Editörler : Pangaea

02 Kasım 2010 09:13

öğrenim kredisi borcu affı(!)

şimdi fox da çalar saatde yayınladılar öğrenim kredisi borcu affı geliyormuş.Ödeyenlerin suçu ne peki???

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 09:54

anapara affı değil o arkadaşım.sadece faizinin alınmaması. Anaparayı zaten siz de ödediniz.Bu nedenle bir kayıp olduğu söylemek abesle iştigaldir..

sosyolog10ada
Kapalı
02 Kasım 2010 09:57

anapara ya da faiz ile ilgili bir açıklama yapılmadı sadece öğrenim kredisi affı dendi geçmiştede bu tür aflar olduğu için şaşırmam

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 10:42

sosyolog arkadaşım sosyolog olarak daha eleştirel bakmanı beklerdim doğrusu.günlerdir bu konu gündemde zaten.örneğin 3000 olan bir anapara ödemesi 15 bin olmuş. Bu ne kadar adil sence?

sosyolog10ada
Kapalı
02 Kasım 2010 11:48

eleştirel bakmayı senden öğrenmicem arkadaşım haddini bil

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 12:16

haddim sana mı kalmış efendi.Bilgi sahibi olmadan fkir sahibi olursan böyle komik duruma düşersin.Önce araştır soruştur sonra analiz yapmaya çalış, yoksa daha çok komik durumlara düşersin...

semakocahan
Memur
02 Kasım 2010 12:24

eger Anaparada bir af söz konusu olursa benim gibi ödemede bulunan, borcunu harfien ödeyen insanların suçu nedir, biz enayi miyiz?

sosyolog10ada
Kapalı
02 Kasım 2010 12:47

sen araştır sosyolog olduğunu iddia ediyorsun ama okulda sana araştırma yapmayı öğretmemişler sanırım!iyi araştır bakalım geçmişte anapara affı olmuş mu olmamış mı?sonra gel burda konuş!1.si ben fox haberde yayınladıkları şeyi aktardım2.si altada yazdım geçmişte olan birşey bu diye..sosyolog sazanlama fikirlere karşı çıkmaz ben görüşümü belirttim sen fevri cevaplarla karşı çıkmaya kalkıyosun kendi çapında sende görüşünü adam gibi belirt ya da yorum yazma kimse sana gel benim başlığımın altına yorum yaz demedi aç bi başlık git orda konuş

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 13:04

sazanlama atlayan sensin.Araştırmadan bilmeden başlık açıyorsun, Haklısın elbette bu senin başlığın ve ancak bu kadarını yansıtabiliyorsun.Fazlasını beklememek gerek. Sosyolog olup olmadığıma gelince, eğer sen bu kafa yapısıyla sosyologsan ben asla böyle bir sosyolog olmak istemem.Yetkililer hergün açıklama yapıyor anapara affı sözkonusu değil, borcun yeniden yapılandırılması diye. Ama medya sadece işine geleni görüyor, senin gibi tipler de medyada çıkan herşeyi doğru kabul edip isyan bayrağı açıyorlar.Sorunun temelinde sosyolog olup olmamak değil, her duyduğuğunu doğru kabul edip ona göre fikirler geliştiren bir çarpık algılamadır...Kaldı ki ben istediğim yere yazarım buna sen mi engel olacaksın efendi...

sosyolog10ada
Kapalı
02 Kasım 2010 13:23

herkesden öğrenebileceğin şeyler vardır bunu öğren önce(!)yeri gelir o bildiğin siyahı beyaz kabul edersin ama tabi bunları zamanla öğrenirsin sende haklısın.sana daha fazla cevap yazıp parmaklarımı yoramıcam çok seviyesizsin çünkü

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 13:30

seviye dersi vereceğini doğru haberleri burada paylaşırsan daha çok saygı görürsün.Kendine sosyolog diyebiliyorsun ama iş araştırıp okumaya gelince hemen çark ediyorsun.Bu kadar işte sen ve senin gibi tiplerin öğreticiliği de seviyesi de.Yazdığım kelimeler kurduğum cümleler sana seviyesiz gelebilir.Haklısın bir anlamda.Çünkü yükseldikçe kanatları olmayıp aşağılarda kalanlara küçük görünmem kaçınılmazdır efendi.Seviye üzerine daha çok şey konuşulabilir ama adab-ı muaşeretimiz buna mani oluyor maalesef...

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 13:48

sayın sosyolog haberin orjinali burda.Okuduğunu anlayabilirsin değil mi?

1 MİLYON ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLUSUNA MÜJDE

AF tasarısı kapsamında öğrenci kredisi ve harçlarına ilişkin borçlar yapılandırmaya girecek. Zamanında ödenmeyen öğrenim ve katkı kredisi borçlarının tahsilatı 6183 sayılı yasaya göre Maliye?ye bağlı vergi daireleri tarafından yapılıyor. Bu nedenle tasarıyla, bu borçların da açılacak ?beyaz sayfa? kapsamında değerlendirilmesi öngörüldü. Daha önce getirilen yapılandırmalara rağmen 1 milyon civarında öğrenim kredisi borçlusu var

Yazukk
Daire Başkanı
02 Kasım 2010 21:12

bu kredi affı belli aralıklarla sürekli çıkar.. arkadaşlardan birisi söylemiş 3000 olan borç 15000 olmuş diye.. ne kadar faiz gelirse gelsin ana paranın 3katından daha yüksek para alamazlar..ki bu da yasayla sabittir.. ama ben erteleme için gittiğimde kendi adına gün dahi sigorta girişin varsa ertelenmez ödemek zorundasın dendi.. bu çok haksız bir uygulama.. nette okuduğum bi örneği paylaşmak istiyorum..

ali babası başbakan olmadığı için burs alamamıştır ancak kredi çıkmıştır ve geçimini sağlamak için bu krediyi almak zorunda kalmıştır.. ali aldığı kredi kendisine yetmediği için hem okuyup hem çalışmak zorunda kalmıştır.. o da ne çalıştığı iş yerlerinden birisi ali'ye 15günlük sigorta yatırmış.. şimdi ali mezun olduğunda iş bulamasa bile senin sigorta girişin var kredi borcunu ödeyeceksin demek ne kadar doğrudur?

bu konuda ben de bimer'e yazı yazdım okuldan mezun oldum 2sene oldu ama şu an hala işsizim ancak şimdiye kadar ücretli öğretmenlik yaptım onun için sigorta girişim var ama borcu ödeyecek durumum yok ben ne yapcam dedim.. bana beyaz bi kağıt yolladılar borcunuz ertelenemez ödeyeceksin yazıyor..

sonuçta insanlar hiç ödemeyecez demiyor ama ertelenmediği için günlük %1.95/30 arası faiz uygulanır diyor bu ne kadar adil?..

beritan3
Aday Memur
03 Kasım 2010 00:46

adamların nakıt paraya ihtıyacı var baska carelerı kalmamıştır ondan böyle bır yol izleıyorlar.maliye boşalıor artık

nayo2009
Şube Müdürü
03 Kasım 2010 09:47

YA ARKADAŞLAR BİŞEY SORUCAM AFFINIZA SIĞINARAK. ŞİMDİ BENİM ÖDEMELERİM 31 ARALIKTA BAŞLIYOR. BEN O TARİHTE ASKERİM BENDE ÖDEMEYİP GİDİP YAPILANDIRMA YAPABİLİRMİYİM

fat _mat
Aday Memur
03 Kasım 2010 10:35

arkadaşlar ben bağlı olduğum vergi dairesini arayıp konuştum.tasarı 16 sında yürürlüğe giricekmiş.bayramdan sonra ara dediler.mağdur olan etrafındaki herkese söyle bu fırsatı kaçırmayın dediler.tabii benim borç artık vergi dairesi tarafından tahsil edilecekte .bu durumda olan arkadaşlar bağlı oldukları vergi dairesine gitsinler yada arasınlar bayramdan sonra

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
03 Kasım 2010 11:12

evet arkadaşım vergi dairesinden tahsil edilecek.Ödemeyenler devletimizin merhametine sığınacaklar.Ana para taksitler halinde yapılandırılacak.Faiz ödemeleri ise silinecek.

fat _mat
Aday Memur
03 Kasım 2010 12:49

inş.arkadaşım inşallah

s_o_s_y_o_l_o_g
Daire Başkanı
03 Kasım 2010 13:50

burdan duyumlarımızı paylaşalım arkadaşlar...

ephesus54
Memur
03 Kasım 2010 21:58

Arkadaşlar in şallah aff çıkar... bende borcumu gecen yıl yapılandırmıştım ama 2. taksidi 2 gün gec ödeyince yapılandırmam iptal olmuş.. Tekrar yapılandırma çıkarsa borç- harç alıp kapatacam stresinden kurtulacam .. yoksa ne ödeyebiliyorum ne aklımdan çıkıyo.....

sosyolog6161
Aday Memur
04 Kasım 2010 14:50

arkadaşlar bende ücretli öğretmenlik yapmıştım ve kredi borcumun ertelenmesine dair dilekçe yazmıştım ama benimde sigortam olduğu için borcum ertelenmedi ve 2 yıldır sadece 2 taksit yatırabildim ayın 16sında girecek olan tasarı hakkınsa beni bilgilendirebilirmisiniz aynı zamanda vergi dairesini aramamız hakkında yazı yazan arkaşlar bizi net bilgilindirebilirmisiniz

Toplam 506 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi