Editörler : "eskiyara"Pangaea
11 Nisan 2011 23:22

4 aylık hamile bayan rapor alarak nöbet görevinden muaf olabilir mi?

Arkadaşlar bir sorum olacak.Okulumda daha 4 aylık hamile bir bayan arkadaşa nöbet, mesai saatleri vb. bir kaç konuda sözlü olarak uyarıda bulunmak zorunda kaldım.O arkadaş da hemen gidip, hastaneden nöbet görevini yapamayacağı yönünde bir rapor almış.Kaç saattir araştrıyorum ama bu olaya açıklık getirecek bir kanun maddesi bulamadım.

Bu konuyu bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

lion46
Yasaklı
12 Nisan 2011 01:04

Nöbet görevi öğretmenin asli görevidir nöbetini yapamayan öğretmenlikte yapamaz ama saygıdeğer hocam şu var ki bizim gelenek ve göreneklerimizde yaşlılara bayanlara çoçuklara kolaylık sağlanır çok şeyde hele ki sizin dediğinz hamile bir bayanmış ona göre kolay nöbet yeri verebilirsiniz konuşup halledebilirsiniz tartışma herkese zarar verir.

Öğretmenlerin Nöbet Görevi

Madde 71 ? (Değişik: 2.5.2006/26156 RG) Okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı-gündüzlü, normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. İhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

(Ek fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Okul öncesi ve özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez.

(Ek fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer

Mathematician
Genel Müdür
12 Nisan 2011 07:50

Son dönemde duyduğum en ilginç sözlerden birini buldum bu başlıkta: "Nöbet görevi öğretmenin asli görevidir nöbetini yapamayan öğretmenlikte yapamaz"

Nöbetin pedagojik anlamda eğitimdeki yerini bana açıklar mısınız? Üniversitelerin hangi bölümlerinde nöbet üzerine eğitim aldınız? Ya da derste güler yüz gösterdiğiniz öğrenciye tenefüste sert davranmanın eğitimdeki yeri nedir?

Bütün bunları geçtim öğretmenlik yapamaz ne demek? Güler misin ağlar mısın yazıya bak...

elaberrak
Aday Memur
12 Nisan 2011 18:21

haklısınız ben de çok komik sözler görüyorum başlıklarda:)bence bundan sonra müfettişler nöbet esnasında da bizi teftiş etmeli,güzel nöbet tutamayan öğretmene ceza verilmeli hatta nöbet tutamıyorsa öğretmenlik de yapamaz direkt meslekten uzaklaştırılmalı!

miss22
Kapalı
12 Nisan 2011 22:19

hamile öğretmenler 7. aylarına kadar nöbet tutmak zorundalar. eski çalıştığım okulumda 3 tane hamile bayan öğretmen vardı hepsi 7. aylarına kadar nöbet tuttular. gıkları da çıkmadı. bayanların anlaması gereken bir durum var hamileleik hastalık değil. hasta ayaklarına yatmasınlar lütfen. bu tiplere sinir oluyorum yaaaaa.

sinifcii
Şube Müdürü
13 Nisan 2011 00:49

bence bu olayda hamile bayanı da dinlemek lazım acaba neden böyle bir yola başvurdu araştırmak lazım mesai saatleri konusunda haklı olabilrsiniz ama hamle birinden tam anlamaıyla nöbet tutmasını beklemek pek akıllıca olmaz sanırım zaten hoca hanım da işi kılıfına uydurmuş ortada bir heyet raporu varsa paşa paşa gereğini yerine getirirsiniz

13 Nisan 2011 12:31

Ben ikizlerime hamileyken,riskli hamilelik grubu sebebiyle hamileliğimin 4. ayında nöbet tutamayacağıma dair rapor almıştım özel bir hastaneden.Karşılıklı iyi niyet ve uzlaşmayla hiçbir problem olmamıştı.Kısacası alınabiliyor.

lion46
Yasaklı
13 Nisan 2011 16:50

nöbet ayakta dolaşarak tutulur.haftada bir gün ayakta duramayacak kadar hassas bir insanın oturduğu yerden ders anlatması lazım.sizce buda öğretmenlik mesleğinin getirdiği dinamikliğe yakışır mı.madem o kadar hasta sağlığını bu kadar düşünüyorsa gitsin tamamen rapor alsın dinlensin.sağlık ben başta gelir.ayrıca mantığınız nasıl kabul ediyor bilmiyorum ama herşey yönetmeliğe bir bir yazılmalı mı.bazı şeyler yazılmadan mantık bu işi götüremez mi.(art niyetli insanlara diyecek bişeyim yok)

Sonuç: Ben olsam bir hamile bayanla nöbet yüzüne forumlara yazışacak kadar düşmem.uğraşmam.çünkü ona en kolay yeri veririm.iletişim ile çözmeye çalışırım.burada gördüğüm zıtlaşma var sadece.bunun zararını çoçuklara ödetmenin kime ne faydası var

uçabilen kız
Şube Müdürü
13 Nisan 2011 20:55

yaa okulda o kadar öğretmen varken hamile bir öğretmene nöbet tutturacaksak yuh bize ...

biraz anlayış biraz insaf normal bir insan bile hakkıyla nöbet tutuyorsa( sadece ayakta kalmak değil) kastettiğim çok zor , bu gün nöbetçiydim ve ilköğretimde nöbet tutmak çok zor. hamile biri için bu çok daha zor

Hem bir okulda aynı anda kaç hamile olabilir ki kesinlikle tutturulmamalı bence.

fatih8001
Kapalı
14 Nisan 2011 10:32

okulda yeterli öğretmen varsa tutturulmayabilinir idarenini takdiri ama yoksa mecbur tutacak yönetmelik gayet açık doğuma 3 ay kalaya kadar nöbet tutar eğer riskli veya ikiz gibi bi durum varsa heyet raporu almalı normal rapor değil

s.aydinnn
Şef
14 Nisan 2011 14:29

Hocam arkadaş hamile, yeterli öğretmenin varsa onlara tuttur. Buraya yazıp nasıl sıkıştırırım derdine düşmüşsün eminim öğretmeniniz zaten sıkıntılı bir dönem geçiriyordur ama yetmez yönetmelikleri iyice bir okuyun nerde eksiği varsa sıkıştırın..

Çooook yazık diyorum başka bir şey demiyorum.

fatih8001
Kapalı
14 Nisan 2011 15:55

hocam sözlü uyarınıza hemen raqor alıyor heyet raporu olması lazım tek hekimin verdiği rapor olmaz ve yönetmelik gayet açık doğuma 3 ay kalaya kadar nöbet tutar sizde bunu belirtin ve nöbet yazın tutmazsa tutanak tutun ve gereğini yapın anlayış göstermeyen öğretmene sizde anlayış göstermeyin

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
17 Nisan 2011 19:49

zaten yönetmeliği hazırlayanları da çok merak ediyorum...ne düşünüyorlar acaba hazırlarken...

hamilelikte en tehlikeli dönem ilk 3 aydır...4-5-6 rahat aylardır...geriye kalan 3 ay ise hakikaten zor dönemdir...yapılması gereken aslında hamile olan öğretmene nöbet yazılmamasıdır...doğumdan sonra 1 yıl nöbet verilmez yazıyor yönetmelikte..ben de bunu anlamıyorum...niye ki? 3 ay yeter zaten kişinin kendini toparlaması için...doğumdan sonra yerine doğumdan önce tanınmalı bazı haklar...

ve 4 aylık öğretmene nöbet yazmazsanız nolur ki yani...neyi kaybedersiniz? illa 6 ay dolsun diye mi beklemelisiniz?

ama burda ben asıl o okuldaki diğer öğretmenlere şaşıyorum..biz tutarız onun yerine diyen çıkmamış...iyi ki öyle bir ortamda çalışmıyorum...insanı önce meslektaşı tutmalı korumalı...

Erol_Hoca
Aday Memur
17 Nisan 2011 21:38

Sayın hocam;

Bende idarciyim ve aynı şekilde hamile bir arkadaşım merdivenleri çıkmakta zorlanıyor diye okul müdürünün haberi olmadan ben nöbetten düşürdüm ve müdüre bilgi verdim. Müdür de insandı ki okey verdi. Sen neyin peşindesin anlamadım. İstersen biraz acele et jinokoloji oku, kendin muayaene et. Birazcık insanlık yeter....

fatih8001
Kapalı
18 Nisan 2011 13:41

yönetmelşk gayet açık tutacak nöbetini yok şöyle yok böyle ile olmaz

delikarizma
Aday Memur
19 Nisan 2011 14:03

arkadaşlar , bu bayan arkadaş sadece hamile olduğu dönemde değil ve de sadece nöbet hususunda değil bir çok konuda (bayrak töreni, ders saatleri vb) kaytarmaya çalışıyor.İnsan sene başında yıllık plan, zümre çalışmalarını vs. 2 ay sonra getirir mi ya?İyi niyet de bi yere kadar.Nöbet sadece işin son kısmı.Ve de malesef hamilelik dönemine denk geldi.Neyse bi şekilde konuyu hallettik, yeterli öğretmen olmadığı için de o gün nöbet işi bana kaldı.Ama şuna eminim, o bayan doğumdan sonra işe başladığında eski müsamahalarımdan zerresini göremeyecek. Bazı arkadaşlar duygu sömürüsü yapmışlar, yazık hamile bayan, uğraşmaya utanmıyor musun falan diye ama işin aslını bilmediklerinden. Ben idareciliğe başlayınca öğretmenliğin çok kolay bir iş olduğunu anladım.Koca koca öğretmenlerle uğraşmak inanın çok zor.Herkes işi kendine göre yontuyor, kimseyi mennun edemiyorsun. Ve ilk fırsatta inşallah istifa edip öğretmenliğime devam edeceğim.

fatih8001
Kapalı
19 Nisan 2011 14:23

hocam kusura bakmayın ama sizde çok göz yummuşsunuz zümre çalışmalarını bile 2 ay sonra getirmiş bayrak törenine büyük ihtimalle ya geç katılıyo yada hiç katılmıyodur katılmuıyosa hem bayrak törenine katılmaka hemde bayrağa ve istiklal marşına muhalefetten hem adli hemde idari yönden soruşturmasını açabilirsiniz hocam dediğim gibi siz nöbet yazın eğer bi sıkıntısı varsa gitsin heyet raporu alsın versin öyle normal raporla olmaz

fatih8001
Kapalı
19 Nisan 2011 14:31

hocam iyi niyetli oldunuzmu olan size oluyo sizi düşünen ne yazıkki olmuyo ben bunu öprendim onun için yönetmelik genelge ne derse onu yapıyorum insiytaif almıyorum

BATAKOVALI
Aday Memur
19 Nisan 2011 15:14

merhaba zor bir durum yeni çıkan torba yasaya göre hamile memura 24 haftadan sonra 24. haftada ve doktor raporuyla kanıtlanması bakımından 24. haftadan önce gece nöbeti veya vardiyası verilmiez.Eğer heyet raporu aldıysa nöbetten düşürebilirsiniz.

delikarizma
Aday Memur
19 Nisan 2011 15:16

tecrübe denilen şey böyle bir şey heralde fatih bey.

öğreniyoruz yavaş yavaş.

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
19 Nisan 2011 17:14

ee hocam siz de konuyu eksik anlatıyorsunuz...öyle bir durum varsa ben de idareci olsam nöbet vermek için inat ederdim...ne demişler...taviz tavizi doğururmuşşş

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi