Editörler : supporters.
01 Eylül 2010 18:02

selçuk ünv. 2010 yüksek lisans yazılı bilim sınav soruları

seneye sınava katılacak arkadaşlar için nasıl sorular çıktığını görmeleri amacıyla yazıyorum. aklımdayken yazıyım dedim. sınav hakkında hiçbir bilgi olmadan girmek kötü oluyor. sorular iktisat bölümüne aittir. 6 soru vardı. başka bölümden sınava giren arkadaşlar da hatırladıkları soruları yazarsa faydalı bir kaynak olur.

1.(Px Py R alfa)harflerini vermiş. X malının fiyatı düşüyor. Buna göre gelir ve ikame etkisinin analitik gösterimini yapınız. talep eğrilerini gösteriniz.

2.Cournot'nun duopol teoremini şekil yardımıyla açıklayınız.

3.Doğal işsizlik hipotezini açıklayınız. Bununla ilgili iktisadi düşünceler nelerdir? ne gibi ayrımlar vardır? Tartışınız.

4.Neoklasik'lerin bölüşüm teorisi hakkında bilgi veriniz.

5.Milli gelir hesaplama yöntemlerini yazınız. gelir yöntemiyle hesaplama yöntemi hakkında bilgi veriniz.

6.Ödemeler bilançosunda hangi kalemler vardır? açıklayınız.

mezun3232
Memur
02 Eylül 2010 15:26

bende inkılap tarihinden girdim hayatımda böyle saçma soru görmedim inkılapla ne alakaysa sırf elemek için soru sordular

1. milli mücadele dönemi haberleşme ve yer altı örgütlerinin çalışmalarını yazınız (30)

2.türkiye Avrupa birliği ilişkilerini kroolojik olarak yazınız(30)

3 bitane el yazması 1 tanede matbu metin vardı.transkriptsyonunu yapın (40)

süre 90 dk

kendimi uluslar arası ilişkiler bölümünde sandım bi an ha bu arada bir önceki gün sorular dağıtılmış kendi sevdiği öğrencilerine

bu oruç mübarek günde böyle haksızık yapanların cezalarını elbet verecektir....

kamu42
Aday Memur
04 Eylül 2010 00:43

bende kamu yönetiminden girdim ama sonuçlar açılanınca kesinlikle bilim sınavının göstermelik olduğunu gördüm.

modern devlet,ilave imar planı,medya kamuoyu,tck'ya göre memur...gibi sorular vardı.:((:((

mezun3232
Memur
05 Eylül 2010 12:25

sonuçlar açıklandı ve gördük torpilliler kazanmış sorunun birini cevaplamayan insana nasıl 90 verdiler gördük hemde 40 puanlık soruyu

kamu42
Aday Memur
06 Eylül 2010 17:06

kesinlikle almak istediklerine 85-90 vermişler diğerlerine 30 -40... bu dört nottan başka not yok. 30-40- kalanlar grubu 85 -90 geçenler grubu...

kamu42
Aday Memur
08 Eylül 2010 00:36

gncl

synweap70
Genel Müdür
08 Eylül 2010 09:59

Millet ne soruldu onu yazmak istemiyor. Nasıl insanlar ya? Kardeşim o bilim sınavına niceleri girdi kimse ne sorulduğunu yazmıyor. neyden korkuyorsunuz gelecek sene rakibim az mı olsun diyorsunuz. Ne kadar Ben merkezliyiz yazık.

Sınıf Öğretmenliğine girdim soruları yazayım hemen diğerleri gibi değilim. Mesela Eğtim prog. bilimsel sınavı sorularında ne soruldu? eğitim yönt. dnt. Ne soruldu bilip te yazmayan... artık allaha havale ediyorum.

Yapılandırmacılık

ölçmede geçerlik

bilimsel araştırma basamakları

ilk.mat2005_38
Aday Memur
08 Eylül 2010 19:46

matematik eğitiminde sorulan sorular

1)3 ün ikinci dereceden karakteristiği nedir?

2)orantısal akıl yürütme ve problem basamakları

3)karmaşık sayılarda üçgen eşitsizliğini ispatlayınız ve genelleme yapınız

4)negatif tamsayıların çarpımına örnek bir işleniş yazınız

5)A=(0) kümesinin oluşturduğu cebirsel yapıları yazınız

................yorumsuz...........

kelhasanli
Şef
09 Eylül 2010 00:14

Selçuk Üni. Eğitim Yönetimi ve Denetimi tezli yüksek lisans bilim soruları 10 adet idi. Allaha şükür bilmediğim soru yoktu ve 4 yıldır uğraştım yüksek lisansa bu sene yazılı sınav yapınca torpil olmayınca girmeyi başardım hemde ilk sırada...

Sorulan Sorular:

1. Misyon ve Vizyon kavramlarını açıklaıyınız.

2. Yetrki ve güç kavramlarını açıklayınız.

3. Liderlik kavramını açıklayınız, Liderlik kuramlarını yazınız.

4. Yönetim nedir, Kuramlarını yazınız.

5. Eğitim yönetimi ve örgüt kavramlarını açıklayınız.

6. Teftiş ve Statür kavramlarını açıklayınız.

7.Toplam Kalite Yönetimi nedir açıklayınız.

8. Planlama nedir.

9.Yönetim süreçlerini yazınız.

10 Sistem nedir, Unsurları nelerdir

tacettin86
Daire Başkanı
09 Eylül 2010 02:15

kelhasanlı hocam puanlarınız neydi acaba merak ettim, açıkçası sınıf öğretmenliğinde yine vardı hocam torpil ya 3 soruluk bi sınavdan nasıl başarılı olabilir ki öğrenci, koca eğitim bilimlerinden sen 3 tane soru sor; ki sorulardan biri ölçmede geçerlik nedir??? sorunun cevabı sınav zaten ölçmede geçerliğin olmaması sizin yaptığınız sınavdır dedim ben de...

kelhasanli
Şef
09 Eylül 2010 23:51

Hocam ALES 81 Diploma notu 88 Yazılı Sınav 70 Ortalama 81 ile girdimç

synweap70
Genel Müdür
10 Eylül 2010 13:20

kelhasanlı

Bu durumda girdiysen sorun yok gibi.

Demekki biz de alesi 5 puan artırabilirsek rahatlıkla girebiliriz.

ozzllmm
Aday Memur
11 Eylül 2010 13:46

bende matematik bölümünden girip kazandım, sorular: süreklilik kavramının en genel tanımın metrikte tanımını aynı şekilde yakınsama kavramının en genel tanımı metrikte tanımı cauchy dizisini sormuşlardı, bi tane lineeer dif denk verip çözün demişlerdi, bi tane belirli integral alan hesabı vardı, 2 soruda lineer cebirden vardı ama tam hatırlamıyorum onları

kardelen_48
Aday Memur
23 Temmuz 2011 15:14

fizikten y.lisansa başvuran yok sanırım....

buraközeleğitim
Müsteşar Yardımcısı
23 Temmuz 2011 16:25

arkadaşlar bilim sınavına girin kağıdı şöle bi göz kararı doldurun çıkın öle hiç uğraşıp kasmayın ellerinde liste oluyor zaten kimin gireceğine dair mesela sana 60 verseler ki 80lik kağıt en azından verseler gireceksin 55 veriyorlar dışarda kalıyorsun tertemiz

taskala
Aday Memur
08 Ağustos 2011 12:11

konya selçuk sınıf öğretmenliği tezli düşünen arkadaşlar veya daha önce girmiş olanlar yazılı bilim sınavını nasıl halledebiliriz. ales:90,733

mezuniyet:2,93 (4 lük)

cenkyol
Memur
12 Ağustos 2011 04:16

muhasebe finansman var mı?

mecra06
Aday Memur
13 Ağustos 2011 14:14

ben de müracat ettim bakalım hayırlısıyla olsun artık inş..

13 Ağustos 2011 14:51

işletmeden varmı hatırlayan soruları geçmiş yıllarda olsa farketmez:D

cenkyol
Memur
13 Ağustos 2011 20:41

güncel

2*(du)
Aday Memur
13 Ağustos 2011 22:52

Din Eğitiminden ne gibi sorular soruyorlar, bilen varsa yardımcı olabilir mi...

Toplam 53 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi