Editörler : Pangaea
17 Temmuz 2012 15:58

Yeni kpss'ye nasıl hazırlanılır?

Hepinizin bildiği gibi ÖSYM, 2010 yılındaki soru sızdırma olayından sonra soru veri bankasını tamamen sildi ve yeni sorular hazırladı. Bu yeni sorular, eski alışık olunan soru formatından uzak ve tamamen süre ve bilgi sorularıyla aday elemeye yönelik hazırlanmaktadır. Bu nedenle yeni KPSS formatına en uygun çalışma yöntemi şu şekilde olmalıdır:

Tarih: İnkilap tarihini yayın evlerinin kitaplarından çalışmayın. onun yerine üniversite öğretim üyelerinin hazırladığı "İnkilap tarihi" kitaplarından çalışın. Bu konuda Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinin hazırladığı ders kitabını önerebilirim. İlk Türk devletleri ve Osmanlı ile ilgili konulara ise lise ders kitaplarından çalışmanızı tavsiye ederim. 2010 yılında sınava bu ders kitaplarından çalışırken şunu farkettim. Bu ders kitaplarının sonunda yer alan konu sonu soruların içerik olarak aynıları hatta bazıları bire bir aynı KPSS sınavında çıkmıştı. Soru çözmek için yayın evlerinin soru bankasını kullanabilirsiniz. (Dersaneye gerek yok)

Coğrafya: Coğrafyayada lise ders kitaplarından çalışın. Ayrıca çalışırken önünüzde dev bir Türkiye fiziki haritası olsun. Hatta gerekirse evinizin duvarına asın ve ara ara bakın. Soru çözmek için yayın evlerinin soru bankasını kullanabilirsiniz. (Dersaneye gerek yok)

Vatandaşlık: Öncelikle Anayasayı okuyun. 11 soruluk vatandaşlıkta en az 7-8 soru Anayasadaki metinlerden geliyor. Geriye kalan sorular için yayın evlerinin özet kitaplarını kullanabilirsiniz. Soru çözmek için yayın evlerinin soru bankasını kullanabilirsiniz. (Dersaneye gerek yok)

Güncel: Bu bölümdeki sorular için internetteki forumları araştırmanızı tavsiye ederim. Hatta gerekirse son hafta dersanelerin güncel derslerine girebilirsiniz.

Matematik: Kesinlikle formül ezberlemeyin, geometri de dahil. Onun yerine soruları mantıkla çözmeye çalışın. Matematiği zayıf olanlar dersane yardımı alabilir. İyi olanlar ise bol bol soru çözsün (ALES, LYS, eski KPSS soruları, DGS falan ne varsa çözün).

Türkçe: Sınava hazırlanmaya karar verdiğiniz andan itibaren paragraf çözmeye başlayın. Paragraflardaki yeteneğiniz artması için sık sık kitap okuyun. Artık dilbilgisinden de sorular geldiğinden özet bir dilbilgisi kitabı edinin ve onu her ay tekrarlayın. Ayrıca Türk Dil Kurumunun imla ve yazım hataları kitabını edinin (o yıla ait yeni baskı olsun). Ve o yıl yazımı değişen kelimeleri inceleyin. Türkçe için dersane yarımına gerek yoktur.

sasa.geogenior
Kapalı
17 Temmuz 2012 16:09

8 dakikada 1040 kişi okumuş ve sıfır yorum :D

elkmuh06
Şef
17 Temmuz 2012 16:10

no comment:)

aleyna_1985
Daire Başkanı
17 Temmuz 2012 16:22

aynen katılıyorum yazdıklarına... matematiği zayıf olmayan kişilerin dersaneye gitmesine hiç gerek yok..paranızı heba etmeyin...matematiği zayıf olanlar mutlaka destek almalı ama bu dersane olmamalı bence... bi hocadan birebir almanız daha iyi...

2uyeadı
Memur
17 Temmuz 2012 16:24

benim en güvendiğim mat.ti ancak o grafik prob.görünce birde Türkçe enkazından çıkınca bocaladım.bencede dersane sadece zaman kaybı..40 dk dersin 20 dk ne oluyorsa geyikle geçio

Turk Delight
Şube Müdürü
17 Temmuz 2012 16:26

2014 e hazırlık için birebir:)

sasa.geogenior
Kapalı
17 Temmuz 2012 16:26

Bazı arkadaşlar sakın yanlış anlamasın ama adam KPSS'yi kazanıpta devlette öğretmen olamamış Dersanede hocalık yapıyor. Bu mu bize matematik, tarih öğretecek. Kelin ilacı olsa önce başına sürerdi...

simgehhh
Memur
17 Temmuz 2012 16:28

2 kat daha fazlacalisilmali cunku bu sizma hep olacak butun sorulari yapmadan girmek hayal olacak

u_mutt
Yasaklı
17 Temmuz 2012 16:29

çok iyi bi analiz katılıyorum yürekten.

yucel7167
Kapalı
17 Temmuz 2012 16:31

dogru iyice okuyun biz bunlarla mal mal vakit kaybederken belediyeler alsın sozleşmeliyi yapsın kadrolu artık taktik değiştirmek gerek bi burokrat bulup kıcını yalamak gerek sisteme artık daha fazla karsı gelemicez :)

hellscream83
Aday Memur
17 Temmuz 2012 16:34

başlık ilk anda sınav iptal oldu mu yoksa diye düşündürüyo tarih eklesen iyi olur

haylazcool
Müsteşar Yardımcısı
17 Temmuz 2012 16:36

benmce kursa gitmene gerek yok bizler gittikte ne olduk patladı içimizde matematik yapamıyorsan özel ders al gerisinede evde hazırlan sadece denemelere yazıl derim

seeding
Daire Başkanı

arkadaş tarihle ilgili kısma katılmıyorum...SADECE İhtiyacın konu anlatım kitabını çalıştım 28D 2Y

amirsizmemur
Aday Memur

insallah ihtiyaçımız kalmaz ama güzel analiz...

sasa.geogenior
Kapalı
17 Temmuz 2012 16:41

Üniversite hocalarının hazırladığı İnkilap tarihi kitapları saf bilgi içerir. Ordaki abzı bilgilerin yayınevlerinin kitaplarında yanlış olduğunu farkettim. O nedenle yayınevlerinin konu anlatımlarına hiç bakmadım.

secoscuk
Şef
17 Temmuz 2012 16:45

kpss tarih soruları dersanesiz yahut dersane notu olmadan zor.

sasa.geogenior
Kapalı
17 Temmuz 2012 16:45

Coğrafya'da da bir dersane coğrafya hocası bana "Ziraat Mühendislerine göre Nadas tarım için yararlıdır." dedikten sonra coğrafyayı evde çalışmaya karar verdim. Bu nedir ya, ona buna göre doğru mu olur?

korayy24
Şef
17 Temmuz 2012 16:47

bence ilk işiniz cemaate kaydolmak olsun daha sonra akp gençlik kollarına üyelik başvurusunda bulunulmalı kck lılarla iletişimde kalarak ve beyaz kalem e kaydolarak bu kpss işini kesin olarak çok rahat biçimde çözebilirsiniz 2012 kpss bize bunu gösterdi

sasa.geogenior
Kapalı
17 Temmuz 2012 16:56

güncel...

17 Temmuz 2012 17:09

gayet güzel açıklamışsın sasa eline sağlık

mehmethoca2005
Aday Memur
19 Temmuz 2012 02:46

merhabalar ben matematik öğretmeni ahmet günay matematikte zorlanan arkadaşlara bir kitap tavsiye etmek istiyorum [b]0'dan başlayanlara aktif matematik[/b] öğrencilerim bir kaç ay içide büyük aşama kaydettiler ii çalışmalar

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi