Editörler : F16 Gökçen

Yasaklı
21 Temmuz 2009 15:14

Akciğer kanseri

Katil, cellat, Azrail' in en büyük yardımcısı. Hatta Azrail' in hemen hemen kendisi. Bu yüzyılın başında hemen hiç bilinmeyen bir hastalık iken, günümüzde tüm kanser türleri içerisinde % 34 ile en yaygın kanser türü. Tüm dünyadaki hastalıklar içerisinde Kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen ölüm nedeni.

Hastalığa yakalanma sebebi ise şunlar:

% 10 luk dilimindeki sebepler: kirli hava, kimyasal gazlar ,radon gazı solumak, aspest solunan yerlede çalışmak, genetik.

% 90: SİGARA!

Evet bu katil hastalığın % 90 oranda sebebi sigaradır. Sadece geçen yıl Türkiye' deki ölümlerin % 23' ü sigaraya bağlı olan hastalıklardandır. Geçen yıl sadece Türkiye' de yaklaşık 114 bin kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Bundan sonrasını internette çok çeşitli linklerden de okuyabilirsiniz. Hastalığın neden ve sonuçlarını, sayısal verilerini burada sıralayıp da daha fazla uzatmanın bir mantığı yok.Bundan sonra yazacaklarım yaşanmışlıklardır ve inşallah bir kişiye dahi olsa faydası dokunur. Zira sigaranın aslında ne olduğuyla ilgilidir:

Geçen yıl Kasım sonlarında babama Akciğer Kanseri teşhisi konuldu. Tek nedeni 40 yıldan fazla içtiği sigaraydı. Bu lanet hastalık bir mucize gerçekleşmezse erken teşhis edilemediği için babamın da teşhisi ancak 4. evre yani son evrede gerçekleşti (Bu evrede yaşam süresi 3 ay ile 6 ay arasında kalmış demektir ki zaten rahmetli babam da hatalığın teşhisinden 5 buçuk ay sonra hayatını kaybetti).

Hastalığın teşhisinden sonra ameliyat ve radyoterapi için çok geç kalınmış olduğu anlaşıldı ve kemoterapi tedavisi başladı. Merhum zaten 3 kemoterapi alabildi. İlkinin yan etkilerinden bir kaç gün içinde kurtulabilsiyse de ikinci ve üçüncü kemoterapi babam için tam bir yıkım oldu. İkinci kemoterapi sonrası damarda pıhtılaşma meydana geldi ve iki hafta hastanede yattı. 3. kemoterapi sonrasında ise tüm beyin aktiviteleri geri dönülemez olarak hasar gördü ve hastalığını son üç ayında her türlü anormal akli durum yaşamaya başladı. Vefatına 3 gün kala yoğun bakıma kaldırıldı ve yoğun bakımda yattığının 4 günün sabahında hayatını kaybetti.

Son olarak bu hastalık süresince babamın yaşadığı acıları yazmak istiyorum. Belki bir kişi dahi olsa sigaradan vazgeçebilir. Belki bir kişi dahi olsa bu yazacaklarımı yaşamaktan korkabilir ve/veya "bana bir şey olmaz" düşüncesinden vazgeçebilir.

İşte rahmetli babamın beşbuçuk ay içinde yaşadıkları:

1- Halsizlik

2- Bulantı

3- Çiş ve kaka yapamama

4- Ancak çok ağır morfin bazlı ağrıkesicilerle bir miktar azaltılabilen inanılmaz kas ve kemik ağrıları.

5- Kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlara tam bağlılık. İster istemez keş olmak.

6- İştahsızlık.

7- Sürekli yatalaklık.

8- Bir türlü iyileşemeyen yatak yaraları. Ağız ve burun yaraları

9- Kronik solunum yetmezliği

10- KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

11- Delirium.

12- Şizofreni.

13- Olayları, kişileri, durumları kısacası herşeyi birbirine karştırma, sürekli hayaller görme.

14- Her türlü ihtiyacının başkaları tarafından karşılanması (Yemek içmek, yıkanma, tuvalet vs)

15- Tümörün yumruk büyüklüğüne ulaşıp da vücudu yarıp çıkacakmış gibi belirginleşmesi.

16- Vücut ağırlığının yarısından fazlasını kaybetmek.

17- Sürekli olarak solunum cihazına bağlı kalmak.

18- ve maalesef MUTLAK ÖLÜM.

Tüm bunları ve hatta çok daha fazlasını sigara içen herkes yaşayabilir. Kimse bana bir şey olmaz demesin. Çünkü biz de öyle sanıyorduk.

*kinq*
Memur
21 Temmuz 2009 15:37

paylaşım için saol...allah kimseye vermesin bu hastalıgı inş....

aaizmiradliyesi
Kapalı
21 Temmuz 2009 16:26

başın sağolsun :(

Allah(cc) rahmet eylesin

maalesef göre göre içiyorlar ya şu iğrenç kokulu meleti şaşırıyorum,

ece_m*
Kapalı
21 Temmuz 2009 16:28

başınız sağolsun...

Allah(cc) mekanını cennet eylesin...sizlerede sabır dilerim...

serpili450
Kapalı
21 Temmuz 2009 22:08

başın sağolsun menalim,Allah babanın mekanını cennet eylesin...

dew@
Şef
21 Temmuz 2009 22:10

Başınız sağolsun Rabbim sabrınızı arttırsın..

-çirkin
Kapalı
21 Temmuz 2009 22:55

başınız sağolsun. Allah rahmet etsin

leviathan20
Müsteşar Yardımcısı
21 Temmuz 2009 23:16

başınız sağolsun akciğer kanseri en hızlı ölüme götüren kanserler arasındadır.... evre IV kanserin son aşamasında metastas yapmış diğer dokulara sıçramıştır kanser dediğiniz gibi 6 ay olmakla birlikte 1 yıla kadar çıktığıda olur ama fazlası çok nadir... evre I denilen ilk anda da teşhis edilmiş olsa sonuç değişmiyor maalesef en yüksek başarı yüzdesi meme kanserindedir ama onda bile er yada geç metastas yapacaktır kanserde erken teşhis maalesef hayat kurtarmıyor ömrü uzatıyor dna yapısı bozuldukça ve bağışıklık sistemi bunu baskılayamayıp kanser 1 defa ortaya çıktığı sürece erken teşhis 10-15 yıl uzatır en fazla ömrü kanserden kurtulma diye bir olay günümüz teknolojisinde mümkün değil

leviathan20
Müsteşar Yardımcısı
21 Temmuz 2009 23:27

Kanserle yakından ilgilenen birisi olarak ve alkol muhtemel kanserhastası adayı olarak kesinlikle alternatif tıp adı altında kanseri iyileştirdiğini bitirdiğini iddia eden soytarılara binlerce dolar kaptırmayın... Ölümden kötü ne var derler ya ölümden kötüsü insanın ve ailesinin sevdiklerinin ölümü beklemesidir kanser maalesef o yüzden çok kötüdür babasını kaybeden arkadaşın dediği gibi şuan 2. sırada olsa da çok kısa 20 yıllık bir süre içerisinde ilk sıraya yükselecektir kalıtımsal gelen risk faktörüne yapabileceğimiz bir şey yok ama bu oran %20 dir geri kalanı %80 i beslenme ve çevresel faktörlerdir

spor yapın dengeli beslenin zeytinyağı balık brokoli benim favori 3 lümdür soframdan eksik etmediğim...

Stres Sigara alkol hava kirliliği tuz şeker kırmızı et un hayvani yağlar ultraviyole ışınlar radyasyon aşırı güneş teflon tavada çatalla yemek konserve ve hazır gıdalar iyi yıkanmamış deterjan kalıntılı bulaşıklar cep telefonu uzak durmamız gerekenler

Bunları yaparak kanser riskini önemli ölçüde azaltabiliriz

***salih***
Müsteşar
21 Temmuz 2009 23:40

Allah rahmet eylesin :(

adını bile duymak mideme kramplar girmesine yetiyor :(((

canım annem :( 10 ay oldu....

menalim
Yasaklı
24 Temmuz 2009 01:41

Güncel.

Sigaranın nasıl bir katil olduğunu anlatabilmek adına bunda sonra sürekli güncel.

sokratesla
Kapalı
24 Temmuz 2009 02:06

sıgara sadece akciğer kanseri yapsa ii. son bir kaç senedir özellikle kalp krizi geçirme yaşı neredeyse 30 lı yaşlara indi. bunun da başlıca sebebi sıgaradır...

menalim
Yasaklı
09 Ağustos 2009 03:25

Güncel.

1980 sonrası serbest piyasa ekonomisinin ülkeye hakim olmasıyla beraber özellikle yabancı sigaraların tüketiminin yaygınlaşmasıyla sigara tiryakileri sayısında büyük bir artış olmuştur. buna göre 2015 yılında sigaradan toplu ölümler beklenmektedir.

http://www.habercinim.com/haber_detayi.asp?id=3798

meTallica79-287
Müsteşar
18 Eylül 2009 18:24

başın sağolsun Allah rahmet eylesin

starr
Şef
12 Şubat 2010 12:35

ben kanser illetinin rant yarışında olduğunu düşünüyorum maalesef...kemoterapi ve özellikle teşhis için gerekli olan biyopsi tamamiyle aldatma çok iyi drlarımızda var ama maalesef kötü drlarımız daha çok dayıyorlar bir sürü ilacı, ki ilaçlarda artık sahtecilik arttığı için onlara bile güvenip içemiyorum. allah yardımcımız olsun...menalim başın sağolsun bende babamı 2 ay önce( illa bir hastalık yakıştıracaklar ya) bu hastalıktan kaybettim şimdiki aklım olsaydı kemoterapi yalanını verdirmezdim.hala inanmıyorum o kötü hastalığa yakalandığına...

kapkarakedi357
Müsteşar
12 Şubat 2010 12:37

Allah kimseye vermesin,evlerden ırak

25 Şubat 2011 16:36

Akciğer kanseri 5 günde iyileşti

kaynak : http://www.bugun.com.tr/haber.aspx?id=27210

kudretsolmaz
Başbakan Müsteşarı
25 Şubat 2011 16:40

akciğer kanserinden iyileşen olamıyor maalesef

01 Mart 2011 23:02

içimdeki umutları söndürme lütfen olur mu.10 yıl yaşayanı da biliyorum ben.tıp ilerlediğine göre daha da uzun yaşayacaktır.ayrıca hangi safhada olduğuda önemli etken.direk sonucu ölümle noktalamadan önce yapılacak çok şey var

savaskahraman
Kapalı
01 Mart 2011 23:22

bende tamm bu konuyu düşünüyodumm..bugünler çok içiyodumm ..aklımdan geçen konuyu karlşşımda görünce vardır bir hikmeti diye okludum..ÇTAm 1 saattir içmiyorum ve inşaallah mümkün olduğu kadar azaltacağım..

DOĞAL_BİRİ
Kapalı
01 Mart 2011 23:23

bu lanet olası hastalıktan nefret ediyorum adını bile duymak istemiyorum...ama ama ama çevremde iyiye doğru giden durumlar var onların sıkı takipçisiyim... :(:(:(

Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi