Editörler : "eskiyara"Pangaea
29 Temmuz 2012 01:27

Okul öncesi öğretmenleri dikkat!

Sevgili öğretmen arkadaşlarım, ben bitlisin bir köy okulunda anasınıfı öğretmenliği yapmaktayım. Bu yeni sisteme göre hitap edeceğimiz yaş grubu baya düştü bu durum beni bir çok yönde endişelendiriyor. İl ve ilçe merkezlerinde şartları iyi olan okullarda durum bizimkiler kadar vahim olmasa da benim gibi köy okullarında çalışan arkadaşlarlm da vardır muhakkak.Durum şudur ki biz hala sobalı okullarda eğitim vermekteyiz. Kontenjan 25 ile sınırlı ama mevcut listemiz 30ları buluyor sınıflar aynı bir kümes. Çocukları konserve basar gibi basıyoruz.Bu çocuklar şimdi 4-5 yaş olacaklar bakıcı anne olayı asla yok.İl merkezlerindeki gibi stajer durumu da yok.Şimdi öğretmen sınıfta eğitim mi versin yok tuvaleti gelen çocukla mı ilgilensin?Şuan bakanlığımız bunları düşünememektedir.Ama biliyorum ki çocuklardan birinin başına ufacık bişey gelse soruşturma açmaya yetişemicekler.Hatta memurluktan bile atmaya kadar gider.Bu konularda bakanlığın dikkatini nasıl çekebiliriz.Sınıf kontenjanlarının düşürülmesi ve bakıcı anne zorunluluğunun getirilmesi konularında nasıl ikna edebiliriz? Bu konuda öğretmen arkadaşlarımdan destek ve yardım bekliyorum.Üzerimize doğru gelen felaketin acaba farkındamıyız?

xxlife
Kapalı
29 Temmuz 2012 14:42

madem cocuklarla ilgilenemiyorsun bas istifayi. bi de destek bekliyormus. cok beklersin:)

Elifzen
Şef
29 Temmuz 2012 15:20

ya ne kadar acımasızca ve dikkatsizce eleştiriyorsun xxlife arkadaş burda bir sorunu dile getirmiş ki çok önemsenmesi gereken bir mevzuyu paylaşıyor başlık açan kişi sen de yerden yere vuruyosun bilgin yoksa çekil kenara gölge etme...

benim bu yıl ki sınıfım 6 yaş olması gerekirken çocuk azlığı dolayısıyla küçük yaşlara yani 3.5 yaşa kadar düştü bir tarafta kitap kavram çalışması yaptırıyorum bir tarafta yardımcı abla küçük yaşları çalıştırıyor tuvaletinden haberi yok hadi çalışmayı böl bu sefer öz bakımla ilgilen velasıl iki kişi de yetemedik allah sonumuzu hayır etsin mem den yardımcı abla istedik ilgilenmediler malesef....

sound2
Aday Memur
29 Temmuz 2012 19:39

muamma hocam sizi sonuna kadar destekliyorum bende köy okulunda çalışıyorum köy okullarında anasınıfı çok zor sınıflar küçük soba söner tutuşmaz çocuklara kımıldayacak ye ryoktur elini yakan olur düşen olur, tuvalete gitmek için giden çocuğu karda buzda tembihleye gönderirsin camdan bakar duruursun düşmeden gelsin diye bide yaş grubu düştü ne olacak şimdi :(

muamma1980
Şube Müdürü
29 Temmuz 2012 23:13

Ben okul öncesi öğretmenleri dikkat diye bir başlık açtım.Okul öncesinden bi haber olanlar dikkat demedim.Bir kaç sene önce hatırlarsınız anasınıfın da tuvalete giden öğrenci ayağı kayar ve boğazını lavobo keser ve ölür.Anne şikayet eder ancak okul ve öğretmen suçsuz bulunur sebebi ise 6 yaşındaki çocuğun tuvalet ihtiyacını kendi görebilir diye karar çıkar.Şimdi soruyorum aynen böyle bi durum yaşansa yine aynı karar çıkar mı 4 yaş çocuğu için.Öğretmenin başı belaya girmez mi?Hiç kimse demez ki bu öğretmen tuvalette mi olsun sınıfta mı diye.Bakamadı çocuklara der aynı bu densiz arkadaşın dediği gibi.Allah hepimizi bu gibi durumlardan muhafaza etsin ama böyle durumlar onlarca kez yaşanıyor sonu ölümle bitmesede.Benim dikkat çekmek istediğim buydu.ayrıca öğretmeninde 5 saat tenefüssüz eğitim verirken bir takım ihtiyaçları oluyor.Hiç bişey olmasa fotokopi çekmeye çıkıyor ya bir veli geliyor ya da idareden çağırılıyor.Yaşanan sıkıntılar ciddidir.Yapamayacaksan istifa et gibi basit bir cümle sarf etmek ahmaklık ve cahillik bu bir gerçek.Bu şartlarda çalışmak ise tamamen bir mucize.Bu cahil arkadaşım öğretmen mi bilmiyorum branşınıda bilmiyorum ama bizim durumumuzu daha iyi anlaması için Allahın bir şekilde yaşatmasını diliyorum çünkü başka türlü anlamaz.Böyle düşünen tüm arkadaşlar için aynı dileyi diliyorum inşallah.

uzaklasarakkacsam
Şube Müdürü
30 Temmuz 2012 02:14

kesinlikle katılıyorum muamma1980'e.

bu çocukların yaşları küçüldükçe sorunları daha çok artacaktır.zaten öğretim diye birşey 3-4 yaşındaki çocuk için çok zor olacak bir de okulların olumsuz fiziki şartları eklenince ne yapılacağı bilinmemekte 30 değil 25 tane bile olsa o çocuk sayısı çok.

6 yaş çocuğuyla bile eğitim yaparken sobalı sınıfta ne tehlikeler yaşanıyor 3-4 yaş ile ne yapacağız?

birde bunun sorumluluğu kimde olacak?çocuk tuvalete giderken yanında gitmemeiz gerekecek mi?gerekecekse sınıftaki çocukların sorumluluğu kimde olacak?sonuç olarak bir okul öncesi öğretmeni yeri geliyor 5 saat sınıftan dışarı tuvalet için bile çıkamıyor.

can_05_55
Yasaklı
30 Temmuz 2012 12:42

muamma1980 hocam, Bitlis merkez in bir köyü mü? Ben de Güroymak'ta bir köy okulunda okulöncesi öğretmeniyim.

biz :))
Aday Memur
31 Temmuz 2012 15:44

sevgili zümrelerim sizi destekliyorum.bende 2 sene köy okulunda çalıştım zor günler geçirdim.şimdi ilçe merkezindeyim ama inanın köyü özlüyorum :)

müfettiş gelmişti 2.senemde bana hademe varmı diye sordu :D biz okulun hademesi,öğretmeni,boyacısı,annesi,babası herşeyi olmuştuk.saygılarımla.

gelecek dönemin hepimize güzel günler getimesi dileklerimlee

mağdurem
Memur
31 Temmuz 2012 23:22

muamma hocamısonuna kadar destekliyorum çok güzel bir konuya parmak basmış bnde köyde çalışıyorum sobanın soğuğun yardımcısız herşeye koşturmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum şehirde arkadaşlar stajerlerle bakıcı annelerle bizlerden daha iyi şartlarda çalışıyorlar ayrıca köye varabilmem için aylık 250 tl yol parası ödüyorum bakanlığımızın köy öğretmenleri için acil konuya el atması gerekir yada belirli bir yıl hedefi konmalı en az 3 yıl köyde öğretmenlik yapmalı gibi yıllardır şehire gelemedik bence ilk atamada herkes köyde çalışmalı köyde öğretmen olmak gerçekten çok farklı ve güç rabbim yardımcımız olsun....

KAR BEYAZDIR ÖLÜM
Aday Memur
01 Ağustos 2012 12:04

Bende bu konuda çok tedirginim yani sobalı ve küçük sınıf :( ilçelerdeki öğretmenler yerlerinden kıpırdamadıkları için tayin işimizde olmuyor

uzaklasarakkacsam
Şube Müdürü
01 Ağustos 2012 13:00

arkadaşlar sınıf öğretmenleri okul öncesi öğretmeni yapılıyormuş:(

ve birçok il norm fazlası sınıf öğretmenlerine bu tercih hakkını sunmuş..

sonumuz sınıf öğretmenleri gibi olacak

bana nee
Kapalı
01 Ağustos 2012 20:21

bende köy okulundayım bu bakıcı anne meselesi gerçekten önemli ders mi işleyecez dertleriyle mi uğraşacaz

ygmr.szgn
Aday Memur
10 Eylül 2012 23:53

bütün illerdeki zümrelerimizi de haberdar ederek milli eğitim bakanlığına dilekçe yollasak işe yarar mı ki?

bana nee
Kapalı
11 Eylül 2012 14:16

sanmıyorum çokda umurlarında olacağımızı

kpssileogretmenolmaz
Genel Müdür
13 Eylül 2012 14:58

köyde de çalıştım,ilçede de çalıştım ilde de çalıştım ve şu an ilde çalışıyorum arkadaşlar..

yaş grubu düşmesiyle birlikte çocukların hepsinde tuvalet sorunu yaşanmakta..çocuğu tuvalete götürmek benim için problem değil fakat bir çocuğu tuvalete götür ellerini yıkat geri sınıfa getir 5 dk gidiyor bu süre zarfında sınıfta öğrenciler yalnız kalıyor ve ben korkuyorum bu durumdan başlarına bişey gelse hatta okuldan çıkıp kaçsalar yapabileceğimiz bişey yok..

mutlaka anaokulu öğretmenlerine yardımcı verilmeli ve her öğretmen tuvalet,su gibi ihtiyaçlarını gidermek için 15 dklıkta olsa mola hakkı verilmeli..

daha uyum haftasındayız ama ne tuvalete gidebiliyorum ne bir yudum su içebiliyorum çocuklardan bir an olsun gözümü ayıramıyorum..buna bir çare bulunmalı..

ayrıca köy okulundaki öğretmen arkdaşım,Allah sabır versin diyorum sizlerin işi daha zor..

öncelikle köy öğretmenlerine bir yardımcı verilmeli sonra biz merkezdekilere verilmeli..

kpssileogretmenolmaz
Genel Müdür
14 Eylül 2012 15:52

.

deniz266
Memur
14 Eylül 2012 19:38

güya bizim sınıflarda yardımcı var ama okulunda temizliğini yaptırıyolar yani araki bulasın bunları, her sınıfta bir tane yardımcı olması şart çünkü yaş grubu düştü allah sonumuzu hayır etsin ne diyeyim.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi