Editörler : Lanet
02 Ocak 2010 16:52

Kürtçe "dünyanın etkili dilleri" listesinde

Fransa'da yayın yapan tanınmış dil dergilerinden Le Français Dans Le Monde, yayınladığı "dünyanın en etkili ve zengin dilleri" listesinde, Kürtçe?ye de yer verdi. Derginin yaptığı araştırmaya göre Kürtçe, bütün yasaklamalara rağmen binlerce dil içerisinde ilk 30 dilin ardından 31?inci sırada yer alıyor.

Le Français Dans Le Monde dergisi dünyanın en etkili dilleri listesini yayınladı. Derginin 335?inci sayısında yayınlanan listede, resmi dil olmamasına rağmen Kürtçe, binlerce dil arasından etkili ve zengin dil olarak ilk 31?inci sıraya yerleşti. Derginin "etkili ve zengin dil" kriterleri ise, Kürtçe?nin karşı karşıya olduğu toplumsal zorluklar dikkate alındığında oldukça ağır kriterler... Kriterlerde, 'Dili konuşan insanlar sayısı', 'İnternetteki saygınlığı', 'Resmi dil olduğu devletlerin sayısı', 'Yapılan çevirilerin toplamı', 'Bu dille yapılan film, müzik ve yayınlanan kitap sayısı' ve 'Bu dille yazılan gramer kitapları ve dil çalışmaları' gibi temel kriterler bulunuyor.

730 YILLIK RESMİ DİL, KÜRÇEYİ SADECE 6 BASAMAK GEÇEBİLDİ

Derginin 5 kritere göre yaptığı çalışma sonucunda İngilizce'nin, dünyanın en etkili dili olduğunu belirlendi. Kürtçe ise, batı dillerinin kültürel mirası, yazılı edebiyat ve sanat üretimindeki tarihsel birikimlerine rağmen listede saygın bir konumda yer aldı. Kürtçe binlerce dil içerisinde çok sayıda dili geride bıraktı ve batı dilleri içerisinde de kimi dilleri geride bıraktı. Listede Türkçe de yer aldı. Türkiye?nin Cumhuriyetin ilanından sonra Türk Dil ve Tarih Kurumu?nu kurması, yaygın ve örgün eğitimi Latin harfleriyle Türkçe olarak zorunlu hale getirmesi ve yazılı literatüre devlet destekleri sağlamasına rağmen Türkçe, Kürtçe?den sadece 6 sıra ilerde yer aldı. Ayrıca Türkiye, resmi olarak Türkçe?yi 730 yıllık dil olarak kabul ediyor. 13 Mayıs 1277 tarihli Karamanoğlu Mehmet Bey'in bir fermanı ile Türkçenin devlet dili olarak kabul edilişinin 731 yılı resmi kutlamalarla kutlanmıştı.

KÜRTÇE FARSÇANIN ÖNÜNE GEÇTİ

Ancak Le Français Dans Le Monde Dergisinin sıralamasına göre İrani diller içerisinde en etkilisi dil olarak bilinen Farsça'da Kürtçe'nin gerisinde kaldı

Derginin listesinde dünyanın en etkili 10 dili ise şöyle sıralandı: 1) İngilizce 2) Fransızca 3) İspanyolca 4) Almanca 5) Japonca 6) Flamanca 7) Arapça 8) İsveçce 9) İtalyanca 10) Danimarkaca

_-_MardinLEE_-_
Aday Memur
02 Ocak 2010 16:54

kürtçe diye bir dil yok diyenlere umarım güzel bir kapak olmuştur :):)

türkishkovboy
Kapalı
02 Ocak 2010 17:20

kürtceyi göklere çıkarcam derken bu toprakların diğer dili olan türkceyi yermek türk düşmanlarının yapacağı iş olur

DARA(miro)
Kapalı
02 Ocak 2010 17:30

kovboy

burda yerme yok...

kürd yok kürdçe yok denirken yani bizler yerilirken ses çıkarmayanlar bu yazıya yermek der olmuş...

finger
Yasaklı
02 Ocak 2010 17:33

zımane me hebuna meye

_-_MardinLEE_-_
Aday Memur
02 Ocak 2010 17:35

aynen

zımane me hebuna meye

meali :):)

(dilimiz varlığımızdır )

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 17:36

Bu kürtçe denilen dil aslında melez bir dildir.ne olduğu belli deil.diyarbakırlı kürt'ün konuşmasını adıyamanlı, hakkarili bir kürt'ün anlaması imkansızdır...Ayrıca bu dil;Türkçeden,farsçadan,arapçadan kelimelerle oluşturulmuştur.bir nevi toplama bir dildir...Şimdisen bu dili dünyada etkil diller arasına sokmaya çalışıyorsan ya zır cahilsindir,ya da kürtçeyi hiç bilmiyorsundur.....

DARA(miro)
Kapalı
02 Ocak 2010 17:39

parnasyen

şuan ki türkçenin toplama bir dil olmadığını bana kanıtla...

kürdçede bir tek türkçe kelimeyi bana kanıtla...

şuan ki türkçenin yüzde kaçının öz türkçe olduğunu bana kanıtla...

parnasyenin bana türkçe olduğunu kanıtla...

_-_MardinLEE_-_
Aday Memur
02 Ocak 2010 17:39

parnasyen

yazıyı okumayacak kadar acizsin :):)

bunu ben demedim elin gavurları araştırıp söylemişler :):)

ama sen yıllardır faşist zihniyetin sana aşıladğı tekerlemeyi yazmışsın bana :):)

kürtçe bilen adam her yörenin kürtçesinden anlar..mesela benim üniversite arkadaşalrım vardı muştan vandan urfadan amedten hepsiyle çook rahat konuşurudum hatta kafaya geldik mi hiç türkçe konuşmaz anadilimizle konuşurduk birbirimizle :):)

türkishkovboy
Kapalı
02 Ocak 2010 17:42

kürd yok kürdçe yok denirken yani bizler yerilirken ses çıkarmayanlar bu yazıya yermek der olmuş...

....................

aslanım bunu yapanlar 1980 lerde kaldı ben ozamanlar dünyada bile değildim ozamanki sistemin patronları hatalarınıda kabul ediyorlar kürtceyi yasaklamak hataydı diyorlar

sizde vatanın çocuklarısanız tükceyede sahip çıkmanızı beklerim sizden

türkce öğrenerekte sahip çıkmışsınız güzel

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 17:43

sen şimdi kardeşim şunu söyle bana; adıyamanlı bir kürdün konuşmasını mardinli,tuncelili bir kürt anlıyor mu anlamıyor mu?cevap verirken biraz dürüst ol..sizin için çok zor bişey ama bi dene .

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 17:47

şuan ki türkçenin toplama bir dil olmadığını bana kanıtla...

kürdçede bir tek türkçe kelimeyi bana kanıtla...

şuan ki türkçenin yüzde kaçının öz türkçe olduğunu bana kanıtla...

parnasyenin bana türkçe olduğunu kanıtla...

işte sana kanıtı ;''YAYLA'' SÖZCÜĞÜ İSTERSEN TEK TEK YAZARIM HEPSİNİ...

_-_MardinLEE_-_
Aday Memur
02 Ocak 2010 17:48

parnasyen

sen daha türkçeyi bilmiyon demek

sana diyorumki muştan vandan urfadan amedten arkadaşlarım vardı hepsiyle rahaça kürtçe konuşuyordum

ama elbette yöresel farklar vardı..ama bu bizim anlaşmamıza engel değildi..

türkçe içinde aynı şey geçerli mesela bir erzurum elazğ türkçesi ile bir yozgat türkçesi arasında baya bir fark var

DARA(miro)
Kapalı
02 Ocak 2010 17:50

parnasyen

ben barzaniyide anlarım..kuzey ırak kürdünüde anlarımm.vanlıyı adıyamanlıyı anlarım gardaş....

hem sen kürdçe biliyormusunda bu tarz yorumlar yapabiliyorsun...ben türkçe biliyorum ve türkçe hakkında yorumlar yaparım...ama sen ordan burdan duyduklarınla konuşuyorsun...asıl siz dürüst olun

sen nasıl ki azeriyi anlarsın ama onun gibi konuşamazsın bende dersimliyi anlarım ama onun gibi konuşamam...

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 17:51

HADİ ORDAN SEN ÇOCUK MU KANDIRIYON.ERZURUMLU İLE ELAZIĞLI ÇOK RAHAT TÜRKÇE İLE KONUŞUR.ADIYAMANLI BİR KÜRT İLE HAKKARİLİ BİR KÜRT KÜRTÇE KONUŞARAK ANLAŞA BİLİRMİ?...

DARA(miro)
Kapalı
02 Ocak 2010 17:52

yayla === zozan

kürdçede yayla ismi geçmez...

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 17:55

BÖYLE DELİKANLI OL..KÜRTÇE DÜNYADA ETKİN DİL OLSAYDI YAPISINI HİÇ BOZMADAN İNGİLİZCE İSPANYOCA ÇİNCE GİBİ ÖLENE KADAR KORURDU.SEN DAHA YANINDAKİ KÜRTLERİN DİLİNDEN ÇAKMAYACAKSIN KALKIP BİRDE DÜNYADAKİ EN ETKİN DİL DİYE BURDA YAZI YAZACAKSIN:)))BİRAZ JİDDİYET....

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 17:57

DEMİŞTİM YA İŞTE TOPLAMA DİLDİYE BENİM KÜRT ARKADAŞLARIM ZOZANA YAYLA DİYOR;KÜRTÇESİ NE DEDİM YAYLANIN YAYLA DEDİ...ALSAN BARİZ FARK...

finger
Yasaklı
02 Ocak 2010 17:59

neyse parnasyen hocam

siz ön yargılı olduğunuz için sanırım ne desek boş

sizi dili politika ile karıştırıyorsunuz

poltik olarak bakış açınızı dile de yansıtıyorsunuz

neyse herkese iyi akşamlar size de bol sohbetler

saygılar

DARA(miro)
Kapalı
02 Ocak 2010 17:59

parnasyen

kürdçeyi bilmeyen kürde sorarsan zozana yayla der tabii...

almanyalı türklerdede aynı sorun var...

türkçeye hakim değillerdir sen kadar...

hakkat yaw parnasyen hangi türk büyüğünün ismi :)))

parnasyen
Memur
02 Ocak 2010 18:02

KÜRTÇEYİ BİLEN KÜRT NASIL Bİ KÜRTTÜR TARİF ETTE ÖĞRENELİM.

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi