Editörler : oto-danisman-expert
06 Nisan 2009 20:35

Dizel de kilometre mi servis bakımımı önemli?

DİZEL araçlarda kilometre 100bin den sonra motor bakımı v.s ister diyorlar.diyelimki 2005 model km 160binde ama çekiş iyi,araba servis bakımlı.alınır mı?

Koray1907
Kapalı
06 Nisan 2009 22:21

Her ikisi de önemli...

RaPoRsUz DeLi
Yasaklı
06 Nisan 2009 23:24

dizelde öncelikle aracın markası önemlidir

mesala clio dizeller ve kango 1.9 lar fabrika hatalarıyla piyasaya sürüldü

palio lar 1.3 oldugu için yeterince randuman vermiyor

hundai aksentler seksen binde sonra enjeksion yiyor

corsa fiesta astra megan gibi araçlarda bir problem yoktur tabiki düzenli servis bakımı yapıldıgı sürece

Koray1907
Kapalı
07 Nisan 2009 21:02

Paporsuz kardeşim,

Corsa daki motor zaten 1.3 multijet motoru yani palio dada aynı motor var, neden yetersiz gelsinki ??

Benim doblom vardı 1,3 çok memnundum üstelik...

RaPoRsUz DeLi
Yasaklı
07 Nisan 2009 22:47

hocam palio bilirsinki italyan malıdır fakat montajı bursada yapılmaktadır

corsa ise almandır ve ecotek motor vardır üzerinde

doblo konusunda ise biraz araştırırsan tamamen italyadan ithal edilmiştir bu sebepten dolayıda zaten avrupada yılın ticari aracı seçilmiştir

ayraten papom var raporum yok:))

Koray1907
Kapalı
08 Nisan 2009 23:57

*hocam palio bilirsinki italyan malıdır fakat montajı bursada yapılmaktadır

cevap: doğrudur..

*corsa ise almandır ve ecotek motor vardır üzerinde

cevap: Doğrudur ama ekotek motor benzinli olan motordur. Multijet motoru fiat firması geliştirmiş yapımını ise general motor üstlenmiştir, dolayısıyla corsa da aynı motoru kullanmaktadır :)

*doblo konusunda ise biraz araştırırsan tamamen italyadan ithal edilmiştir bu sebepten dolayıda zaten avrupada yılın ticari aracı seçilmiştir

cevap: Yanlış, doblo menşei italyan olmak üzere üretimi tamamen bursada yapılmaktadır. sanırım geçen yıl bir de rusyaya açacaklardı belkide açmışlardır doblo üretim merkezini.. Avrupada yılın aracı seçilmiştir yıl 2006, multijet motoruda 2005 te en iyi motor ödülünü almıştır..

*ayraten papom var raporum yok:))

cevap: pardon kesinlikle haklısın :))

supermemur
Müsteşar
09 Nisan 2009 10:07

koray, raporsuz hoşgelmişsiniz. her zaman bekleriz

mustafa4251
Şube Müdürü
10 Nisan 2009 20:31

şimde birde markamı çıktı.biz servis bakımımı km mi derken. :) iyice kafam karıştı...

meraklı07
Memur
15 Nisan 2009 16:17

slm,pejo ustasının bana söylediğini paylaşayım sizlerle.dizel arabalarda en az 3 silindir ve silindire mazotu püskürten enjektörler bulunur.benzinli arabalarda aynı şekilde benzin enjektörleri vardır.dizel arabanın tek bir mazot enjektörünün fiyatı 1250,- tl.benzinli bir aracın ki ise 125,- tl.dizel bir arabaya kazara yanlış veya kalitesi düşük mazot kullandığınızda tüm sistem(mazot pompası-enjektörler) arıza yapar.dolayısıyla 4 silindirli bir dizelin sadece enjektör parası 5000,-tl civarı+pompa vs+işçilik de cabası.artı dizel araba 100.000 km ye kadar sahibini korurmuş ondan sonra sizden yemeye başlarmış...

mustafa4251
Şube Müdürü
15 Nisan 2009 18:04

anlaşılan ne kadarda iyi kullanılsın bu enjektör denen zımbırtı adamın ciğerii söküyor.yani maksimum 50 binde bir dizel araç alınabilir. peki enjektörleri servis tarafından yanilenmişse bu motorda düşüş yaşatır mı?

meraklı07
Memur
16 Nisan 2009 10:11

bende dizeli çok düşünüyorum ama sıfır almak en mantıklısı. 2.el bir aracın km.si orijinalmidir. şirket arabasımıdır. kullanan nasıl kullandı.şirket arabalarını görüyorum ben trafikde sanki ralli pistinde yarış yapıyor adamlar.acımak yok yani arabaya hiç.tamir görmüş bir dizel nasıldır o konuda fikrim yok maalesef.en mantıklısı sedan bir araba alıp sıralı sistem lpg taktırmak.sıralı tüplü 1,6 lar şehir içinde 160-180 civarı yakıyor diyorlar.uzun yolda 120-140 civarı.motor hacmi düştükçe sıralı sistemden tasarrufda azalıyormuş bu arada.en ideal hacim 1,6 lt.arkadaş sıfır mazda3 e taktırdı tartarini antalya şehir içinde 260-300 yakıyormuş benzinde tüpte 160-180 arası yakıyormuş şimdi. hesap ortada.

havabulut5454
Aday Memur
09 Mayıs 2009 00:18

al benzinliyi taktır gazı devam et. ne uğraşacaksın km mi servis mi.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi