Editörler : Pangaea
02 Nisan 2011 17:20

Biri bana 100 metrekare evi babama yaptırırsam kaça ,satın alırsam kaça mal olucağını söylesin lütf

Arkadaşlar babam bana ev yapmak istiyor bu arada müteahid.Sizce ne kadara mal olur 100 metrekare ev?

Satın almak mı yoksa babama yaptırmak mantıklı?

akin9823
Şube Müdürü
02 Nisan 2011 20:30

arazi senınmı ..kac katlı..dublex trıblex yada forlexmı :),istıyrosun ...eger arazı senınse 100 metrekare de kucuk bıraz ama sen bılırsın ortalama 70 bıne malolur ama dedıgım gıbı arazı senınse..ha deılse arazınının degerıne gore artar bu rakam

03 Nisan 2011 13:35

askın9823 nikli arkadaşım araziyi satın alıcam.Babam benim müteahitti ama yıllardır yapmıyor piyasayı o yüzden pek bilmiyorum.Ama hazır ev almaya kalksam 100 metrekare ev 100 milyar gibi yani.

Ben ustalığını ve müteahitliğini babama yaptırsam arsayıda kendim alsam

kaç para gider onu düşünüyorum.Şimdi bide olayın belediye kısmı harç parası,evrak ,ruhsat vs. var.Tek katlı bina ilk etapta sonr aparam oldukça üstüne kat çıkarım diyorum ama hesap yapmam lazım önce.Bahçeli

apartman şeklinde .Evi 3+1 düşünüyorum en az oturum alanı 100 metrekare falan düşünüyorum.Nasıl olur sizce?

04 Nisan 2011 09:02

babana sorsan ya.. müteahhit diyon hem :D

yucel7167
Kapalı
04 Nisan 2011 20:48

teras ı balkonu olacak mı ona gore bi hesap yapalım :)

05 Nisan 2011 11:04

Babam çok uzun zamandır inşaat yapmıyor.Güncel bilgi istiyorum ben.Tabiki terası balkonu olucak.Çok komıksın ya...:)

zaferozt
Kapalı
05 Nisan 2011 13:03

ya arkadasım saçma sapan konular açıyorsun.hiç mi matematik bilmezsin analiz yapamssın bukadar mı düşünmekden yoksunsunya.ne yaparsan yap satınalmak daha karlı olur.yaptırmaya kalksan seri üretmiyorsunki 1 tane yapacaksın senin dediğin en az bi 10 dan fazla yapcan ki satın almayo geçsin.bi ev için yapacağın masrafın altından kalkamassın

05 Nisan 2011 13:08

zaferozt nikli arkadaşım ben aile binası yaptırıcam belki ne biliyorsunya.Şimdi tek daire para oldukça üstüne kat çıkıcam belki ne biliyorsun.

Ayrıca niye bu kadar sert davranıyorsun ki bu kadar sinire ne gerek var.

zaferozt
Kapalı
05 Nisan 2011 13:31

arkadaşım inşaatda üstüne katcıkıcam diye 1 kat yapıp sonra katıçılmaz.kaç kat yapacaksan başdan belli olur ona göre statik,mekanik ,yer etütü vs. yapılır.bi düşünsene bunlar 1 kata göre yapılacak sen sonradan 3 kat daha cıkacaksın 1 katın hesabı 3 kata yeter mi bi düşünde konuş be kardeşim.artı senin üst katındaki kat cıkman için demir bırakacaksın odemirler sen kat cıkana kadar ne olur biliyormusun liğme liğme dökülür.ben bile inşaatcı değilken endüstri mühendisiyken bunun eğitimini almadan bunları biliyorum sen hiç mi düşünmedfen yazıyorsun.benim kızdığım kimse düşünüp analiz etmek istemiyor hemen birine sorayım.be arkadasım yapacağını bi beyninle düşün analiz et kendinde bulucaksın bunu allah zaka vermiş.şimdi dediğimde halımıyım resmen saçmalamışsın bide dahada batıyo belki üstüne katcıkıcam sonra diyo senin keyfine göre öyle kat cıkılırmı

05 Nisan 2011 20:21

ne kadar dalgaya vurduruyorsun işi ya bilmiyorsan böyle saçmalama bari.

dark blur 17 ukalalığın luzumu yok.

zaferozt nikli arkadaşım yıne çok sertsin ben bayanım senin gibi bu işlerden pek anlamıyorum niye böyle döver gibisin ya.Hem cevap vermek zorunda değilsin ki.Beğenmiyorsan es geç yorma kendini.

sahinfsahin
Memur
05 Nisan 2011 20:43

arkadaşlar ben gümrükçü kardeşimizin bilgilendirilmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum.

şantiye belediye ve yapıdenetimde çalışmış biri olarak kısaca anlatayım.

1-tek kat bir ev yapıp zamanla üzerine kat çıkma düşüncesi yanlış olduğu kadarda tehlikeli, bunu yaptığın takdirde eğer belediye sınırları içindeyse ve ruhsat alınmadan yaparsan 3194 sayılı imar kanununa göre suç işlemiş olursun ve hapse kadar götürebilir eğer yapılırken tespit edilip zabıt ve tutanakla mahkemeye gönderilirse.

2-ruhsat alsan bile bu ruhsatta yapının kaç kat olacağı hangi malzemeden yapılacağı hangi betonarme sistemle yapılacağı ısınma şekli oda sayısı temel sistemi aplikasyonu vs anlayacağın binayla ilgili herşey önceden belirlenir. ve daha önemlisi bunlar mimari statik-betonarme makina elektrik ısıtma projeleri yapıldıktan sonra belirlenir. yani kaç kat yapacaksan onun deprem hesabı taşıyıcılarının ebatları demir beton oranı hepsi hesaplanır.

3-eğer tek kat binanın üzerine kat atmaya kalkarsan KENDİNE VE AİLENE MEZAR YAPMIŞ OLURSUN. unutmadan ruhsat alsan bile 5 yıl içinde bitirmen gerekiyor öyle uzun zaman bekleyemezsin.

özellikle istanbulun ve tüm türkiyedeki eski binaların en büyük sorunu bu şekilde zamanla aile genişledikçe kat üstüne kat atılmış olması. herhangi bir depremde kayıpların nedeni %99 budur. hatta benim tahminim ilerde kendiliğinden çökecek olan bina sayısı artacak.

vahim olan bir durumda vatandaşın bişey olmaz diyerek bunlara devam etmesi az daolsa.

gelelim senin asıl soruna, bütün bunları yapabilmen zor(proje çizdirmek ve onaylatmak ruhsat almak yapıdenetim tutmak ve binayı tamamlamak) ama paran varsa bunu öneririm.2. seçenek olarak arsanı mütahite ver yarı yarıya daireleri paylaşırsınız. bu kadarına gerek yok dersen gidip beğendiğin bir daireyi al derim çünkü çok daha ucuz olur bina yapmaktan..

zaferozt
Kapalı
05 Nisan 2011 20:47

gümrükcü arkadaş sana dediğim gibiymiş dimi.bak inşaatcı arkadaş dedi.benim kızdığım nokta bak ben inşaatcı olmamama rağmen endüsri mühendisi olmama rağmen aklımı mantığımı kullanıp bilgim olmamasına rağmen senin soruna bi cevap verebiliyorum çünki sadece düşünmek yeter bu cevap için.sende biraz düşünseydin zaten kendin cevabını bulacakdın.

06 Nisan 2011 11:15

delinin biri kuyuya taş atmış :D

polatwg
Aday Memur
06 Nisan 2011 11:32

şaka gibisin valla güldürdün beni :)))

06 Nisan 2011 12:38

hayırlısı olsun nikli arkadaşım ben deli değilim sadece detaylı bilgi araştırması yapıyordum lütfen biraz saygılı olun.

VeyselCevik
Şube Müdürü
06 Nisan 2011 12:53

Tr de kız olmak ne kadar güzel bir ayrıcalık Saçma sapan abuk subuk bir konu bile açabiliyorsun yorumlar cevaplar tonla,sürekli ilk sayfada bu konu pes.Yazıklar olsun.Arkadaşlar lütfen kimse yazmasın buraya her gün ilk sayfada görmek istemiyorum artık bu işkenceyi!

06 Nisan 2011 16:31

Ne kadar agresifsiniz ya.

06 Nisan 2011 16:38

sahinfsahin nikli arkadaşıma teşekkür ederim açıklayıcı bilgileri için.

öyle bir toplum haline geldik ki bilgiyi bile paylaşmıyoruz.

Biri bana bir soru sorduğunda böyle tepkiler vermiyorum.Burası mühendislik bölümü ve inşaat mühendisi yada mimar birinin kesin bilgileriyle bilgilerinirim diye düşündüm.Tabiki benimde kendime göre bir bilgi birikimim var ama hiç kimse işin ehlinden daha fazla bişey bilemez. sahinfsahin dışında hiç kimse

bilgisini paylaşmak istemiyor.Gençler çok fevri olmuş işsizlik başınıza mı vurdu ne? Ha çekemiyorsanız çekemiyorum deyin o ayrı konu.Çemkirmenin bir anlamı yok.Barış içinde yaşamayı sanalda bile beceremiyoruz.Ne kadar sinir küpü bir toplum olduk ya.

Hem yazmayın diyorsunuz hemde kendiniz yazıyorsunuz.Kendin de olumsuzda olsa yazma kardeşim.Sizin olumsuzluklarınız bu başlığı sürekli güncel yapıyor.

06 Nisan 2011 16:45

Veysel çelik nikli arkadaş ne demek yazıklar olsun.Bide dövseydin bari.

Kıskanıyorsan yazma sana zorla yaz demiyor kimse.Senin bu tepkin bile sayfamı populer yapıyor.Ne komık ya.

06 Nisan 2011 16:48

İnşaat firmasına yaptırsan komisyondan dolayı pahalıya gelir..

sen yapsan herşeyi, ustayı ameleyi bulman lazım.. betonu,demiri,pvc,fayansı,.....daha 500 parça kalem iş ,hepsine vakıf olman lazım..bütün parçaları sen alıp ,pazarlık payıyla,ancak bu sekilde ucuza mal edersin..( bunun dışında proje birolarında proje çizilecek, belediyeden ruhsat alınacak,zemini inceletecen....)

bu işlemleri tek başına yapmak için güzel bir villa yaptırılması lazım.. 100 bin için deymez bu baş agrısı.. sen bence parana göre bir daire al..

06 Nisan 2011 16:52

Dikiş tutmaz sabri nikli arkadaşım ben ustalığını ve müteahitliğini babama yaptırıcam.Ağbimde yardımcı olcak.Ağbimde inşaatçı.Arsa bizde çok var.Ya o arsalardan birine yaptırcam.Yada yakında atamam olcak.Güzel bir sehir olursa kendime arsa alcam.

Toplam 77 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi