Editörler : crops35
16 Aralık 2011 03:03

TCDD ve torpil..!

Tcdd nin 817 tren teşkil işçisi alımı adı altında işkura başvuru yaptım.KPSS puanım 75.3 tü Nihai listeler açıklandığında listede 9 kişi arasında 2. olduğumu gördüm ve sözlü mülakata katıldım.Ankara da yapılan sözlü mülakatta sorulan 4 sorudan 3 tanesine net cevap vermeme rağmen mülakat sonuçları hayal kırıklığı ile sonuçlandı ve 3 asil kazanan aday arasında ismim olmadığı gibi,3 yedek arasındada ismim yoktu.Hatta bizim listenin başında bulunan adayın ise 80 küsür puanı varken onunda atanamadığını gördüm.Böyle torpil yaparak insanların onurlarıyla oynayan kişileri şiddetle kınıyorum dahada başka birşey demiyorum.

Ve artık bundan sonrada ne kpss ye nede herhangi bir alıma başvurmayacağım.Yurt dışında çalışıyordum.Sırf bu iş için 5-6 aydır buralardayım.Ve tekrar gidip bir dahada bu ülkeye dönmeyeceğim.İlla her iki kişiden birinin oy verdiği ak partiye yalakalık mı yapmak gerekiyor bu ülkede işe girebilmek için.Hepsinin canı cehenneme bundan sonra.

Cevap vermeyebilirsiniz arkadaşlar sadece içimden gelenleri yazdım.

Saygılar.

playmaker52
Memur
16 Aralık 2011 14:15

Bende yaklaşık 2 sene önce HalkBankasının mülakatına gitmiştim.Daha kapısından girdim güvenlikle bir iki dakika muhabbet ettik, bana toprilin kim diye sordu . 300 bin kişinin girdiği yazılı sınavı geçsenizde iş orda bitmiyormuş ondan sonra sağlam bir topril bulmanız lazımmış. Neyse mülakata girdim. Lise düzeyinden girmiştim sınava mülakatta kendinizi anlatın dediler okuduğunuz okullar vs Fen Lisesi gittiğimi şuan İstanbul Üni. Makina Müh. okuduğumu vs. söyledim. Elemanlardan biri çok efendiydi , biri nerdeyse hiç konuşmadı, hiç abartısız diğeride zibidinin tekiydi. Sonuç olarak zibidi tipli herif lafı senin tipini beğenmedim sana kasa emanet edilmez dedi. Daha tam olarak oluşmamış konuşma oratamında sorusu olan varsa sorsun deyip lafı ortaya attı. Soru moru filan sorulmadı zaten. O zibidinin lafından sonra efendi olan bozma moralini daha önüne ne fırsatlar çıkar deyip topladı lafı. Ne bankacılık üzerine nede halkbankası üzerine hiç birşey sorulmadı.

Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirimki bakkalın tuttuğu veresiye defterinin hesabı bile bankadaki gişe memurunun yaptığı işten en az 10 kat daha zordur. Ama ne yazık ki ülkemizde iş hak edene değil torpili olana veriliyor. İllaki hakkıyla giren insanlarda vardır ama ekseriyetle topril dönüyor.

Torpil ülkemizin gerçeği haline geldi artık. Başbakan torpil artık söz konusu değil konuşması yaparken şu şu kişi yakınımdır gereğinin yapılması kartları havada uçuşuyordu. Herkes kendi yandaşıyla çalışmak istiyor. Sözde toplumun her kesimine eşit davranılıyor masalları okunuyor millete. Bu toplumun %50 sinden oy alındığı halde hala bu tip ali cengiz oyunlarıyla yandaşına iş vermek niye ?

caner282828
Müsteşar Yardımcısı
16 Aralık 2011 14:31

Bu da o bahsettiğin olayla ilgili çok vahim bir haber:

İşte memur iş saatinde bankada bilgisayar da okey oynuyor

http://www.ntvmsnbc.com/id/25289934/

caner282828
Müsteşar Yardımcısı
16 Aralık 2011 14:34

Düşün adaletsizliğe uğramışsın? Nereye başvurursun? Tabi ki mahkemeye. Ama mahkeme de adaletsizlik olursa... İşte orası çok vahim. Birçok insan burada Adalet Bakanlığı alımlarında başlarından geçenleri yazdılar. Nelerin döndüğünü açıkça yazdılar. Adaleti tesis etmekle yükümlü kurumlarda bu tarz olaylar oluyorsa, diğer kurumlarda hayli hayli olur. Ama bir gün birisi çıkar, "Adaletin olmadığı yerde, adalet kişinin vicdanıdır" sözünü hatırlatır onlara. Bir gün biri çıkar. Şu an meydan onların, at koştursunlar bakalım. Kadrolaşmak için uydurdukları bu mülakat sistemsizliğinin hesabını bir gün biri sorar.

ugur9006
Daire Başkanı
16 Aralık 2011 14:50

çooook haklısınız arkadaşlar ancak torpil artık o kadar sıradan bişey oldu ki bu topraklarda ekmek sudan sonra 3. hayati zorunluluğa sahip madde oldu

Re-laX
Şef
16 Aralık 2011 16:43

Sayın arkadaşlar;

Bütün bu torpil olaylarının baş sorumlusu iktidar partisi, belki partiyi neden karalıyosun gibi söylemler olabilir.Fakat herşeye burun sokanların siyasiler olduğunu araştırırsanız açık ve net şekilde görülecektir.Halkın oylarıyla bir yerlere gelip,hepimizin vergileriyle maaş alan bu terbiyesizlerin hiçbirisinede hakkımı helal etmiyorum.Zehir zıkkım olsun aldıkları parada,aldıkları maaşta

Benim, torpille biryerlere yerleşen hiç bir arkadaşımıza lafım yok.Onlar gerekeni yaptı.Biz olsak yerlerine belki bizde aynını yapardık.O yüzden bu arkadaşlara hiç bir lafım yok.

Sayın playmaker;

Sizin halk bankası mülakatında başınıza gelen olayın bir benzerini ben gardiyanlık mülakatında yaşadım.Oradada 3 soru sorulmuş ve üçünüde bilmiştim.Kılık kıyafetim düzgündü.diksiyonum düzgündü yinede geçemedim mülakatı.2 dk lık mülakatla bir insanın geleceğine karar verilemez.O yüzden siz üzülmeyin.Çünkü siz elinizden geleni yapmışsınız.Görevini kötüye kullanan herkes ileride Tanrı ya hesabını verir.Bu ülkede adalet yoksa,ilahi adalet var.

Sayın caner

Zaten mahkemeye yürütmeyi durdurma davası açsamda hiç bir şey değişmeyecek bu yüzden yasal hiç bir şey yapılamıyor.Ama mülakat salonunda kamera yoktu.Çünkü işlerine gelmiyo.Saçmalıklar ülkesinde yaşıyoruz.

vuralaksoy
Aday Memur
16 Aralık 2011 21:35

bende 4.sırada girdim 4 sorudan 1.5 bıldın dedı 3 tane bıldıgıme emınım .1.yedek aday oldum .benden onceki 4 te 2 dediler o 4.yedek aday oldu..benden once bir adam alındı hep benden gerıdekıler alındı işe...benımde puanım 78.807 bunlar gözüne girsin o torpillilerin zannediyolarki susacaz tabi yha sustuk

kartal0038
Aday Memur
16 Aralık 2011 23:45

relax kardeş öncelikle geçmiş olsun bende senle aynı durumdayım inan napacagımı şaşırdım bende aylardır bu işi bekliyordum çokta umutluydum çünki kayseriden başvuranlardan içerisinde puan olarak ilk sıradaydım 84 küsür puanım vardı.meger boş muş puanım 90 daolsa nafile bu kadarda adaletsizlik olmaz .iki sefer ankara gittik geldik olacak umuduyla artık benimde tamamıyla umudum kırılmış durumda.zaten işsizim her şeyimi kpss ye baglamışım mülakatta mülakat olsa bari gizli hiç bi tarafı yoktu soruları giren çıkana söylüyor ne yimizi begenmediler acaba. hakkım varsa haram olsun

Re-laX
Şef
17 Aralık 2011 07:50

Ben üzülmüyorum artık arkadaşlar.Hepiniz adınada üzüldüm ama,

Demek istediğim,böyle 4 soruluk sözlü mülakatla insanların geleceği belirlenmez.Sordukları soruları benim arkamdan girecekler sınav salonunda cep numaralarını vermek istediler.Ben çıkınca onlara mesaj çekecekmişim soruları söyleyecekmişim vermedim numara falan,zaten saçma olan bir sınava biraz daha saçmalık katmamak için,sonra baktım burasıda dahil belli başlı sitelerde mülakat soruları nedir diye farklı günlerde sınava girecekler soru istemiş yine vermedim bu aptallar aynı soruları herkese sorar diye,Demek istediğim böyle sınav olmaz.Yapacaklarsa herkese eş zamanlı olarak yazılı sınav yapılsın.Sordukları sorular zaten normal bir meslek lisesi mezununun bileceği sorular zor bir soru yoktu.

Formalite arkadaşlar bu sözlü mülakat falan o yüzden kendinize kızmayın.Yakın zamanda 6000 infaz koruma memuru alınacak orayada başvurun.Fakat oradada eğer dayınız yoksa aynı şeyler başınıza gelecek.6000 çok fazla bir sayı belki torpili olmadan girenlerde olabilir ama torpil adam kayırma yine had safhada olacak.Neden çünkü yazılı bir sınav yok ve herşey birkaç zibidinin ağzının ucunda.

afnsad
Aday Memur
17 Aralık 2011 17:40

bende bu sınavın mülakatına girdim. puanım 80 in üzerinde mülakata girerken sizler elektrikle ilgili bir iş yapmayacaksınız burada demelerine rağmen mülakatta elektrik ve elektronikle ilgili sorular sordular. sorulan 5 sorunun 4 üne cevap vermeme rağmen bende yedekler listesinde bile yer alamadım. hafta ortası işyerimden zorla izin alarak gittiğim sınavdan sonra aynı gün memleketime döndüm ve kalan işlerimi yetiştirebilmek için gece 3 e kadar çalışmak zorunda kaldım. aksi takdirde şu anki işimden de olacaktım. patronumdan duyduğum laflardan hiç bahsetmiyorum bile. bu sınav için adanaya evrak vermeye gittik geldik sınava ankaraya gittik derken bir sürü masraf ta yaptık. asgari ücretle çalışan biri için bu önemli bir masraf. bunun sorumluları, işe alınmamamın geçerli bir nedenini en azından telefon, mesaj yada mektupla bildirirlerse hakkımı helal ederim aksi halde. eğer imanları varsa bilsinler ki iki elim yakalarında... saygılarımla...

Re-laX
Şef
17 Aralık 2011 22:05

Sayın afnsad

Üzülmenize gerek yok.Çünkü siz kaynaklı bir sorun değil.Herkese elektronik ve elektrikle ilgili soru sormaları ayrı bir saçmalık.Sözlü mülakat yapmalarıda apayrı bir saçmalık.Mülakatı eş zamanlı olarak yapmamalarıda tamamen saçmalık.Torpili daha saymıyorum bile.Ama kısmen torpil var.Bazı torpil olmadan mülakatta başarılı olan arkadaşlarımız var.Onlarada yeni görevlerinde başarılar dilerim.

Saygılarımla.

sonteknisyen
Daire Başkanı
17 Aralık 2011 23:40

Türkiyede torpil senelerdir var ve bununla ilişik bir söz vardır, sınav kazanılmaz kazandırılır, maalesef bu türkiyenin acı gerçeği.

Kamuda birkaç kez mülakata girmişliğim var, başımdan geçen birini anlatayım arkadaşlar,

kurumun birinde asil listeye girdik ve çağrıldık.Uzun ve geniş bir koridorda bekliyoruz.60 kadar teknisyen.Sırayla çağırıyolar, bi 10 dakka sonra arka arkaya 3 kıyafetli adam çıktı koridorun sonundan.Yanımıza kadar gelip ayrı ayrı, ahmet mehmet veli(örnek isim :) ), arkadaşları yanımızdan aldılar ve mülakat yapılan odaya götürdüler.Ve 5 dakka bile sürmedi, çıktılar odadan ve üç arkadaş çıkıp gittiler kurumdan.O sırada odada olan diğer arkadaşın anlattığına göre, kıyafetlilerden birinin gelip dosyalarda 3 kişinin ismini gösterip çıktığını söyledi.Ben girdim odaya, önümde yazılı sınav kağıdı ve mesleğimle ilgili bazı teknik malzemeler duruyordu.Bana denilen, soruları yap ve bu malzemeleri bize anlat, bu kadar.Ben soruları yaptım ve malzemeleri anlattım, eksiksiz bir şekilde, ama bir kez olsun bile yüzüme bile bakıp ne anlatıyorsun demediler, bildiğiniz kahve muhabbeti yapıyorlar aralarında...

Mülakatı kazanamayacağımı anlayınca, tarihe geçen sözü söyledim komisyona "İlla dayımız, amcamız mı olacak bu kurumda çalışmak için, nasıl insanlar sınız lan siz?" bağırıp çıktım odadan.

O yüzden açıktan alımlarda hiç ümidim yok, inşallah merkezi atamalarda olur diyorum ama onda da alan kontrolü yok.Şimdide hak yiyen şu ... düz liselilere sallıcamda, konu uzayacak.

Neyse kalın sağlıcakla, hakkımızda hayırlısı arkadaşlar...

playmaker52
Memur
18 Aralık 2011 01:42

sonteknisyen bu alan kontrolu niye yok lisede anlamiyorum. Ama sallamk icin once siranin kendinize gelmesini bekleyin. Ornegin kendi bolumunuzde 150. siradasiniz diyelim 3 atamanin toplaminda 70 kisi atandiysa sizin bolumden bunlari tek tek sayin.( Ben daha beterini yapip tum atanan insanlarin puanini saydim benden oncekilerin). Saydiniz sira size gelmis ama atanamadiniz mi o zaman elinizden geleni ardiniza koymayin. Hangi sahis yerlesmisse ona ve onu yerlestiren sistemi dava edin. Dengesiz bi anadolu ogretmen liselinin actigi baslikta millet gecirmiste gecirmis kardesim adam 1 kisi sizin kufur ettiginiz 1.6 milyon kisi. O vurdumduymaz kadroyu yazmasa sanki kufur eden onlarca arkadas topluca alinacakmis gibi yorumlar yapilmis. Bunun bilincinde sovun bu haksizligi yapanlara.

sonteknisyen
Daire Başkanı
18 Aralık 2011 02:24

playmaker52,

beni yanlış anladın sanırım.Ben atanayım veya atanmayım, önümde 500 kişi olsun veya olmasın, eğer bir insan göz göre göre, koşulları şartları bildiği halde ve nitelikleri tutmadığı halde bir meslek liseli kardeşimin atanabileceği bir kadroya tercih yapıyorsa eğer, bu düz liseli şahıs, her türlü hakareti vb. kötü ithamları/sözleri hakediyordur.Mesele sıranın bana gelmesi değil, mesele, bilerek bir kişinin hakkının yenmesidir.Bu konuda kurumun hatası büyük ama bu hatayı başkalarının hakkını yiyerek kendi lehine çevirmesi, ne kadar doğrudur sorarım sana.Ki zaten nitelikleri tutmadığı için kuruma da yerleşemiyor bu şahıslar.ee sonuç; kadro boş kalıyor.Onca emek çöpe gidiyor.Hak mı bu?

Mesela açılan kadro 1 kişilik, o kadroya yuz kişi yerleşmicek tabi ki, kimse bunu savunmuyor ama o kadroya HAKEDEN BİR KİŞİ yerleşecek, savunulan şey bu.

Haksız mıyım?

Bu arada o onlarca/yüzlerce söven sayan insanlar sadece hakedip atanamayan 1 meslek liseli için bu tepkiyi gösteriyorlar, haksızlar mı?

caner282828
Müsteşar Yardımcısı
18 Aralık 2011 08:43

Herkes gibi bende mülakat anımı anlatayım:

İstanbul'un büyük adliyelerinden birinde mülakata katılmışlığım var.

Bizim mülakatın ne olduğu apaçık ortada.

Düşünün onbeşer kişilik gruplar halinde komisyon odasına alındık. Komisyon üyeleri: "sırayla kendimizi tanıtmamızı istedi." Tanıttık.

Sonra ortaya bir soru attılar, bilenler el kaldırsın dediler. En baştaki cevap verdi, diğerleri de ondan duyup cevap verdiler.

Şimdi onbeş kişilik grupta millet birbirinden duyup cevap veriyor ise: bunun adı mülakat mıdır? Formalite icabı yapıldı. Mülakat değil, formalite.

Ya kardeşim, kadrolaşmak için mülakat denilen sistemsizliği getirdiler. Mevzu bu işte. Ama bir gün biri çıkar...

playmaker52
Memur
18 Aralık 2011 10:47

sonteknisyen hocam bu dediklerinizde sonuna kadar haklisiniz. Ben o sahsin actigi basligada yazdim cezali hesabimla. Forumda yazamiyoruz ama ögretmen olma potansiyeli yuksek olan bir insanin bu kadar duyarsiz olmasi yuzunden az sovmedim. Ama burda benimde anlatmak istesigim genelleme yapmamak gerektigi. Bunu yapan bir kişiyse eğer 1.6 milyon insana sovmek cok sacma. Adamlar ne kadar fen, anadolu , duz liseli varsa gecirmis yanlis olan bu .

sonteknisyen
Daire Başkanı
18 Aralık 2011 11:01

Bunu yapan bir öğretmen adayı bide?Durum bu olunca sözler anlamsızlaşıyor playmaker. :) Allah sonumuzu hayır etsin.

Anlaştığımıza sevindim kardeşim.Dediğim gibi sözlerim sadece bu tür saçma tercih yapanlara, onun dışında hiçbir düz vb. liseli kardeşime lafım yoktur kesinlikle.Ki zaten bu konuda genelleme yapanlarda(bütün düz vb. liseliler diye) en az hatalı tercih yapanlar kadar düşüncesiz insanlardır zaten.

kartal0038
Aday Memur
18 Aralık 2011 15:06

s.a arkadaşlar bende elekttonik 2000 yılı mezunuyum.bazen nasıl bi bölüm okuduguma isyan ediyorum bazen de bu işçi alımlarında şaslı hissediyorum.ama malesef işin içine mülakat girdigi zaman şansın otomatikmen sıfıra düşüyo.neden:bürokside referans halk dilinde torpil işim içine girio.bende senelerdir lise mezunu olarak atnmayı bekledim durdum.haziran atamalrını 0.30 kaçırdım düz liselerin sayesinde bi kaç kişi kasıtlı veya bilmeden yanlış terchlerinden dolayı bizi gelecegimizle oynadılar.neyse dedik bundada bi hayır aramak lazım dedim kendimce sonra bi ilan trenteşkil iççisi ilanı tekrar umutlarım filizlendi.çogu kimsenin yüz çevirdigi tren işçiligi başvurdum kayseriden ve kayseri geneli başvuranlar içerisinde ilk sırada mülakata gitmeye hak kazandım .zaten işsizim iki senedir bari bu olsun diye dua ettim.amagel görkü mülakatta puanı kim dinler sonuç açıklandıgında tam bir şok içine girdim o kadar umut bagladım ki bu işe yedek ikinci sıra yazıyo yazıklar olsun be dedim puan bahane torpil şahane olanar girmiş sıralamaya .allah hepsinin hesabını dorsun helal etmiyorum hakkımı.

timsah16.
Memur
18 Aralık 2011 21:02

mahkemeler orada eger haksızlığa ugradığınızı düşünüyosunuz o zaman idare mahkemesine sınavın iptali için dava acın.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi