Editörler : supporters.
30 Mayıs 2008 09:34

Doktora için 50 barajı olan üniversiteler?

Doktora için 50 barajı olan üniversiteler hangileridri? Yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim.

XyZ560
Kapalı
30 Mayıs 2008 14:40

hangisinde 50 barajı? ALES mi? ÜDS mi?

huseyinhacettepe
Genel Müdür
30 Mayıs 2008 15:42

kpds veya uds kısaca dil olarak...

XyZ560
Kapalı
30 Mayıs 2008 15:49

YÖK ün son değişikliği ile 55 oldu. Sadece istisna maddeler var. Önceden arş. gör atanmış ya da kararın çıktığı günden önce bir yüksek lisans programını bitirmiş olanlar için diye devam eden bir geçici madde var. Fakat onu uygularlar mı net değil. Enstitülerden öğrenilebilir. Yani artık alt limit 55 ÜDS-KPDS.

huseyinhacettepe
Genel Müdür
30 Mayıs 2008 15:52

pekı ben sıze yok un okararından sonra 55 kuralını uygulamayan bır okul gostersem?fıkrınız ne olur?

XyZ560
Kapalı
30 Mayıs 2008 16:58

Almak istedikleri kişi ya da kişiler 50 sınırında takılmışlar derim.

YÖK ün kararı herkesi bağlar. Üniversiteler bunun altına düşemezler ama üstünde isteyebilirler. Tekrar hatırlatıyorum. İstisnai durumda olanlara hala eski yönetmelik maddesi uygulanır ki onlar minimum 50 ile girebilir.

Söyleyin biz de öğrenelim:P

ssometimes
Kapalı
30 Mayıs 2008 17:16

Geçen dönem üniversitelerin çoğu ilanlarında dip not olarak 2 Haziran 2007 Tarihinden önce yüksek lisans yapan, mezun olan, araştırma görevlisi olanlardan yeniden sınavlara girerek 55 puan aranmaz diye yazdılar. O tarihte yüksek lisans yapan araştırma görevlisiydim. Sizin durumunuzu bilmiyorum ama ben de sizinle aynı dil puanı aldım 52, ALES'ten çok yüksek bekliyorum ve mezuniyet notum çok yüksek. Dilim yeterli olup bu garip sınavdan notum düşük olsa da benim hala doktora için umudum var. Hiç kimsenin puanları, durumu, üniversitelerin o dönemki istekleri, aradıkları kriterler, şansınız, v.s hakkında kesin olumsuz veya olumlu yargılarda bulunulamaz, sen bu puanla giremezsin, bu netlerle bunu alırsın gibi düşünceler, tümevarımlar çok yanlış bence. Her kişinin durumu, puanları o an için farklı sonuçlar doğurabilir. Maalesef akademik kriterlerde kesin olan ve adaletli olan bir sistem henüz yok...

huseyinhacettepe
Genel Müdür
31 Mayıs 2008 00:22

sometımes arkadasım sana aynen katılıyorum durumumuzda tamemen sızınle aynı. ben yanlızca meb de ogretmenım. saygılarımla...

uuzman
Memur
31 Mayıs 2008 11:44

Sayın Hüseyinhacettepe;

o konu biraz karışık sanırım:) Ama size uygun bir bölüm doktora programı açtığında o üniversitenin ilgili enstitüsüyle görüşebilirsiniz sanırım.. Çünkü ben de öyle biliyorum. Yani 2 Haziran 2007 Tarihinden önce yüksek lisans yapan, mezun olan, araştırma görevlisi olanlardan yeniden sınavlara girerek 55 puan aranmaz diye..Bir de işinize yarar mı bilemem ama yükseklisansdaki "özel öğrenci" statüsüyle girmeniz mümkün olabilir mi diye aklıma geldi.. Acaba doktorada da bu durum var mı? Bilen varsa ve yazarsa biz de öğreniriz sanırım.. Eğer özerl öğrenci olarak girme şansınızv varsa 52 yi bir sonuraki sınavda 55 e çıkartabilirsiniz diye düşünüyorum..Kolay gelsin.

uuzman
Memur
31 Mayıs 2008 11:55

Sayın Hüseyinhacettepe,

Kendi sorumu kendim yanıtladım gibi olcak ama:)armut piş ağzıma düş den nefret ederim:)))) Neyse araştırdım..Doktorada özel öğrenci statüsünde başvuru hakkınız var.. Ben de hacettepeden mezunum lisans ve yükseklisansta.. Hatta diğer üniversiteleri bilemem ama hacettepe özel öğrenciler için ayrı başvuru tarihi koymuş.. Eylül ayına.. Normal başvurular Haziranda...

huseyinhacettepe
Genel Müdür
31 Mayıs 2008 14:14

uzman arkadasım selamlar. ılgın ıcın tesekkur ederım ozelıne bakarsan sevınırım.

saygılarımla...

uuzman
Memur
31 Mayıs 2008 15:37

rica ederim.. özelde bir şey yok.. daha öncede yazanlar oldu gelmeyor bana bir türlü özelden msjlar. hknblm@windowslive den ulaşabilirsiniz ama...

XyZ560
Kapalı
31 Mayıs 2008 16:16

Sayın uuzmanın da belirttiği gibi istisai maddeler 2 haziran 2007 öncesi arş gör. atanmış, lisansüstüne devam eden ya da yüksek lisanstan mezun olanlardır. Onun dışında alt limit ÜDS 55 arkadaşlar. Hiç bir üniversite YÖK ün belirlediğinin altına düşemez, üstünde bir puan isteyebilir.

Özel öğrencilik pek çok üniversitede mevcut. Ben bu yıl doktoradan özel öğrenci olarak ders de aldım. Gerçekten yararlı oluyor. Bunun için de Anabilim Dalı başkanının onayı gereklidir.

meyyal
Şef
31 Mayıs 2008 17:01

Arkadaşlar ben geçen yıl ÜDS'den 49 aldım. 50 almam gerektiği için doktoraya başlayamadım ve 1 yılımı kaybettim. Sonra yeni yönetmelik çıktı 55 istediler. Ben bir daha sınava girdim 51 aldım. ' Haziran'da yüksek lisans öğrencisiydim yani eski yönetmeliğe tabiyim.

Bu konuda çok araştırma yaptım ama öyle saşma uygulamalar var ki; Örneğin Eğe Üniversitesini arayın senden doktora için 50 istiyoruz diyor. (Eski yönetmeliğe tabi olduğum için)

Ankara Üniversitesini arıyorum. Senden ya 2 Haziran öncesine ilişkin 50 puan ya da 2 Haziran sonrasına ilişkin 55 puan istiyoruz diyor.

YÖK hukuk müşaviri ise o geçici madde senin 55 alman gerekiyor diyor.

En son KPDS'ye girdim 59 aldım. Hiç sevinemedim. Kesin bu yıl da 60'a çekerler. Ya da benim başvurduğum bölüm 60 ister 1 puan için 1 yıl daha bekleriz

XyZ560
Kapalı
31 Mayıs 2008 17:28

meyyal, Enstitüler de bu konuda net değil gerçekten. Bu 2 haziranla ilgili maddenin geçici madde olduğunu ve bu yıl uygulanıp uygulanmayacağını onlar da aralarında tartışıyorlar.

Akademisyenlerden bazıları ise hayret içinde. 50 yi geçen adam bile bulmakta zorlanırlarken 55 e çıkarmanın mantıksız olduğunu söylüyorlar. Akademisyenlerden bazıları ise ALES-DİL puan benim umrumda değil, bilimsel yeterliği iyi olmadıktan sonra bu puanları çok yüksek kişiler geliyor ve bunlarla hiç bir şey yapamıyoruz diye serzenişte bulunuyorlar. Dil ile ilgili sorununu zaten doktora yeterlik için aşması gerektiğini öğrenci bilerek geliyor. Aşamazsa zaten teze başlayamaz. Bu kendi sorumluluğu. Bizim için önemli olan alanbilgisi ve bu alanda çalışabilecek bir bakış açısının olup olmadığı deniliyor.

Bu baraj olarak bize sunulan şeyler onlarca da mantıksız bulunuyor. Ben bu barajları aştım. ALES e üniversiteye girmek için ihtiyacım var. Yoksa Doktora için gerekli koşullarım zaten tutuyor. Bunu, sanki bu koşullarım tutmuyor da kötülemek için söylüyorum imajı olmasın diye ekleme gereği duydum.

ssometimes
Kapalı
31 Mayıs 2008 17:53

Ben de bu konuyu çok araştırdım. Yönetmelikler maalesef hiç bir zaman net değil. Her okulun kriterleri farklı, yakında ilanlar çıkacak. Ama enstitülerde çalışan memurlardan da doğru ve kesin bilgi almak ne kadar mümkündür bilemiyorum. Sevgili meyyal'in örnek olarak belirttiği gibi anladığım kadarıyla yönetmelikten önce arş.gör, yüksek lisans ögr. mezun olsanız da o sürelerde dil 50 puanınız olması gerektiği, yönetmelik ifadesindeki yeniden girme şartı aranmazdan belli oluyor sanırım. Ya o tarihten önce 50 ya da 2 Haziran'dan sonra 55 puanınız olacak gibi bir anlam çıkıyor. Aynı okulda devam etme imkanım olsaydı masterdan hemen sonra direkt doktoraya baslayabilecektim, mesleğim de yeterli donanıma sahibim, notlarım da çok yüksek, yıllarca ingilizce hazırlık okudum ve akademik hayatta ingilizcem bana yeterli idi. Ama o garip sınavdan yüksek alabileceğimi sanmıyorum ve yaş ilerliyor. Basarılı olacagınızı bilip, sadece dil için 1-2 puan ile istediğiniz eğitime devam edememek ve çok beklemek üzücü gerçekten ki doktoraya kaç kişi başvuruyor, doktor ünvanını alabiliyor, devam edebiliyor, üniversitelerde. Sistem ve sınavlar hiç adil değil iken, eğitime bu kadar ihtiyaç var iken hala ekstra çıkarılan bu zorluklar ne zaman değişecek acaba? Herkese başarılar dilerim. Saygılar...

uuzman
Memur
31 Mayıs 2008 18:55

geröekten karmaşık bir durum.. Aklıma yazılanları okuyunca şu geldi:Bildiğiniz gini doktora ve yükseklisans ilanları haziran ayından itibaren veriliyor.. 50 olan puan birden bire 55'e çekilince o dönemde kendini 50 için hazırlamış olanlar için böyle bir (sadece o dönem için) geçici madde konulmuş olabilir mi?

meyyal
Şef
31 Mayıs 2008 19:14

uuzman arkadaşım. Yök hukuk müşaviri ile görüştüm. O sanin düşündüğünü söyledi. Yani adam 50 almış Mayıs'ta. Yönetmeliğe göre de 50 yeterli. Bİr bakmış Haziran'da yönetmelik değişmiş hoppala şimdi 55 lazım. Bu adama diyorlar ki, senin için 50 de kabul. Tabii bu hukuk müşavirinin söylediği.

ama Ege Üniversitesi'nde doktoraya bakan arkadaş diyor ki; 2 Haziranda öğrenci miydin ya da mezun muydun? Evet. Peki son iki yıl içinde 2006-2008 50 puan aldın mı? Evet. O zaman sen başvurabilirsin diyor ve Ankara Üniversitesi'nin ve YÖK hukuk müşavirinin yorumuna hayret ediyor.

Ankara Üniversitesi ise farklı bir yorum getiriyor. Diyor ki; arkadaşım senin 2 Haziran 2007 tarihinden önce ÜDS veya KPDS'den 50 aldıysan bunu kabul ediyorum. Yok almadıysan 55 istiyorum.

Yani yönetmelik zaten 3 farklı biçimde yorumlanabilir. 3 farklı kurum da farklı biçimde yorumlayıp buna göre öğrenci alıyor. YÖK bu konuda ek bir açıklama yapmalı kesinlikle.

uuzman
Memur
31 Mayıs 2008 20:57

sayın meyyal;

gerçekten son derece karmaşık...evet 3 farklı şekilde yorumlanabilir..Ege ve Ankara üniversitesi hem fikir ama acaba YÖk muşaviri bu durumun 1 kere için sadece Haziran dönemi için gerekli olduğunu belirtti mi? Ama bana şu yorum daha mantıklı geliyor: Şimdi Dil ve ALES puanları 2 yıl geçerli.. bunu hepimiz biliyoruz.. Dediğiniz gibi 2 Temmuz 2007 de böyle bir geçici madde konmuş ise bunun da 2 yıl geçerli olması lazım..Çünkü örneğin ben 2 temmuz öncesinde 1 yıl sonra doktoraya başvuracağım elimde dil puanı hazır olsun diye Mayıs 2007 de sınava girip o anın koşulları içinde 50 yeterli puanı almış olabilirim..Bu sene haziranda da sınava başvuruda kurallar değişmeseydi bu geçerli olacaktı.. Şimdi yeniden sınava gir 55 al diyemezler gibi. Ama bişemiyorum.. sanırım YÖk den bilgi ile çözülecek bu iş...Ne zamana kadar bu kural geçerlibu geçici kural bunu sormak gerekiyor..

Zira hatırlarsanız Les de ALES' e dönüştü.. Puanlar vs. değişti.. O dönemde ben son les e girmiştim. Sonrasında 2 sene ALES yerine les sonucunu her yer kabul etti ama durum biraz farklı tabii..

meyyal
Şef
01 Haziran 2008 10:03

Öncelikle şunu belirteyim. Ege Üniversitesiyle Ankara Üniversitesi hemfikir değil. Çünkü Eğe Üniversitesi 2 Haziranda öğrenci ya da mezunsan ve 2 Hazirandan sonra ÜDS'den 50 almışsan bunu kabul ediyor. Ama Ankara Üniversitesi 2 haziranda öğrenciysen ve 2 Hazirandan sonra 50 almışsan bunu kabul etmiyor. Ankara diyor ki; 2 Haziran 2007'den sonra ÜDS sınavına girmişsen 55 istiyorum 2 Hazirandan önce sınava girmişsen 50 istiyorum.

Şimdi bu geçici bir madde ama geçici maddenin yürürlükte kalma süresi verilmemiş. Yani 2009 yılına kadar geçerli bu hüküm denmemiş mesela. Önceki yıllardaki geçici maddelere baktım geçici maddelerde geçerlilik süresi verilmezse genellikle kalıcı oluyor. Yani adı geçici ve yönetmeliğe istisnai bir durumu içerdiği için geçici madde diyorlar.

Benim yorumuma gelince bence Ege Üniversitesinin yorumu doğru. Yani 2 Haziranda öğrenci ya da mezunsan sen eski yönetmeliğe tabisin ve herhangi bir zamanda ÜDS'den aldığın 50 puan geçerli olmalı. Çünkü geçici maddede 2 Haziranda öğrenci olanlar önceki döneme ait 50 aldığı ÜDS belgesini verir v.s. demiyor. Dİyor ki son iki yılda girdiği ÜDS'den 50 aldığını belgeleyecek. Son iki yılında hangi yıla göre olduğunu belirtmemiş. Yani 2 Haziran 2007 ye göre son iki yıl dememiş.

uuzman
Memur
01 Haziran 2008 17:17

sayın meyyal,

öncelikle haklısınız ben yanlış anlamışım.Düzelttiğiniz için teşekkürler.. Ege ve Ankara üniversitesi hem fikir değil..Ama şu var örneğin Ankara üniversitesine gidip 2 hazirandan sonra sınava girmiş olmanıza rağmen girmedim diyip 2 haziran öncesine ait 50 dil puanınızı verebilirsiniz.. Bunu nasıl saptayacaklar?Tk tek başvurulara ÖSYM den sorulama mı yapacaklar? Ankara ve Ege üniversitelerinin yaklaşımından ben şu sonucu çıkardım:2 haziranda böyle bir kural çıktı.. Dil sınav sonucu 2 yıl geçerli olduğu için bu madde de bence 2 yıl gecerli..Çünkü 2 üniversitede 2 hazirandan önce girdiysen ve bu tarihte araş. gör, ylisans öğrencisi ve mezunsan 50 yeterli diyor..Ama Ankara üniversitesi 2 hazirandan sonra girdiysen 55 isterm diyor Ege demiyor.. Üniversitelerin bu kuralı kendi insiyatiflerine göre uygulayabileceklerini sanmıyorum.. Sanırım kesin ve net olarak bu kuralın ne zamana kadar geçerli olduğu öğrenilmeli..Acaba süreb belirtilmediği için kalıcı mı yoksa belli bir tarihe kadar kalacak mı?? kesinleştirilmeli...

Toplam 172 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi