Editörler : supporters.
12345678910111213»

zeynel25
Aday Memur
12 Eylül 2017 23:17

KABUL EDİLEMEZ ÇÜNKÜ BAŞBAKANLIĞIN KALDIRILMASI İLE İLGİLİ MADDELER 2019 SEÇİMLERİNDEN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK...

ciksokaymakamadayı, 7 yıl önce

aslında kabul edilmeli,çünkü ösym açıklama yapmadı.sonuçta anayasa değişikliği ile cbye bağlandı

MT CLS
Aday Memur
12 Eylül 2017 23:31

Bende ÖSYM'nin kabul edeceğini düşünmüyorum ama Anayasa değişikliğinin 17.maddesinde şöyle diyor.

B) Bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren en geç altı ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu Kanunla yapılan değişikliklerin gerektirdiği Meclis İçtüzüğü değişikliği ile diğer kanuni düzenlemeleri yapar. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleneceği belirtilen değişiklikler ise Cumhurbaşkanının göreve başlama tarihinden itibaren en geç altı ay içinde Cumhurbaşkanı tarafından düzenlenir.

Yani anayasa değişikliğinde açıkça belirtmiş Cumhurbaşkanının görevlendireceği bir bakan diye. Kararnamelik bişey yok. Yani şu an bir bakana görev verebilir diye anlıyorum.

zeynel25, 7 yıl önce

KABUL EDİLEMEZ ÇÜNKÜ BAŞBAKANLIĞIN KALDIRILMASI İLE İLGİLİ MADDELER 2019 SEÇİMLERİNDEN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK...

zeynel25
Aday Memur
12 Eylül 2017 23:47

Başbakanlık 2019 seçimlerinden sonra kalkacak bu sebeple bağlı kuruluşlarda 2019 seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığına bağlanacak. Kurum sitesinde Halen Başbakanlık yazar. Oysa hsyk nın tüm bilgileri değişmiştir.

Maliye ist1
Aday Memur
13 Eylül 2017 08:20

Ne saçmalıyosun ya. Aç bi anasayı oku da ondan sonra konuş. Açık açık Başbakanlık yazıyor

aslında kabul edilmeli,çünkü ösym açıklama yapmadı.sonuçta anayasa değişikliği ile cbye bağlandı

delpiero57
Aday Memur
13 Eylül 2017 08:27

maalesef aynı hataya bende düştüm

MT CLS, 7 yıl önce

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu sorusuna Anayasa değişikliği aklımda kaldı Başbakanlık yerine Cumhurbaşkanının görevlendireceği bakan yazdım. Gitti 1 soru daha...

Aragog
Şef
13 Eylül 2017 08:32

İktisattaki soru 30 degil.Diger baslikta cozumunu gordum hocam o cozum sekli yanlis.Miktar 30 diye toplumsal faydayi saglar demissin.O soruda ''toplumsal refah'' sorulmus.Oda uretici ranti ile tuketici ranti toplamidir.Yani soruya gore arz egrisinin altinda,talep egrisinin ustunde kalan ortak ucgenin alani bulunacak oda (30x30)/2=450

republic, 7 yıl önce

lafım sana değildi alınmana gerek yok bence....kendi cevabını arastırmadadan yazmak ve çok kolaydı 30 yapan anca kazanır diyenlere....

mesela , en net olanlar 45 gün , 3 secim cevresi , soru , iktisatta c=0,8 , kişisel verileri koruma kurumu, köy sandığı....

ben iksaitta toplumsal fayda MİKTARI dediği için 30 yaptım ama bu kesin doğru demiyorum, diyemem

işgücü yaptım , ama kesin yanlıs mesela

diretip zorlayanlara lafım , yanlıssa yanlıstır, bu saattn sonra yapacak bişey yok

MT CLS
Aday Memur
13 Eylül 2017 09:00

Arkadaşlar Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Başbakanlığa bağlı olduğunu bizde söylüyoruz. Multaka bizim cevabımız kabul edilsinde demiyoruz. Sadece ÖSYM'nin sorduğu sorunun eksikliğini anlatmaya çalışıyorum. Allah aşkına 6771 sayılı Anayasa değişikliği kanununu okuyun. 2019 dan sonra değişecek diye hiçbir ibare yok. (Cumhurbaşkanlığı kararnameleri hariç) Hatta HSYK değişikliğine ek olarak askeri yargı kalktı. Bir KHK ile Mit Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Üstelik Yüksek kurum için ayrıca madde var Cumhurbaşkanının görevlendireceği bir bakan diye. Tahminimce 2019 seçimlerinden birgün sonra başbakanlığın bütün kurumları bir anda Cumhurbaşkanlığına bağlanmayacak. 2019'a kadar kurumlar bağlanır 2019'da da başbakanlık kalkar. Demek istediğim yüksek kurumun yarın bir bakana bağlanmasına engel hukuki bir durum yok. Belki ben yanılıyorum varsa 6771 sayılı kanunda bulup gösterin. (Özellikle sondaki geçici maddelere bakın.)

MT CLS
Aday Memur
13 Eylül 2017 09:23

Ya da boşverin arkadaşlar sonuçta değişen bir şey olmayacak ÖSYM kendi doğrularıyla devam edecek. Enerjimizi boşa harcamayalım. Sonuçlar açıklanana kadar stres yapmayalım. Hayırlısı olsun hepimiz için.

MT CLS, 7 yıl önce

Arkadaşlar Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Başbakanlığa bağlı olduğunu bizde söylüyoruz. Multaka bizim cevabımız kabul edilsinde demiyoruz. Sadece ÖSYM'nin sorduğu sorunun eksikliğini anlatmaya çalışıyorum. Allah aşkına 6771 sayılı Anayasa değişikliği kanununu okuyun. 2019 dan sonra değişecek diye hiçbir ibare yok. (Cumhurbaşkanlığı kararnameleri hariç) Hatta HSYK değişikliğine ek olarak askeri yargı kalktı. Bir KHK ile Mit Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Üstelik Yüksek kurum için ayrıca madde var Cumhurbaşkanının görevlendireceği bir bakan diye. Tahminimce 2019 seçimlerinden birgün sonra başbakanlığın bütün kurumları bir anda Cumhurbaşkanlığına bağlanmayacak. 2019'a kadar kurumlar bağlanır 2019'da da başbakanlık kalkar. Demek istediğim yüksek kurumun yarın bir bakana bağlanmasına engel hukuki bir durum yok. Belki ben yanılıyorum varsa 6771 sayılı kanunda bulup gösterin. (Özellikle sondaki geçici maddelere bakın.)

ciksokaymakamadayı
Aday Memur
13 Eylül 2017 10:05

30x25=750

Aragog, 7 yıl önce

İktisattaki soru 30 degil.Diger baslikta cozumunu gordum hocam o cozum sekli yanlis.Miktar 30 diye toplumsal faydayi saglar demissin.O soruda ''toplumsal refah'' sorulmus.Oda uretici ranti ile tuketici ranti toplamidir.Yani soruya gore arz egrisinin altinda,talep egrisinin ustunde kalan ortak ucgenin alani bulunacak oda (30x30)/2=450

Aragog
Şef
13 Eylül 2017 10:29

Hocam 30x25=750 toplam gelir(TR) bulunur.

Fiyatxmiktar yaparak toplam refah bulunmaz.

Denklemleri esitledikten sonra P=25 Q=30 bulursun.Buldugun fiyat ve miktar denge fiyat ve miktari verir.Daha sonra grafigi cizmen lazim.

Talep fonksiyonunu 0'a esitleyip talep fonksiyonunun eksenleri kestigi noktalari bulacaksin.Fiyat eksenini 40,miktar eksenini 80 den kesen negatif egimli bir dogru.

Arz fonksiyonunu 0'a esitleyip eksenleri kestigi noktalari bulacaksin.Fiyat eksenini 10 dan kesen pozitif egimli bir dogru.

Daha sonra grafige ilk asamada buldugun denge fiyat ve miktari yerlestireceksin.

Grafikte denge noktasinin solunda,talep egrisinin altinda,arz egrisinin ustunde kalan ucgenin alani toplam refahi verecektir.Oraninda alani (taban x yukseklik)/2 seklinde bulunacak.Soruya uyarladigimizda [(40-10)x30]/2=450 bulunacak.

30x25=750

Aragog
Şef
13 Eylül 2017 10:40

Hocam sizin soyledikleriniz dogru ancak soruda hangi bakanliga bagli olarak kurulmustur demis.Yani kurulus sirasinda bagli oldugu bakanlik sorulmus.Genel olarak cevabiniz belki dogrudur ama sorunun sormak istedigine cevap olmuyor diye dusunuyorum.

MT CLS, 7 yıl önce

Ya da boşverin arkadaşlar sonuçta değişen bir şey olmayacak ÖSYM kendi doğrularıyla devam edecek. Enerjimizi boşa harcamayalım. Sonuçlar açıklanana kadar stres yapmayalım. Hayırlısı olsun hepimiz için.

MüIkiye85
Kapalı
13 Eylül 2017 18:42

Türkçe bölümünde yer alan "kalın çizgilerle" ibaresi geçen soruya ne cevap verdiniz arkadaşlar. Bu sorunun cevabını gerçekten çok merak ediyorum.

zeynel25
Aday Memur
13 Eylül 2017 18:52

Şahsen ben yüzeysel dedim...

MüIkiye85
Kapalı
13 Eylül 2017 18:54

2001 sonrası uygulanan döviz kuru sorusunda ise, biz bu sınava makale okuyarak, iyi hocaların kitaplarını okuyarak hazırlandık. Ve tüm bu hocalar 2001 sonrasında uygulanan kurun Yönetimli/Müdahaleli Dalgalanmaya Bırakılmış Döviz Kuru olduğunu söylüyorlar. Biz de bunlara çalışarak bu şekilde cevap verdik, şimdi hangi cevap kabul edilecek bunu da merak ediyorum. Doğru cevap bu olmalı diye düşünüyorum.

zeynel25
Aday Memur
13 Eylül 2017 18:54

Cümlenin tamamını anlayıp bu sözü öyle anlamak gerekir. Sadece başlı başına yorumlamak yanlış olur

MüIkiye85
Kapalı
13 Eylül 2017 18:55

Sanki cümlenin tamamını okuyunca o anlam vardı ancak vurgulama, vurgu yapma gibi bir anlam da var mıydı sanki. Bu şekilde cevap veren var mı başka?

zeynel25, 7 yıl önce

Aragog
Şef
13 Eylül 2017 18:56

Bende

zeynel25, 7 yıl önce

MüIkiye85
Kapalı
13 Eylül 2017 18:57

http://www.mahfiegilmez.com/2012/10/kur-rejimleri-ve-turkiye-uygulamas.html?m=1

Mahfi Eğilmez burada 8. paragrafta yönetimli dalgalanmaya bırakılmış kur olduğunu belirtiyor.

iez88
Aday Memur
13 Eylül 2017 19:07

Tufan Samet özdurak ın kitabında da yönetimli dalgalanmalı kur yazıyor

MüIkiye85
Kapalı
13 Eylül 2017 20:06

Tartışılan bir diğer soru da iktisat bölümündeki çalışanlar, iş aramayanlar, iş arayanların ne olduğunun sorulduğu soru. Bu soru aktif nüfus veya kurumsal olmayan nüfus vesaire olamaz.

http://www.tuik.gov.tr/MicroVeri/Hia_2011/turkce/metaveri/tanim/index.html

Sorunun cevabı İşgücüdür.

Toplam 319 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi