Editörler : Lanet

10 Mart 2006 23:46

Kartuş doldurmayı öğrenmek ister misiniz?

hp lexmark epson kısacası kartuşlu yazıcı kullananlar.

KARTUŞLARINIZI KENDİNİZ DOLDURABİLİRSİNİZ.

MALZEMELER.

1.iNCE İĞNELİ ENJEKTÖRLER(aŞI ENJEKTÖRLERİ)

2.yAZICI KARTUŞ MÜREKKEBİ(LİTRESİ 30-40 YTLSİZ DAHA AZ ALIN)

İŞLEMELR

HPLER KOLAY ÜZERİNDEKİ YAĞIŞKAN KAĞIDINI KALDIRIN VE HANGİ DELİKTE SİYAH MÜREKKEP GÖRÜNÜYORSA ORAYA 8-12 GR DOLDURUN SÜNGER SEVİYESİNİ GEÇMESİN

lEXMARKLAR İÇİN ÇOK İNCE İĞNE GEREKLİ

sİYAH KARTUŞUN ÜZERİNDEKİ KÜÇÜK HAVALANDIRMA DELİĞİNDEN DOLDURUN

dİKKAT:DELİĞİN HAVA ALACAK ŞEKİLDE OLMASI YANİ MÜREKKEBİN DELİĞE KADAR DOLMAMASI GEREKLİ.aKSİTAKDİR DE PÜSKÜRTME SORUNU OLABİLİR.

RENKLİ LEXMARK İÇİN ÜST KAPAĞI MAKET BICAĞI İLE DİKKATLİCE KENARLARINDAN KESİP AYIRMALISINIZ.KARŞINIZA 6 DELİKÇIKACAKTIR.YİNE RENKLERİNİ KONTROL EDEREK SÜNGER ÜZERİNE TAŞMAYACAK ŞEKİLDE DOLDURUNVE KAPAĞINI KAPATIN.KENARLERINI BANT VB HAFİFCE YAPIŞTIRIN

KARTUŞLARINIZI DİK TUTUN RENKLERİ KARIŞABİLİR.

KURUDUYSA TIKANIKLIK YAPABİLİR.ALKOL VB.MADDEYLE TEMİZ BİR BEZLE SİLİN.ALTINDAN MÜREKKEP DAMLAMASI KURUMADIĞNI YADA AÇILDIĞNI GÖSTERİR.İLK YAZDIRMANIZI YAVAŞ HIZDA YAPTIRINIZ.

LEXMAR Z600 SERİSİ BLAK17 KARTUŞUNU 12 KEZ DOLDURDUM VE HALA KULLANIYORUM.İŞALLAH NAZARA GELMEZ.

DİĞER AYRINTILAR İÇİN YAZABİLİRSİNİZ

s.hocahanım
Şube Müdürü
10 Mart 2006 23:52

Teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı

örtmenimm
Şube Müdürü
10 Mart 2006 23:57

piyasada kartuş dolum kitleri satılıyor.3 ay öce aldım 15 ytl idi.içinde bütün aparatları var.5 yaşında çocuk bile kolayca yapabilir.4 defa dolum yapabiliyorsunuz.şu anda 3 defa doldurdum hala kullanıyorum.içinde mürekkebi,şırıngası,tutacağı,eldiveni,ve resimli dolum anlatım kılavuzu da var.bilgisayarcılara her doldurmada 10 ytl vermekten kurtuldum.tavsiye ederim.

birkaç öneri.

haftada bir defa en az bir kağıt da olsa yazdrın.yoksa mürekkep içinde donar.ve yazmaz.kartuşunuz eğer donmuşssa bir kaba bir miktar sıcak su koyun ve kartuşun mürekkep püskürten kısmı suyun içine gelecek şekilde koyun ve yarım saat bekletin.daha sonra iyice kuruladıktan sonra yazıcınıza takabilirsiniz...

mirmika
Aday Memur
11 Mart 2006 02:08

Öncelikle bravo. bu konuda çok eksiğimiz var. bir uyanıklık yapıp kartuş doldurma işini birileri icat etmiş. ama kartuş doldurtanlar bir türlü uyanamamış. sanki kartuş dolumu yapanlar üniversitesinden mezun olmuş bir de doktora yapmış. onlar da bizim gibi sıradan kullanıcılar. onlar dolduruyor da biz niye dolduramıyoruz diyemedik bir türlü. işin doğrusu ben bunun bir makinasının aletinin olduğunu ole şiringayla falan olmayacağını düşünmüştüm. ta ki bir kartuş doldurtup da ortalığı batırana kadar. bir baktım ki onlarda kartuşu bi güzel kesip üstünü açıyorlar sonra da yapıştırıcıyla yapıştırıyorlar. sonra başladım ben de doldurmaya

bütün mesele kartuş mürekkebi bulmakta. büyük bir şehirdeyseniz sorun olmaz heralde. ben bir yıldan daha fazla bir süredir aynı kartuşu doldurup kullanıyorum. sayısını hatırlamıyorum bile ama 25 ten fazladır. geçen yıl kasımda başladım doldurma işine. gerisini varı siz hesaplayın. 10 milyon verip bir küçük su şişesinin yarısı ndan biraz fazla miktarda mürekkep aldım. hala mürekkebim bitmedi. hala kartuşum bozulmadı. işin püf noktası ne kadar alıyorsa doldurmamak. şiringayı fulleyip bundan bir iki tane sıkmamak. her seferinde yarım şiringadan daha az. böylece komaya girmemiş oluyor. cilop gibi çalışıyo. (okuyan da esrar nasıl kullanılır onu anlatıyorum sanacak).

bilgisayarını yeni alanlar için sölüyorum. herkes kartuşunu doldurabilir. mutlaka deneyin paranızı çöpe atmayın

sestuna42
Şef
11 Mart 2006 22:16

Çok teşekkür ederim. Her ay 8 ytl. vermekten bıkmıştım . Artık kendim yapabilirim.

yekicioglu
Memur
12 Mart 2006 10:33

Arkadaşlar benim Hp 845 C yazıcım var.Kırtasiyecime götürdüm makinesi bozuktu.Yandaki nokta gibi olan çıkıntıyı maket bıçağı ile çıkartıp şırınga ile doldurdu.Ama kartuş hep akıtmaya başladı.Ve yeni bir kartuş almak sorunda kaldım. Hp 845 C siyah veya renkli kartuşları hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap versin.

s-sınıfcı
Kapalı
12 Mart 2006 12:19

kartuşunu atmadıysan çıkartılan kapağı sök ve kendin yapıtırarak güzelece tak.Üst kısmından yapışkan kağıdını sökerek doldur ve dene.ŞANSINA

KARTUŞARIN O NOKTA GİBİ KAPAKLARI ASLINDA SÖKÜLMEZ.ÜST TARAFIDAKİ DELİKLERİNDEN DOLDURULUR.

süvari75
Genel Müdür
12 Mart 2006 12:48

laser printer almanızı tavsiye ederim.. fiyatlar çok ucuzladı... 200 YTL civarında verin.. en az 3-5 bin sayfa basın.. mürekkep püskürtmeliler bence miadını doldurdu.

saygılar...

s-sınıfcı
Kapalı
12 Mart 2006 12:56

sende haklısın süvari

ama önceden aldık bir kere.

elma-sekeri
Şube Müdürü
12 Mart 2006 14:00

doldurmalılar cok akıtıyor..prınterımı mahfettı..mecburen para verip orjinal alıyorum.

alien
Şef
12 Mart 2006 16:05

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=58141

konusu sayesinde dolum kiti satan bir siteden kit aldım.önemli olan gönderdikleri plastik aparat. kartuşu takıyorsun aparata ve dolacak olan yer plastik bölüme geliyor.şırınganın iğnesi çıkarılıp oradan dolduruluyor, yani kartuşu delmek zorunda kalmıyorsunuz. hp 1510 var ve kartuşu 5 ml lik. şırıngayla 4 ml civarında dolduruyorum.herhangi bir sorun çıkarmıyor.siteye mail atarak kartuşunuzun doldurulup doldurulamayacağını öğrenebiliyorsunun..15-20 kuruşa mal edebiliyorsunuz 1 kartuş dolumunu..tereddüt edip almamazlık etmeyin oldukça kolay ve temiz bir iş..eldiven bile kullanmıyorum :)fiyatı ayazbilgisayar da 15 ytl civarı

yakuphan
Genel Müdür
12 Mart 2006 23:46

Kartuş doldurma işlemi oldukça önemli bir işlemdir. Düzgün yapılmadığında, mürekkep akıtma ya da kartuşun artık kullanılamaz hale gelme riski vardır. Mürekkep akıtma durumunda, yazıcınız garanti kapsamı dışına çıkmaktadır. Kartuş bozulduğunda da yeni bir kartuş almak zorunda kalınmaktadır.

Başlığı açan arkadaşımız doldurma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatmış. Doldurma işlemi sırasında dikkat edilecek şey açılan deliklerin ya da kapakların mutlaka silikon tabancaları ile kapatılmasıdır. Kartuşun hava almaması gerekir. Aksi halde mürekkep akıtacaktır.

Unutulmamalıdır ki, bir kartuşu sınırsız şekilde dolduramazsınız, bazen bir, bazen 3 bazen ise 7-8 kere doldurabilirsiniz bu biraz da şansla ilgilidir. Eğer kartuşunuz bozulduysa, bilgisayarcılardan çalışan, boş bir kartuş satın alabilirsiniz ya da orijinallerinden fazla bir farkı olmayan fason kartuşlara yönelebilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz, orijinal kartuş fiyatları yazıcılarla neredeyse aynı.

Son olarak eğer kartuşlarınızı kendiniz doldurmayacaksanız, mutlaka bu işi profesyonelce yapan, garanti veren kişilere yaptırın. Zaten işi bilen de bilmeyen de aynı parayı alıyor. Bundan kaçınmayın.

Bu konu ile ilgili olarak da internetten bilgilere ve gerekli araçlara ulaşabilirsiniz.

~~Saygılar~~

~~Saygılar~~

enkolayposta
Daire Başkanı
13 Mart 2006 07:57

arkadaşlara bir ekleme asla kartuşunuzun mürekkep püskürtecek yerin i peçete yada pamuk ile silmeyin. silmeniz gerekiyor ise peçeteyi ıslatın ve kartuşu üzerine bastırın ama asla silmeyin. Silme işlemi mürekkep püskürtülecek gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

alien
Şef
13 Mart 2006 15:37

arkadaşlar bahsettiğim aparatla kartuşta delik melik açmıyorsunuz gayet garantili bi iş.aparatın ucu plastik ve püskürtme deliğinden şırıngayla içeri enjekte ediyorsunuz mürekkebi.deneyin derim...

13 Mart 2006 16:37

ALLAH RAZI OLSUN BİZİ MASRAFTAN KURTARDIN

toyoto99
Aday Memur
14 Mart 2006 00:14

iyide arakadaşlar lazer yazıcıların dolumunu da bir anlatsanız çok iyi olur her kartuşa 40-50 yt verip doldurtuyoruz

s-sınıfcı
Kapalı
14 Mart 2006 21:25

lazer yazıcılara toz mürekkep( ince kömür tozu gibi bir şey)dolduruluyor.Merdanenin üst kısmında bir kapağı açıp bildiğimiz küçük bir huni ile dolduruyorlar.hatta tornavida gibi bir aletle huniden akması sağlanıyor.Zor birşey değil

ama kendim doldurmadığım için fazla bilgi veremiyeceğim.Yanlış bilgi vermiş olmayalım.

Bu işi yapanlardan öğrenebilirsiniz.

s-sınıfcı
Kapalı
14 Mart 2006 21:35

Onun mürekkbi toz halinde dolurma işlemi kartuştan daha basit ,merdanenin üst kısmımndaki bir kapağı açıp küçük bir huni yardımıyla dolduruyorlar.hatta tornavida gibi bir aletle hafifce iterek akmasını sağlıyorlar.Ama kendim doldurmadığım için işin püf noktasını bilmiyorum.Yanlış bilgi vermek istemem.

ugurnaz
Aday Memur
16 Mart 2006 13:48

valla paylaşımın için teşekkür ederim...bravo

ida1767
Şube Müdürü
16 Mart 2006 20:02

Lazer yazıcının toneri nasıl dolar bilen arkadaşlar yazabilir mi?

soru-yorum
Genel Müdür
17 Mart 2006 00:16

Bu yöntemi biliyordum.ama bu işin makinesi olduğunu söylediler.yazıcıya zarar verirsin dediler bu yönteme başvurmadım.

Bir dolum 300-500 tane çektiği için sorun olmuyordu.6 ay bazen daha fazla kullanabiliyordum.

Şimdi şöyle bir sorunla karşılaştım.İki kartuşumu da doldurttum.Birini taktım kontrol için çıktı aldım.Şahane bir uyudum uyandım.Sağolsun çocuklar yine sorun üretmişler.

Sorunu anlamam bir kaç saatimi aldı.

SORUNUM ŞU:Kartuşu yazıcı görmüyor.Yok sayıyor.Sök tak olmadı.Öbürünü takıyorum düzgün çıktı alamasam da çıktı alabiliyorum.Halbuki ilk çıktıyı çok güzel vermişti.NEDEN OLABİLİR?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Toplam 115 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi