Editörler : E.Kayı Han
22 Şubat 2009 20:10

Alevilik ve Şiilik Arasındaki Farklar

merhaba arkadaşlar şiilik ve alevilik birbirinin dengi midir?

dengi değilse aralarıdnaki fark nedir?

birde sünnilikle bunlar arasındaki temel ayırım noktaları nelerdir?

bilgilendirirseniz sevinirim........

nurkesh
Yasaklı
22 Şubat 2009 20:17

sen tukrıyedekı alevılerle sıılerı asla kıyaslama. zaten epey versıyonları vardır alevılıgın. ama sııler ılım sahıbıdırler. daha dındardırlar. meselenın aslına ınersek soyle bır durum var

alevıler Hz Alıyı sevdıklerını soylerler ama davranısları onları tekzıb eder. sorsakkı alevılerı hz alı korkakmıydı rıyakarmıydı asla degıl derler. pekı hz alı ebubekır omer ve osman zamanıda seyhulıslamlık yaı fetva emırlıgı yapmıs bır kısı ıdı. neden onlar haksız ıse hz ALı bu gorevı yaptı rıyakarmıydı? yooo. derler orduları vardı pekı korkakmıydı? yooo.

bır kısım alevılerde camıye gelmememlerıne sebeb hz alının orda oldurulmus olması derler. cok sukurku sokakda oldurulmemıs. yoksa sokagada cıkmazdı bunlar.

namaz gelınce hz Alı kıldı derler. hz Alının cocukları olan hasan husyın torunları olan zeynel abıdın bunlar ıse omurlerını namazla gecırmısler . sımdı hz Alı cocukları dururuken 1400 yıl sonrakı alevulerınmı namazını kılmıs.

ısın aslınada ınersek o zmankı fıtne zamanında ayrılıgın bır cok vechı varmıs. ıranın hz omerle fethı farısılerın gururu mıllıyelerını rencıde etmıs. bunlar hz Alıyı sevdıklerı ıcın degıl Hz Omer e bugz ettıklerı ıcın taraftar olmuslar. halbukı bır hadıste peyg asm hz alıye soyle demıs. sende ıkı secıt ınsan helakete gıdecek. bırısı asırı muhabbet(bır kısım alevılerın hz Alıyı ılah yerıne koymaları) dıgerı asır adavet(harıcıler)

mehmetogrt
Daire Başkanı
22 Şubat 2009 20:32

daha tarafsız bir açıklama bekliyorum...

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 20:40

mehmet arkadaşım,

.

nurkesh bey her yerde risale yzmaya alışmış ve beyni onlarla yıkanmış biri olduğu için haliyle bu konulardan baya uzak.. kendiminde üyesi olduğum bir siteden de eklemeler yaparak aktaracağım size.

.

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 20:43

.

Alevilik ve Şiilik Arasındaki farklar;

..

.-Şiilikte ikrar ve biat yoktur.sadece tanıklık ve bağlılık vardır., Alevilikte ise ikrar,biat ve teslimiyet vardır.

2-Şiilikte minhâç ( aydınlık yol) yani tasavvuf ve tarikat yoktur.Alevilik ise, minhâç ve erkan,yani tasavvufi yoludur.(Aydınlık yoludur).Ehli Sünnet gibi hareket eder ve Sünni düşünceyi paylaşırlar..

3-Şiilik şeriata bağlı kalınır,Alevilik ise, şeriat, tarikat, marifet, ve hakikat aşamalarını kabul edilir.

4-Şiilikte, musahip olma koşulu yoktur, Alevilikte ise musahip olma koşulu vardır.

5-Şiilikte mut?a nikahı evlilikleri kabul edilir.Alevilikte ise mut?a nikahının varlığı kabul edilmez. Genellikle tek eşliliği kabul eder.

6-Şiilikte, zikir, semah ve müzik ibadete sokulmaz..Alevilikte ise bunlar ibadetin temel öğeleridir

7-Şiilikte dinin şartı beştir.Tevhit, Adalet, Nübüvvet, imamet ve mead?dır. Alevilikte altıdır. Alevilikte Velayet inancı eklenir.Bunlar,Usul-i Din?dir.

8-Şiilikte dinin ayrıntılara ait koşulları (Füru-ı Din )ondur. a-Namaz,b-Oruç,c- Hac d-Zekat e- Cihat etmek f- Humus g- Peygamber soyuna tevella etmek h- Peygamber ve Ehl-i Beyt düşmanlarını teberra ( dışlamak) j-İlahi emirleri tutmak, k-Yasaklarından kaçınmak.

9--Alevilikte,mürşit,rehber,talip veya muhip,yol oğlu gibi kavramlar vardır.Şiilikte bunların hiç biri yoktur.

10-Alevilikte;Pir, mürşit, rehber, talip, musahiplik gibi kavramlar vardır.Şiilikte bunlar yoktur...

11-Alevilikte 4 kapı 40 makam anlayışı vardır. Bunlar şeriat, tarikat, marifet , hakikat tır ve her kapının 10 menzili vardır. Şiilikte ise sadece şeriat vardır.

12-Aleviler ibadetlerinde musiki ile cem olurlar. Şiilikte ise bunlara yer verilmez.

Şiilikte Alevilik arasındaki benzerlik Ehl-i Beytin sevgisidir.

Şiilik Şeriattır, Alevilik Tasavvuftur.

06(neslihan)06
Kapalı
22 Şubat 2009 20:43

hımm ilim irfan sahibi olmakla dindar olmak aynı kefeye konuyor ve alevi camiası ilimsiz irfansız ne idigi belli olmayan bir camia oluyor bu durumda ortaya bu çıkıyor

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 20:46

.

Alevilik ve Sunnilik arasındaki farkar:

.

.

1-Alevilik tasavvufi batini yorumu esas alır. Sunilikte ise Emevi şeriatına uygun hareketleri esas alırlar

2- Alevilik Ehl-i Beyt yorumudur.Sünnilik, Emevi yorumudur.

3- Alevilik sevgi ve aşk ile Hakka gitmeyi esas alır. Sunilik korkuya, şekle dayalı inancı esas alırlar.

4-Alevilikte 4 kapı 40 makam vardır ve 3 sünnet 7 farz , 12 erkan vardır Sunilikte bu yoktur. Sunilikte 5 vakit namaz vardır. İslam?ı 5 şarta imanı 6 şarta dayandırırlar.

5-Hac, zekat vardır. Alevilikte hac anlayışı gönülleri fethetmektir.Alevilikte zekat değil paylaşım vardır.Sünnilikte inanç ritüelleri tamamen farklıdır. Alevilerde cem vardır. Secde ademedir. İbadetinde musiki ve aşk vardır. Kabe gönüldür.

6-Alevilikte varolan dört kapı kırk makam, üç sünnet, yedi farz, on iki erkan Sünnilikte yoktur. Sünnilikte ise beş vakit namaz ve İslam?ın 5 şartı vardır. Allah?tan korkmak vardır. 5 vakit namaz vardır. Hac, zekat vardır.

7- Alevilikte Allah?a sevgi vardır. İnsana sevgi saygı vardır. Muharrem orucu, Hızır orucu vardır. 48 Perşembe orucu, Hızır orucu, Nevruz bayramı vardır. Sünnilikte bunlar yoktur

. 8-Alevilikte Cem ve niyaz vardır. Sünni inanç bunları reddeder.

Sünni İslam?la Alevilerin ortak tek noktaları;Hz. Peygambere ve Kuran-ı Kerimine ve de Allah?ın birliğine inanmaktır. Başka inançsal bağlılığı yoktur.

Saygıyla...

06(neslihan)06
Kapalı
22 Şubat 2009 20:50

korkunun oldugu yerde sevgi olamaz bir sunni olarak benim allah inancım korkumdan degildir sevginin oldugu yerde zaten korku 0lmaz sevgi bu korkuyu içinde eritir

06(neslihan)06
Kapalı
22 Şubat 2009 20:52

sinemm87 güzel söyledinizde bunları bugün ki alevi inancın da tam anlamı ile görebiliyormusunuz bence artık her şeyi yozlaştırdıgımız gibi dini degerlerimizi de yozlaştırma yolundayız

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 21:23

evet neslihan.. herşey yozlaşıyor..

onur_can_2007
Kapalı
22 Şubat 2009 21:41

Benim anlamadığım bir konu var bana açıklayan olursa sevinirim.Alevilikte 40 imamlar var.İmam Hasan, İmam Hüseyin denir. Ama bugün aleviler imamlara inanmaz alevi dedeleri bu konuma koyar neden acaba??

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 21:49

aleviler imamlara inanmaz derken?

06(neslihan)06
Kapalı
22 Şubat 2009 21:51

sinemmm87 yaw başka başlıkta da ben aynı tarzı kullandım vallaha gene başlayacaklar haberin ola hani şu derken?meselesi

onur_can_2007
Kapalı
22 Şubat 2009 21:53

Cami imamlarına...

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 21:55

.

.neslihan hangi başlık??

:)

.onur,

niye inanmasınlar.. imamlar din görevlisi değil mi..yanlış bir algılama olmuş orada snaırım

onur_can_2007
Kapalı
22 Şubat 2009 21:56

Benim tanıdığım Aleviler inanmıyorlarda onun için dedim...

onur_can_2007
Kapalı
22 Şubat 2009 21:58

Ayrıca başlıkta alevilikle şiilik arasındaki benzerlik soruluyor alevilikle sunnilik arasındaki fark değil. Yanılıyormuyum..

.

Ayrıca burası siyasi forum bunu dini konular bölümünde de tartışabilir insanlar.Bana göre bu konu buranın konusu değil...

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 21:59

"Alevilikte 40 imamlar var."

Alevilikte 40 imam yoktur,

4 kapı 40 makamla karıştırmışsın heralde,

Alevilikte 12 imamlar vardır,

ve,

bu imamlar Hz. Ali soyundan gelenlerdir,

bu soyun devamı da,

Zeynel abidin'le günümüze gelmiştir,

ve,

işte Zeynel Abidin soyundan, yani Ehl-i Beyt soyundan gelenler bizim "dede" dediğimiz insanlardır...

06(neslihan)06
Kapalı
22 Şubat 2009 22:01

tamam sinemmm sorun yok canım sen devam et esen hopş geldin arkadaşım

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 22:03

Mrb neslihan,

elbette her zamanki gibi,

seni hoş gördüm :))

06(neslihan)06
Kapalı
22 Şubat 2009 22:03

ya birde yazmayı becerebilsem bakın neler yazacagımda parmakları uzun olunca insanın böyle önüne gelen harfe çarpıyor sonuç ortada işte benim yazım gibi hoş oluyor hopş

Toplam 66 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi