Editörler : crops35
16 Ağustos 2008 14:13

özel hizmet tazminatı

657 sayılı kanunun 152 maddesi aşagıdaki gibi bu maddeye göre GİH sınıfında 3 derecede bulunan kadrolarda görev yapanlara ödenecek tazminat % 80 şef kadrosunda bulunan 2 yıllık yüksek okul mezunu derecesi 3/4 olan memura bu mad. dayanılarak % 80 uygulanamaz mı?

A - ÖZEL HİZMET TAZMİNATI:

a) Genel İdare hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunanlarla üst yönetim görevi yapan personelden;

1. Birinci derece kadrolarda bulunanlar için % 345 ine,

2. İkinci derece kadrolarda bulunanlar için % 100 üne,

3. Üçüncü derece kadrolarda bulunanlar için % 80 ine,

4. Dördüncü derece kadrolarda bulunanlar için % 70 ine,

5. Beş, Altı ve Yedinci derecelerden aylık alan Şube Müdürü, Müdür, Sayman (Muhasip ve muhasebeci kadrosunda olanlar dahil), Başkan ve bunların yardımcıları için % 60 ına,"

memur83
Şef
16 Ağustos 2008 18:29

GRUP-16.......................................................................... : 60

1 Mütercim, Araştırmacı, Raportör, Uzman (Diğer),?????????.. : 1-4

2 Folklor Araştırmacısı?????????????????????. : 2, 3, 4

3 Amir ve Şef.................................................................................................... : 3, 4

4 Şube Müdürü, Müdür, Sayman (Muhasip ve Muhasebeci kadrosunda

olanlar dahil), Başkan ve bunların yardımcıları............................................ : 5, 6, 7

5 Kütüphaneci.................................................................................................. : 1, 2

GRUP-17.......................................................................... : 55

Yukarıda sayılan 1 ila 16 ncı Gruplara göre özel hizmet tazminatı alamayanlardan, Kurum-

ların Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarında bulunanlar.

luka09
Memur
17 Ağustos 2008 00:13

uygulanan senin söyledigin gibi ama 657 sayılı devlet memurları kanununun 152. md de yukarıdaki gibi

buradaki oranlar neden uygulanmaz..

memur83
Şef
17 Ağustos 2008 13:26

Dikkat ederseniz üst yönetici ibaresi var Üst düzey yöneticiler daire başkanı unvanından başlar Orta düzey müdür md yrd. alt düzey yöneticiler Şeflerdir. Orada şef ibaresi de olmadığı için bu oırandaki tazminatlar uygulanmaz.

Birde kanunlarda belirtilmeyten hususlar alt mevzuatlarda açıklandığı için Bu konuya Yan ödeme ve Özel Hizmet Tazminatları Kararnamesi ile açıklık getirilşmiştir.

luka09
Memur
17 Ağustos 2008 17:24

evet üst yönetici ibaresi var ama on dan öncede "Genel İdare hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunanlarla" ibaresi var ben Genel idare hizmetleri ve şef kadrosundayım derecemde 3 ...

152 md açık bir şekilde belirtmiş genel idare hizmetleri kadrosunda "bulunanlarla" diyerek sadece üst yönetim görevi yapan personel dememiş ..

dolayısıyla genel idare hizmetleri kadrosunda olupta 3 derecedeki bir şef in %80 özel hizmet tazminatı alması gerekir...diye düşünüyorum..

luka09
Memur
23 Ağustos 2008 09:51

guncel

TAYFUN SEY
Aday Memur
23 Ağustos 2008 12:12

luka 09 kardeşim seni bu konularla ilgili mücadele için teknik idari ayrımına itirazı olanlar adlı başlıkta bekliyorum orda bu konuları detaylı konuşuyor ve bilgilerimizi paylaşıyoruz yalnız bu özel hizmet tazminatında biz şurdayız ben sana aşağıda durumu gönderiyorum

TEKNİK HİZMETLER

Kadroları teknik hizmetler sınıfında bulunan Tazminat

ve fiilen görev yapanlardan : Oranı (%)

1- En az dört yıllık yükseköğrenim görenlerden;

a) Başmühendis, Başmimarlar .................................. : 168

b) Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar,

mimar, bölge plancısı ve şehir plancılarından;

-1-4 derecelerden aylık alanlar ............................. : 160

-Diğer derecelerden aylık alanlar ......................... : 152

Tazminat

Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:

I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda

fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar...............................................................: 100

-3-4 derecelerden aylık alanlar.........................................: 95

-Diğer derecelerden aylık alanlar..................................... 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık . .......................................................................: 20

Diğer derecelerden aylık alanlar..: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık ........................................................... ....: 40

-Diğer derecelerden aylık alanlar............................................... 30

İdari memurların layık görüldüğü yer

G. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen hizmet sınıflarında çalışıp da özel

hizmet tazminatı ile bu cetvelin yukarıdaki sıralarında sayılan tazminatlardan

yararlanamayan personelden;

a) Kadroları Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunanlardan;

-8-15 inci derecelerden aylık alanlar.......................................... : 44

-Diğer derecelerden aylık alanlar........................................................... : 45

b) Diğer hizmet sınıflarında bulunanlardan;

1- Kadro unvanları Müdür ve Müdür Yardımcısı, Sayman, Şef, Antrenör, Borsa

Komiseri, Bölge Amiri, Kısım Amiri, Koruma ve Güvenlik Amiri, Kontrolör,

Ekonomist, Danışman, Müşavir, Aktüer, Araştırmacı, Muhasebeci ve Muhasip,

Raportör, Uzman, Hukuk Müşaviri, Programcı, Çözümleyici, Bilgisayar

İşletmeni, Başkatip, Zabıta Amiri ve Yardımcısı, Zabıta Başkomiseri ve

Komiseri, İtfaiye Amiri, İtfaiye Başçavuşu, Çavuşu ve Onbaşısı ile

Kontrol Memurları??.............................................................. : 50

2- Diğerlerinden;

-8-15 inci derecelerden aylık alanlar......................... ......................... : 48

-Diğer derecelerden aylık alanlar............................ : 49

TAYFUN SEY
Aday Memur
23 Ağustos 2008 12:24

bize layık görülen yer sondaki 48 ve 49 lu oranlar

4 yıllık fakülte mezunu memur maaşları ile mühendis ve öğretmen maaşlarını farklılaştıran

3 kalem var

1. si özel hizmet tazminatı oranı

2. ek gösterge oranı

3 sü ise eşit olarak aldığımız artık farklılaşan ek gösterge oranı

bu üç farkı toplarsan müh bu üç farkı toplarsan mühendis memur veya öğretmen memur farklarını bulursun sağlıcakla seni idari teknik ayrımına itirazı olanlar başlığına bekliyorum orda bu konuları daha detaylı konuşuyoruz.

black_razor
Memur
28 Ağustos 2008 13:25

ben tarım ve köy işleri bakanlığında gih sınıfında çalışıyorum. şu an istatistik okuyorum. bildiğim kadarı ileistatistik teknik bir bölüm. acaba okulum bitince kadro durumum maaşım felan ne olur. teşekkürler.

mustafa81
Memur
28 Ağustos 2008 13:29

pek bişey olmaz yalnızca mezun olmuş olursun.

güvenlikçiler
Müsteşar
26 Eylül 2008 10:52

ya bende bu konuda muzdaripim...4-3 derecedeyim ve güvenlik şefi kadrosundayım... özel hizm tazm. 50 den ödüyor kurumum...çünkü güv şefi diye bir kadro yazmıyor diye....bu konuda yardımcı olabilecek varmı...

enteresan_nick
Kapalı
03 Şubat 2009 11:42

vhki nin özel hizmet tazminatını yazarmısınz

mustafa81
Memur
03 Şubat 2009 14:59

özel hizmet tazminat oranı 55

enteresan_nick
Kapalı
03 Şubat 2009 15:39

bütün derecelerin özel hizmet tazminatımı 55 yoksa belirli bir kısımın mı. Tazminat cetvelinde bulamadımda

15 Şubat 2009 00:21

6/2 dercesinde Meb de şefim .acaba benim özel hizmet tazminatım kaçtır?Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirm. Çünkü farklı uygulamalar duyuyorum.

mustafa81
Memur
15 Şubat 2009 02:11

özel hizmet tazminatın 50 4.dereceye inersen 60 olacak.

15 Şubat 2009 09:16

mustafa81,arkadaşım teşekkür ederim.Peki 6-2 derecesindeki VHKİ bir memurun Özel Hizmet Tazminatı 48 mi yoksa 55 midir?

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi