Editörler : E.Kayı Han
21 Şubat 2008 16:37

ilahiyat önlisans..(arapca 1.ve 2)

S.A

değerli hocalarım suan ilahiyat önlisans 2.sınftayım(ilk senem 2.sınıfta)1.sınıftan arapca dersim var ve arapca dersini bi türlü veremiyorum..

tecrübeli arkadaşlar ne gibi bi yol izlememizi tavsiye ederler..

kitap ismi veya çalışma metodu hakkında bilgi verirseniz sevinirim..

birde şuan 2.sınıftayım ve bu sınıfta kaç yıl üst üste kalma hakkına sahibim..

önlisanslar 4 yıl da okullarını bitirme hakkına sahipler şimdi 2.sınıfta oldugum için 3 yıl daha dersleri veremezsem kalabilirmiyim..

cvp larınız için şimdiden tşk.ediyorum..

...RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN...

hüvelbaki
Daire Başkanı
21 Şubat 2008 17:38

bende şu an 1. sınıftayım.sınavlara bir ay kadar zaman var..arapça konusunda deneyimli olanlar tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..ilk sınav olduğu için merak var..

anadolu.edu.tr ye girip e-öğrenme portalından kendimi deneme yapıyorum.acaba buradaki deneme sınavlarındaki başarımız sınavdakiyle aynımı olur..cevabınız için şimdiden teşekkürler

serfiraz
Genel Müdür
21 Şubat 2008 18:09

arkadaslarım su kısa zamnda halledebilmeniz için egem yayınlarının arapca kitabını alın orda bütün kitabın turcesi var artık ezberleyebildiginiz kadar kelime ezberleyin konuları hızlıca anlamaya calısın baska turlu zor olur

muvahhide
Daire Başkanı
21 Şubat 2008 20:48

s.a.avare kardeş ben önlisansdan bu yaz mezun oldum akabinde dikey geçiş hakkımı kullanarak ilitama yerleştirilenlerden biri oldum.Nacizane size tavsiyem "murat yayınları"nın yardımcı kitabı var oradan çalışın,zaten çıkmış sorular ve çıkacak sorular da oradan.Ben neredeyse tüm soruları ezberlemiştim.Biz bulunduğumuz ilçe de arapça kursu oluşturmuştuk çok da faydasını görmüştük özel kurslar da yardımcı olur arapçanıza.Size tavsiyem 2.yılda (yani normal süre de)bitirmek istyorsanız tabiri caizse "deli gibi"çalışmanız gerek bu zamanında mezun olmanız için.Ben öyle yaptım.tv yi unutun : ) pc yi aza indirin : )Eğer ilitamı düşünüyorsanız avare kardeş notlarınızı yüksek tutun,çünki malesef ilitam daha zor hele ki soru stili çok farklı.Ben özet çıkarırdım bilirisiniz "söz uçar yazı kalır"vaktiniz varsa muhakkak yapın.Sınıfta kalma süresini bilmiyorum çünki hiç kalmadım.Hedefim zamanında mezun olmak ve aöf ye para yedirmemekti:) elhamdulillah hedefime ulaştım.Hocam benim elimden gelen bu kadar bunlar nacizane tavsiyelerim size.Sorularınız olursa yine de elimden geldiğince yardım etmek isterim.aeo.

muvahhide
Daire Başkanı
21 Şubat 2008 20:56

En önemli şeyi eklemeyi unutmuşum.Lütfen ders kitaplarınızdan çalışın sadece yardımcı kitapdan çalışan arkadaşlarımız 2.seneyi tekrar ediyorlar.Emeğinize de yazık paranıza da ....

Zaten faydalı olmasa bize o kitapları hazırlamazlar değil mi?Asıl kitaplardan da sorular çıktığını unutmayın.Yardımcı kitap özet şeklinde alınmış bilgilerden ibarettir,oysa asıl kitaplarımızı hazırlayanlar Ank.Ünv.İlh.fak.nin değerli hocalarıdır.Biz vizeleri verdik darısı başınıza rabbim yardımcınız olsun.aeo

amasya 05
Memur
21 Şubat 2008 21:08

bende muvahhide kardeşime katılıyorum

sınıfı geçmenin tek yolu düzenli bir çalışmadır

bende önlisansın ilk mezunlarındanım bitireli 3 4 sene oldu bende sınavlara murat yayınlarının kitaplarından çalışıyordum ayrıca kurslarada gitmedim murat yayınlarının kitapçığı testleri için kullanıyordum en başta ders kitaplarınızı çok iyi çalışın arkadaşın dediği gibi not tutun özet çıkarttın

bende hamd olsun açıköğretime ek para yedirmeden sınıfta kalmadan bitirdim rabbime şükürler olsun ...

dediğim gibi düzenli bir çalışma başka çaresi yok.t

hüvelbaki
Daire Başkanı
21 Şubat 2008 21:32

arapçadan kaç soru çıkıyor testlerde 30 mu? ve geçerli not almak için ne kadar doğru yapmak gerekiyor.ve bir sorum daha olacak yanlışlar doğruyu götürüyormu?cevaplarınız çok faydalı oluyor allah razı olsun

amasya 05
Memur
21 Şubat 2008 21:37

ksrdeş soru sayısını hatırlamıyorum ama

yanlışlar doğruları götürmüyor

oNuR037
Aday Memur
21 Şubat 2008 22:53

sayın muvahhide kardeşim ben de şu anda ilahiyat önlisans 2. sınıftayım ve ilitama geçmeyi düşünüyorum dgs sınavında yaptığın netleri ve önlisans başarı puanını yazarsan sevinirim. selametle...

avareee
Genel Müdür
22 Şubat 2008 00:44

tavsiyeleriniz için çok tesekkür ederim...

elimden geldiği kadar uygulamaya calısacam...

ALLAH razı olsun..

memoliadana01
Müsteşar Yardımcısı
22 Şubat 2008 11:15

ARKADAŞLAR BU ARAPÇAYI GEÇMEK İSTİYORSANIZ TEK ÇARENİZ VAR... ADANA İLİ CEYHAN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ İMAM-HATİPLERİNDEN YAKUP ETİK HOCAM MÜKEMMEL BİR CD YAPMIŞ... İKİ DEFA İZLEYEN KESİN GEÇER... 100 DE 100 GARANTİ... ADANADA TÜRK DİYANET VAKIF SEN ŞUBE BAŞKANIMIZ DEĞERLİ AĞABEYİM AYHAN ARABACI NIN KATKILARI İLE KURS VERİYOR YAKUP HOCAM... DERS KİTABININ TAMAMINI KONU ANLATIMLI CD ŞEKLİNDE MÜKEMMEL... İSTEYENLER ADANA CEYHAN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNÜ ARAYIP YAKUP ETİK HOCAMIN TELEFONUNU ALSINLAR... ARASINLAR... REKLAM YAPIYOR FELAN DEMEYİN... ARAPÇAYI GEÇMEK İSTİYORSANIZ O CD LERDEN ALIN...

muvahhide
Daire Başkanı
22 Şubat 2008 13:41

s.a. hüvlebaki hocam soru sayısı 26 idi önlisansta,yanlış doğruyu götürmüyor öyle olsa kimse okumaz hocam napıyosunuz :) 30 olan soru hatırladığım kadarıyla sadece inkilap tarihiydi,(2.sınıfta)ayrıcada puanlandırma standart oluyordu galiba ve en az 10 tane doğru yapmanız gerekiyor aöf'de kasmayın kendinizi çok kolay aöf sınavları geçersiniz.Bence bir kurs şart ama tavsiye edilen cd lerde alınabilir ama ben şuna kaltılmıyorum herkesin kapasitesi farklıdır % 100 diye birşeye inanmam.Rahat olun olmazsa eylüle bırakın bir - iki ders yine de siz bilirsiniz.Allah yardımcınız olsun.aeo

muvahhide
Daire Başkanı
22 Şubat 2008 13:53

s.a. Onur hocam netlerimi ve önlisans başarı puanını sormuşsunuz.benim 70 sözel netim vardı zaten dgs de ilahiyatlıları bağlayan sözel netler.Matematiğiniz varsa yapın ben elimi bile sürmedim çünki hiç yok bende..

Önlisans puanım da 72.46 idi.zaten dip.puanının da yerleştirilme de bayağı etkisi var çünki bazı arkadaşlarım bu sene yerleştirilemediler.Bir de size bir tavsiye ilitam bu sene sayıyı yükseltebilir biz 700 kişi yerleştirildik belki bu sene 900 oalbilir ama kesin bir bilgi değil.aeo

hayberakif
Aday Memur
22 Şubat 2008 16:43

S.A

MUVAHHİDE KARDEŞM BENDE İLAHİYAT ÖNLİSANS MEZNUYUM VE DGS GİRMEK İSTİYORUM BAN BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSNUZ EN SON KAÇ PUALA ALDIRLAR DİPLAMA NOTUM 60 YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRM İNŞ ALLAH RAZI OLSUN

morkoçoğlu78
Aday Memur
22 Şubat 2008 18:35

Slm. arkadaşlar açıköğretim önlisans 1. ve 2. sınıf sınavlarda şu ana kadar çıkan soruları temin edebileceğimiz bir site var mı? slm.

oNuR037
Aday Memur
22 Şubat 2008 21:51

sayın muvahhide hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için o zaman sandığım kadar da zor değil sözelim çok iyi ayrıca matematik de var inşallah olur Allah herkesin gönlüne göre versin size de ilitamda başarılar hocam aeo

muvahhide
Daire Başkanı
22 Şubat 2008 22:15

s.a. Allah razı olsun hocam teşekkür ederim dualarınız için size de başarılar dilerim.aeo

sirinyunus
Aday Memur
30 Aralık 2008 11:38

Bu konuda www.sirinyunus.tr.gg adresinde sizler için bir derleme yaptım inşallah faydasını görürsünüz sevgi ve saygılarımlar. Yunus ŞİRİN

mtalha8888
Aday Memur
30 Aralık 2008 19:52

Ben de Önlisans arapça dersinden çok çektim, sınıf geçmek için kesinlikle şunu ihmal etmeyin, ya tanıdık birinden ders alın yada internette online dersler veren siteler mevcut. Aylık 15- 20 ytl ye dersler veriliyor. Bence ihmal etmeyin..

ay-gün
Aday Memur
30 Aralık 2008 22:37

bende arapçadan kaldım sadece arkadaşlarımdan aldığım yardımcı kitap var hepsi ondan geçti

eşvak behjet'in hazırladığı güzel bir kitap gerçektende ama yinede çalışmadan geçilmiyo denenmiştir:)

anbu an
Şube Müdürü
01 Ocak 2009 07:22

kıymetlı arkadaşlar alttan ders kalırsa ilitam hakkı gıder mı 1 ve 2 sınıflarda alttan ders kalmaması mı gerek. yoksa diploma alan her ilahıyat onlısans mezunu bu hakka sahıp mıdır?

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi