Editörler : Pangaea
06 Temmuz 2010 14:08

Tarih Kısa Kodlar ( umarım yararlı olur :)

Arkadaşlar bu kodları eminim çoğunuz biliyosunuzdur ama bilmeyenler için paylaşayım dedim . Bilgiler benim değil bir sosyal paylaşım sitesinden alıntıdır ben sadece bilmeyenlere öğrenmek isteyenlere katkım olsun diye paylaştım. Allah hepimizin yardımcısı olsun sınavda ... Herkese Başarılar ..

? Kullandıımız Takvimler: 12HACERİM ) 12 (hayvanlı Türk takvimi) H (hicri) a C (celali) e, R (rumi)i,M (miladi)

? İlk Türk beylikleri: SAÇDıM...Saltulalar, Artuklar ,Çakabeyliği,Danişentler Mengücekler

...? İran ile savaşlarımız; KaFeSiN...Kasrı Şirin, Ferhat paşa anl, Serav anl, Nasuh paşa anl

? G8 ülkeleri: AFRİKAJİ...Abd,Fransa, Rusya,İngiltere,Kanada,Almanya,Japonya, -son katılan-,İtalya

? G-5 ülkeleri: FAJİA Fransa,Almanya,Japonya,İngiltere,ABD

? Atatürk'ün 1. dünya savaşında savaştığı cepheler SaÇaK....Suriye,Çanakkale,Kafkas

? Atatürkün savaştığı cepheler;CAKAS Conk bayırı,Anafartalar,Kireçtepe,Arıburnu, Sedülbahr

? Osm Duraklama dönemi siyasi ilişkileri :VARİL...Venedik,Avusturya,Rusya,İran,Lehistan

? Lozanda Atatürkün asla taviz verilmemesi gereken konular:KEM...Kapitülasyonlar,Ermeni sorunu,Misakı Milli sınırları..

? haçlılarla yapılan savaşlar :SINAV II....S ırpsındığı,I. Kosova,N iğbolu,A-,V arna,II.kosova

? AB kurucu ülkeleri Bİ LAF.......Belçika, İtalya, Lüksemburg,Hollanda,Almanya, Fransa

? D-8 ÜLKELERİ GELİŞMEKTE OLANLAR:

BENİM PoTaM......BANGLADEŞ,ENDONEZYA,NİJERYA,İRAN, MISIR,PAKİSTAN,TÜRKİYE. Malezya,

? Türklerin kullandığı alfabeler sırasıyla:

GU SAKaL....g-göktürk alfabesi,Uygur,Sogd,Arap,Kiril,Latin, not:Göktürk ve Uygur milli alfabesidir...

? Nabucco projesine ortak olan ülkeler: TAMBAR DOĞAL GAZ BORU HATTI PROJESİ.....T ÜRKİYE,A VUSTURYA,M ACARİSTAN,B ULGARİSTAN,A LMANYA,

R OMANYA

? Lozan antlaşması için GARANTÖR devletler = FİJİ....FRANSA,İNG,JAPON,İTALYA

? kadınların sıyası hak sırası: B.M.V B..eledıye,M..uhtar,V..ekil

? Birleşmiş milletler Güvenlik Konseyinde bulunan daimi üyeler FİRÇA.....

Fransa, İngiltere, Rusya ,Çin,ABD

? Lozan da lehimize çözülen meseleler:ASKİ....Azınlık,Savaş tazminatı,Kapitilasyonlar,İstanbulun durumu

? Osmanlıda kapıkulu atlı birlikler hepsi S harfiyle başlıyor:.....

S-İPAHİLER,S-İLAHTARLAR,S-OL ULEFECİ, S-AĞ ULAFESİ,S-AĞ GARİPLER,S-OL GARPLEER

? 2.Mahnut dönemi askeri alanda yapılan ıslahatlar:S-E-V-D-A-M

S ekbanı cedit,E şkinci ocağı,V akayi Hayriye, Daruşurayı askeriye,A sakiri muhammediye,M ızıkayı hümayun.

? Berlin Antlaşmasıyla Bağımsız olan ülkeler: SaKaR...Sırbistan,Karadağ,Romanya

? Berlin Anlaşmasıyla Rusya ya verilenler :KAB

yani SAKAR KAB şeklinde kodlayın Kars,Ardahan,Batum

...

? Lozan Ant da Çözümlenemeyen Sorunlar: HIRBO....Hatay Sorunu,Irak Sınırı,Rum Patrikhanesi,Boğazlar,Osmanlı Borçları.

? Türklerin Kurduğu Zararlı Cemiyetler :WİSTKoN Wilson Prensipleri Cemiyeti

İngiliz Muhipler Cemiyeti

Teali İslam Cemiyeti

Sulh ve Selâmet-i Osmaniye Cemiyeti

Kürt Teali Cemiyeti

? 1 Meşrutiyet dönemi Aydınları :ZAMAN..Ziya paşa,Ahmet Mithat,Mustafa fazıl paşa,Ali suavi,Namık kemal

? Dogu Sınırımızın çizildiği antlaşmalar sırasıyla aşama aşama olarak: Gazi Mustafa Kemal in baş harfleri GMK:...GÜMRÜ,MOSKOVA VE KARS ANT.

? Balkan Harbi : BüYüSeK...Bulgaristan ,Yunanistan ,Sırp Karadağ =) Osmanlı

? 2.Balkan Harbi :ROKSY...Romanya,Osmanlı,Karadağ,Sırp,Yunan =)Bulgaristan

? Misakı Milli Maddeleri: KABSAR....Kapitülasyon ,Araplar,Bogazlar, Sınırlar,Azınlık Refarandum

? Erzurum Kong. Katılan Doğu İlleri:BEST-VAN...Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon,Van

? Erzurum Kong Katılmayanlar:MED...Mardin, Elazığ,Diyarbakır

? Milli Güvenlik Kuruluna Katılan Bakanlar :SAİD....Savunma ,Adalet, İçişleri, dışişleri

? Suriye Sınır Kapılarımız :CCANeY

Cilvegözü,Ceylanpınar,Akçakale,Nusaybin,Yayladağ

? dünya savaşından sonra yapılan Ateşkeslerin kronolajik sıralaması :SeMaVeR....Selanik antlaşması(bulgaristan) Mondros(osmanlı)

Villa Queste(avusturya macaristan)Rethendes(almanya)

? Milli mücadele Yanlısı Basın (HAYATİ ABİ VE VAKİT)...Hakimiyet-i Milliye Albayrak,Yenigün,Açıkgöz,Tasvir-i efkari ,İstikbal ve İrade-i milliye ve AA(anadolu ajansı) B İkdam ,Vakit

? dünya savaşı barış antlaşmaları kronolojisi: SeNTeS

Versay(almanya) Senjermen(avusturya) Nöyyi(bulgaristan) Trianon(macaristan) Sevr(osmanlı)

taraftar
Yasaklı
06 Temmuz 2010 14:26

ELLERİNE SAĞLIK ARKADASIM ÇOK GÜZEL.KODLAYARAK YAPMASI DAHA ZEVKLİ OLUYOR...

HEPSİNİ SİMDİ NOT EDECEĞİM.

HADİ SINAVDA HEPİMİZE BASARILAR ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

AMİN.

06 Temmuz 2010 14:33

Rica ederim dostum bir nebze faydalı olabildiyse ne mutlu bana . 40 kişi okumuş hiçkimse bişey yazmamış ya herkes bunları biliyor yada millet sadece okuyor bir teşekkürü çok görüyor diye düşünürken çıkıpta 1 kişinin yazması mutlu etti yani . Gönül isterki hepimiz bu sınavdan iyi puanlar alıp kazanalım atanalım.. O güzel günleri göreceğiz inş ..

taraftar
Yasaklı
06 Temmuz 2010 14:36

insallah kardesim.

ALlah insallah yüzümüzü kara çıkarmaz.

yok yav millet zaten çoğunu biliyor.millet stres altında simdi.

güzel çalısma çok faydası olur bence.beni batıran tarihti.insallah bu sefer daha dikkatli olup iyi yaparım.

hadi kolay gelsin.

sonbahar24
Memur
06 Temmuz 2010 14:36

benim sınavım eylülde ama bende yazmaya başladım ne diim allah ii niyetinin karşılığını kat kat fazlasıyla versin inşallah bol şans sınavda

niiil
Şef
06 Temmuz 2010 14:55

çoook sağol

06 Temmuz 2010 14:58

stres , zaman ve çevre faktörü de çok önemli .. Sınavda zamanı ekonomik kullanmak , birkaç soru yapamayınca hemen telaşa kapılmak demoralize olmak , sınava girdiğimiz yerin bulunduğu ortam çok önemli bu şeytan üçgeninden minimal ölçüde kendimizi soyutlayabilirsek en azından sınavda 5-10 puan fazla almamızı sağlayacaktır ..

sonbahar24 ortaöğretimden giriceksin sanırım . bende 2008 ortaöğretimden girdim bu arada iktisat 2009 mezunuyum . 2008 de keşke lisans olarak girseydim 2 yıl puanlar kullanılıyordu son alımda puanlar kendi memleketim bursa için konuşuyorum maliye sgk ptt vs 79 80 e kadar düştü . 2008 lisansta kolay gibiydi o puanı alabilirdim geçen ay askerden geldim atanabilirdim bunun bedelini çok ağır ödedim . ortaöğretimden girdim okurken işim olur üni mezunu olduktan sonrada devam ederim diye 86 ile atanamadım demek istediğim puanlar çok yüksekten kapattı nasıl netlerin puanların bilmiyorum ama eylülde gireceksen çıtayı biraz yüksek tutman yararına olur diye düşünüyorum . Allah hepimizin yardımcısı olsun ..

birsenbal83
Aday Memur
06 Temmuz 2010 15:03

ellerine sağlık

06 Temmuz 2010 15:09

Bu da son bölümü ..

? II. Mahmut İdare alanındaki yenilikler.PİSNEDİMM

P asaport uygulamasını başlatmıştır.İ çişleri-dış işleri Bakanlıkları açmıştır.S adrazamlığı kaldırmıştır. N azırlıklar kuruldu.E ncümen-i Danişme kuruldu.(tercüme odaları.) D ivan kaldırıldı.İ lk nüfus sayımı yapıldı.M eclis-i a...hkam-ı Adliye kuruldu. M uhtarlıklar açıldı

? Euro kullanmayan ülkeler: İDİ .....İsveç,Danimarka, ingitere

? DEMOKRAT PARTİYİ KURANLAR:CAFeR....Celal Bayar,Adnan menderes,Fuat köprülü,e,Refik koraltan

? sosyal ve ekonomik haklar :SAKlan ve GEÇ ya da GEÇ ve SAKlan...AYRICA..karıştırmayın;konut hakkı.....sosyal ve ekonomik hak

konut dokunulmazlığı......temel hak ve özgürlüklerde düzenlenmiştir..

Sendika kurma,Aile korunması,Konut hakkı,Grev ve lokavt hakkı,Eğtim ve öğretim hakkı,Çalışma hakkı

? tAnzimatla Yapılan Islahatlar: TİMHA....Tanzimat, İdare,Maliye,Hukuk,Askeriye

SALınan HA-ŞERat MEDRESEde KIYAFETini giyip,TEKKEde MAARİF bey ile MEDENİ İSLAMın LAİKLİK ile ters düştüğünü görüştü

? Saltanatın kaldırılması, Halifeliğin kaldırılması Şerriye ve evkaf vekaletinin kaldırılması, Tevhid-i tedrisat kanunu, Medreselerin kapatılması, Kılık kıyafet kanunu, Tekke ve zaviyelerin kapatılması, Maarif teşkilatı kanunu, Türk medeni kanunu, Devletin dini islamdır maddesinin anayasadan çıkarılması, Laiklik ilkesinin kabulü.

? osmanlı devletinin donanmalarının yakıldığı yerler sırası ile

İnebahtı

Çeşme

i

Navarin

i

S....inop

? güney çephesinde illerin kurtuluş sırası : MUA

Maraş

Urfa

Antep

? mısırda kurulan türk islam dev. TEMA

T olunoğulları

E yubiler

M emlükler

A kşitler

? denızcı beylıkler..: CAM KıS

C andarogulalrı

A ydınogulalrı

M enteseogulları

K aresıogulları

S aruhanogulları

? kutadgu Bİlig-yusuf has hacİB (İkisindede İ VE B HARFİ VAR)

A tabetül hakayık-A hmet yüknaki (ikiside A harfiyle başlıyo)

divan-I lügatit türk-kaşgarl-I mahmut (I harfi ikisindede var)

? MEBA Balkan Savaşlarında kaybettiğimiz yerler:

Makedonya, Ege Adaları, Batı Trakya, Arnavutluk

? BİD Milletvekilinin düşmesinde meclis kakarı gereken haller:

Bağdaşmazlık, istifa, devamsızlık

? ilk özel matbaa (Sait E.-İbrahim M.): lale devri

ilk devlet matbaası (Matba-ı Amire) : III. Selim

ilk resmi gazete (Takvim-i Vekayi) :II. mahmut

ilk özel gazete ( Tercuman-ı Ahval): Tanzimat dönemi

? Sevr sntlaşmasındaki başlıklar == SIKBoğazDOY

S ınırlar

I stanbul

K apitülasyonlar

BOĞAZ lar (komisyonu)

D uyunu umumiye (borçlar)

O rdunun terhisi

Y abancı okullar

? Atatürk döneminde kurulan siyasi partiler CiToS c-umhuriyet halk partisi,

i

t-erakki perver cumhuriyet fırkası,

o

s-erbest cumhuriyet fırkası

? LALE DEVRİ ISLAHATLARI =ÇİMMEÇK

Ç Çiçek aşısı (ilk)

İ İtfaiye örgütü (ilk)

M Mimari alanda (Avrupa mimarisi örnek alındı)

M Matbaa (ilk ÖZEL)

E Elçilikler açıldı (geçici)

Ç Çini imalatı

K Kağıt fabrikası kuruldu

? l.MAHMUT

HKH

H endesehane

K apitülasyonlar (Fransaya verilen kapitülasyonlar sürekli hale getirildi)

H umbaracıocağı

beutygirl
Memur
06 Temmuz 2010 15:48

yalnız G8 son karılan iitalya degil RUSYA

black_milk
Şube Müdürü
06 Temmuz 2010 16:03

magician valla dostum 10 numara adamsın.hani şu 3 paraetmeyen insanların yoğun yaşadığı bir dönemde senin gibilerinin varlığı umutlu bir dünyaya nedenolur. iyki varsın

boncul84
Daire Başkanı
06 Temmuz 2010 16:10

tşkler çok iyi oldu bilmediklerimi yazdım hemen

Allah yardımcımız olsun emek verenlerin...

mat.çı
Kapalı
06 Temmuz 2010 16:23

çok teşekkür ederim not aldım hepsi çok güzel

22 Mayıs 2012 22:43

gncl

jiar
Aday Memur
23 Mayıs 2012 02:43

eline sağlık

djalper
Şef
23 Mayıs 2012 09:26

Göz atalım. Teşekkürler ;)

kpsss 2012
Daire Başkanı
23 Mayıs 2012 09:30

güzel bilgiler..

Ş Ş Ş
Memur
23 Mayıs 2012 13:20

...

PONPONPON
Aday Memur
23 Mayıs 2012 14:41

Çok çok teşekkürler gerçekten üşenmeden yazılmış ne kadar faydalı kısaltmalar...Elinize yüreğinize ve mesleğinize sağlık =)

kelebek3589
Kapalı
23 Mayıs 2012 14:46

teşekkür ederim paylaşımlar için

phatosh4421
Aday Memur
23 Mayıs 2012 15:12

arkadaslar bu daha önce ben bi yerde okumadım kendim geliştirdim bekli vardır biliyorum

KARA SON ILIK İLK AK KIŞ SERT YAZ

karadeniz iklimi enfazla yağışı sonbaharda alır akdeniz kışın alır ılıman karasal il baharda sert karasal yazın alır

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi