan öğretmenlerdensiz. nickinz tanıdık geldi. 2008 de ilk atamayla meslek lisesine atandım ben de. 15 saat dersim olur diye tahmin ediyordum. meğer kimya teknolojisi olan okullarda ders saatleri daha fazla oluyormş. 44 saat derse girebiliyor meslek öğretmenleri. bunun dışında 1 saat de rehberlik alabiliyorsunuz. maaş karşılığı 20 saat. eşimle aynı dönem atandık, o kültür öğretmeni. 60 lira fark var maaşlerımız arasında. meslek derslerinde 10. sınıflarda 12 öğrenci başına bir öğretmen,11 ve 12. sınıflarda 8 öğrenci başına bir öğretmen düşer, fakat laboratuvarlar yetersiz olduğundan bütün sınıf bir arada uygulama yapıyoruz biz. teorik işleyeceğimiz zaman herkes kendi grubunu alıyor.dolayısıyla meslek dersleri sıkıntılı olmuyor.bir de 9. sınıflar ve seçmeli kimya dersleri var diğer bölümlerin öğrencilerine. yani em meslek hem kültür öğretmenliği yapıyoruz.diğer bölümlere bakarak kimya daha ağır teorisi olan bir bölüm. meslek lisesi öğrencileri de yeterli ve istekli değiller pek fazla, o yüzden öğretmencilik oynuyormuşuz ,bakıcılık yapıyormuşuz gibi geliyor bana.çok köreltiyor meslek lisesi insanı bilgi anlamında. ders satinizin ne kadar olacağı gideceğiniz okula bağlı. ilk geldiğim yıl 44 saat dese girdim, sonra 36 saate düştü,bu yıl da 32 saat. bölüme gelicek öğrenci sayısına göre ders saati sayısı da değişiyor.kalan öğrenci olursa grup sayıları düşüyor yine ders saati sayısı değişiyor. bu sene norm fazlası olma ihtimalim bile vardı ama 10. ve 9. sınıflara fazla öğrenci gelince sıkıntı kalmadı.yani ne olacağı pek belli olmuyor.açık lise açıldıysa onların da yüzyüze meslek derslerine maksimum 10 saat girebiliyoruz.benim okulum 900 öğrencili bir meslek lisesi. büyükşehirlerdeki meslek liselerinde kimya teknolojisi alanına daha çok önem verirler, döner sermayeleri olur. eğer öyle bir okula gidecekseniz güzel. ben ne yapsam da kurtulsam diye düşünüyorum. çok zor bu çocuklara birşeyler öğretmek. istemiyorlar çünkü. uygulamalarda okadar uyarıya rağmen amonyağa ,etere zehirli kimyasallara burunlarını sokaralar. çok da dikkat etmek gerekiyor.3 yılda çözelti hesabı yapmayı öğrenemeyen çocuklar var.emek ver ver, hiçbir şey yok.kötü yanı da bu.meslekçiler çok alır derler ,4o saatin üstünde ek ders alan öğretmen arkadaşlarım var benim okulumda ama onların bölümü başka, açık lise öğrencileri fazla, kurs açabiliyorlar vs. kimyada kurs açma gibi bir şansımız da yok.en azından benim çalıştığım ilçede durum bu.

chem-es
Şef
14 Mayıs 2012 13:47

çoğu okulda kimya öğretmenleri maaş karşılığını dolduramaz,ya da maaş karşılığı girer.az veya çok ek ders oluyor meslek lisesinde. bir de devamsızlık haberlerde çıktığı gibi artacaksa ,kalma olmayacaksa artık sayısı daha da artar. çünkü 9. sınıf öğrencilerimizin %40 ı sınıfta kalıyor okuldan ayrılıyor ,kalanı bölümlere dağılıyor.

umitsen
Şef
14 Mayıs 2012 14:36

Aslında birçok şey yazmıştım ama geri sildim. Çekemeyen Anten taksın diyorum. kakkaka kikiki kokoko:)))))

14 Mayıs 2012 15:19

2 yıl meslek lisesinde çalıştım, meslek hocaları öğrencileri atölyeye sokup kendileri bahçedeki çardakta çay kahve içerlerdi.her meslekçi bilmiyorum,belini sakatlayanlar bile varmış az önce okuduğuma göre, ama benim ilk izlenimim buydu malesef..

anemonadn
Aday Memur
14 Mayıs 2012 16:15

Bende meslek lisesinde kimya öğretmeniyim 15 saat derse giriyorum bu ay aldığım ekders ücreti 93,78 TL benimle aynı şekilde 15 saat derse giren meslek öğretmeni nin aldığı ekders ücreti 700 TL ben 30 öğrenciye ders anlatırken onlar sınıfı 4'e bölüp 4 öğretmen derse giriyorlar hafta sonu açık lise görevi olan meslekçi arkadaşlar 1300-1500 TL arasında ekders alıyor. Okuldaki tüm kültürel faaliyetleri yapan branş öğretmenleri ücreti alan meslekçiler.

teknik4116
Memur
14 Mayıs 2012 16:27

sayın hocam 15 saat derse giren meslek öğretmeni nasıl 700 tl alıyor anlamadım. teknik öğretmenlerin maaş karşılığı 20 saat. koordinatörlük alıyor diyorsanız. koordinatörlük zordur. ben idareciyim teknik öğretmeler bana koordinatörlük yazmayın hocam diye bana geliyorlar. çünki işletme sayısı çok fazla ve işletmeye herhafta gitmek zorundalar. okuldaki kültürel faaliyetlerde meslekçiler yer almaz. ama meslek okulları tam gün tam yılda ise tamgün tamyıl dan meslek kursu açabilirler. lütfen meslekçi kültürcü ayırımını yaparak bölünmeyelim. işini kötü yapanlar bize örnek olmamalı.

incedemiroğlu
Yasaklı
14 Mayıs 2012 17:27

branş öğretmenleri 15 saat maaş karşılığı derse giriyor.

meslek öğretmenlere 20 saat maaş karşılığı derse giriyor.

yani ayda 25*7,8= 200 TL civarı eksik alıyorlar ama meslek dersi öğretmenleri ile aynı şartlar altındaki bir branş öğretmeni arasında 40-50 TL gibi bir maaş farkı var yani aynı şartlar altında bir meslek dersi öğretmeni 150 TL eksik ek ders alıyor.

ancak ekders sıkıntısı olmayan bir okulda isen meslek lisesi öğretmenleri 27 saat ek ders alabilirken, branş öğretmenleri 18 saat alabiliyorlar. Tabi denk gittiyse. Ya gitmezse :-)

scedcedu
Daire Başkanı
14 Mayıs 2012 20:09

chem-es hocam sizi hatılıyorum ben 2008 kasımda sözleşmeli atanmıştım 4 ay sonra kadroya geçtim.

meslek öğrt-kültür öğrt ile ilgili ne kadarçok ayrıntı varmış. benim işim henüz kesin değil ağustosta özür grubu tayini isterken meslek liseis de yazmayı düşünüyorum çünkü artık birden fazla okula görevlendirme gitmekten çok yoruldum tek okulda çalışmak istiyorum. meslek liselerinin müfredatı biraz korkutsada umarım tayin olurum

Albora
Memur
14 Mayıs 2012 20:40

Meslek liselerinde genel kültür dersi öğretmenlerinin huzurlu çalışması biraz zor.

- Meslekçi-kültürcü ayrımı yapılır.

- Sizin maaşınız kadar ek ders alırlar.Canınız sıkılır.

- Yaş ortalaması elli beşin üzerindedir. Ek dersten dolayı emekli olamazlar.

- Birbirleri arasında ek ders meydan savaşları yaparlar. Koordinatörlük ücretinin cazibesi onları birbirine düşürür.Canınız sıkılır.

-Hiçbir konuda size yardımcı olmazlar. ( Ek ders yoksa)

-Öğrenci potansiyel olarak zayıf gelir. İl mem başarısızlığın hesabını size sorar. Canınız sıkılır.Meslekçiler ek dersini alır. Canınız sıkılır. Her türlü angaryayı yaparsınız ek ders alamazsınız...

( Yukarıda yazılanlar tamamen hayal ürünüdür) :)

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi